بیمه تیمی تیم‌شیم
بیمه تیمی تیم‌شیم

راستش ما تا مدت‌ها درگیر این مسئله بودیم که این الگو از بیمه را چه ترجمه کنیم. اسمش را چه بگذاریم! بیمه گروهی، بیمه جمعی، بیمه همتابه‌همتا، بیمه نظیر‌به‌نظیر و… . ما ترجیح دادیم آن را بیمه تیمی بنامیم، بیمه تیمی تیم شیم. چرا بیمه تیمی؟ اجازه بدهید در ابتدا کمی بیشتر با مفهوم و سازوکار آن آشنا شویم و سپس ببینید آیا با معادل پیشنهادی ما هم‌نظر هستید یا نه.

تیم شدن می‌ارزد

الگوی بیمه Peer to Peer که بعضاً P2P هم خوانده می‌شود یکی از نوین‌ترین مدل‌های ارائه خدمات بیمه از سوی اینشورتک‌ها است که به نظر بسیاری از کارشناسان، انقلابی چشمگیر در صنعت بیمه ایجاد می‌کند. می‌پرسید چگونه؟

در این الگو از بیمه که تیم‌شیم برای نخستین بار در ایران آن را برای خرید آنلاین بیمه بدنه خودرو پیاده‌سازی کرده است، شما می‌توانید بعد از اینکه بیمه‌نامه بدنه ماشین خود را از سایت تیم‌شیم خریدید، تیم خود را تشکیل دهید و یا به تیم‌های موجود بپیوندد. پس در جریان باشید که استفاده از الگوی بیمه تیمی کاملاً به تمایل شما برمی‌گردد و اگر علاقه‌ای ندارید، می‌توانید همان بیمه بدنه فردی همیشگی خود را داشته باشید. ما ولی پیشنهاد می‌کنیم از مزایای بیمه تیمی تیم‌ شیم بهره ببرید. کدام مزایا؟

قبل از اینکه سراغ مزایای بیمه تیمی برویم، بد نیست کمی راجع به خود مفهوم «تیم» فکر و صحبت کنیم. مدت­‌ها است همه ما می‌شنویم یا خودمان تکرار می‌کنیم که ما ایرانی‌ها روحیه کار تیمی و جمعی نداریم. از ورزش گرفته تا فرهنگ، این جمله را بارها و بارها شنیده‌ایم. ما ولی در تیم شیم جور دیگری فکر می‌کنیم. اتفاقاً تیم‌­شیم به نوعی می­‌خواهد روحی‌ه­ای تیمی در شما ایجاد کند. برای ترغیب شدنتان هم مزایایی در نظر گرفته که حتماً به جای انتخاب همیشگی کار فردی، این بار با هم بودن و در تیم بودن را ترجیح بدهید. یعنی همان چیزی که این روزها نیازش به شدت حس می­‌شود. این کنار هم بودنمان هم از آن اتفاقات خوشایندی است که تجربه­‌اش را پیشنهاد می­‌کنیم. حالا برویم به مزایا برسیم.

تیم‌شیم؛ جمعِ حواس‌جمع‌ها

بیمه تیمی

بیمه اشخاص، بیمه اموال، بیمه حوادث و سایر محصولات بیمه‌ای را در ذهنتان مرور کنید و به این پرسش پاسخ دهید، اصلاً ما چرا خودمان را بیمه می‌کنیم؟ ما انسان‌ها بنا بر هوش، دانش و تجاربی که در زندگی خود کسب کرده‌ایم، سعی می‌کنیم در برابر اثرات خطراتی که ممکن است ما، سلامتی و اموالمان را تهدید کنند، از خودمان محافظت کنیم. پس با تدبیری عاقلانه و منطقی قسمتی از درآمدهایمان را برای جبران این خسارت‌های احتمالی، پس‌انداز و ذخیره می‌کنیم.

اما در بیشتر موارد، پس‌انداز هر کدام از ما به تنهایی برای جبران خسارات احتمالی کافی نیست و مشکل را حل نمی‌کند. مثلاً جبران خسارت هزینه سنگین تعمیر خودرویی که دچار سانحه‌ای جدی شده یا پرداخت هزینه جراحی تخصصی یک بیمار. جبران و پرداخت این هزینه‌ها زمانی ممکن است که این پس‌انداز از صورت انفرادی خارج شود و حالت جمعی به خود بگیرد و گروهی از ما که کارمان شبیه به هم است یا اموالی شبیه به هم داریم با هم توافق می‌کنیم تا پس‌‌انداز خود را یک جا متمرکز و خسارات احتمالی را از محل آن جبران کنیم. چون همه ما همزمان دچار خسارت نمی‌شویم، ذخاير جمعی هر دوره برای جبران تعدادی خسارت که در آن دوره برای برخی از ما پیش می‌آید، کفایت می‌کند.

بابت همین است که اشخاصی که دارایی و دغدغه مشترکی دارند یک محصول بیمه‌ای را خریداری می‌کنند. برای مثال افرادی که ماشین دارند، یا افرادی که از خطر و خسارات زلزله یا آتش‌سوزی بیم دارند، خود و اموالشان را بیمه می‌کنند. طبیعتاً اگر جمعی از این افراد نباشند که بنا بر اشتراکشان مبلغی را برای بیمه کنار بگذارند، بیمه شدن و بیمه بودن ممکن نیست. پس می‌توان گفت ما در بیمه، جمع می‌شویم تا هزینه پرداخت مالی در برابر ریسک را با هم سهیم شویم.

بیمه تیمی اینشورتک تیم‌شیم

بیمه تیمی تیم‌شیم

خُب احتمالاً می‌گویید این که تعریف استاندارد بیمه است و چه ربطی به بیمه تیمی دارد؟ ما در بیمه تیمی تیم‌ شیم این امکان را برایتان ایجاد کرده‌ایم تا بخشی از پس‌انداز مالی در برابر ریسک را با کسانی سهیم ‌شوید که دوستشان دارید. تعداد مشخصی از افرادی که می‌توانند دوست، خانواده و آشنای شما باشند، می‌توانند اعضای تیم شما را تشکیل دهند. فایده‌اش چیست؟ شما این امکان را دارید که از اشخاصی که برایتان مهم هستند و به آن‌ها علاقه دارید، پشتیبانی و مراقبت کنید تا امکان ایجاد ریسک و خطر را تا جای ممکن کاهش دهند تا بیشترین سود را به اعضای تیم برسانند. البته از خودتان هم مراقبت خواهید کرد. برای مثال با خرید اینترنتی بیمه بدنه خودرو از تیم‌شیم، شما ترغیب می‌شوید تا بهتر از قبل رانندگی کنید و اعضای تیمتان را نیز به رانندگی مطمئن‌تر تشویق می‌کنید.

 

سود در جمع شدن است

در هر تیم بسته به تعداد اعضاء، بخشی از حق بیمه پرداختی تیم، به عنوان «پول‌پَس» تعیین شده و به پس‌انداز تیمتان واریز می‌شود. این پس‌انداز تیمی متعلق به تمام اعضای تیمتان است. به ازای اضافه شدن هر یک نفر به تیم، درصد پول‌پس، یک درصد افزایش می‌یابد. برای مثال تیم دونفره ۲% پول‌پس تیمی می‌گیرد و تیم ۱۴ نفره ۱۴%. سقف پول‌پس ۲۵% بوده که برای تیم‌های ۲۵ نفره است. پس حداکثر اعضای تیم شما می‌تواند ۲۵ نفر باشد و هر چه اعضای تیمتان بیشتر باشد، پول‌پس تیم هم بیشتر می‌شود.

پول‌پس هر عضو تیم به‌صورت روزشمار به پس‌انداز شخصی او واریز می‌شود. یعنی این که شخص هر چقدر زودتر اقدام به خرید آنلاین بیمه کند و به تیم اضافه شود، هم درصد پولپس تیمی زودتر افزایش می‌یابد و هم پول‌پس روزشمار خود آن شخص بیشتر خواهد بود. پس اعضای تیم در هر تاریخی می‌توانند به تیم اضافه شوند و قرار نیست تمام اعضای یک تیم همزمان بیمه‌نامه بخرند.

به همه این ماجرا می­‌توانید مثل مسافرتی دسته جمعی نگاه کنید. فرض کنید شما و دوستانتان مینی­‌بوسی اجاره کرده و قصد سفر به شمال ایران را دارید. در مسیر چند نفر دیگر به شما اضافه خواهند شد. در طول سفر هر گاه راننده خسته شده، شخص دیگری پشت فرمان می‌نشیند. در حین سفر همه وظیفه خود می‌دانید تا مراقب عملکرد خود و دیگران باشید تا سفری امن و راحت در پیش داشته باشید. این همان جمعی است که در بیمه تیمی دور هم جمع می­‌شوند. هم حواسشان جمع است که با چه کسانی هم‌تیمی می‌شوند و هم از همدیگر حمایت و مراقبت می­‌کنند. درست رانندگی می­‌کنند تا بدون وجود مشکل، پول­پس‌شان را به طور کامل دریافت کنند. حالا برسیم به این پرسش که خُب این پول‌پَس به چه دردتان می‌خورد؟

هر چه تعداد اعضای تیمتان بیشتر بشود، پول‌پس تیمی شما هم بیشتر می‌شود.

پول‌پَس به چه دردتان می‌خورد؟

در الگوی بیمه تیمی اگر تیم شما تا پایان مدت بیمه‌نامه خسارت نداشته باشد، مبلغ پول‌پس بین هم تیمی‌هایتان تقسیم می‌شود. البته این مبلغ به صورت اعتبار به حساب هر عضو واریز می‌شود و می‌توانید در تمدید بیمه‌نامه‌ یا خرید اینترنتی بیمه‌ دیگر شرکت ها از آن استفاده کنید. پس برای اینکه پول‌پس بیشتری به دست آورید باید دو کار را انجام دهید. یکی اینکه تعداد اعضای تیمتان را افزایش دهید و مهم‌تر اینکه هوای یکدیگر را در تیم داشته باشید تا مطمئن‌تر رانندگی کنید.

احتمالاً می‌پرسید اگر یک یا چند نفر از هم‌تیمی‌هایتان خسارت داشته باشند چه؟ آیا پول‌پس صفر می‌شود؟ نه. مبلغ خسارت ابتدا از پس‌انداز تیم و سپس توسط خود شرکت بیمه پرداخت می‌شود. اگر خسارت‌ها کم باشد و تا پایان سال در پس‌انداز تیم پولی باقی‌ بماند، آن مبلغ نیز بین اعضای تیم شما تقسیم و به پول‌پس روزشمار اعضای تیم اضافه می‌شود. اگر خسارت‌ها زیاد باشد و در پول‌پس چیزی باقی نماند، «پول‌پس» تمام شده و کسی نه سود می‌کند و نه ضرر.

اگر هنوز سؤال یا نکته‌ای راجع به پول‌پس در ذهن دارید، پیشنهاد می‌کنم مطلب زیر را بخوانید. صفر تا صد پول‌پس را در آن توضیح داده‌ایم.

کدام شرکت‌های بیمه در ارائه بیمه تیمی با تیم‌شیم همکاری می‌کنند؟

تیم‌شیم؛ بیمه رانندگی

پس تیم‌شیم رانندگی خوب شما را بی‌جواب نمی‌گذارد و در تیم­‌شیم، سود کردن قطعی است. اینکه چقدر بیشتر سود می‌برید بستگی به دقتتان در رانندگی دارد. علت اینکه نام این الگو را هم بیمه تیمی گذاشتیم، همین مشارکت و حمایت جمعی بود که در میان جمع شما شکل می‌گیرد. ما در تیم‌شیم شما را تشویق می‌کنیم تا در تجربه‌ حمایت از همدیگر برای رانندگی مطمئن‌تر سهیم شوید و در ارزش‌ها و پاداش این همیاری شریک باشید.

تیم­‌شیم تلاش می­‌کند علاوه بر امنیت و رفاه، لحظات خوشایندی برایتان رقم بزند و در این مسیر، سعی کرده تا با اولویت­‌بندی‌­های مختلف خود، آنچه در پی­‌اش هست را محقق سازد. پس ارزش‌های تیم‌شیم در درجه اول ایجاد روحیه تیمی برای حمایت و پشتیبانی از یکدیگر برای کاهش نرخ تصادفات و رانندگی مطمئن‌تر است و در مرحله‌ی بعد سهیم بودن در سود اقتصادی این مسیر و هدف مشترک: همدلی و همکاری. تیم شما، بیمه شماست.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *