تیم‌شیم: همه ما بارها شنیده‌ایم که حق بیمه را به چشم هزینه نگاه نکنیم، بلکه آن را سرمایه‌گذاری بدانیم. اینکه بیمه راهی برای این است که آثار مالی هزینه‌های احتمالی، غیرعادی و غیرمترقبه را پیشبینی و مدیریت کنیم. بسیاری حتی این را تعریف بیمه می‌دانند. «بیمه ابزاری برای تبدیل هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی به هزینه‌های قابل پیش‌بینی است».(۱) ولی از سوی دیگر وقتی در پایان سال بیمه، بدون اینکه استفاده‌ای از خدمات بیمه‌مان کرده باشیم، هزینه تمدید آن را می‌پردازیم، ممکن است تهِ دلمان حس خوب و خوشایندی نداشته باشیم. البته که هیچکدام‌مان دلمان نمی‌خواهد خدای ناکرده اتفاق ناگواری برایمان بیفتد ولی به هر حال این که استفاده‌­ای از بیمه نشود هم، جور دیگری ممکن است باعث مکدر شدن خاطرمان بشود. ما در تیم‌شیم زمان زیادی را به بررسی و پژوهش درباره‌ این دغدغه شما و پیدا کردن راه حلی برای برطرف کردن آن پرداختیم. کلی تحقیق کردیم که آیا شرکت‌ها و پلتفرم‌های مدرن ارائه خدمات بیمه در اروپا و آمریکا پیشنهادی در این مورد دارند یا نه. طرح و پاسخی که یافتیم، پول‌پس است.

 

پول‌پس چیست؟

همان‌طور که احتمالاً خودتان متوجه شده‌اید، پول‌پس از ترکیب دو کلمه پول + پس ساخته شده است و منظور از آن پولی است که پس داده می‌شود. می‌دانیم که کلی سؤال برایتان به وجود آمده است. ما در این مطلب قرار است به تک تک آن‌ها پاسخ بدهیم. ما تنها به کمی صبر و حوصله شما نیاز داریم تا به هیجانتان بیاوریم.

در مطلب قبلی توضیح دادیم که تیم‌شیم اولین اینشورتک ایرانی است که الگوی بیمه تیمی را برای خرید آنلاین بیمه بدنه خودرو پیاده‌سازی و ارائه کرده است. همان‌طور که اشاره شد، بیمه تیمی دو مزیت و ارزش را برای کاربران تیم شیم خلق می‌کند. یکی حمایت و پشتیبانی از همدیگر برای رانندگی مطمئن‌تر است و دیگری سهیم بودن در سود اقتصادیِ کاهش سوانحِ اعضای تیم.

پول پس تیم‌شیم

بیمه تیمی دو مزیت و ارزش را برای کاربران تیم شیم خلق می‌کند: یکی حمایت و پشتیبانی از همدیگر برای رانندگی مطمئن‌تر و دیگری سهیم بودن در سود اقتصادیِ کاهش سوانحِ اعضای تیم.

بیمه تیمی و پول‌پَس

شما بعد از خرید اینترنتی بیمه بدنه، در صورت تمایل به یکی از تیم‌ها می‌پیوندید و یا تیم خود را تشکیل می‌دهید. پیوستن و انتخاب تیم و هم‌تیمی‌ها بستگی به علاقه شما دارد و تنها محدودیت موجود این است که بیمه تیمی فعلاً می‌تواند به خودروهایی تعلق بگیرد که در تهران هستند. در هر کدام از تیم‌ها با توجه به تعداد اعضای تیم و مبلغ بیمه‌نامه‌های اعضا، درصدی از حق بیمه پرداختی تیم، به عنوان «پول‌پَس» درنظر گرفته می‌شود و به پس‌انداز تیم واریز می‌شود. جزئیات و مراحل کار به شکل زیر است:

برای هر تیم یک صندوق ذخیره تعریف می‌شود که موجودی آن هر روز محاسبه شده و مقدار آن برابر است با مجموع درآمدهای تیم منهای مجموعه هزینه‌ها.

درآمد: درآمد تیم برابر است با مجموع حق بیمه‌ی بیمه‌نامه‌هایی که توسط اعضا وارد تیم شده‌اند.

ممکن است یک یا چند عضو بیش از یک بیمه‌نامه را وارد تیم کرده باشند که جمع مبالغ پرداخت شده برای همگی آنها در لیست درآمد تیم لحاظ می‌شود.

همچنین پس از پایان مدت قرارداد هر بیمه‌نامه و یا فسخ آن در هر زمان، حق بیمه پرداختی برای آن قرارداد، از لیست درآمدهای تیم حذف می‌شود و در صورت تمدید قرارداد و یا خرید بیمه‌نامه جدید و اضافه شدن آن به تیم، حق بیمه قرارداد جدید به لیست درآمدهای تیم اضافه خواهد شد

هزینه: هزینه تیم برابر است با مجموع خسارت دریافت شده توسط اعضای آن تا روز جاری.

پول‌پس تیم چگونه محاسبه می‌شود؟

پول‌پسِ هر عضو تیم به‌صورت روزشمار به پس‌انداز شخصی او واریز می‌شود. این یعنی که به شکل روزانه و نسبت تعداد روزها به کل روزهای سال، پول پس شما به حساب شما بازمی‌گردد. این یعنی که شخص هر چقدر زودتر به تیم اضافه شود، هم درصد پول‌پس تیمی زودتر افزایش می‌یابد و هم پول‌پس روزشمار خود آن شخص بیشتر خواهد بود. جذاب نیست؟ برای توضیح دقیق‌تر اجازه بدهید چند مفهوم را برایتان تعریف کنیم و بعد چند مثال بزنیم.

ضریب پول‌پس

ضریب پول‌پس هر تیم در هر روز برابر است با تعداد اعضای فعال آن تیم ضرب در ۱ درصد، تا سقف ۲۵ درصد.

این یعنی با اضافه شدن هر یک نفر به تیم، درصد پول‌پس، یک درصد افزایش می‌یابد. برای مثال تیم سه‌نفره ۳% پول‌پس تیمی می‌گیرد و تیم ۱۳ نفره ۱۳%. فراموش نکنید که این مبلغ پول‌پس جدا از تخفیف‌های رایجی است که شرکت‌های بیمه ارائه می‌دهند. یعنی تمام تخفیف‌های عدم خسارتی که در سال‌های قبل داشتید سر جای‌شان هستند و پول‌پس به آن‌ها اضافه می‌شود. پس هر چه تعداد اعضای تیم شما بیشتر باشد، درصد پول‌پسِ تیمی نیز بیشتر خواهد بود. البته باید بدانید که حداکثر تعداد اعضای یک تیم ۲۵ نفر است و بدین ترتیب سقف پول‌پس در تیم‌‌شیم ۲۵% حق بیمه‌نامه است.

شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که منظور از کاربر فعال چیست؟

اعضای فعال آن اعضایی هستند که یک یا چند بیمه‌نامه به تیم اضافه کرده‌اند.
ممکن است هر تیم، تعدادی اعضای غیرفعال داشته باشد که هنوز بیمه‌نامه‌ای به آن تیم نیاورده‌اند.
حضور اعضای غیرفعال، هیچ تأثیری روی هیچ‌یک از بخش‌های پول‌پس نخواهد داشت.

پول‌پس تیم

پول‌پس تیم در هر روز، با ضرب ضریب پول‌پس در مقدار صندوق ذخیره تیم در آن روز محاسبه می‌شود.

در تیم شیم اعضای تیم در هر تاریخی می‌توانند به تیم اضافه بشوند و قرار نیست تمام اعضای یک تیم همزمان بیمه‌نامه بخرند و قرار هم نیست همگی از یک شرکت بیمه، بیمه‌نامه بدنه خود را بخرند.

پول‌پس روزانه تیم

پول‌پس روزانه تیم در هر روز، با تقسیم پول‌پس تیم بر ۳۶۵ محاسبه می‌شود.

تیم‌شیم: شما اگر یک مهمانی بگیرید، قطعاً همه مهمان­‌ها به موقع نمی‌­رسند ولی همه­‌شان به اندازه حضورشان در مهمانی، از آن لذت می‌­برند. بیمه تیمی هم مشابه مهمانی است. گروهی که تشکیل می­‌دهید می‌تواند متشکل از ۲ نفر باشد. این افراد، اشخاصی هستند که زود رسیده‌اند و بعد از آن هر کسی می‌تواند برسد اما ۲ نفر اولی از این مهمانی ۵ ساعته، ۵ ساعت لذت برده­اند درحالی که بقیه بسته به زمانی که رسیده‌­اند این لذت نصیبشان شده است. خُب این پول‌پَس به چه دردتان می‌خورد؟

پول پس تیم شیم

پول‌پس فردی اعضای تیم چگونه محاسبه می‌شود؟

 

اگر تیم شما تا پایان مدت بیمه‌نامه خسارت نداشته باشد، مبلغ پول‌پس بین هم تیمی‌هایتان تقسیم می‌شود. البته این مبلغ به صورت اعتبار به حساب هر عضو واریز می‌شود و می‌توانید در تمدید بیمه‌نامه‌ یا خرید بیمه‌نامه‌های دیگر از آن استفاده کنید. احتمالاً می‌پرسید آیا قیمت بیمه‌نامه اعضاء در میزان پول‌پسی که دریافت می‌‌گذارد؟ بله. وزن اعضای تیم مهم است.

وزن اعضاء

وزن هر عضو تیم در هر زمان، برابر است با مجموع مبلغ بیمه‌نامه(های) اضافه شده به تیم توسط او، تقسیم بر ۱ میلیون تومان. یعنی اعضایی که بیمه‌نامه‌هایی با مجموع حق بیمه ۱، ۱/۲ و ۲ میلیون تومان وارد تیم کرده‌اند، به ترتیب وزن ۱، ۱/۲ و ۲ دریافت می‌کنند.

نکته حائز اهمیت این است که در زمان وقوع خسارت، وزن ناشی از بیمه‌نامه‌های خسارت خورده صفر می‌شود، یعنی اگر صاحب بیمه خسارت خورده، تنها همان بیمه‌نامه را داشته باشد، وزنش در تیم صفر می‌شود، و اگر بیمه‌نامه‌های دیگری هم داشته باشد، تنها مجموع حق بیمه پرداختی آن بیمه‌نامه‌ها به صورت وزن او در تیم باقی خواهد ماند.

به عنوان مثال، فردی ۲ بیمه‌نامه دارد که برای اولی ۱ میلیون و برای دومی ۱/۵ میلیون حق بیمه پرداخت کرده است. در ابتدا این شخص دارای وزن ۲/۵ خواهد بود. اگر این فرد در موضوع بیمه‌نامه اول متحمل خسارت شود، سهم حق بیمه آن از محاسبه وزنش در تیم کسر شده و پس از آن وزن ۱/۵ خواهد داشت.

پول‌پس تیمی و اعضاء در صورت رخ دادن سانحه یک یا تعدادی از اعضاء 

احتمالاً می‌پرسید اگر یک یا چند نفر از هم‌تیمی‌هایتان خسارت داشته باشند چه؟ آیا پول‌پس صفر می‌شود؟ نه. درصدی از پول‌پس که روزانه تا قبل از تصادف به حساب اعضای تیم واریز شده است. بعد از تصادف، افرادی از تیم که تصادف کرده‌اند، با حذف شدن بیمه‌نامه‌شان، وزن کاربری‌شان کاهش می‌یابد و در نتیجه پول‌پس کمتری می‌گیرند.

وقتی کاربر یک تیم که تنها یک بیمه‌نامه دارد، تصادف می‌کند، پول‌پس روزانه‌اش تا قبل از روز تصادف به کیف پولش واریز شده است ولی از تاریخ بعد از تصادف دیگر پول‌پسی دریافت نمی‌کند.
زمانی می‌تواند مجدداْ پول‌پس دریافت کند که بیمه‌نامه جدیدی وارد تیم کند (بخرد و یا تمدید کند).

کیف پول هر عضو

در تیم‌شیم سهمِ پول‌پسِ روزانه هر عضو، در پایان آن روز، به کیف پول او اضافه می‌شود. در نتیجه، موجودی این کیف پول برای اعضای تیم‌ها، از زمان خرید اولین بیمه‌نامه و وارد کردن آن به یک تیم آغاز شده و تا زمانی که در تیم یا تیم‌هایی وزن مثبت دارند، هر روز افزایش می‌یابد.

پول‌پس سایر اعضای تیم 

مبلغ خسارت ابتدا از پس‌انداز تیم و سپس توسط خود شرکت بیمه پرداخت می‌شود. اگر خسارت‌ها کم باشد و تا پایان سال در پس‌انداز تیم پولی باقی‌ بماند، آن مبلغ نیز بین اعضای تیم تقسیم و به پول‌پس روزشمار اعضای تیم اضافه می‌شود. اگر خسارت‌ها زیاد باشد و در پول‌پس چیزی باقی نماند، «پول‌پس» تمام شده و کسی نه سود می‌کند و نه ضرر. این یعنی که در بدترین حالت ممکن هم شما ضرر نخواهید کرد و چیزی را از دست نمی‌دهید.

پس پول‌پس پاداش و مشوقی برای رانندگی بهتر است. اگر شما و همتیمی‌هایتان هوای همدیگر را داشته باشید و یکدیگر را ترغیب به رانندگی مطمئن‌تر کنید، تا ۲۵% حق بیمه پرداختی خود را جایزه بگیرید. ما در تیم‌شیم سعی می‌کنیم حواسمان به شمایی که حواس‌جمع‌تر بوده‌اید باشد. این همان چیزی است که برایش تلاش می­کنیم. ترغیب شما برای داشتن امنیت و آرامش بیشتر، در عین حال تجربه عضویت در تیم و درنهایت سودی اقتصادی. همراه شدن با تیم­شیم، سرتاسرش سود است. این حال خوب و لبخند رضایت، همان چیزی است که دنبالش هستیم.

اجازه بدهید در پایان خیلی کوتاه پول‌پس را مرور کنیم.

خریداران کدام بیمه‌نامه در تیم‌شیم می‌توانند پول‌پس بگیرند؟

– بیمه بدنه خودرو. البته فعلاً. قرار نیست همین‌طور باقی بماند. ما هرروز مشغول ایده­‌پردازی و طراحی ساز و کاری هستیم که بشود پول ­پس را در دیگر بیمه‌­نامه­‌ها هم گنجاند.

آیا یک نفر به تنهایی هم می‌تواند بیمه تیمی بخرد؟

– بله. حتی یک نفر هم برای برای تیم شدن کافی است. ولی فراموش نکنید هر چه تعداد اعضایتان تیمتان بیشتر بشود، پول‌پس تیمی شما افزایش می‌یابد.

با پول­‌پس تیم‌­شیم تا چه میزان از حق بیمه­‌ام برمی­‌گردد؟

– این به تعداد اعضا بستگی دارد. برای مثال اگر گروهتان ۷ نفره باشد، ۷% حق بیمه شما برمی­‌گردد. البته سقفی هم برایش در نظر گرفته شده. یعنی شما نهایتاً می­‌توانید گروهی ۲۵ نفره باشید که درنهایت ۲۵% حق بیمه‌­تان به شما برمی­‌گردد.

چطور پول‌پس بیشتری بگیرم؟

– ساده است. اعضای تیمتان را افزایش دهید و با دقت رانندگی کنید. هرچه به حداکثر اعضایی که می‌توانید برای تیم داشته باشید، نزدیک شوید، پول­پس بیشتری در انتظارتان است. حداکثر اعضایی که هر گروه می‌تواند داشته باشد، ۲۵ نفر است. از آن طرف اگر این ۲۵ نفر یا هر چند نفری که می‌توانید تشکیل تیم دهید، خوب رانندگی کنند و دچار سانحه نشوند، پول­پس بیشتری گیرشان می‌­آید. اینجا حس مسئولیت­‌پذیری اعضای گروه هم درگیر می­‌شود و به خاطر این هم که شده بهتر رانندگی خواهند کرد.

آیا همه اعضای یک تیم حتماً باید از یک شرکت بیمه خرید کنند؟

– خیر. لزومی ندارد اعضای یک تیم همگی بیمه­‌نامه­‌شان را از یک شرکت خریدار کرده باشند. شما و اعضای تیمتان می‌توانید از هر شرکتی که در سایت تیم‌شیم الگوی بیمه تیمی را ارائه کرده است، بیمه‌نامه خود را خریداری کنید. پس اعضای یک تیم می‌توانند از شرکت‌های مختلفی بیمه‌نامه خود را خریداری کنند.

آیا حتماً باید بیمه تیمی بخرم یا به صورت انفرادی هم خرید ممکن است؟

– قطعاً به صورت انفرادی هم می‌­توانید بیمه‌­نامه بخرید. همه چیز به تمایل و انتخاب شما بستگی دارد. بیمه تیمی، امکان تازه‌­ای است که تیم ­شیم ارائه کرده تا افراد بیشتر به ایمن رانندگی کردن ترغیب شوند و از طرفی جدای از سلامتشان، سودی مادی هم ببرند. اما اگر شما مایل باشید، می‌توانید بیمه‌نامه خود را به صورت فردی خریداری کنید.

با پول‌پس خود چه کارهایی می‌توانم انجام بدهم؟

– در حال حاضر، این امکان را دارید که از آن جهت تمدید، خرید بیمه بدنه و یا خرید دیگر محصولات بیمه استفاده کنید. اما به‌­ زودی خبرهای بسیار هیجان‌انگیزی در مورد استفاده‌های که می‌توانید از تیم‌شیم داشته باشید به شما خواهیم داد.

آیا بیمه تیمی و پول‌پس تیم‌شیم تمام استان‌ها را پوشش می‌دهد؟

– خیر. در حال حاضر تنها محدود به تهران هستیم ولی به­‌زودی قرار است برای استان­‌های دیگر هم این امکان را فراهم کنیم.

آیا پول‌پس به هر مدل خودرویی تعلق می‌گیرد؟

– بله. هر خودرویی که شرکت­‌های بیمه آن را بیمه بدنه کنند، این امکان را پیدا می­‌کند که پو‌ل‌­پس دریافت کند. علاوه بر این، خود شما هستید که انتخاب می­‌کنید در چه تیمی حضور داشته باشید.

آیا تخفیف‌های عدم خسارت بیمه ثالث و بدنه شرکت‌ها سر جای خود هستند؟

– بله، قطعاً سر جای خودشان هستند. پول‌­پس امکانی علاوه بر تخفیف­‌های عدم خسارت است. پول‌پس اضافه بر آن تخفیف‌ها است و نه جایگزین آن‌ها. در تیم شیم همه چیز به نفع شما است.

پانوشت‌ها:

۱) اصول و مقررات رشته‌های بیمه، جلد اول، تدوین و گردآوری: پژوهشکده بیمه، نشر بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *