آشنایی با نهادها و ارکان بازار بورس
آشنایی با نهادها و ارکان بازار بورس

تیم‌شیم: برای اعتماد کردن، هرچه بیشتر درباره آن مسئله‌ای که قرار است اعتماد کنید، بدانید، بهتر است. خصوصاً وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری است و پای مقدار زیادی پول وسط کشیده شده. اینکه صحبتمان راجع به صدها میلیون پول است یا کمتر فرقی نمی‌کند. کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند، احتمالاً برای هر اسکناسی که وسط می‌گذارد، زحمت کشیده و دلش نمی‌خواهد جایی سرمایه‌گذاری کند که قابل‌اعتماد نیست. در حوزه بورس، ارکان و نهادهایی رسمی وجود دارند که هر کدام وظایفی بر عهده‌شان است. چیزی که به طور کلی مشخص می‌باشد این است که با وجود چنین ارکان و نهادهایی می‌توان اطمینان کرد پولی که وسط گذاشته‌ایم قرار نیست در خطر باشد و می‌توانیم اعتماد کنیم سازمان‌های رسمی زیادی پشت آن هستند. در این مطلب از وبلاگ تیم‌­شیم قرار است با ارکان و نهادهای رسمی بورسی آشنا شویم.

خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم

برویم سر اصل مطلب ارکان و نهادهای بورسی!

به طور کلی اگر قرار باشد ارکان بازار بورس را برایتان فهرست کنیم، این‌طور می‌شود که شورای عالی بورس و اوراق بهادار، سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت بورس اوراق بهادار تهران، شرکت فرابورس ایران، شرکت بورس کالای ایران، شرکت بورس انرژی ایران و بسیاری از شرکت‌های دیگر در این فهرست قرار می‌گیرند که ما سعی می‌کنیم، بیشترشان را برایتان توضیح دهیم و با جزئیات درباره‌شان بنویسیم.

شورای عالی بازار سرمایه

نامش که می‌آید یعنی داریم درباره یکی از مهم‌ترین ارکان بازار بورس صحبت می‌کنیم که مسیر و سیاست‌ها را مشخص می‌کند. تا حد زیادی طبق سیاست‌های نظام پیش می‌رود و هر چیزی که برای مدیریت و نظارت بر اجرای قوانین بازار بورس لازم باشد را در اختیار دارد.

سازمان بورس و اوراق بهادار

این شرکت به صورت عمومی و البته غیردولتی اداره می‌شود و شخصیت مالی مستقلی هم دارد. محل درآمد این سازمان از طریق دریافت کارمزد و سهمی است که از شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته، دریافت می‌کند.

سازمان بورس و اوراق بهادار

شرکت بورس اوراق بهادار تهران

این شرکت در سال ۱۳۴۵ تأسیس شد و هدف اصلی آن، تشکیل بازاری شفاف با استفاده از ابزار متنوع برای ایجاد ارزش افزوده برای ذینفعان است. این شرکت هم در ابتدا، شرکتی عمومی و غیرانتفاعی بود که بعداً به شرکت سهامی عام انتفاعی تبدیل شد. از مهم‌ترین وظایف این شرکت می‌توان به سازمان‌دهی و اداره بورس اوراق بهادار، اجرای قوانین به صورت حرفه‌ای برای اعضای، پذیرش اوراق بهادار، تعیین وظایف و سپس نظارت بر آن‌ها، نظارت بر فعالیت‌های ناشران حوزه اوراق بهادار اشاره کرد.

شرکت فرابورس ایران

به بازاری که به شکل شبکه ارتباط غیر الکترونیک یا الکترونیک برای معاملات اوراق بهادار طبق اصل مذاکره، فعالیت کند، شرکت فرابورس میگویند. درواقع هدف آن ایفای نقش بازار خارج از بورس است. این شرکت فعالیت خود را در سال ۸۸ به طور رسمی آغاز کرد. این شرکت تشکیل شد تا حوزه بازار سرمایه کشور گسترش بیشتری پیدا کند. درواقع هدف از تأسیس آن، ساده‌تر کردن شرایط پذیرش و معامله بود. ساده بخواهیم بگوییم این‌طور می‌شود که این شرکت آمده تا سر و سامانی به بخشی از بازار سرمایه بدهد که وارد بورس اوراق بهادار نشده‌اند.

شرکت فرابورس ایران

فرابورس چیست؟ تعریف بازار فرابورس ایران

شرکت بورس کالای ایران

این شرکت درواقع بازاری است که در آن کالاهای مشخصی خرید و فروش می‌شوند و همیشه هم فعال است. البته منظور از کالا، مواد خام و اولیه است. نام هر بازار را هم از روی کالایی که در آن خرید و فروش می‌شود، می‌گیرند. مثلاً بازار نفت یا پتروشیمی و …

شرکت بورس انرژی ایران

شورای عالی بورس درخواست‌های زیادی دریافت کرد مبنی بر اینکه باید بورس نفت و برق به صورت جداگانه وجود داشته باشد و این درخواست‌های پی‌درپی هم باعث شد درنهایت، سال ۹۰ دستور صادر شود و بورس انرژی ایران هم تأسیس شد. بورس انرژی طبق این قراری که شورای عالی بورس گذاشت موظف است محصولاتی از قبیل نفت، برق، زغال‌سنگ، گاز طبیعی و موارد دیگری از حامل‌های انرژی را عرضه کند.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

از نامش وحشت نکنید. کاری که می‌کند خیلی پیچیده نیست. این شرکت در سال ۸۴ با هدف انجام کارهای مربوط به بعد از معاملات بازارهای سهام یا فرابورس تأسیس شده است. به جز معاملات مالی، وظایف دیگری از جمله ثبت و نگهداری یا انتقال اوراق بهادار یا تسویه معاملات هم بر عهده دارد. به نوعی عملکردی مشابه بانک دارد. مجهز به سیستمی الکترونیکی است که طی آن می‌تواند به راحتی و بدون استفاده از هیچ کاغذ فیزیکی یا گواهی سهام، اوراقی را به شخص دیگری منتقل کند.

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

در میان ارکان بازار بورس، اهمیت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در این است که تقریباً تمام سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی به آن نیاز دارند. چون که لازمه فعالیت در بورس، اطلاع از آمار و جزئیات روند سهام‌های خرید و فروش شده است. این شرکت در جهت خدمت به چرخه معاملات الکترونیکی ابزارهای مالی بازار سرمایه، زیر نظر مستقیم سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالیت می‌کند. درواقع وظیفه این شرکت، محاسبه شاخص‌های بازار و انتشار اخبار لحظه‌ای مرتبط با معاملات است.

شرکت مدیریت و فناوری بورس تهران

شرکت رایان بورس

این شرکت وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و سیستمی به عنوان کُدال را ارائه کرده تا با کمک آن راهی برای محافظت از اطلاعات سهامداران و همچنین جلوگیری از افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده ایجاد کند. در همین راستا وب‌سایتی با همان عنوان کدال طراحی شده تا طی آن اطلاعات مالی شرکت‌ها و افراد به شکلی کاملاً دقیق و امن، جمع‌آوری شود و سپس مورد بررسی قرار گیرد.

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

در سال ۸۵ زمزمه تأسیس کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مطرح شد که موسسه‌ای غیردولتی، غیرتجاری و غیرانتفاعی است. از وظایف این کانون می‌توان به وضع مقررات پذیرش، پذیرفتن یا عدم پذیرش عضویت اعضا، نظارت بر عملکرد آن‌ها و همچنین نظارت بر برنامه‌های تبلیغاتی اعضا برای جلوگیری از ارائه اطلاعات ناقص اشاره کرد.

ضرورت شناخت سازمان‌ها و ارکان بازار بورس

به جز این مواردی که برایتان گفتیم و ارکان و نهادهای رسمی بورسی که خدمتتان معرفی کردیم، دو مورد دیگر هم هست که کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس است. احتمالاً از اسامی‌شان قابل حدس باشد که دقیقاً چه می‌کنند. نکته مهم اما شناخت این نهادها، سازمان‌ها و ارکان بازار بورس است تا با آگاهی و درک عمیق‌تری جریان‌ها و رونده‌های بازار سرمایه را دنبال کنیم و در آن به فعالیت بپردازیم.

خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۱/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *