اینجا قرار است درباره زمان فروش عرضه اولیه برایتان مفصل بنویسیم. از ارزیابی عرضه های اولیه گرفته تا شناسایی زمان خرید و فروش آن.

زمان فروش عرضه اولیه - تیم شیم
زمان فروش عرضه اولیه - تیم شیم

عرضه اولیه یعنی سهام شرکتی که برای اولین در بازار بورس عرضه می‌شود. خرید سهام عرضه اولیه برای همه افرادی که دارای کد بورسی هستند آزاد است. به زبان ساده تر، شرکت‌هایی که برای اولین بار سهامشان را عرضه می­کنند‌ معمولا چند سالی فعالیت خوبی داشته ‌اند و احتمالا سهامشان قبلا برای افراد خاصی بوده و تا روز عرضه اولیه، سهام این شرکت ‌ها هنوز در بورس معامله نشده است. این موقعیت برای سرمایه‌گذاران بسیار با اهمیت و با ارزش خواهد بود، چراکه می تواند فرصتی استثنایی برای آن‌ها باشد.

ویدیو آموزش زمان فروش عرضه اولیه:

هر چه عرضه ­های اولیه بیشتری بخریم، به احتمال زیاد سود خواهیم کرد. در چند سال اخیر تمام عرضه‌­های اولیه سودده بوده اند. قبلا خرید این سهم ‌ها به سادگی امروز نبود، چراکه همزمان سفارشات زیادی به سامانه معاملاتی فرستاده می شد و البته تعداد سهام شرکت مورد نظر هم محدود بود. از این رو عده ‌ای نمی‌توانستند مالک سهام شوند. ولی طی چند سال گذشته با استفاده از شیوه ثبت سفارش بوک بیلدینگ(Book Building) کار خیلی ساده ‌تر شده و سرمایه گذاران بیشتری می‌توانند در خرید سهام عرضه اولیه مشارکت نمایند. در روش بوک بیلدینگ نیازی نیست خریداران سهام، در یک لحظه سفارش را وارد سیستم کنند و نوبت ارسال سفارش مهم نیست.

ویژگی‌ های روش بوک بیلدینگ برای ثبت سفارش به شکل زیر می باشد:

 1. یک محدوده زمانی برای ثبت سفارش در نظر گرفته می‌شود مثلا از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر.
 2. برای قیمت قابل ثبت نیز یک محدوده تعیین می‌کنند مثلا از ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان.
 3. حداکثر سهام قابل خرید یک کد بورسی نیز اعلام می گردد مثلا ۲۰۰ برگه سهم.

بدین شکل خریدار عرضه اولیه می‌تواند با خیالی آسوده در زمان اعلام شده قیمت مورد نظر را وارد سیستم کند. پس از اینکه محدوده زمانی اعلام شده به اتمام رسید، سفارشاتی که توسط خریداران وارد سامانه معاملاتی بورس شده طبق قوانین پردازش می‌شود.

چه زمانی عرضه اولیه را بفروشیم؟

یکی از سوالات سرمایه گذاران این است که چه زمانی عرضه اولیه را بفروشیم؟ همانطور که خرید به موقع سهام یکی از مهمترین تصمیمات در بازار بورس است، اینکه سرمایه‌گذاران بدانند چه زمانی از سهام خریداری شده خارج شوند یعنی آن را بفروشند هم نکته خیلی مهمی است که در تعیین سرنوشت سرمایه‌گذاران در بازار بورس تاثیر زیادی دارد. اگر سهام در عرضه اولیه به قیمت مناسبی عرضه شود احتمالا رشد قیمت سهام در طی روزهای بعدی اتفاق می افتد و معمولا تمایلی برای فروش سهام در ابتدا وجود ندارد. به دلیل وجود پتانسیل در کسب سود کم ریسک از عرضه اولیه‌ سهام شرکت ها، معمولا مردم استقبال زیادی از آن می کنند.

چرا سهام عرضه اولیه با رشد قیمت روبه‌رو می‌شود؟

به دلیل استقبال زیاد مردم از سهام عرضه اولیه شده، سرمایه‌گذاران معمولا به خرید سهام در روز های معاملاتی بعدی تمایل پیدا می کنند. چون افراد به دلیل ارزش بالایی که برای این سهام قائل هستند حاضرند تا در حداکثر قیمت آن روز معاملاتی نیز سفارش خرید بگذارند و برای همین تقاضای سنگینی در حداکثر قیمت برای سهام به وجود می‌آید و صف خرید سنگینی برای آن تشکیل می شود. سپس سهامدار عمده متناسب با برنامه‌ریزی های خود عرضه سهام به متقاضیان را آغاز می­کند. این مسئله طی روز های معاملاتی بعد نیز تکرار خواهد شد و این موضوع سبب ایجاد سود معاملاتی جذاب در عرضه اولیه‌ سهام می‌گردد.

در تیم‌شیم بخوانید:

فروش عرضه اولیه سهام از منظر تئوریک

نحوه فروش عرضه اولیه بستگی به استراتژی و شرایط شما دارد. از منظر تئوریک و بر اساس آنچه در دنیا رواج دارد قیمت فروش عرضه اولیه سهام را به گونه‌ای تعیین می‌کنند تا شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه بتوانند از سوددهی ۱۰ % الی ۲۰ % بهره‌مند گردند. شرکت‌ هایی که متقاضی ورود به بازار بورس هستند باید از طریق نهادهای مالی هم چون شرکت ‌های تأمین سرمایه و یا شرکت‌ های مشاور سرمایه‌گذاری مورد تائید سازمان بورس، ارزش‌گذاری شوند و پس از آن سهامداران عمده با توجه به ارزش ذاتی کسب شده قیمتی را جهت ورود به بورس به سازمان بورس ارائه می نمایند.

در روش بوک بیلدینگ، سر فرصت و با خیال آسوده قیمت و حجم معامله خود را ثبت کنید!

تشخیص زمان فروش عرضه اولیه

سهامداران را می توان به ۳ دسته تقسیم کرد. دسته اول سهامداران کوتاه-مدت، دسته دوم سهامداران میان-مدت و دسته سوم سهامدارن بلند-مدت؛ که یعنی تا چند ماه یا چند سال بعد شخصی که سهام خریداری کرده، به پولی که برای خرید عرضه اولیه سرمایه گذاری کرده نیاز پیدا می کند. مثلا شما ممکن است ۱ ماه یا ۶ ماه یا ۱۲ ماه بعد به پول خود نیاز پیدا کنید و قاعدتا باید تا آن زمان سهام خود را بفروشید. طبق تجربه سهام عرضه اولیه ۳ نوع سود به سهامداران می دهد؛ بازدهی اولیه، بازدهی ثانویه، بازدهی ناشی از رشد بازار… که به ترتیب به رشد چند روز اول، رشد پس از به تعادل رسیدن در صورت با ارزش بودن سهام، و در نهایت رشد به دلیل توسعه بازار سرمایه یا رشد مضاعف + رشد کلی اقتصاد بازار بستگی دارد.

اصولا با توجه به چهار عامل مهم و موثر بر روی رشد قیمت سهام پس از عرضه اولیه در بازار بورس می توان تصمیم مناسبی برای زمان فروش گرفت:

 • تعداد سهام عرضه شده: هرچه تعداد عرضه کمتر باشد، احتمالا فروشندگان کمتری نیز وجود خواهند داشت.
 • رفتار سهامدار عمده: اگر سهامدار عمده پس از عرضه اولیه، سهام دیگری عرضه نکند احتمالا سهام رشد بیشتری پیدا خواهد کرد.
 • شرایط کلی بازار: وقتیکه شرایط کلی بازار خوب و مثبت است و همه خوشبین هستند، افراد کمی معمولا حاضر به فروش خواهند شد.
 • اخبار و اطلاعات پیرامون سهام: گاهی اخبار و اطلاعات درست و غلط به شکل منفی یا مثبتی پیرامون سهام عرضه شده منتشر میشود که معمولا افراد بر اساس این اطلاعات و اخبار تصمیم خواهند گرفت.
آموزش فروش عرضه اولیه در بهترین زمان
آموزش فروش عرضه اولیه در بهترین زمان

در نهایت تصمیم ‌گیری در مورد نحوه فروش عرضه اولیه بر عهده خود شما خواهد بود… و این می تواند یک استراتژی شخصی و محرمانه برای شما باشد. حتی شما این اختیار را دارید که روز پس از عرضه اولیه، سهام خود را به فروش برسانید… اگرچه معمولا پیشنهاد می شود تا زمانی که صف خرید در سهم وجود دارد، سهام خود را نگهداری نمایید و نفروشید!

به عنوان یک استراتژی پیشنهادی می توانید بدین شکل عمل کنید که اگر سهامدار کوتاه-مدت هستید، پس از متعادل شدن سهم و شکستن صف خرید، سهام خود را بفروشید. اگر سهامدار میان-مدت هستید، می توانید حداقل ۳ ماه صبر کنید که اگر سهم مورد نظرتان رشد ثانویه ای داشت از آن بهره مند شوید. اگر سهامدار بلند-مدت هستید و به آینده بازار بورس در ایران خوشبین، می توانید تا یکسال دیگر سهام عرضه اولیه خود را نفروشید و منتظر رشد بازار باشید.

اول | تحلیل بنیادی شرکت

با ورود اینترنت در معاملات بورس و توسعه آن شاهد انتشار رایگان تحلیل بنیادی سهام عرضه اولیه در وبسایت ‌های گوناگون تحلیلگری و کارگزاری هستیم. پیشنهاد می شود که حتماً چند تحلیل بنیادی از وبسایت ‌هایی که مورد اعتماد هستند، مطالعه نمایید و مجموع نظرات و انتقادات را در رابطه با ارزش ذاتی آن سهام را در نظر بگیرید. بعضی وقت ها در تحلیل‌ های انجام شده گران بودن قیمت سهام در عرضه اولیه نتیجه می‌شود، که در این صورت چنانچه از چشم‌انداز صنعت یا خاص نبودن سهامدار عمده اطمینان دارید می‌توانید در عرضه اولیه خرید نمایید ولی این کار همیشه دلیل و نتیجه قطعی نمی دهد!

دوم | میزان ارزش شرکت عرضه ‌شده و میزان نقدینگی زمان عرضه

برای تعیین میزان ارزش شرکت باید تعداد سهام شرکت را در قیمت پایانی سهام (در مورد سهام آماده عرضه، قیمت تعیین‌شده در عرضه اولیه) ضرب کنید و بدین شکل ارزش آن شرکت در بازار سهام را محاسبه کنید. معمولاً اگر ارزش ریالی به دست آمده کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان شود می‌توان گفت که این شرکت در سهام کوچک دسته‌بندی می‌شود و چنانچه بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان شود در دسته شرکت ‌های متوسط قرار گرفته و بالاتر از آن را معمولاً جزو شرکت ‌های بزرگ در نظر میگیرند.

خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم

سوم | روند فعلی بازار

بازار بورس نیز مثل هر فعالیت اقتصادی دیگری دارای دوره‌های رکود، رشد و رونق می باشد. اگر سهام شرکتی در وقت رکود یا نزول بازار عرضه گردد معمولاً به دلیل خروج سرمایه حجم تقاضا برای عرضه اولیه افت پیدا می‌کند و به همین دلیل چون شرایط عمومی بازار منفی است تعداد روزهای مثبت در سهام عرضه اولیه پایین‌تر از دوران رونق می شود.

چهارم | رفتار سهامداران عمده را در ایام معاملات

این وظیفه سهامداران عمده است تا از سهم حمایت کنند و از طریق عرضه سهام به متقاضیان، معاملات روزانه انجام پذیرد که در این زمینه ذکر دو نکته ضروری است. اولا، چنانچه سهم عرضه ‌شده در بورس مورد معامله قرار گیرد، سهم دارای حجم مبنا خواهد بود. لذا یکی از وظایف سهامداران عمده این است که عرضه روزانه را به گونه‌ای انجام دهند تا به اصطلاح حجم مبنا پر شود و قیمت پایانی نیز مثبت کامل بخورد. دوما، بعضی وقت ها مشاهده می‌شود که یک سهم طی چند روز کاری صف خرید سنگینی دارد و در آن ایام به شکل عادی معامله می‌شود. اما در یک روز معاملاتی با وجود اینکه صف خرید سنگینی وجود دارد ولی به خاطر عرضه سنگین از سوی سهامدار عمده که از آن تحت عنوان عرضه آبشاری نیز یاد می‌شود یکدفعه صف خرید به طور کامل عرضه می‌شود و برخی اوقات شاهد کاهش قیمت آخرین معامله نیز هستیم. در این حالت لازم است شما تصمیم‌گیری کنید تا با سهم می‌مانید یا اینکه از آن خارج می‌شوید.

پنجم | وضعیت فعلی و آینده صنعت و شرکت

هر شرکتی که سهامی عرضه می­کند دارای محصولات یا خدمات مختلفی است و در صنعت خاصی فعال می باشد. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار بهتر است تا در مورد محصولات یا خدمات اصلی این شرکت ها و چشم‌انداز آینده آن، صنعتی که در آن فعال می باشد، و وضعیت آن صنعت و اینکه آیا روند در حال رشدی را می‌توان از آن انتظار داشت یا اینکه آیا آن صنعت مورد حمایت دولت قرار دارد یا وابسته به اقتصاد جهانی است و … تحقیق کنید تا بدین شکل بتوانید تصمیم‌گیری بهتری در رابطه با فروش عرضه اولیه، ماندن با آن و حتی خرید سنگین‌تر در آن و … اتخاذ کنید.

پنجم | زمان عرضه اولیه بعدی

اینکه چه زمانی بهترین نقطه برای فروش عرضه اولیه است را نمی توان با قطعیت گفت زیرا این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. زمان عرضه اولیه بعدی را نیز می توانید از وبسایت های معتبر پیگیری نمایید. قبل از آخرین عرضه اولیه بورس یعنی عرضه اولیه آریا، قرار بود همزمان با این نماد، نماد «غزر» نیز بوسیله عرضه اولیه رسما وارد بورس گردد. اما یک روز پیش از زمان مقرر اعلام شد که انجام نخواهد شد. در هر صورت پس از به تعویق افتادن عرضه اولیه «غزر» سهامداران منتظر هستند تا در آینده نزدیک شاهد این عرضه اولیه باشند گفته می شود که امکان دارد پیش از آن، عرضه اولیه «وپویا» هم انجام شود.

سوالات متداول

✅ چرا سهام عرضه اولیه با رشد قیمت روبه‌رو می‌شود؟

به دلیل استقبال زیاد مردم از سهام عرضه اولیه شده، سرمایه‌گذاران معمولا به خرید سهام در روز های معاملاتی بعدی تمایل پیدا می کنند. چون افراد به دلیل ارزش بالایی که برای این سهام قائل هستند حاضرند تا در حداکثر قیمت آن روز معاملاتی نیز سفارش خرید بگذارند و برای همین تقاضای سنگینی در حداکثر قیمت برای سهام به وجود می‌آید و صف خرید سنگینی برای آن تشکیل می شود. این مسئله طی روز های معاملاتی بعد نیز تکرار خواهد شد و این موضوع سبب ایجاد سود معاملاتی جذاب در عرضه اولیه‌ سهام می‌گردد.

✅ چه عواملی بر قیمت عرضه اولیه در زمان فروش اثر گذار است؟
 • تعداد سهام عرضه شده: هرچه تعداد عرضه کمتر باشد، احتمالا فروشندگان کمتری نیز وجود خواهند داشت.
 • رفتار سهامدار عمده: اگر سهامدار عمده پس از عرضه اولیه، سهام دیگری عرضه نکند احتمالا سهام رشد بیشتری پیدا خواهد کرد.
 • شرایط کلی بازار: وقتیکه شرایط کلی بازار خوب و مثبت است و همه خوشبین هستند، افراد کمی معمولا حاضر به فروش خواهند شد.
 • اخبار و اطلاعات پیرامون سهام: گاهی اخبار و اطلاعات درست و غلط به شکل منفی یا مثبتی پیرامون سهام عرضه شده منتشر میشود که معمولا افراد بر اساس این اطلاعات و اخبار تصمیم خواهند گرفت.
✅ عوامل موثر در تشخیص زمان فروش کدامند؟
 • تحلیل بنیادی شرکت
 • میزان نقدینگی زمان عرضه
 • روند فعلی بازار
 • رفتار سهامدار عمده
 • وضعیت فعلی و آینده شرکت
 • زمان عرضه اولیه بعدی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

حسام مقتداییمشاهده نوشته ها

متخصص تولید محتوا در حوزه بیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *