پیش از آنکه بخواهیم با زمان خرید عرضه اولیه آشنا شویم باید یک آشنایی کلی با مفهوم عرضه اولیه داشته باشیم. در یک توضیح کوتاه می‌توان اولین حضور رسمی یک شرکت در بازار سرمایه بورس را که توسط عموم مردم قابل خرید است، عرضه اولیه عنوان کرد. با پیشرفت تکنولوژی در چندین سال گذشته بورس تهران رونق بسیاری گرفته و دلیل آن نیز انجام معامله راحت‌تر در بازار سهام است به گونه‌ای که افراد با سطح دانش کم هم می‌توانند به راحتی معامله‌ای انجام دهند.

زمان خرید عرضه اولیه
زمان خرید عرضه اولیه

به مانند شروع هر کاری، پیش از آنکه وارد بازار بورس شوید باید اطلاعات و دانش لازم را کسب کرده و در صورت تجربه اقدام به انجام معامله کنید. با توجه به پیشرفت عرضه اولیه در کشور این امر به روش‌های مختلف چندین بار در سال انجام می‌شود. عرضه اولیه در حالت کلی به دو صورت آنلاین و آفلاین انجام می‌شود. در حالت آفلاین فرد سرمایه گذار باید علاوه بر قیمت در خصوص حجم درخواستی نیز اطلاعاتی را در سامانه معاملاتی وارد کند، پس از آن کارگزار با توجه به اطلاعات در دست داشته نسبت به خرید عرضه اولیه برای شخص اقدم می‌کند. در حالت آنلاین نیز فرد سرمایه گذار در یک زمان مشخص شده توسط بورس باید اقدام به خرید سهام کند.

مراحل خرید عرضه اولیه به صورت خلاصه:

جهت خرید عرضه اولیه مراحلی وجود دارد که باید قبل از خرید به آن توجه کنید که در این بخش هر یک را برای آشنایی بیشتر برای شما نام برده و توضیحات لازم را خدمت شما ارائه می‌دهیم:

 • اطلاع دقیق از اطلاعات عرضه اولیه
 • ارسال سفارش‌های خرید سهام در هنگام عرضه اولیه
 • بررسی و کنترل نتیجه خرید سهام در زمان عرضه اولیه
 • اطلاعات بعد از خرید سهام در هنگام عرضه اولیه

اطلاع دقیق از اطلاعات عرضه اولیه قبل از زمان خرید عرضه اولیه

جهت خرید عرضه اولیه باید کد معاملاتی که به آن کد بورسی هم گفته می‌شود را داشته باشید. خرید سهام اولیه برای تمامی افرادی که این کد را دارند آزاد است. در خصوص کد معاملاتی باید این نکته را ارائه داد که دریافت این کد به صورت رایگان بوده و بعد از آنکه این کد را دریافت کردید یک نام کاربری و رمز عبور به شما ارائه خواهد شد که هنگام ورود به صفحه نرم افزار و یا سایت معاملاتی توسط کارگزار برای شما ارسال می‌شود و می‌توانید از آن بهره مند شوید.

ارسال سفارش‌های خرید سهام در هنگام عرضه اولیه

بعد از آنکه پیام ناظر را در خصوص جزئیات عرضه اولیه مشاهده کردید حال باید موجودی حساب خود را در نزد کارگزار افزایش دهید. پس از این بخش باید سفارش خرید عرضه اولیه خود را در ساعاتی که مشخص شده ارسال کنید. در خصوص سفارشات نیز سهم هر فرد مشخص شده و اگر بخواهید بیش از یک مقدار سفارش خرید داشته باشید هیچ سهمی به شما تعلق نخواهد گرفت. در این زمان به قیمت مجاز حتما توجه ویژه‌ای داشته باشید و ریال به ریال آن را چک کنید تا با قیمتی که اعلام کرده‌اند تطابق داشته باشد. از آنجایی که در حال حاضر تقاضا جهت خرید عرضه اولیه در حال رشد بوده برای همین تمامی افراد باید سقف قیمت مجاز را در فرم سفارش خود به دقت وارد کنند. در این مرحله باید با کمک کد بورسی که در مرحله قبل دریافت کردید وارد سایت معاملاتی شده و در ساعاتی که عرضه اولیه انجام می‌شود موجودی خود را به صورت آنلاین انجام دهید. برای محاسبه موجودی خود جهت خرید عرضه اولیه باید سهمیه مشخص شده برای هر فرد را در حداکثر قیمت مجاز ضرب کرده تا حداکثر سرمایه لازم را به دست آورید.

بررسی و کنترل نتیجه خرید سهام در زمان عرضه اولیه

اختصاص پیدا کردن سهام به هر کد معاملاتی معمولا بعد از پایان زمان اعلام شده برای خرید عرضه اولیه انجام می‌شود. بورس با در نظر گرفتن تعداد افراد شرکت کننده و قیمتی که توسط آنها وارد شده، سهام را بین افراد شرکت کننده توزیع می‌کند. جهت اطلاع از موجودی سهام خود می‌توانید ساعت ۱۷ یا ۱۸ آن را در سایت بررسی کرده و از مقدار عرضه تعلق گرفته به خود اطلاع پیدا کنید.

اطلاعات بعد از خرید سهام در هنگام عرضه اولیه

معمولا بعد از عرضه اولیه در همان روز که معاملات انجام شد، صف خرید برای سهام شرکت عرضه کننده شکل می‌گیرد. در این مرحله قیمت به حداکثر دامنه نوسان خود می‌رسد که حدودا +۵ درصد است و در آن زمان سفارش‌های بسیاری برای خرید سهام ثبت می‌شود.

اصطلاحات پرکاربرد بورس

افراد برای اولین تجربه خود در زمینه سرمایه گذاری در بورس تهران خرید عرضه اولیه را انجام می‌دهند که اکثرا نیز منجر به تجربه‌ای شیرین و جذاب برای آنها خواهد شد دلیل آن نیز این است که معمولا زمانی که سهام یک شرکت عرضه می‌شود تا چند روز بعد صف خرید آن به وجود می‌آید و در آن مدت زمان می‌توان شاهد رشد ۵ درصدی ارزش سهام شرکت‌های سرمایه گذار بود. این صف‌ها حدودا تا ۱۰ روز طول می‌کشد و در این مدت زمان قیمت سهام آن به شدت رشد خواهد کرد.

زمان بندی عرضه اولیه
زمان بندی عرضه اولیه

اعلام زمان رسمی عرضه اولیه

در خصوص آگاهی از اعلام زمان رسمی برای عرضه اولیه سهام شرکت‌ها می‌توان از سایت بورس و دیگر سایت‌های معتبر بهره گرفت اما تاکید اصلی بر روی سایت اصلی بورس تهران است. در این صورت افراد سهامدار باید زمان دقیق عرضه اولیه سهام شرکت مربوطه را تنها از طریق سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران دریافت کنند.

در جهت زمان اعلام رسمی عرضه اولیه می‌توان این اطمینان را خدمت شما داد که حداقل یکی دو روز قبل از زمان رسمی برای عرضه اولیه سهام شرکت‌ها می‌توان اخبار مربوط به آن را در سایت بورس مشاهده کرد.

اطلاع از زمان غیر رسمی عرضه اولیه

در خصوص زمان غیر رسمی اعلام شده باید این نکته را خدمت شما عرض کنم که وقتی خبری در مورد عرضه اولیه اعلام می‌شود، خبر اعلام شده بدین معناست که امکان انجام عرضه اولیه در این تاریخ وجود دارد. حال در این تاریخ اعلام شده به احتمال زیاد عرضه اولیه سهام رخ می‌دهد و این نوع اخبار اصولا در سایت‌های بورس به مردم اطلاع رسانی می‌شود.

زمانبندی ثبت سفارش عرضه اولیه

در زمانبندی ثبت سفارش عرضه اولیه زمانی که ساعتی مشخص شود مانند ۱۰ صبح تا ۱ بعدازظهر، امکان اصلاح و حذف سفارش برای فرد سرمایه گذار در این مدت زمان وجود دارد. پیش‌تر اشاره شد که هر سهمیه در نظر گرفته شده به یک کد معاملاتی اختصاص می‌یابد و هر کد نیز تنها مجاز به ارسال یک سفارش است. بعد از تمام شدن دوره ثبت سفارش حال نوبت کشف قیمت آن هم با توجه به وضعیت سفارشات ثبت شده است.

در سامانه‌های معاملاتی به صورت آنلاین فرد سرمایه گذار قادر است در روزهای شنبه تا چهارشنبه و در ساعات ۸:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر در خصوص ثبت سفارش خرید و فروش خود اقدامات لازم را انجام دهد. توجه کنید که معاملات از ساعات ۹ تا ۱۲:۳۰ می‌تواند انجام شود و قبل از آن کاربر فقط می‌تواند سفارش خود را در سامانه مورد نظر ثبت کند. یعنی پیش از ساعت ۹ امکان خرید و فروش سهام وجود نخواهد داشت.

زمانبندی اعلام تعداد سهم اختصاص یافته

تعداد سهم قابل عرضه یک عدد ثابت است و در این خصوص تفاوتی بین روش‌های مختلف وجود ندارد. در روش بوک بیلدینگ سازمان بورس با استدلال به ارزش گذاری که توسط شرکت انجام می‌شود، قیمت پیشنهادی و بازه قیمت خاص را که به آن سقف و کف قیمت عرضه اولیه هم اطلاق می‌شود مشخص می‌کند.

طبق اطلاعیه اعلام شده در یک زمانبندی مشخص می‌توان تمامی اطلاعات لازم را در خصوص شرکت مربوطه مشاهده کرد که اطلاعاتی همچون تعداد کل سهام و حداکثر سهام که توسط هر فرد قابل خرید است و موارد اینچنینی درون آن کاملا مشخص است.

زمانبندی ورود سهم به حساب آنلاین

در خصوص این مورد نیز پیش‌تر توضیحاتی را خدمت شما ارائه کردیم. هنگام خرید عرضه اولیه پس از آنکه سهام به یک کد معاملاتی اختصاص پیدا کرد در حالت عادی این ورود سهم بعد از زمان پایانی که اعلام می‌شود عرضه خرید اولیه نیز انجام می‌شود.

در صورتی که می‌خواهید از موجودی سهام خود مطلع شوید می‌توانید در بین ساعات ۱۷ و ۱۸ این مورد را بررسی کنید و از میزان سهم خود مطلع شوید.

اطلاع از عرضه اولیه بعدی

عرضه اولیه رایگان

سوالات متداول

✅ عرضه اولیه چیست؟

اولین حضور رسمی یک شرکت در بازار سرمایه بورس را که توسط عموم مردم قابل خرید است، عرضه اولیه عنوان کرد.

✅ مراحل خرید عرضه اولیه به صورت خلاصه کدامند؟
 • اطلاع دقیق از اطلاعات عرضه اولیه
 • ارسال سفارش‌های خرید سهام در هنگام عرضه اولیه
 • بررسی و کنترل نتیجه خرید سهام در زمان عرضه اولیه
 • اطلاعات بعد از خرید سهام در هنگام عرضه اولیه
✅ زمانبندی عرضه اولیه ها به چه صورت است؟
 • اعلام زمان غیر رسمی
 • اعلام زمان رسمی
 • ثبت سفارش
 • اعلام تعداد سهام اختصاص یافته
 • ورود سهم به حساب آنلاین
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

 • ۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس
 • ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
 • تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه
همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *