در آخرین روزهای بهار سال ۱۳۹۹ بحث بورس و خرید و فروش سهام ناگهان یکی از موضوعات داغ اقتصادی شد. اما برای بسیاری که تازه‌وارد هستند، سوالاتی مطرح است. این‌که اساسا کارکرد بورس چیست؟ مراحل خرید عرضه اولیه کدامند و چه مزیتی دارد و چرا ارزش خرید دارد؟ در این مطلب به مباحث اولیه و پایه‌ای برای افراد تازه‌وارد و علاقه‌مندان می‌پردازیم.

مراحل خرید عرضه اولیه
مراحل خرید عرضه اولیه

عرضه طیف گسترده‌‌ای از سهام شرکت‌های دولتی که بسیاری از آن‌ها عرضه اولیه را تجربه می‌کردند، منجر به سرازیر شدن حجم زیادی از نقدینگی به سمت این بازار شد. شکسته‌شدن رکورد یک میلیون واحدی در بازار بورس ایران تاییدی بر این استقبال گسترده بود.

اطلاع از عرضه اولیه بعدی

عرضه اولیه رایگان

بازار بورس چیست؟

بورس یک بازار است که در آن، اوراق بهادار مانند سهام و اوراق قرضه، خرید و فروش می‌شود. اوراق قرضه معمولاً با فرابورس معامله می‌شود اما برخی اوراق قرضه شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار نیز قابل معامله هستند. سهام یک محصول است که خریداری می‌شود. اما این محصول نوعی بها از طریق خرید اوراق بهادار است. شرکت‌ها برای جذب سرمایه این نوع بها را برای آن‌چه که هستند ایجاد می‌کنند.

بورس اوراق بهادار امکان می‌دهد سرمایه‌گذاران با تصمیم‌گیری آگاهانه با استفاده از اطلاعات قیمتی در زمان درست تشویق به سرمایه‌گذاری شوند. اگرچه شنیدن نام بورس ما را به یاد تالار شلوغ و پرسروصدا می‌اندازد اما خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در بورس امروزه بسیار راحت‌تر است. همچنین انواع خدمات آنلاین و نرم‌افزاری برای خرید و فروش سهام فراهم است.

اصطلاحات بورسی که لازم است بدانید!

چند اصطلاح بورسی که باید همین ابتدای کار بدانید شامل موارد زیر است:

 • عرضه اولیه: به اولین باری که یک شرکت (دولتی یا خصوصی) سهام خود را برای فروش عمومی عرضه می‌کند می‌گویند.
 • قیمت اسمی: قیمتی که برای اولین بار روی سهام در اولین روز عرضه گذاشته می‌شود. پایه‌ی این قیمت در بازار بورس ایران ۱۰۰ تومان است.
 • پرتفوی: بهتر است برای فعالیت در بازار بورس همواره سهام چند شرکت را به صورت همزمان داشته باشید. به مجموعه‌ی این شرکت‌های در یک سبد سهام، پرتفو می‌گویند.
 • کد بورسی: کد بورسی، هویت شما در بازار بورس ایران است؛ این کد یک شناسه‌ فعالیت است.
 • شاخص بورس: این یک عدد برای نمایش وضعیت بازار از نقطه نظر حجم، صعود و نزول است.

اصطلاحات پرکاربرد بورس

عرضه اولیه شرکت‌ها به چه منظور انجام می‌شود؟

در دنیای تجارت، شرکت‌های کوچک و بزرگ با سوابق گوناگون اقتصادی وجود دارند. برخی از این شرکت‌ها به دلیل موفقیت‌های بزرگ و رشد سریع در طول زمان، آمادگی پیدا می‌کنند به بازار سرمایه وارد شوند. این یک موقعیت متفاوت و عالی برای هر کسب‌و‌کاری است. شرکتی که اولین بار پا در عرصه بازار سرمایه می‌گذارد سهام عرضه اولیه می‌فروشد. اصولا چون شرکت در حال رشد و ترقی اقدام به این کار می‌کند، احتمال سودآوری آن بسیار زیاد است لذا برای سرمایه‌گذاران جذابیت بالایی دارد.

چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟

دریافت کد بورسی پیش‌نیاز فعالیت در بازار بورس است. اگرچه شاید شما از طریق برخی امکاناتی که دولت فراهم کرده بود، توانسته باشید با کد ملی خود سهام خریداری کنید اما برای دسترسی به اطلاعات و سامانه‌ی فعالیت بورسی، نیاز به داشتن کد بورسی دارید. برای دریافت کد بورسی دو مرحله اصلی وجود دارد:

 1. ثبت نام در سامانه سجام به آدرس  sejam.ir
 2. احراز هویت اطلاعات فردی یا شرکتی

برای شروع بعد از ورود به سایت سجام بر روی کلید ثبت نام در سامانه سجام کلیک نمایید. توصیه می‌شود برای سهولت بیشتر مراحل را از طریق رایانه انجام دهید.

در مرحله بعد کد ملی خود را وارد کرده سپس آن را تایید کنید. بعد از این باید شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. (پیش از ثبت نام در سامانه سجام، از مالکیت شماره تلفن همراه و انطباق آن با کد ملی خود اطمینان حاصل فرمایید.) یک کد پیامکی برای شما ارسال می‌شود که در مرحله بعدی وارد نمایید.

اگر شخص حقوقی (شرکت) هستید، باید قبل از تایید شماره همراه، از بخش نوع مشتری، گزینه شخص حقوقی را انتخاب کنید. بعد از این باید کارمزد ایجاد کد سهامداری را پرداخت نمایید.

 • نکته: برخی اوقات در مراحل ثبت نام و پس از پرداخت با خطا مواجه می‌شوید، برای ادامه کار مجددا به صفحه اصلی رفته بر روی ویرایش اطلاعات کلیک کنید.

در مرحله بعد باید اطلاعات هویتی خود را وارد نمایید. در مرحله بعدی باید بسته به این که برای خودتان ثبت نام می‌کنید یا دیگران، وضعیت را مشخص کنید. سپس اطلاعات ارتباطی نظیر آدرس و… را تکمیل نمایید. در مرحله بعدی بر روی تایید/ادامه کلیک کنید. سپس اطلاعات شغلی خود را وارد نمایید؛ اگر شغلی ندارید از گزینه‌ی بیکار استفاده کنید.

در مراحل بعدی باید به چند سوال درباره آشنایی با بازار سرمایه پاسخ دهید، سپس اطلاعات بانکی خود را وارد نمایید. پس از اتمام مراحل، طی ۲۴ ساعت یک کد رهگیری برای شما ارسال خواهد شد. از این کد رهگیری می‌توانید برای انجام مراحل احراز هویت و صدور نهایی کد بورسی استفاده کنید.

سجام و مراحل خرید عرضه اولیه
سجام و مراحل خرید عرضه اولیه

مطالعه اطلاعیه خرید آنلاین عرضه اولیه

عرضه اولیه یکی از بهترین روش‌های ورود به بازار بورس است. این نوع سهام برای سرمایه ‌گذاری‌های میان‌مدت و بلند‌مدت عالی است. اطلاع از زمان دقیق خرید آنلاین عرضه اولیه نکته مهمی است که باید به آن توجه نمایید. برای خرید سهام عرضه اولیه عجول نباشیم. به اعتقاد کارشناسان بورس، باید پولی را وارد بازار سهام کرد که از دست دادن آن آسیب جدی به زندگی شما وارد نکند؛ بازار سرمایه همواره با سود و زیان همراه است.

خبر عرضه این نوع سهام عموما در سایت سازمان بورس و فرابورس منتشر می‌شود. با رشد تکنولوژی خوشبختانه خبر این گونه عرضه‌ها خیلی زود منتشر و بازنشر می‌شود؛ یک فرصت زمانی نیز برای خریداران در نظر گرفته می‌شود. ابتدا با مطالعه اطلاعیه خرید آنلاین عرضه اولیه نسبت به شرایط عرضه آگاهی پیدا می‌کنید. سه نکته مهم که باید بدانید:

 • تاریخ و ساعت شروع و پایان عرضه
 • حداقل و حداکثر مبلغ قابل خرید
 • بازه قیمتی برای هر عرضه

مثال: شما می‌توانید بین ۱۰.۰۰۰ تومان الی ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان سفارش سهام دهید؛ عددی کم‌تر یا بیشتر برای سفارش امکان‌پذیر نخواهد بود.

اطلاع از زمان دقیق خرید آنلاین عرضه اولیه

یکی از نکات مهم در مراحل خرید عرضه اولیه، آگاهی پیداکردن از زمان دقیق آغاز عرضه است. دو حالت وجود دارد:

 • عرضه اولیه برای سرمایه‌گذاران زیاد جذاب نیست؛ در نتیجه تا پایان عرضه، ظرفیت خرید تکمیل نمی‌شود.
 • عرضه جذاب است و احتمال سوددهی در بازه زمانی کوتاه بیشتر است لذا خرید سهام عرضه اولیه رقابتی می‌شود.

قطعا فعالین بورسی که به فعالیت بابرنامه و درازمدت فکر می‌کنند، باید انتخاب‌های هوشمندانه و پر سود داشته باشند. لذا اولین مرحله برای موفقیت در خرید این سهام، اطلاع از زمان دقیق خرید آنلاین عرضه اولیه است. به دلیل این تقاضای زیاد، اصولا باید با هوشیاری کامل در بازار فعالیت کرد.

دو مرجع مشخص برای اطلاع از عرضه اولیه‌های بزرگ و مخصوصا دولتی وجود دارد:

 • سازمان بورس ایران
 • سازمان فرابورس

اگرچه بورس‌های دیگری نیز در کشور وجود دارد اما سرمایه‌گذاران جدید برای یافتن سهام‌های خود از این دو بورس نام‌برده به عنوان مرجع استفاده می‌‎کنند.

وب سایت بورس اوراق بهادار تهران:

دراین وب سایت یک بخش ویژه اخبار قرار دارد. این صفحه روزانه جدیدترین اخبار مربوط به بازار بورس را منتشر می‌کند.

وب سایت فرابورس تهران:

هم‌چنین در صفحه اصلی سایت فرابورس اخبار عرضه‌های اولیه بورس با جزئیات خرید و تاریخ عرضه منتشر می‌شود.

با رشد شبکه‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی بهتر از رسانه‌های مختلف، اخبار عرضه اولیه‌های دولت و سازمان‌های بزرگ به راحتی منتشر می‌شود. برخی خبرگزاری‌های تخصصی بورس و تعداد زیادی کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرام نیز وجود دارد که هریک کمابیش اخبار مربوطه را پوشش می‌دهند. در بازار همیشه باید با تمرکز بالا و رصد دائمی فعالیت کرد تا در فرصت مناسب تیر را به هدف نشاند.

باید توجه کنید برای فعالیت حرفه‌ای در بازار سرمایه، باید با تحلیل‌های مختلف بتوانید تصمیم‌های به موقعی برای خرید و فروش داشته باشید. نکته دیگر اینکه به غیر از عرضه اولیه، انواع عرضه‌های دیگر نیز وجود دارد که هریک می‌تواند سوددهی خوب و رضایت‌بخشی را برای شما به همراه داشته باشد.

بررسی موجودی حساب آنلاین

اگر کد بورسی دریافت کرده‌اید، می‌توانید حساب بورسی خود را به صورت آنلاین بررسی کنید. بررسی موجودی سهام‌های مختلف در سبد سهامی شما از این طریق انجام می‌شود.شما به عنوان یک سرما‌گذار باید همواره وضعیت بازار و هم‌چنین وضعیت ارزش سهام‌های خود را بررسی کنید. این کار از طریق بررسی موجودی حساب آنلاین به سهولت انجام می‌شود. اطلاع از افت ارزش سهام خریداری شده شما و یا نرخ صعودی آن کمک می‌کند معاملات خود را در زمان مناسب و با دید درست انجام دهید.

ثبت سفارش با روش بوک بیلدینگ

روش بوک بیلدینگ روشی جدید و آسان برای خرید سهام عرضه اولیه است. در این روش هر سهم قیمتی ثابت دارد. ممکن است بر اساس حجم تقاضا، میزان عرضه یا حتی قیمت نیز تغییر کند اما در بازار بورس ایران خرید با روش بوک بیلدینگ شامل تغییر قیمت نمی‌شود.

امروزه کارگزاری‌های بورس نقش مهمی در توسعه این صنعت بازی می‌کنند. این کارگزاری‌ها برای افرادی که علاقه به فعالیت درازمدت و استراتژیک در بازار بورس دارند گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. ابزارها، امکانات و هم‌چنین مشاوره‌های اقتصادی این مجموعه‌ها می‌تواند علاوه بر سهولت، فعالیت رو به رشد شما را نیز تضمین کند.

اگر از طریق اپلیکیشن‌هایی نظیر آپ، سهام خود را خریداری کرده‌اید، به سادگی بعد از دریافت کد بورسی می‌توانید به جزئیات آن دسترسی داشته باشید.

کارگزاری‌ها چه نقشی در سهولت مراحل خرید عرضه اولیه دارند؟

شرکت‌های کارگزاری موسسات مالی هستند که به شما در خرید و فروش اوراق بهادار کمک می‌کنند. آن‌ها به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می‌کنند. بسته به نوع کارگزاری که انتخاب می‌کنید، می توانید خرید و فروش خود را از طریق تلفن، اینترنت یا تلفن هوشمند انجام دهید.

به طور کلی، کارگزار کسی است که به نمایندگی از دیگران چیزهایی را خریداری می‌کند و می‌فروشد. آن‌ها واسطه ای بین دو نقطه در بازار هستند. در بازار سهام بورس، یک کارگزار، یک فرد یا بنگاهی است که سفارشات «خرید» و «فروش» را برای یک سرمایه گذار با هزینه یا کمیسیون اجرا می‌کند.

یکی دیگر از عملکردهای بورس این است که کارگزاران از سرمایه (پول) کافی برخوردار باشند تا بتوانند کارها را به صورت رضایت بخش انجام دهند. فروش و یا خرید سفارشات در بورس به مخاطبان زیادی رسیده و می تواند به نفع شما باشد؛ اغلب کارگزاری‌ها از تیم‌های بسیار مجرب و با سابقه تشکیل شده اند. علاوه بر خرید سهام عرضه اولیه، طیف گسترده‌ای از خدمات دیگر را نیز دریافت خواهید کرد. پشتیبانی از شما برای رشد و خرید و فروش سودده از خدمات این شرکت‌ها است.

کارگزاران بورس
کارگزاران بورس

چگونه سهام خریداری شده را مدیریت کنیم؟

امیدواریم که اولین خرید سهام عرضه اولیه شما نشان‌گر آغاز یک سفر مادام العمر با سرمایه‌گذاری موفق باشد. اما اگر مدیریت سهام دشوار به نظر می‌رسد، به یاد داشته باشید که هر سرمایه گذار – حتی وارن بافت – همیشه ممکن است لحظات سختی را پشت سر بگذارد.

نکته اصلی در آینده بلند مدت این است که چشم‌انداز خود را حفظ کنید و روی چیزهایی تمرکز نمایید که می‌توانید کنترل کنید. فعالیت در بازار سرمایه کاری مبتنی بر دانش است لذا باید از تصمیمات احساسی خودداری کرد. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید به شرح زیر است:

 • مطمئن شوید که ابزارهای مناسبی برای کار دارید. بهترین کارگزاران سهام می‌توانند در شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های بازار همراه شما باشند. هم‌چنین مطالعه و یادگیری نیز بخش مهمی از این فرایند است؛ بازار سرمایه را یک فضای ساده در نظر نگیرید.
 • مراقب هزینه کارگزاری‌ها باشید. این هزینه‌ها می تواند بازده شما را به میزان قابل توجهی از بین ببرد.

نتیجه گیری و جمع بندی

مراحل خرید عرضه اولیه بورس شامل خرید با روش بوک بیلدینگ و سایر روش‌ها است. روش‌های مختلفی برای مدیریت سرمایه و خرید و فروش سهم وجود دارد؛ باید بسته به شرایط بازار و با نگاهی باز همواره تصمیمات درست گرفت. سهام عرضه اولیه یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای سرمایه‌گذاری است؛ در این روش تاریخ عرضه و میزان قابل خرید و محدودیت‌ها اعلام می‌شود. می‌توانید از طریق بانک‌ها، نرم‌افزارها، کارگزاری‌ها و… خرید خود را انجام دهید.

سوالات متداول

✅ عرضه اولیه شرکت‌ها به چه منظور انجام می‌شود؟

در دنیای تجارت، شرکت‌های کوچک و بزرگ با سوابق گوناگون اقتصادی وجود دارند. برخی از این شرکت‌ها به دلیل موفقیت‌های بزرگ و رشد سریع در طول زمان، آمادگی پیدا می‌کنند به بازار سرمایه وارد شوند. این یک موقعیت متفاوت و عالی برای هر کسب‌و‌کاری است. شرکتی که اولین بار پا در عرصه بازار سرمایه می‌گذارد سهام عرضه اولیه می‌فروشد.

✅ چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟
 • ثبت نام در سامانه سجام به آدرس  sejam.ir
 • احراز هویت اطلاعات فردی یا شرکتی
✅ اصطلاحات بورسی که لازم است بدانید!
 • عرضه اولیه: به اولین باری که یک شرکت (دولتی یا خصوصی) سهام خود را برای فروش عمومی عرضه می‌کند می‌گویند.
 • قیمت اسمی: قیمتی که برای اولین بار روی سهام در اولین روز عرضه گذاشته می‌شود. پایه‌ی این قیمت در بازار بورس ایران ۱۰۰ تومان است.
 • پرتفوی: بهتر است برای فعالیت در بازار بورس همواره سهام چند شرکت را به صورت همزمان داشته باشید. به مجموعه‌ی این شرکت‌های در یک سبد سهام، پرتفو می‌گویند.
 • کد بورسی: کد بورسی، هویت شما در بازار بورس ایران است؛ این کد یک شناسه‌ فعالیت است.
 • شاخص بورس: این یک عدد برای نمایش وضعیت بازار از نقطه نظر حجم، صعود و نزول است.
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

 • ۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس
 • ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
 • تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه
همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *