احتمالاً خودتان خیلی چیزها درباره عرضه اولیه میدانید که حالا آمده‌اید سراغ نحوه خرید آن، ولی محض احتیاط برای آن‌هایی که شاید این مفهوم بورسی را نشناسند، آن را دوباره توضیح می‌دهیم. پس با ما همراه باشید تا آموزش نحوه خرید عرضه اولیه را خدمت شما همراهان گرامی ارائه دهیم.

نحوه فروش عرضه اولیه
نحوه فروش عرضه اولیه

عرضه اولیه یعنی ورود یک شرکت برای اولین بار در بازار بورس به شکل رسمی. این شرکت وقتی برای اولین بار وارد بازار سرمایه و بورس می‌شود، سهامی که عرضه می‌کند را عرضه اولیه میگویند که اغلب با سود همراه است. به طور کلی توصیه‌های افراد کار بلد بیشتر به این سمت و سو است که اگر تازه‌وارد هستید، با خرید عرضه اولیه شروع کنید چرا که تقریباً هیچ ریسکی در آن وجود ندارد و شرکت‌ها در ابتدای حضورشان صرفاً سود می‌دهند. چنین اتفاقی ممکن است در طول یک سال، بارها رخ بدهد و شما این امکان را دارید تا آن عرضه اولیه‌ها را خریداری کنید. حالا برویم سراغ نحوه خرید عرضه اولیه!

توضیح عرضه اولیه به زبان ساده

برویم سراغ اصل مطلب، نحوه خرید عرضه اولیه !

دیگر می‌شود گفت زمان زیادی از آنلاین شدی خرید عرضه اولیه می‌گذرد و بهتر این است که آن را به عنوان روش اصلی توضیح دهیم. ببینید برای اینکه عرضه اولیه اتفاق بیفتد، مدیر عرضه باید در وهله نخست ۷ روز پیش از عرضه، گزارشی متشکل از اطلاعات خودش، تاریخ ثبت این سفارش، کف قیمت سهم و دامنه قیمت آن، تعداد سهم قابل‌عرضه و سقف تعهد خرید و … را آماده کند و به تأیید ناشر تعیین شده و سهامداران مهم برساند و سپس برای بورس ارسال کند. در این مرحله اگر بورس همه چیز را پذیرفت، اطلاعات این عرضه اولیه را ۲ روز پیش از عرضه، منتشر می‌کند. در ادامه که این اطلاعات منتشر شد و روز عرضه را هم مشخص کردند، باید منتظر باشید تا ناظر بازار ساعت دقیق عرضه را اعلام کند.

آن موقع است که می‌توانید هماهنگ شوید و در همان ساعت مناسب، وارد سایت کارگزاری خودتان شوید و آن سهم مورد نظرتان را هم سفارش دهید. نکته جالب درباره عرضه اولیه این است که شما با یک کد بورسی خودتان نمی‌توانید دو بار عرضه اولیه از یک شرکت را خریداری کنید. از آنجایی که حجم معاملات محدود است این شرایط فراهم شده تا همه بتوانند به شکلی منحصر به فرد در آن شرکت کنند و سفارششان را به ثبت برسانند.

در تیم‌شیم بخوانید:

خرید رایگان عرضه اولیه بورس

نکاتی درباره نحوه خرید عرضه اولیه که باید بدانید! 

  • بهتر است قیمتی که برای خرید عرضه اولیه ثبت می‌کنید در دامنه قیمتی سهام، نزدیک به سقف قیمت باشد چرا که در غیر این صورت امکان این که آن سهم برای شما شود، پایین می‌آید.
  • نیازی نیست خونسردی‌تان را حفظ نکنید و عجله کنید. وقت هست. این که چه کسی زودتر سفارشش را ثبت کند لزوماً به معنای این نیست که سهام مال او است.

در روش بوک بیلدینگ، سر فرصت و با خیال آسوده قیمت و حجم معامله خود را ثبت کنید!

حالا مرحله به مرحله آموزش خرید عرضه اولیه را خواهیم گفت:

در ادامه به مراحل خرید این نوع سهام‌های کم ریسک و پرسود خواهیم پرداخت. لطفاً همه مراحل را قدم به قدم طی کنید تا هیچ مشکلی پیش نیاید و به خوبی بتوانید سهامتان را خریداری کنید.

اول | بخوانید. اطلاعات عرضه اولیه‌ها را بخوانید. دقیق بخوانید.

شما برای خواندن این اطلاعات چندین و چند راه دارید اما به طور طبیعی می‌توانید آن‌ها را در سایت سازمان بورس یا سایت فرابورس پیدا کنید و از حجم سفارش، تاریخ عرضه و همچنین بازه قیمتی آن مطلع شوید.

دوم | حواستان به تاریخ دقیق خرید آنلاین آن باشد!

وب‌سایتی هست به نام tsetmc.com که وقتی روز خرید عرضه اولیه آمد، باید سری به آن بزنید و پیام‌های ناظر بازار را بخوانید ببینید ساعت دقیق خرید عرضه اولیه اعلام‌شده یا نه. اگر اعلام‌شده بود، برنامه‌ریزی کنید که در آن زمان، آنلاین باشید و وارد سایت کارگزاری خود شوید.

خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم

سوم | نگاهی هم به موجودی حساب آنلاینتان بیندازید!

احتمالاً خیلی پیش از خرید عرضه اولیه و فرا رسیدن روز مورد نظر، از حجم خرید و همچنین قیمتی که می‌خواهید ثبت کنید، خبر دارید. پس بهتر است حساب آنلاینتان را نیز به همان اندازه شارژ کنید که در وقت خرید، با مشکل روبرو نشوید. اگر در مرحله قبل گیر کرده‌اید و نمی‌دانید چطور باید مبلغ آن را محاسبه کنید، نگران نشوید. کافی است حجم خریدتان را در قیمت پیشنهادی‌تان ضرب کنید، آن وقت حسابتان را به اندازه نتیجه ضربتان، شارژ کنید. راستی، نگذارید یک وقت روز خرید عرضه اولیه و یادتان بیاید باید حسابتان را شارژ کنید. به هر حال سایت و سرور ایرانی است و ممکن است هزار و یک مشکل پیش بیاید. پس بهترین کار این است چند روز پیش از عرضه، به فکر باشید.

چهارم | سفارش را ثبت کنید و تمام.

نه نه، یک مرحله دیگر هم هست! این یکی مانده به تمام به حساب می‌آید. فرض را بر این می‌گذاریم که مراحل قبلی به خوبی انجام شده و اکنون وارد سامانه کارگزاری خودتان شده‌اید. حالا کافی است روی گزینه خرید آنلاین عرضه اولیه کلیک کنید و حجم خریدتان را مشخص کنید. سپس شرکت مورد نظرتان را جستجو کنید و همه اطلاعات لازم را وارد کنید و دست آخر روی ثبت نهایی کلیک کنید. یک پیامی باید برایتان بیاید مبنی بر این که پروسه طی شده توسط شما موفقیت‌آمیز بود. بعد از پیام هم باید بتوانید سفارش ثبت شده‌تان را در لیست سفارش‌ها ببینید.

پنجم | نتیجه را هم بررسی کنید، دیگر تمام.

خیلی این پروسه بخواهد طول بکشد تا ساعت ۱۶ همان روزی است که این جریان شروع شده پس می‌توانید بروید سراغ سامانه خودتان و سفارش‌هایی که برایتان ثبت شده را ببینید. آنجا مقدار حجمی که به شما اختصاص داده شده هم مشخص است.

سوالات متداول

✅ عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه یعنی ورود یک شرکت برای اولین بار در بازار بورس به شکل رسمی. این شرکت وقتی برای اولین بار وارد بازار سرمایه و بورس می‌شود، سهامی که عرضه می‌کند را عرضه اولیه میگویند که اغلب با سود همراه است.

✅ روش بوک بیلدینگ چیست؟

بوک بیلدینگ به نحوه ثبت سارشی می گویند که در آن هر فرد بین بازه ساعتی مشخص بدون دغدغه زمانی، ثبت سفارش می کند و پس از آن سهام شرکت به صورت مساوی بین کسانی که ثبت سفارش کرده اند تقسیم می گردد.

✅ مراحل خرید عرضه اولیه کدامند؟
  • خواندن اطلاعات عرضه اولیه
  • اطلاع از تاریخ و زمان رسمی عرضه اولیه
  • اطمینان از موجودی حساب آنلاین
  • ثبت سفارش
  • بررسی نتیجه
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *