آیا تا بحال نوسان گیری در بورس به گوشتان خورده است؟ در چیزی که به طور مشخص می دانیم، این است که شما برای سود کردن سراغ بورس آمده‌اید! خب، تا اینجا تکلیفمان روشن است اما آیا می دانید در بورس به چند روش می‌شود سود کرد؟ به ۲ روش. سود سرمایه‌ای که مربوط به تغییرات قیمت سهامتان است و سود نقدی که شرکت در پایان هر سال، بین سهامدارانش قسمت می‌کند.

نوسان گیری در بورس
نوسان گیری در بورس

حالا اگر خوش‌شانس باشید و در شرکتی سهام داشته باشید که درآمدی ثابت و مشخص دارد، در انتهای سال سود خوبی هم می‌کنید و لذتش را می‌برید. اما اگر سهام شرکتی را بخرید که جریان درآمدی آن ثبات ندارد، آن وقت باید به فکر طراحی استراتژی باشید تا از نوسانات قیمتی سود کنید. نداشتن استراتژی در چنین شرایطی می‌تواند باعث کلی ضرر و زیان مالی شود. برای جلوگیری از این موضوع روشی هست به نام نوسان گیری در بورس که قرار است به آن بپردازیم.

کمی بیشتر استراتژی نوسان گیری در بورس را بشناسیم!

اول بیاییم تکلیفمان را روشن کنیم که شما جزو کدام دسته از سهامداران هستید؟ میان‌مدت؟ بلندمدت؟ کوتاه مدت؟ یا نوسان گیری؟ البته قبل این که پاسخی بدهید، اول ببینیم این‌ها یعنی چه! میان‌مدت یعنی شما قصد دارید سرمایه‌تان را به مدت ۶ تا ۹ ماه سرمایه‌گذاری کنید و سپس سودتان را بگیرید. بلندمدت هم می‌شود آن وقت‌هایی که می‌خواهید پولتان را بیش از ۹ ماه بخوابانید.

در تیم‌شیم بخوانید:

خرید رایگان عرضه اولیه بورس

به سهامداران این دو دسته مجموعاً میگویند کسانی که ریسک‌پذیری کمی دارند. اما آن‌هایی که ریسک‌پذیرتر هستند معمولاً به دو دسته دیگر روی می‌آورند. دسته کوتاه مدت می‌شود آن‌هایی که معاملاتشان را ظرف مدت ۱ تا ۳ ماه انجام می‌دهند و نوسان گیری هم می‌شود کسانی که نهایتاً یک ماه پولشان را جایی می‌گذارند. این دسته از افراد باید مواردی از قبیل خرید و فروش‌ها، حجم معاملات و بازی‌های قیمتی که انجام می‌شود را به خوبی بشناسند وگرنه احتمال زیان دادنشان زیاد است.

حالا برویم سراغ تعریف مفهوم نوسان گیری در بورس

اینجا منظور از نوسان یعنی تغییر قیمت سهام در دوره‌های کوتاه زمانی. درواقع کسانی که بتوانند در دوره‌های کوتاه زمانی پولشان را به جریان بیندازند و سهام بخرند و از نوسان قیمت پیش‌آمده سود کنند، می‌شوند نوسان گیر. البته فکر نکنید کار ساده‌ای است. نوسان گیری به مهارت بسیار زیادی نیاز دارد و هرکسی نمی‌تواند از پس آن بربیاید. اگر تازه‌وارد هستید، فکر این کار را از سرتان بیرون کنید. میدانیم اتفاق خوشایندی است و به هر حال آدم را وسوسه می‌کند به طور کوتاه مدت سهامی بخرد و بفروشد و سود کند اما خیلی طول نمی‌کشد که متضرر می‌شوید. به‌طورکلی نوسان گیرها را به دو گروه تقسیم می‌کنند. گروه اول آن‌هایی که موجی صعودی در سهام آغاز می‌کنند و گروه دوم آن‌هایی که سوار موجی که ایجاد شده می‌شوند. درواقع دسته اول هستند که با خریدهایشان موج را مثبت می‌کنند و سپس دسته دوم، سوار موج می‌شوند.

هرچه قیمت سهام بیشتر شود و اوضاع مثبت پیش برود، صف خرید آن سهام نیز بیشتر می‌شود. اینجا همان وقتی است که گروه اول سهامشان را می‌فروشند. اگر گروه دوم شانس خوبی داشته باشد و شرکت همچنان سود کند و به روند صعودی قیمت سهامش ادامه دهد، آن‌ها هم می‌توانند سودی بکنند و از این تغییرات قیمت سهام بهره‌ای ببرند. فکر کنم خیلی مشخص باشد که دسته اول، آن‌هایی هستند که مهارت بالایی دارند و بیش‌ترین سود را از نوسان گیری به جیب می‌زنند.

توضیحات اولیه در مورد بورس

عرضه اولیه چیست؟

عوامل مؤثر در نوسان گیری

  • اطلاعات نهانی شرکت: منظور از این نوع اطلاعات، آن‌هایی است که نوسان گیر حرفه‌ای، به آن آگاه است و می‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. مثلاً داشتن روابط و دریافت اخبار مهم مربوط به سهام. چنین اطلاعاتی کمک می‌کند به‌موقع سهامتان را بفروشید و سود کنید.
  • تحلیل تکنیکال: نوسان گیری که دانش لازم را داشته باشد با بررسی نمودارهای قیمتی می‌تواند زمان ورود خود به سهم و سپس خروج از آن را تحلیل کند.
  • دانش و تجربه: حتماً و حتماً و حتماً، دانش خود را در مسائل مرتبط با نوسان گیری در بورس بالا ببرید. بی‌گدار به آب زدن در چنین شرایطی به نفعتان نخواهد بود. شما نمی‌توانید از روی شانس چیزی را پیش ببرید. بهتر است سبک و آهسته پیش بروید و تجربه کسب کنید و حسابی مراقب باشید.
  • شرایطی که بر بازار حاکم است! این که دیگر نیاز به توضیح ندارد. اوضاع بازار اگر خوب باشد، سود خوبی به جیب خواهید زد.

عوامل مؤثر در نوسان گیری:

اطلاعات نهانی شرکت

تحلیل تکنیکال

دانش و تجربه

شرایطی که بر بازار حاکم است

زمان مناسب برای نوسان گیری در بازار بورس

حالت‌های بازار را که احتمالاً بدانید. اگر نمی‌دانید باید بگوییم که بازار در سه حالت صعودی، خنثی و نزولی می‌تواند قرار بگیرد. بازار صعودی که یعنی بهترین زمان برای خرید. بازار نزولی یعنی مراقبت و شناسایی بهترین زمان برای ورود در پایان پروسه نزولی. اما بهترین زمان برای نوسان گیری، وقتی است که بازار خنثی است. این همان شرایطی است که سهام را در کف قیمت می‌خرید و در سقف قیمت می‌فروشید. سود خالص!

یاد بگیرید و سپس شروع کنید!

اگر در بازار بورس تازه‌کار هستید، نیازی نیست به این سرعت به نوسان گیری روی بیاورید. البته اگر به مهارت‌های خود در زمینه تحلیل بازار و همچنین حوزه مالی، اطمینان دارید دست به کار شوید و بهترین استفاده را از شرایط بازار بکنید. البته این بستگی به شخصیت شما به عنوان سهامدار هم دارد. مثلاً اگر فرد ریسک‌پذیری نباشید، احتمالاً هرگز سراغ این روش نروید. به هر حال باید تصمیمتان را بگیرید. در این مسیر نیاز به کمک یا راهنمایی اگر داشته باشید، کارشناسان ما هستند. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

  • ۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس
  • ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
  • تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه
همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *