فرابورس چیست؟ تعریف بازار فرابورس ایران
فرابورس چیست؟ تعریف بازار فرابورس ایران

وضعیت اقتصادی در ایران همیشه پر فراز و نشیب بوده است و این باعث شده خیلی‌ها نگران سرمایه‌‌های‌شان باشند. زیاد شدن این نگرانی‌ها و وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی باعث شده تا بسیاری از این افراد بروند سراغ سرمایه‌گذاری و برای این کار چه چیزی بهتر از بازار سرمایه. حالا وقتی صحبت از بازار سرمایه به میان بیاید، می‌بینیم دو زیرمجموعه مهم این بازار، بورس و فرابورس است. خلاصه و در یک کلام بخواهیم بگوییم، فرابورس شامل شرکت‌هایی می‌شود که امکان پذیرش در بورس را ندارند و سهام خود را در بازار دیگری به نام فرابورس معامله می‌کنند.

فرابورس شامل شرکت‌هایی می‌شود که امکان پذیرش در بورس را ندارند
و سهام خود را در بازار دیگری به نام فرابورس معامله می‌کنند.

کمی از بورس بگوییم، بعد به فرابورس هم می‌رسیم!

احتمالاً خودتان بدانید بازار بورس چیست ولی یک تعریف ساده ارائه می‌کنیم و کمی مقدمه‌چینی می‌کنیم تا بعدش به فرابورس برسیم. بازار بورس درواقع بازاری است که در آن فرایند تعیین قیمت و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار انجام می‌شود. سه نوع بازار بورس متفاوت هم داریم:

 • اوراق بهادار: بورس اوراق بهادار، می‌شود همان بازاری که در آن دارایی مالی یا کاغذی همچون اسناد مربوط به سهام، معامله شود.
 • کالا: بازاری که در آن کالای فیزیکی معامله شود، بورس کالا است.
 • انرژی: بورس انرژی هم برای معامله حامل‌های انرژی و اوراق بهادار مربوط به آن است.
خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم

حالا برسیم به فرابورس!

بالاتر هم گفتیم که دومین زیرمجموعه بازار سرمایه در ایران را با نام فرابورس می‌شناسند که از آبان ماه سال ۸۷ با مجوزی رسمی تشکیل شد. تمام فرایند خرید و فروش سهام شرکت‌ها و قیمت‌گذاری‌های این بازار مشابه بازار بورس انجام می‌شود. تفاوتش اینجا است که از آنجایی که پروسه پذیرفته شدن و همچنین خرید و فروش در آن ساده است، شرکت‌های کوچک هم می‌توانند سهامشان را در آن عرضه کنند.

فرابورس کلمه‌ای است که از روی Over The Counter Market (OTC) انتخاب شده است. وظیفه بسیار مهمی که فرابورس دارد را شاید بتوان این نکته در نظر گرفت که بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی را از طریق بازار سرمایه ساماندهی می‌کند و از همین راه برای پذیرفتن شرکت‌ها در حداقل زمان ممکن و کمترین شرایط استفاده می‌کند و به طور کلی ورود به بازار سرمایه را برای شرکت‌ها ساده‌تر می‌کند.

یکی از مهم‌ترین فواید و کارکردهای فرابورس این است که
ورود به بازار سرمایه را برای شرکت‌ها ساده‌تر می‌کند.

ویژگی‌های فرابورس

مهم‌ترین ویژگی آن را بالاتر گفتیم. اما از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که جزو مهم‌ترین ارکان بازار سرمایه به حساب می‌آید و می‌تواند شرایط مختلفی را در تأمین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی فراهم کند.

فرابورس شرایط را به نوعی فراهم می‌کند تا آن مقدار از سرمایه که امکان ورود به بورس را ندارند هم بتوانند وارد بازار سرمایه شوند و به نوعی بازار سرمایه را بیش از پیش، یکپارچه می‌کند.

بورس چیست و چقدر آن را می‌شناسید؟

آشنایی با ارکان بازار بورس و سرمایه

شباهت‌های بورس و بازار فرابورس ایران

 • خب شباهت که در این دو بازار زیاد است. مثلاً شما در بازار فرابورس ایران درست مثل بورس، سر و کارتان با کارگزاری‌ها است و آن‌ها وظیفه خرید و فروش را دارند. درواقع همه معاملات سهام از طریق آن‌ها انجام می‌شود.
 • نکته دیگر این که بازار فرابورس (خرید و فروش در آن) از شنبه ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. قبل از این ساعت تنها امکان ثبت سفارش وجود دارد.
 • نکته دیگر هم این که شما اگر کد بورسی خودتان را دریافت کنید می‌توانید هم در بازار بورس باشید و هم در بازار فرابورس. در یک کلام اگر بخواهیم بگوییم، شما با یک کد بورسی می‌توانید در دو بازار بورس و فرابورس، معامله داشته باشید.

شما با یک کد بورسی هم می‌توانید در بازار بورس فعالیت داشته باشید و هم بازار فرابورس ایران

چه فرقی میان بورس و فرابورس وجود دارد؟

 • تفاوت اصلی موجود در میان بورس و فرابورس را می‌توان شرایط پذیرفتن شرکت‌ها در نظر گرفت. شرایط در بورس به مراتب سخت‌تر از فرابورس است.
 • سرمایه‌گذاری در بورس از ریسک کمتری برخوردار است چرا که همه سهام‌های موجود در آن فرایند سخت‌تری را طی کرده‌اند.
 • بازارهای هر کدام از این دو مورد، متفاوت تقسیم شده است. بازار فرابورس، متشکل از هفت بازار است که عبارت‌اند از: اول، دوم، عرضه، ابزارهای نوین مالی، پایه، شرکت‌های کوچک، متوسط و ابزار مشتقه. بورس فقط دو بازار اول و دوم دارد.
 • کارمزد خرید و فروشی که در فرابورس انجام می‌شود، کمتر از بورس است.
 • مدت زمانی که طول می‌کشد شما بتوانید شرکتی را در فرابورس ثبت کنید، به مراتب کمتر از بورس است.

چند نکته درباره بازار فرابورس ایران

مهم‌ترین نکته‌ای که بازار فرابورس ایران برای شرکت‌های حاضر در آن دارد، برخورداری از معافیت مالیاتی ۱۰ درصدی است.
نکته دیگری که برای شرکت‌ها دارد این است که به راحتی می‌تواند به لحاظ مالی، شرکت‌ها را از طریق عموم مردم و سرمایه‌گذاری‌هایشان، تأمین کند.
از دیگر نکات و ویژگی‌های مهم بازار فرابورس می‌توان به این نکته اشاره کرد که برند شما با حاضر شدن در این بازار، شناخته و معرفی می‌شود.

حالا بسته به شرایطتان، انتخاب کنید!

در این مطلب از وبلاگ تیم­‌شیم آمدیم و به فرابورس پرداختیم و سعی کردیم آن را با زبانی ساده به شکلی مختصر و مفید برایتان تعریف کنیم. قطعاً نکات بسیار زیادی درباره این مفهوم جا افتاده که می‌توانید با جستجو و مطالعه، اطلاعات بیشتری در ارتباط با آن کسب کنید. بالاتر هم گفتیم، بازار بورس و سرمایه‌گذاری در آن به مراتب از ریسک کمتری برخوردار است اما باز این که شما در کدام بازار بخواهید سرمایه‌گذاری کنید، به خودتان و شرایطی که دارید و چیزی که به آن فکر می‌کنید، بستگی دارد. درنهایت این که در تمام مسیری که پیش رویتان است، هستیم و تنهایتان نخواهیم گذاشت. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

میثاق نعمت گرگانیمشاهده نوشته ها

 • میثاق نعمت گرگانی
 • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *