صف فروش و صف خرید بورس چیست؟
صف فروش و صف خرید بورس چیست؟

تیم شیم: صف فروش در بورس؟ صف خرید بورس؟ اگر به تازگی وارد بازار بورس شده باشید، احتمالاً اولش نیاز دارید یک فرهنگ لغت دست بگیرید چونکه اصطلاحات و مفاهیم بسیار زیادی در بورس وجود دارد که باید آن‌ها را بشناسید. در این مطلب از وبلاگ تیم‌­شیم قرار است به دو مورد از این اصطلاحات بپردازیم. سعی ما بر این است تا با زبانی ساده‌ای مفاهیم را برایتان توضیح دهیم. برای اینکه در بازار بورس موفق شوید بیشتر از هر چیزی باید خود بازار و مهم‌تر از آن زبان بازار سرمایه را بشناسید. پس دانستن این مفاهیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آیا تا به حال چیزی درباره صف فروش و صف خرید بورس شنیده‌اید؟ موضوع مطلب امروز ما، همین‌ها هستند!

خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم

عاملی به نام محدودیت دامنه نوسان در خرید و فروش سهام!

چقدر درباره دامنه نوسان میدانید؟ پیش از اینکه بخواهیم چیزی درباره صف خرید و صف فروش بگوییم، اول باید برویم سراغ چیزی که باعث به وجود آمدن این صف‌ها می‌شود. درواقع ابتدا باید با منشأ آن طرف شویم تا در ادامه تصویر درست‌تری از این مفاهیم داشته باشیم. آن‌هایی که سیاست‌های بورس را می‌چینند، آمدند گفتند هر سهمی که تعریف می‌شود، باید محدودیت دامنه نوسان داشته باشد تا ناگهان شاهد نوسانات شدید و افزایش قیمت به شکلی باورنکردنی نباشیم.

این محدودیت دامنه نوسان در بورس و البته فرابورس از -۵% تا +۵% نسبت به قیمت روز قبل تعیین می‌شود. یعنی مثلاً بیایید فرض کنیم قیمت روز گذشته سهم فولاد مبارکه ۵۰۰ تومان باشد. آن وقت قیمت امروز آن فقط می‌تواند در بازه ۴۷۵ تا ۵۲۵ تومان نوسان داشته باشد. بیشتر و کمتر اگر باشد در این بازار معامله نمی‌شود.

حالا برویم سراغ صف خرید بورس

همان مثال بالا را فرض کنید. حالا بیاییم بگویم کارشناسان، تحلیلی می‌کنند و احتمالاً می‌دهند قیمت این سهمی که گفتیم از ۶۲۰ تومان بالا برود. خب این خبر بسیار خوبی است. درنتیجه سرمایه‌گذاران، همه جمع می‌شوند تا این سهام را بخرند. از طرفی این امکان هم وجود ندارد که کسی قیمت این سهام را در آن روز بیشتر از ۵۲۵ تومان تعریف کند چرا که محدوده دامنه نوسان این اجازه را نمی‌دهد و آن طرف هم کلی از افراد منتظر هستند تا سهام فولاد را بخرند و باهم به نوعی رقابت دارند.

این همان شرایطی است که طی آن نسبت تقاضا به عرضه به مراتب بیشتر می‌شود. حالا به صورت تعریف و در یک جمله اگر بخواهیم بگوییم می‌شود، شرایطی که طی آن هیچ عرضه‌کننده‌ای وجود نداشته باشد و تقاضای خرید سهام در بالاترین قیمت قرار بگیرد، اصطلاحاً صف خرید بورس نامیده می‌شود.

در تیم‌شیم بخوانید:

آشنایی با ۱۲ اصطلاح پرکاربرد بورس

و اما صف فروش بورس

برای تعریف این مورد باید کمی اوضاع را وخیم کنیم. بیاییم بگوییم سهام ۵۰۰ تومانی دیروزمان دست‌خوش اتفاقی ناگوار شده است. حالا با توجه به آن اتفاق ما باید کف قیمت محدوده دامنه نوسان را برداریم و می‌شود ۴۷۵ تومان. صف فروش می‌شود شرایطی که فروشندگان سهام را با قیمت کف به فروش می‌گذارند اما کسی نیست، آن را بخرد. هرچقدر مقدار سهام موجود در صف فروش بیشتر باشد، میگویند صف سنگین است. آن خبر منفی منتشر شده باعث می‌شود تا فشاری همه‌جانبه برای فروش آن سهام ایجاد شود و برعکس صف خرید، عرضه بر تقاضا پیشی می‌گیرد.

حالا نکته‌ای که وجود دارد این است که فروشندگان برای اینکه ضرر نکنند، باید در فروش سهام خود با یکدیگر رقابت کنند. مسئله بعدی این است که به دلیل محدوده دامنه نوسان نمی‌توانند قیمت پایین‌تری از ۴۷۵ تومان آن را بفروشند. درنتیجه آن وقت مسئله سرعت به وجود می‌آید. هرکسی زودتر بتواند بفروشد، برد با او است.

نکاتی مهم درباره صف خرید و صف فروش

صف خرید به این معنا نیست که سهام موردنظر قرار است سهام خوبی باشد و در آینده سود بدهد.

صف فروش به این معنا نیست که سهام موردنظر قرار است مدام زیان بدهد. شرایط می‌تواند درست روز بعدش، متفاوت شود.

بازار بورس و زبان بورس

بورس  جهان و زبان خود را دارد. فراموش نکنید با ورود به آن انگار وارد جهان دیگری شده‌اید که آدم‌ها به یک‌زبان دیگر صحبت می‌کنند. زبان آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند شرایط را برای خودشان مساعد کنند. پس دانستن این مفاهیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در وبلاگ تیم‌­شیم سعی می‌کنیم این مفاهیم را بر اساس ترتیب اهمیتشان در مقالاتی جداگانه برایتان توضیح بدهیم. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

خرید رایگان عرضه اولیه‌های بورس به حساب تیم‌شیم
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *