احتمالاً خیلی شنیده اید که فلان اطلاعیه در کدال منتشر شد و برایتان سوال پیش آمده که سایت کدال چیست و صفحه ویکی‌پدیا را جستجو نموده و مطلب مورد نظرتان را پیدا کردید. یا می‌خواستید ببینید فلان فیلم یا سریال چه رتبه‌ای دارند و وب‌سایت IMDB را جستجو نموده‌اید و در عین حال جزئیاتی نیز درباره آن آثار خوانده‌اید. در بورس هم یک چنین چیزی وجود دارد. نامش سامانه کدال است.

سایت کدال چیست؟
سایت کدال چیست؟

کدال مخفف پایگاه جامعی از لیست همه شرکت‌ها (Comprehensive Database Of All Listed Companies) است. معنای بورسی آن می‌شود پایگاه اطلاعات جامع شرکت‌های پذیرفته شده در بورس. درواقع شما از طریق این سامانه می‌توانید به اطلاعات مهمی درباره شرکت‌های حاضر در بورس دست پیدا کنید. سامانه کدال ابداع تازه ما نیست و از روی سامانه‌های اطلاع‌رسانی موجود در بورس‌های جهان برداشته شده است.

آدرس سایت کدال چیست؟

https://codal.ir

سامانه کدال 

راز بقا در بورس، تحلیل دقیق آماری است! 

قبل از پرداختن به این که کدال چیست، وقتی اینجا هستید، یعنی از اهمیت بورس با خبر شده‌اید یا به تازگی دیده‌اید خیلی‌ها می‌روند سراغ بورس و شما هم آمده‌اید ببینید چه خبر است؟ حرکت هوشمندانه‌ای است. به هر حال این روزها بورس یکی از مهم‌ترین امکان‌هایی است که برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و سودش هم در نسبت با طلا و مسکن به مراتب بیشتر است. اما فراموش نکنید که ورود به بورس شاید کار ساده‌ای باشد اما بقا در آن، نیاز به تلاش دارد. باید تا حد زیادی آن را بشناسید و درباره‌اش مطالعه کنید. بعد از آن باید درباره مسائل دیگری اطلاعات کسب کنید.

آن مسائل دیگر می‌شود موضوع همین مطلب ما. از ابزارهای مهمی که شما برای جمع‌آوری اطلاعات و همچنین افزایش دانشتان در ارتباط با وضعیت و فعالیت شرکت‌های موجود در بورس در دسترس دارید، سامانه کدال است.

درواقع سازمان بورس اوراق بهادار درست مثل همه بورس‌های جهان آمده و سامانه‌ای به صورت اینترنتی آماده و مهیا ساخته تا آن‌هایی که در بورس هستند، بتوانند از آن استفاده کنند. این سامانه در ۱۴ آذر سال ۱۳۸۴ با هدف سهولت کاربران بورسی ایجاد شد.

در تیم‌شیم بخوانید:

خرید رایگان عرضه اولیه بورس

مراقبت از حقوق سرمایه‌گذاران در کدال چیست؟

سامانه کدال ایجاد شده تا بازار بورسی به مراتب شفاف‌تر داشته باشیم و همچنین اطمینان پیدا کنیم که نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار نیز وجود دارد. درواقع مراقبت و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران از دیگر رخدادهای مهمی است که پس از ایجاد این سامانه رخ داده است. همچنین ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار این‌طور گفته که باید تدابیر مهمی اندیشیده شود تا هیچ‌گونه تخلفی در بازار بورس اتفاق نیفتد و سرمایه‌گذاران بتوانند با اطمینان خاطر وارد بورس شوند و فعالیت‌های مالی‌شان را به خوبی ادامه دهند.

شاید مهم‌ترین هدف ایجاد سامانه کدال را بتوان نگهداری و حفظ اطلاعات مالی مرتبط با سهام شرکت‌های ثبت شده در بورس در نظر گرفت.

وظایف سامانه کدال چیست؟

مهیا ساختن و ثبت گزارش توسط ناشران

دریافت و پذیرش گزارش توسط سامانه

ذخیره و بازیابی گزارش‌های موجود

تحلیل و نظارت بر گزارش‌ها توسط کارشناسان سازمان

انتشار اطلاعات به عموم افراد

حالا سامانه کدال از این کار چه هدفی دارد؟

برای این که دقیق تر بفهمیم سایت کدال چیست، باید بدانیم هدف آن چیست؟

  • اطلاعات با سرعت بیشتری از طرف ناشران به دیگران می‌رسد
  • فرایند تهیه گزارش و افشای اطلاعات به مراتب ساده‌تر شده است
  • گزارش‌گیری و ارائه آن مبتنی بر همان اصول جهانی بازار سرمایه بسیار آسان‌تر شده است
  • امکان دسترسی ساده‌تری وجود دارد و افراد می‌توانند به‌سادگی از اطلاعات بهره ببرند.
  • نظارت و بررسی بر اطلاعات موجود به مراتب، ساده‌تر شده است
  • شفافیت اطلاعات هم بسیار افزایش‌یافته چرا که دوره زمانی آماده ساختن تا انتشار کاهش پیدا کرده و دقت محاسباتی نیز بیشتر شده
  • هماهنگی واحدهای درون سازمانی و برون‌سازمانی نیز برای بیشتر شدن میزان اطلاع‌رسانی، افزایش پیدا کرده

اکنون که فهمیدیم سایت کدال چیست…

اگر در بورس تازه‌کار هستید اما از دانش مالی بالایی برخوردارید و می‌توانید اطلاعات را به خوبی تحلیل کنید، نگران چیزی نباشید. جا برای پیشرفت شما در بورس وجود دارد. شما یک ابزار قدرتمند در دستتان دارید که می‌توانید با تحلیل و بررسی دقیق آن به شکل درست‌تری سرمایه‌گذاری کنید و سود بیشتری نیز درنهایت به جیب بزنید. سامانه کدال که این مطلب از وبلاگ تیم­شیم را به آن اختصاص دادیم به طور کاملاً در همین ارتباط بوده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده است.

سوالات متداول

❓ کدال چیست؟

✔️ سایتی است به آدرس codal.ir که در آن اطلاعات مالی شرکت های بورسی و فرابورسی منتشر می شود.

❓ وظایف کدال چیست؟

✔️ مهیا ساختن و ثبت گزارش توسط ناشران

✔️ دریافت و پذیرش گزارش توسط سامانه

✔️ ذخیره و بازیابی گزارش‌های موجود

✔️ تحلیل و نظارت بر گزارش‌ها توسط کارشناسان سازمان

✔️ انتشار اطلاعات به عموم افراد

❓ حفاظت از حقوق سرمایه گذاران در کدال چیست؟

✔️ سامانه کدال ایجاد شده تا بازار بورسی به مراتب شفاف‌تر داشته باشیم و همچنین اطمینان پیدا کنیم که نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار نیز وجود دارد. درواقع مراقبت و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران از دیگر رخدادهای مهمی است که پس از ایجاد این سامانه رخ داده است. همچنین ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار این‌طور گفته که باید تدابیر مهمی اندیشیده شود تا هیچ‌گونه تخلفی در بازار بورس اتفاق نیفتد و سرمایه‌گذاران بتوانند با اطمینان خاطر وارد بورس شوند و فعالیت‌های مالی‌شان را به خوبی ادامه دهند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۱/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

  • ۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس
  • ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
  • تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه
همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *