اول بیاییم نسبت خودمان را با بورس تعیین کنیم. اگر تاکنون فکر می‌کردید بورس چیزی شبیه به قمار یا چیزی شانسی است و اصل و قاعده‌ای ندارد، نسبت درستی با آن نداشتید. به هیچ عنوان نمی‌شود بورس را شانسی قلمداد کرد. همه چیز بر پایه علم آمار و ریاضیات است. اگر می‌خواهید وارد بورس شوید و خودتان شخصاً خرید و فروش سهام را انجام بدهید، به هیچ عنوان این‌طور فکر نکنید که حالا هر سهامی شد را می‌خرم!

تحلیل بورس
تحلیل بورس

این تفکر درست مثل این است که بخواهید تیری در تاریکی رها کنید. چقدر احتمال برخورد آن با هدف وجود دارد؟ همان‌قدر احتمال موفقیتتان خواهد بود. اما اگر با تحلیل دقیق بازار و وضعیت شرکتی که می‌خواهید سهامش را خریداری کنید، پیش بروید، آن وقت ریسک به مراتب کاهش می‌یابد و احتمال موفقیتتان چند برابر می‌شود. در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است به هر چیزی که باید درباره تحلیل بورس بدانید، می‌پردازیم.

تحلیل بورس انواعی دارد؟

بله. شما به دو روش می‌توانید برای تحلیل بورس اقدام کنید:

یکی تحلیل فاندامنتال و دیگری تحلیل تکنیکال. هرکدامشان را هم در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

در تیم‌شیم بخوانید:

خرید رایگان عرضه اولیه بورس

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی

فاندامنتال یعنی ریشه‌ای و بنیادی. این تحلیل هم، مثل اسمش است و اگر این روش را برای تحلیل بورس انتخاب کنید، سر و کارتان با فاکتورهای مهم در قیمت سهام شرکت خواهد بود و با در نظر گرفتن آن درنهایت تصمیم می‌گیرید بر روی سهام آن سرمایه‌گذاری بکنید یا نه. همان‌طور که احتمالاً بدانید سه چیز هست که قیمت سهام را تعیین می‌کند و بر آن تأثیر دارد:

  • یک، عوامل محیطی
  • دو، عوامل مربوط به صنعت
  • سه، عوامل درونی شرکت

درواقع این سه فاکتور هستند که ارزش ذاتی یک شرکت (یا بهتر بگوییم، سهام آن شرکت) را تعیین می‌کنند. بعد که به ارزش ذاتی رسیدیم، آن را با قیمت سهام مقایسه‌ای می‌کنیم و درنهایت تصمیم می‌گیریم سهامی را بخریم یا بفروشیم.

کمی درباره این دو مورد اگر بخواهیم بگوییم، این‌طور می‌شود که اگر ارزش ذاتی شرکتی بیشتر از قیمت فعلی سهامش باشد، یعنی ارزش خرید دارد چرا که در آینده می‌تواند رشد و پیشرفت داشته باشد. اما اگر ارزش ذاتی کمتر از قیمت سهام باشد یعنی سهام، گران است و بهتر است آن را بفروشید. اگر هم هر دوی‌شان برابر باشند که آن وقت چه بخرید چه بفروشید، فرقی به حالتان نخواهد کرد.

توضیحات اولیه در مورد بورس

عرضه اولیه چیست؟

کمی هم درباره تحلیل تکنیکال بگوییم!

خب، روش دومی که برای تحلیل بازار بورس پیش روی شماست، تحلیل تکنیکال است. درواقع شما از این روش استفاده می‌کنید تا قیمت سهام را تحلیل و ارزیابی کنید. این کار را هم از طریق بررسی تغییرات قیمتی در گذشته سهام، انجام می‌دهید و پیش‌بینی می‌کنید در آینده چه وضعیتی خواهد داشت. یک‌کلام بخواهیم بگوییم، تحلیل تکنیکال یعنی پیش‌بینی قیمت سهام در آینده. اگر پیش‌بینی این‌طور پیش برود که قیمت سهام در آینده بیشتر خواهد شد، آن وقت بهترین زمان برای خرید سهام فرا رسیده و چه بهتر که آن را بخرید. اگر برعکس باشد که خب، بهتر است سهامتان را بفروشید چون امکان این که ضرر کنید وجود دارد.

آن سه فاکتوری را که گفتیم، خاطرتان هست؟ آن‌هایی که از این روش تکنیکال استفاده می‌کنند، معتقدند که آن سه فاکتور روی قیمت سهام تأثیر می‌گذارد و شما تنها با ارزیابی قیمت سهام در گذشته می‌توانید پیش‌بینی کنید روند قیمتی در آینده چطور پیش خواهد رفت. البته یک چیز دیگری هم که میگویند این است که تاریخ درباره بورس درست مثل هر چیز دیگری تکرار می‌شود. پس وقتی گذشته سهامی را ارزیابی کنید، امکان پیش‌بینی آن بیشتر می‌شود.

سه نکته درباره تحلیل تکنیکال وجود دارد که بهتر است در نظر داشته باشید:

  • همه فاکتورها روی قیمت سهام اعمال شده‌اند.
  • گذشته می‌تواند به شما در پیش‌بینی آینده کمک کند.
  • تاریخ هم که گفتیم، تکرار می‌شود.

درباره سیگنال در بورس چه می­دانید؟

سیگنال دهی در بورس درواقع نظر کارشناسی برخی متخصصان و کارشناسان حوزه مالی است. آن‌ها تجزیه و تحلیل‌های خود را روی یک سهام انجام می‌دهند و سپس آن را طی گزارشی منتشر می‌کنند. آن‌ها مثلاً پیشنهاد می‌دهند کدام سهام را چه زمانی بخرید و چه زمانی هم بفروشید یا اینکه فلان سهام با چه قیمتی قرار است به فروش برسد؟

درنهایت، شما انتخاب می‌کنید!

این که کدام روش را برای تحلیل بورس انتخاب کنید، به شما بستگی دارد. به تسلط شما و همچنین به این که با کدام روش راحت‌تر هستید هم مربوط است. اما بسیاری از متخصصان معتقدند که بهترین روشی که می‌توانید از آن برای تحلیل بورس استفاده کنید، تحلیل بورس از طریق روش ترکیبی است. درواقع شما باید از هر دوی این روش‌ها استفاده کنید تا به تحلیل درستی برسید و درنهایت برای خرید سهامتان تصمیم‌گیری کنید. هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد. فراموش نکنید که در تمام این مسیر، تیم­شیم همراهتان خواهد بود و هوایتان را هم دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

  • ۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس
  • ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
  • تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه
همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *