خب، اگر از طرفداران بورس یا فعالان این حوزه باشید، اطلاع دارید که در دو سال اخیر، رشد بورس تهران بی‌سابقه بوده و خیلی‌ها را شگفت‌زده کرده است. البته این رشد مثبت بیشتر به دلیل رفتار سرمایه‌گذاران و به طور خاص تازه‌واردها اتفاق افتاده اما هرچه بگذرد عوامل بنیادی دیگری ممکن است وارد این فضا شوند. وضعیت بورس در سال ۹۹ خیلی امیدوارکننده نیست اما خیلی بد هم نیست.

وضعیت بورس در سال ۹۹
وضعیت بورس در سال ۹۹

می‌شود نشانه‌هایی از رکود بازار جهانی و عدم رشد دلار را در آن دید اما مزایایی هم در آن نهفته است. در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است با هم نگاهی به پیش‌بینی‌هایی که درباره بورس تهران در سال ۹۹ می‌شود، بیندازیم و ببینیم اوضاع چطور خواهد شد و چقدر این روند مثبت و رو به رشد ادامه پیدا می‌کند. همراه ما باشید.

نگاهی به سال‌های قبل بیندازیم!

 

بورس تهران در سال ۹۸ بهترین سال تاریخ بازار سرمایه را در طی ۵۰ سال اخیر از سر گذراند. بازدهی این بورس در سال ۹۸، ۱۸۷ درصد بوده که رقم شگفت‌انگیزی است. اهمیت این بازده را زمانی می‌توانید متوجه شوید که نگاهی به رشد ۸۵ درصدی آن در سال ۹۷ نگاهی بیندازید. متوجه تفاوت شدید؟ الآن سؤالی که بیشتر پیش می‌آید این است که چطور بورس توانسته با وجود رکود اقتصادی و فشار تحریم‌ها چنین سود بی‌نظیری برای سهامدارانش داشته باشد؟ برای اینکه به پاسخ این سؤال برسیم اول باید پیشرفت بورس را به دو دوره مختلف تقسیم کنیم.

در تیم‌شیم بخوانید:

خرید رایگان عرضه اولیه بورس

دوره اول می‌شود همان اوایل سال ۹۷ تا آخر تابستان ۹۸ که هرچه ارزش ریال کاهش پیدا کرد و ارز ۳ برابر رشد داشت، شاهد جهشی تقریباً ۲۰۰ درصدی در شاخص کل بودیم. دوره دوم هم می‌شود ۶ ماه اخیر که بازارهای موازی دچار رکود شدند و همه سرمایه‌گذاران، آمدند سراغ بورس و تب آن در میان مردم بالا گرفت. اینجا بود که شاهد جهشی ۷۵ درصدی شاخص کل تا ۲۰ اسفند بودیم.

ماهیت این دوره‌های رشدی مختلف چه بود؟

 

میان ماهیت رشد دوره ۱۸ ماهه اول و ۶ ماهه دوم تفاوت وجود دارد. در دوره اول دلیل افزایش قیمت سهام، کاهش ارزش پول ملی بود که پشتوانه محکمی برای بورس ایجاد می‌کرد. در دوره دوم، عوامل رفتاری مربوط به سرمایه‌گذاران باعث شده بود تا قیمت سهام، افزایشی صعودی داشته باشد. اگر رفتار سرمایه‌گذاران تازه‌کار به همین شکل ادامه پیدا کند افراد بیشتری توجهشان به سمت سرمایه‌گذاران در بورس جلب می‌شود. البته چنین چیزی می‌تواند باعث ایجاد تصوری کاذب در افراد شود که می‌توانند از طریق بورس سودی بدون دردسر داشته باشند. همین باعث شده تا بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان حباب قیمتی یاد کنند. چرا که سودآوری شرکت‌ها باعث چنین چیزی نشده بلکه رفتار سرمایه‌گذاران (خصوصاً تازه‌کارها) باعث شده تا چنین اتفاقی بیفتد.

حالا چشم‌انداز و وضعیت بورس در سال ۹۹ چه خواهد بود؟

 

برای بررسی وضعیت بورس در سال ۹۹ و چشم انداز رو به رشد یا افول آنُ اگر وضع به همین شکل ادامه پیدا کند، عواملی وجود دارند که احتمالاً در سال ۹۹ از متغیرهای مهم بورس به شمار می‌روند. در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

توضیحات اولیه در مورد بورس

عرضه اولیه چیست؟

اقتصاد جهانی

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر وضعیت بورس در سال ۹۹ُ وضعیت اقتصاد جهانی خواهد بود. سال ۲۰۲۰ را می‌توان پیچیده‌ترین دوره اقتصاد جهان بعد از ۱۱ سال رشد بی‌وقفه از زمان بحران جهانی در نظر گرفت. در این دوره هم رشد اقتصادی و هم صعود بازارهای سهام کاری کرد که رکود اقتصاد آمریکا و کشورهای بزرگ غربی شکسته شود. درنتیجه اقتصاد جهان در وضعیتی است که به آن سیکل رونق میگویند. اما بدی ماجرا اینجاست که پیش‌بینی می‌شود در اواخر این سیکل قرار داشته باشیم. شیوع ویروس کرونا باعث شده تا گفته شود نه‌تنها رشد ۳/۳ درصدی سال قبل اتفاق نمی‌افتد بلکه ممکن است رشد اقتصاد جهانی به زیر ۲/۹ درصد برسد.

نرخ ارز

در کنار اقتصاد جهانی، عامل دیگری که باعث سوددهی بیشتر شرکت‌های بورسی می‌شود، نرخ برابری ریال با ارزهای خارجی است. کاهش ارزش ریال، زمینه‌ای برای افزایش درآمد صادرکنندگان فراهم می‌کند. درنهایت درآمد فروش شرکت‌های داخلی هم از آن تأثیر خواهد گرفت. این روزها بیشتر کارشناسان صحبت از تثبیت ارزش ریال در افق کوتاه مدت را پیش‌بینی می‌کنند. خصوصاً در وضعیت کنونی که ویروس کرونا وجود دارد و بر تجارت خارجی هم تأثیر گذاشته است. اما به‌طورکلی نمی‌شود خیلی در این خصوص نظر داد چرا که باید ببینیم سرنوشت ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد شد و چه کسی ۴ سال بعدی بر این سمت خواهد نشست.

با این اوصاف خیلی نمی‌شود درباره ۹۹ پیش‌بینی کرد!

 

با تمام تحلیل هایی که در بالا گفتیم احتمالا خودتان به نتیجه رسیده ایید که وضعیت بورس در سال ۹۹ چگونه خواهد بود. آن‌قدر سال پیچیده‌ای شروع شده و آن‌قدر تجربه پیشینی درباره آن وجود نداشته که حتی تحلیلگران و کارشناسان هم نمی‌توانند تحلیل دقیقی ارائه کنند. تنها همین گمانه‌زنی‌ها درباره چشم‌انداز بورس تهران در سال ۹۹ وجود دارد. البته عوامل دیگری مثل سیاست‌های پولی و تورم و همچنین ارزش‌گذاری بازار نیز می‌تواند در رشد ارزش سهام در بورس تهران اثرگذار باشد اما باید دید چه اتفاقی واقعاً در انتظار بورس است. به هر حال پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط موجود، بورس امکان بهتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های دیگر باشد اما باید بسیار محتاطانه پیش بروید و حسابی درباره تصمیم‌گیری‌هایتان مشورت کنید. در این مسیر تیم­شیم هم کنارتان هست و می‌توانید در کمپینی که برایتان در نظر گرفته شرکت کنید و گرفتاری این پیچیدگی را از سر بگذرانید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

  • ۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس
  • ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
  • تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه
همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *