وقتی صحبت از سهام و خرید آن می‌شود، همه به دنبال بهترین سهام برای خرید می گردند و شاید میان صحبت‌هایمان، همه چیز ساده بنظر برسد. اما لحظه‌ای که تصمیم به خرید می‌گیریم، معادلات عوض می‌شوند. شرکت‌های ثبت شده در بورس، کم نیستند. شاید بشود گفت هزاران شرکت هست که در حال حاضر در بورس ثبت شده‌اند و سهامشان دارد عرضه می‌شود. خب، در چنین شرایطی شما از کجا باید بدانید چه خریدی بکنید؟ آیا تا به حال «واچ لیست» به گوشتان خورده است؟

بهترین سهام برای خرید

اگر بروید دنبال آن سهام‌هایی که مدام تلویزیون و اخبار درباره‌اش میگویند، که خب دست آخر اندازه قابل‌توجهی سود نخواهید کرد چرا که خیلی‌های دیگر هم هستند که سراغ این نوع سهام‌ها می‌روند. پس چیزی که شما را در بورس متمایز خواهد کرد، انتخاب‌های شما است. درست مثل انتخاب‌هایی که در زندگی می‌کنید. حالا برای اینکه ریسک این انتخاب‌ها به مراتب کاهش پیدا کند، ما برایتان سه مرحله آماده کرده‌ایم که اگر این‌ها را با ما پیش بروید، بهتر سهام برای خرید را پیدا خواهید کرد.

واچ لیست چیست و معنی واچ لیست در بین معامله گران کدام است؟

معامله گران سهام نیز از کلمه واچ لیست برای بیان سهامی که تحت نظر گرفته‌اند تا در موقع مناسب وارد آن شوند استفاده می‌کنند. در اغلب پلتفرم‌های معاملاتی، امکان اضافه کردن نمادها به واچ لیست یا فهرست تحت نظر وجود دارد تا معامله‌گران بعدا بتوانند آنها را بررسی کنند. تحت نظر گرفتن نمادها برای رسیدن زمان مناسب جهت ورود، توسط اغلب معامله‌گران انجام می‌شود.

اول | بهتر است آن هزاران شرکت را برسانید به ۳۰ عدد

خب، همین اول این را بگوییم که مسیر ساده‌ای در پیش نیست. شما چند ابزار در دستتان دارید که می‌توانید از طریق آن شرکت‌ها را دانه دانه کنار بزنید تا برسید به ۳۰ تای آن‌ها. یکی از این ابزارها غربالگری آنلاین سهام است. اینکه بخواهید سهامی ارزشمند پیدا کنید آن هم وقتی شرکتی در اوضاع ناجور مالی قرار دارد، نیازمند در نظر گرفتن مسائل مختلف و مهمی است. پیش از هر چیز باید بفهمیم چه وقتی یک سهام را می‌شود نامناسب در نظر گرفت و چه زمانی آن را مناسب و عالی دید. معیارهایی وجود دارد که در این مرحله می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

حقوق صاحبان سهام و درواقع بازدهی این حقوق اگر از ۱۵ بالاتر باشد، یعنی سوددهی این شرکت مقدار قابل‌توجهی است. از طرف دیگر اگر نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام کمتر از نیم باشد یعنی این شرکت اصلاً نیازی به سرمایه خارجی برای رشد خود ندارد. دست آخر هم این نکته وجود دارد که اگر نسبت جاری بیشتر از ۲ باشد، یعنی شرکت می‌تواند از پس بدهی‌هایش بربیاید.

این شاخص‌ها و معیارها را که گفتیم باید درباره سهام شرکت‌ها در نظر بگیرید تا بتوانید بگویید با چه نوع شرکتی روبرو هستید. علاوه برمعیاری که گفته شد عوامل زیر هم در غربالگری سهام می توانند به شما کمک کنند:

  • بررسی سابقه تاریخی سهم در صورت های مالی
  • بررسی فاکتورهای بنیادی موثر بر سودآوری اتی شرکت
  • بررسی فاکتورهای موثر بر روند معاملات سهم روی تابلو همچون حجم معاملات، تعداد معاملات، جریان خرید حقیقی و حقوقی و…در این رابطه ابزار فیلترنویسی کمک می‌کند.
  • بررسی روند تاریخی قیمت سهم از طریق چارت‌های تکنیکال
  • رعایت تنوع کافی در انتخاب سهام برای سبد سرمایه گذاری
  • توجه به نقدشوندگی سهام

دوم | از ۳۰ به ۳ برسید!

چند نکته وجود دارد که با در نظر گرفتن آن‌ها و همچنین عمیق‌تر فکر کردن، می‌توانید از ۳۰ شرکت به ۳ شرکت موردنظر خودتان برای سرمایه‌گذاری برسید و سپس انتخاب کنید کدام موردی که پیش رویتان است، بهترین سهام برای خرید به حساب می‌آید. در ادامه به ذکر این موارد، خواهیم پرداخت:

  • سوددهی بالای مستمر و دائمی
  • بدهی پایین
  • داشتن مزیت رقابتی ثابت
  • مدیریت درست و صادقانه

اگر درست عمل کنید و همه موارد بالا را به خوبی تحلیل کنید این امکان را به شما می‌دهد تا در بهترین زمان، بهترین سهام برای خرید را انتخاب کنید و روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

سوم | موقعیت‌های خوب و مهم را شناسایی کنید!

فقط وقتی اقدام به خرید سهام کنید که قیمت کنونی سهام، ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر از ارزش ذاتی آن باشد. این‌طوری خیلی ریسک نکرده‌اید و در عین حال این امکان وجود دارد تا بازدهی به مراتب بیشتر هم داشته باشد. قیمت پایین خرید برای کسب موفقیت بسیار مهم است. این موضوع را نادیده نگیرید.

برخی سؤال‌های متداول در خصوص بهترین سهام برای خرید:

الف) ملاک انتخاب بهترین سهام چیست؟

ملاک‌هایی از جمله درآمد شرکت، سود هر سهمی که شرکت ارائه می‌کند، نسبت قیمت به درآمد هر سهم و میزان نقد شوندگی در تعیین این که سهامی مناسب سرمایه‌گذاری و خرید است یا نه، دخیل هستند.

ب) نسبت قیمت به درآمد هر سهم یا سود هر سهم باید چگونه باشد تا سهام موردنظر ارزش خرید داشته باشد؟

هرچقدر سودی که به سهام تعلق می‌گیرد (EPS) بیشتر باشد، اوضاع قطعاً بهتر است. از آن طرف نسبت قیمت به درآمد هر سهم یا همان P/E هرچه کمتر باشد، سهام پیش روی شما گزینه بهتری است.

حالا برویم سراغ پیدا کردن بهترین سهام برای خرید!

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم سعی کردیم به روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بهترین سهام برای خرید را شناسایی کنید، بپردازیم. در ابتدای مسیر ممکن است انجام همه این مراحل سخت بنظر برسد اما کمی که بگذرد دیگر دستتان راه می‌افتد و می‌توانید به راحتی تحلیل کنید و تشخیص دهید کدام سهام برای سرمایه‌گذاری، بهتر است. علاوه بر همه این مواردی که گفتیم، تیم­شیم هم کنارتان هست و شما را برای رسیدن به بهترین سهام راهنمایی می‌کند. فراموش نکنید، هوایتان را داریم به شرطی که در آموزش های بورسی لازم را فرا بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۶   میانگین: ۴.۳/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *