بیمه شخص ثالث رانندگان پرحادثه
بیمه شخص ثالث رانندگان پرحادثه

تیم شیم: اگر راننده محتاطی هستید که هیچ ولی اگر راننده پرریسک و پرخطری هستید حتماً تا انتهای مطلب را همراهمان باشید. شاید این تصور برایتان وجود داشته باشد که هرچقدر تصادف کنید، بیمه شخص ثالثی هست و بالأخره خسارتتان را تمام و کمال پرداخت می‌کند، اما این‌طور نیست. شاید چند باری این کار را بکند اما از یک جایی به بعد که به عنوان راننده پرحادثه شناخته شوید، شرایط تغییر می‌کند. در این مطلب از وبلاگ تیم‌­شیم قرار است درباره همین شرایط برایتان بگوییم، درباره بیمه شخص ثالث رانندگان پرحادثه.

اول بگوییم فرانشیز چیست!

در جهان و ادبیات بیمه‌، فرانشیز همان سهم بیمه‌گذار از پرداخت خسارت است. درواقع بعضی بیمه‌ها، بخشی از خسارت وارد شده را به عهده بیمه‌گذار می‌گذارند و آن شخص باید سهمش را پرداخت کند. اما پوششی هم وجود دارد به نام پوشش حذف فرانشیز که در صورت خرید آن، به همان اندازه که پوشش فرانشیز خریداری کرده باشید، چیزی از خسارت به گردنتان نخواهد بود.

حالا برسیم به فرانشیز بیمه شخص ثالث

شاید این نکته به ذهنتان برسد که خب، بیمه را که می‌خریم، پوشش فرانشیزش هم می‌خریم. آن وقت هیجان است که در زندگی جاری می‌شود و هر جوری دلمان خواست رانندگی می‌کنیم. البته که این‌طور نیست. فرانشیز بیمه شخص ثالث قوانینی دارد. اگر در اولین تصادفی که می‌کنید، مقصر باشید باید دو و نیم درصد از خسارت را پرداخت شده توسط بیمه را پرداخت کنید. اگر دومین باری باشد که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد و مقصرش شما هستید، باید پنج درصد خسارت را پرداخت کنید. اگر دیگر سومین بار هم پیش آمده و دارید همین طور به تصادف کردن عادت می‌کنید، باید ده درصد خسارت را پرداخت نمایید.

اگر مدام حادثه‌ای اتفاق بیفتد و بیمه مجبور باشد، خسارت آن را پرداخت کند، دچار زیان می‌شود.
به همین خاطر قانونی برای رانندگان پرخطر در نظر گرفته شده تا احتمال بروز چنین حوادثی را به حداقل برساند.

شاید اینجا این سؤال برایتان پیش بیاید که چرا فرانشیز امثال کسانی که مدام تصادف می‌کنند بیشتر از دیگر رانندگان است. خب، جواب این سؤال ساده است. بیمه شخص ثالث، از آن بیمه‌های پر خسارتی است که در میان حوزه‌های مختلف بیمه‌ای وجود دارد. در چنین شرایطی اگر مدام حادثه‌ای اتفاق بیفتد و بیمه مجبور باشد، خسارت آن را پرداخت کند، دچار زیان می‌شود. به همین خاطر قانونی برای رانندگان پرخطر در نظر گرفته شده تا احتمال بروز چنین حوادثی را به حداقل برساند.

راننده پرخطر کیست؟

قطعاً وقتی تا اینجای متن آمده‌اید، یعنی یکی دو کار از مواردی که در ادامه آمده را انجام می‌دهید و این یعنی شما رفتار رانندگان پرخطر را پیش گرفته‌اید که به صلاحتان نخواهد بود. در ادامه به برخی از این رفتارها اشاره خواهیم کرد:

حرکات به ظاهر نمایشی 

دور زدن در جایی که ممنوع است

عبور وسیله نقلیه از پیاده‌رو

عبور کردن از چراغ‌قرمز راهنمایی و رانندگی

گردش به چپ یا راست در محل‌های ممنوع

رعایت نکردن فاصله خودرو با خودروی جلویی

حرکت مارپیچ

عدم رعایت حق تقدم

سبقت غیر مجاز

رعایت نکردن شرایط درج‌شده روی گواهینامه

مصرف مشروبات الکلی و مواد روان‌گردان

انحراف به سمت چپ معابر

از قوانین جدید خبر دارید؟

تا سال قبل این‌طور بود که اگر شما یک تصادف می‌کردید، دیگر خبری از تخفیف عدم خسارتتان خبری نبود و با یک اشتباه می‌رفتید که برای همیشه آن تخفیف‌ها را از دست بدهید. درست مثل دروازه بانی که کلین شیتش با خوردن یک گل از بین برود. اما در قانون جدید این‌طور آمده که یک تصادف نمی‌تواند تخفیف‌های سال‌های قبل را از بین ببرد بلکه با هر بار تصادف، اندکی از درصد تخفیف کم می‌شود. این تصمیم از این جهت اتخاذ شده تا شما رانندگان گرامی توجه بیشتری به ماشینتان نشان دهید و حواستان را جمع کنید که مبادا تصادفی شود و حادثه‌ای اتفاق بیفتد.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

در این مطلب سعی کردیم برایتان از تفاوت برخورد بیمه شخص ثالث با رانندگان پرخطر و کم‌خطر بگوییم. این که تلاش شما برای مراقبت در حین رانندگی و همچنین نداشتن تصادف می‌تواند باعث شود در عین حفظ کردن تخفیف عدم خسارت، بتوانید در هنگام بروز تصادف، مبلغ بیشتری برای جبران خسارت از شرکت بیمه دریافت کنید. جدا از این تیم‌شیم این امکان را برایتان فراهم کرده است که فقط با چند کلیک، بیمه شخص ثالث مورد نیازتان را با توجه به قیمت و سقف پوشش مورد نظرتان از شرکت دلخواهتان انتخاب و خریداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *