تیم‌شیم: بنا بر آمار بانک مرکزی، متوسط خرید بیمه شخص ثالث در سال، هفت برابر خرید بیمه‌‌نامه بدنه ماشین است. فکر می‌کنید علت این تفاوت در چیست؟ اجباری بودنِ آن؟ به نظر شما قابلیت‌های این بیمه می‌تواند به اندازه‌ای مناسب و خوب باشد که افراد را به خرید آن تشویق کند؟ یا قیمت بیمه شخص ثالث موجب خرید بیشتر آن می‌شود؟ شاید پیش از خرید آنلاین بیمه شخص ثالث این پرسش برای شما هم پیش بیاید.

این مطلب پاسخی به این سؤال و دغدغه شما است و در آن چگونگی تعیین قیمت بیمه شخص ثالث را توضیح می‌دهیم.

قیمت بیمه شخص ثالث و حق بیمه شخص ثالث
قیمت بیمه شخص ثالث و حق بیمه شخص ثالث

حق بیمه شخص ثالث خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

در مطالب قبلی و در تعریف اصطلاحات بیمه‌ای، در ارتباط با «حق بیمه» صحبت کردیم. حق بیمه در واقع همان پولی است که شما برای خرید بیمه‌نامه موردنظر خود پرداخت می‌کنید. این حق بیمه اصولاً دارای نرخ ثابتی است که از سوی بیمه مرکزی تعیین و اعلام می‌شود و سالانه تغییر می‌کند. عوامل اثرگذار در تعیین میزان حق بیمه شخص ثالث عبارتند از:

نرخ دیه انسان
نوع ماشین
مدل ماشین و سال ساخت آن
کاربری ماشین (استفاده‌ای که از آن می‌شود)
میزان پوشش بیمه

در ادامه ابتدا به توضیح بیشتر این موارد می‌پردازیم و بعد به دو پرسش زیر پاسخ می‌دهیم. پرسش‌هایی که با توجه به اجباری بودن این بیمه خودرو، آشنایی با پاسخ‌های آن می‌تواند پیش از استعلام قیمت بیمه شخص ثالث، به شما کمک کند.

نرخ دیه و قیمت شخص ثالث

پیشتر گفتیم حق‌ بیمه شخص ثالث که هر سال به‌وسیله بیمه مرکزی تعیین می‌شود. برچه اساسی؟ نرخ دیه، مهم‌ترین فاکتور در تعیین حق‌بیمه شخص ثالث است. می‌پرسید چرا؟ در مطلب قبل اشاره کردیم که پوشش‌‌‌‌های بیمه شخص ثالث به دو دسته پوشش مالی و جانی تقسیم‌‌‌‌‌ می‌شود. پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌‌‌‌های درمانی افرادی است که در سوانح رانندگی آسیب دیده‌اند. همین‌جا است که تعیین این هزینه‌ها به‌ویژه غرامت فوت و نقص عضو با نرخ دیه ارتباط پیدا می‌کنند و بر اساس آن محاسبه می‌شوند.

قوه قضاییه هر سال عدد مشخصی را برای دیه کامل انسان در ماه‌های حرام (یعنی محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه) اعلام می‌کند. اساس تعیین قیمت حق بیمه مبتنی بر این مبلغ اعلامی است. برای مثال میزان دیه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۳۰۸ و ۳۶۰ میلیون تومان برای ماه‌های حرام و ۲۳۱ و ۲۷۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیر حرام تعیین شده است.
بر این اساس در سال ۹۸، سقف پوشش جانی بیمه شخص ثالث مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان است. حداقل میزان پوشش هم بنا بر قانون بیمه مرکزی یک چهلم این مبلغ یعنی ۹ میلیون تومان تعیین شده است.

(قبل از خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث در نظر داشته باشید که خسارت جانی
راننده مقصر بر اساس دیه ماه‌های غیر حرام محاسبه و تعیین می‌شود).

نوع ماشین: چرا در خرید آنلاین بیمه شخص ثالث باید تعداد سیلندر خودرو را وارد کنید؟

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که آیا حق بیمه شخص ثالث برای یک خودروی کوچک شخصی مثل پراید با یک اتوبوس یا یک کامیون یکی است؟ یا با هم تفاوت دارند؟

طبیعتاْ متفاوت است. نوع خودرو عاملی تأثیرگذار در تعیین حق بیمه شخص ثالث است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خودرو که نقش کلیدی در هزینه بیمه شخص ثالث ایجاد می‌کند، تعداد سیلندر ماشین است. برای همین است که در خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، تعداد سیلندر خودروتان را از شما می‌‌پرسند.

قیمت بیمه‌نامه شخص ثالث خودروهای شخصی در سال ۹۸ (ریال)

سواری شخصی کمتراز ۴ سیلندر ۱۱/۲۳۶/۰۰۰
پیکان، پراید و سپند ۱۳/۳۰۶/۰۰۰
سایر سواری‌های شخصی ۴ سیلندر ۱۵/۶۴۲/۰۰۰
سواری شخصی بیش از ۴ سیلندر ۱۷/۵۰۵/۰۰۰

کاربری خودرو

نوع کاربری ماشین فاکتور مهمی در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث است. به نظر شما آیا قیمت حق بیمه شخص ثالث یک مینی‌بوس بین شهری و خودرویی که اکثراً در پارکینگ یک آپارتمان پارک است نباید با هم فرق کند؟

در سال ۱۳۹۸ برای خودروهایی با کاربری تاکسی، آژانس، کرایه شخصی درون‌شهری مبلغ حق بیمه شخص ثالث ۱۰ درصد بیشتر تعیین شد. این درصد برای خودروهای تاکسی و کرایه بین شهری ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. می‌پرسید چرا؟ چون میزان جابه‌جایی زیاد این خودروها احتمال ریسک تصادف در آن‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین این درصدِ بیشتر شاید به‌شکل غیرمستقیم بتواند آن‌ها را به رانندگی مطمئن‌تر ترغیب کند.

قیمت بیمه‌نامه ثالث وسایل نقلیه عمومی در سال ۹۸ (ریال)

وسایل نقلیه عمومی با ظرفیت ۷ نفر با احتساب راننده

۳۲/۲۱۷/۰۰۰

وسایل نقلیه عمومی با ظرفیت ۹ نفر با احتساب راننده

۳۳/۱۴۸/۰۰۰

ون با ظرفیت ۱۰ نفر با احتساب راننده

۳۳/۵۱۸/۰۰۰

مینی‌بوس با ظرفیت ۱۶ نفر با احتساب راننده

۴۱/۲۰۶/۰۰۰

مینی‌بوس با ظرفیت ۲۱ نفر با احتساب راننده

۴۲/۸۰۳/۰۰۰

اتوبوس با ظرفیت ۲۷ نفر با احتساب راننده و کمک راننده

۶۳/۱۱۸/۰۰۰

اتوبوس با ظرفیت ۴۰ نفر با احتساب راننده و کمک راننده

۷۹/۴۱۱/۰۰۰

اتوبوس با ظرفیت ۴۴ نفر با احتساب راننده و کمک راننده

۸۴/۲۷۶/۰۰۰

همان‌طور که احتمالاً خودتان متوجه شده‌اید، به دلیل اینکه با زیاد شدن تعداد سرنشین‌های خودرو، احتمال صدمه دیدن افراد بیشتری در صورت تصادف وجود دارد، قیمت حق بیمه شخص ثالث با بیشتر شدن تعداد سرنشین‌ها افزایش می‌یابد.

همان‌طور که احتمالاً خودتان متوجه شده‌اید، به دلیل اینکه با زیاد شدن تعداد سرنشین‌های خودرو، احتمال صدمه دیدن افراد بیشتری در صورت تصادف وجود دارد، قیمت حق بیمه شخص ثالث با بیشتر شدن تعداد سرنشین‌ها افزایش می‌یابد.

پس در خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و مقایسه قیمت‌ها در نظر بگیرید که هر نوع  کاربری‌ که ریسک و احتمال تصادف را بیشتر کند، موجب افزایش قیمت حق بیمه شخص ثالث می‌شود. مثلاً برای بیمه کردن خودروهایی با کاربری صنعتی، آمبولانس، آتش‌نشانی و بارکش باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری بپردازید.

قیسمت بیمه شخص ثالث و تخفیف‌ها

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث: تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

بنا بر قانون بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه اجازه دارند حداکثر دو و نیم درصد در فروش بیمه‌نامه شخص ثالث تخفیف بدهند. ولی اگر دغدغه شما در خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، هزینه آن است، ما خبر خوبی برایتان داریم. اگر شما راننده‌ای ماهر و قانون‌مند باشید می‌توانید از تخفیف بیشتری برخوردار شوید. می‌پرسید چگونه؟

طبق قانون، اگر شما در طول مدت بیمه خود هیچ حادثه‌ای برای ماشینتان رخ ندهد و از بیمه‌نامه آن استفاده نکنید، هنگام تمدید بیمه‌نامه، شرکت بیمه شما موظف است تخفیفی را بابت پاداش رانندگی مطمئن شما اعمال کند.

این تخفیف به «تخفیف عدم خسارت» در بیمه ماشین معروف است. تخفیفی که نه تنها هزینه حق بیمه را کاهش می‌دهد بلکه باعث می‌شود افراد در رانندگی خود دقت بیشتری کنند و حوادث رانندگی کمتر شود. شما به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث خود، ۵ درصد تخفیف می‌گیرد و این تخفیف‌ها تا ۱۵ سال تصاعدی افزایش می‌یابند. برای مثال شما اگر ۴ سال خسارتی نداشته باشید و از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده باشید ۲۰ درصد تخفیف می‌گیرید (۴ ضربدر ۵) و بابت هفت سال ۳۵ درصد (۷ ضربدر ۵) به این ترتیب برای تمدید بیمه‌نامه خود در پایان سال چهاردهم می‌توانید ۷۰% تخفیف بگیرید.

سال اول دوم سوم چهارم پنجم ششم هفتم
میزان تخفیف (درصد) ۵ ۱۰ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰ ۳۵
سال هشتم نهم دهم یازدهم دوازدهم سیزدهم چهاردم
میزان تخفیف (درصد) ۴۰ ۴۵ ۵۰ ۵۵ ۶۰ ۶۵ ۷۰

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث: به سود رانندگان

شاید الان به این فکر می‌کنید که فقط با یک تصادف این تخفیف‌ها را از دست می‌دهید. تا قبل از سال ۹۷ اینگونه بود. یعنی با یک تصادف خیلی کوچک ممکن بود، تخفیف چند ساله شما از دست برود. ولی بنا بر قانون جدید از ابتدای سال ۹۷ با در نظر گرفتن دفعات خسارت، درصدی از سال‌های تخفیف خسارت کم‌ می‌شود و باقیمانده برای شما (بیمه‌گذار) محفوظ می‌ماند.

دفعات خسارت / نوع خسارت

یک‌بار دو‌بار سه‌بار و بیشتر
مالی ۲۰ درصد ۳۰ درصد ۴۰ درصد
بدنی ۳۰ درصد ۷۰ درصد ۱۰۰ درصد

روند و میزان کاهش تخفیف عدم خسارت

تأثیر جریمه خسارت در محاسبه بیمه شخص ثالث

همانطور که رانندگی مطمئن شما منجر به افزایش دریافت تخفیف حق بیمه شخص ثالث می‌شود، رانندگی پرخطر و دفعات زیاد تصادف و سوانح برای شما، منجر به جریمه مالی و افزایش حق بیمه‌تان می‌شود. میزان این افزایش را به تفکیک خسارت‌های مالی و جانی در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

دفعات خسارت جریمه خسارت مالی جریمه خسارت جانی
یک‌بار خسارت ۱۰ % ۲۰ %
دوبار خسارت ۲۰ % ۴۰ %
سه‌بار خسارت ۴۰ % ۶۰ %
چهاربار خسارت ۸۰ % ۱۰۰ %

جریمه دیرکرد بر محاسبه بیمه شخص ثالث

در مطلب پیشین اشاره کردیم که بیمه شخص ثالث اجباری است و بنا بر قانون پلیس موظف است از ادامه حرکت خودروهایی که فاقد بیمه شخص ثالث هستند جلوگیری کرده و آن‌ها را به پارکینگ منتقل کند. حالا شاید این پرسش برایتان ایجاد شود که اگر در موعد مقرر بیمه‌نامه ثالث خود را تمدید نکنید، جریمه می‌شوید؟

بله. همان‌طور که حواس‌جمع بودنتان در رانندگی باعث دریافت تخفیف بیشتر است، دیرکرد در تمدید بیمه‌نامه هم باعث جریمه شما می‌شود. جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه به صورت روزشمار محاسبه می‌شود. البته بد نیست بدانید این افزایش جریمه روزانه، به مدت یک سال (۳۶۵ روز) ادامه می‌یابد و بعد از آن ثابت باقی می‌ماند. این مبلغ جریمه، مانند تعیین خود حق بیمه شخص ثالث، به عواملی مثل تعداد سیلندر، نوع ماشین و کاربری آن بستگی دارد. در جدول زیر قیمت جریمه روزانه تعداد از خودروهای سواری شخصی را مشاهده می‌کنید.

مبلغ جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث (روزانه) سال ۹۸ (تومان)

سواری شخصی کمتراز ۴ سیلندر ۳۰/۷۸۴
پیکان، پراید و سپند ۳۶/۴۵۵
سایر سواری‌های شخصی ۴ سیلندر ۴۲/۸۵۵
سواری شخصی بیش از ۴ سیلندر ۴۷/۹۵۹

تأثیر میزان پوشش بیمه شخص ثالث بر حق بیمه

میزان پوشش بیمه، عامل مهم دیگر تعیین‌کننده در محاسبه حق بیمه است. همان‌طور که توضیح داده شد بیمه مرکزی حداقل و حداکثری برای پووش بیمه شخص ثالث مشخص می‌کند. میزان این پوشش در قیمت حق بیمه شخص ثالث اثرگذار است. در سال ۹۸ بیمه مرکزی حداقل پوشش بیمه شخص ثالث را ۹ میلیون تومان تعیین کرده است. در قریب به اتفاق شرکت‌ها، حداکثر پوشش مالی بیمه ثالث، حدود ۳۰ میلیون تومان است. شما به عنوان بیمه‌گذار می‌توانید با پرداخت حق بیمه بیشتر، از پوشش مالی بیشتری برخوردار باشید و به تبع آن از خدمات بیشتری استفاده کنید.

محاسبه بیمه شخص ثالث به صورت آنلاین

در این مطلب عوامل مختلف تأثیرگذار در محاسبه حق بیمه شخص ثالث را با هم مرور کردیم. همان‌طور که متوجه شدید، مسائل متعددی در تعیین قیمت حق بیمه، تخفیف‌ها و جرائم آن اثر می‌گذارند. شما در تیم‌شیم با چند کلیک ساده می‌توانید از تمام تخفیف‌ها و جریمه‌هایی مطلع شوید که به بیمه‌نامه شما تعلق می‌گیرد.

سوالات متداول

✅ معیارهای محاسبه حق بیمه شخص ثالث چه هستند؟

نرخ دیه انسان
نوع ماشین
مدل ماشین و سال ساخت آن
کاربری ماشین (استفاده‌ای که از آن می‌شود)
میزان پوشش بیمه

✅ چرا نرخ دیه بر قیمت بیمه شخص ثالث اثر دارد؟

پیشتر گفتیم حق‌بیمه شخص ثالث که هر سال به‌وسیله بیمه مرکزی تعیین می‌شود. برچه اساسی؟ نرخ دیه، مهم‌ترین فاکتور در تعیین حق‌بیمه شخص ثالث است. می‌پرسید چرا؟ در مطلب قبل اشاره کردیم که پوشش‌‌‌‌های بیمه شخص ثالث به دو دسته پوشش مالی و جانی تقسیم‌‌‌‌‌ می‌شود. پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌‌‌‌های درمانی افرادی است که در سوانح رانندگی آسیب دیده‌اند. همین‌جا است که تعیین این هزینه‌ها به‌ویژه غرامت فوت و نقص عضو با نرخ دیه ارتباط پیدا می‌کنند و بر اساس آن محاسبه می‌شوند.
قوه قضاییه هر سال عدد مشخصی را برای دیه کامل انسان در ماه‌های حرام (یعنی محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه) اعلام می‌کند. اساس تعیین قیمت حق بیمه مبتنی بر این مبلغ اعلامی است. برای مثال میزان دیه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۳۰۸ و ۳۶۰ میلیون تومان برای ماه‌های حرام و ۲۳۱ و ۲۷۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیر حرام تعیین شده است.

✅ مهم‌ترین ویژگی ماشین که بر حق بیمه ثالث اثر می‌گذارد چیست؟

نوع خودرو عاملی تأثیرگذار در تعیین حق بیمه شخص ثالث است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خودرو که نقش کلیدی در هزینه بیمه شخص ثالث ایجاد می‌کند، تعداد سیلندر ماشین است. برای همین است که در خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، تعداد سیلندر خودروتان را از شما می‌‌پرسند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *