خیلی از شما همراهان گرامی به دنبال این هستید که شامل تخفیف بیمه شخص ثالث شوید. این روزها که وضعیت به هیچ عنوان نسبتی با گذشته ندارد و با شیوع کرونا، بسیاری از کسب و کارها دچار آسیب شده‌اند و تحریم‌ها نیز بیش از پیش اثر گذاشته و اکنون در شرایط سخت اقتصادی هم به سر می‌بریم، باید حواسمان بیشتر از هر وقت دیگری به پولی که خرج می‌کنیم باشد. احتمالاً اولویت‌بندی‌تان به این صورت است که اول از همه مسکن و خوراک را در نظر می‌گیرید که کار هوشمندانه‌ای است اما فراموش نکنید، چیزی مثل بیمه نیز به همان اندازه مهم است. خصوصاً بیمه شخص ثالث ماشین که سوای اجباری بودنش، امکان جبران خسارات جانی و مالی را به همراه دارد.

تخفیف بیمه شخص ثالث
تخفیف بیمه شخص ثالث

اما به هر حال اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، این بیمه خیلی در اولویت شما قرار ندارد و در صورتی می‌شود به آن فکر کرد که هزینه زیادی برایش نپرداخت. به همین خاطر در این مطلب قرار است همه چیز را درباره تخفیف بیمه شخص ثالث برایتان بگوییم و ببینیم اوضاع به چه نحوی است.

بیمه شخص ثالث را که قطعاً می‌شناسید؟

قبل از پرداختن به تخفیف بیمه شخص ثالث تعریفی کوتاه از آن داشته باشیم. احتمالاً درباره بیمه شخص ثالث اطلاعات کافی دارید چرا که اگر ماشین داشته باشید، داشتن بیمه شخص ثالث ضروری است. اما این پاراگراف را برای کسی می‌نویسیم که به تازگی می‌خواهد ماشین بخرد و خیلی از دنیای افرادی که سوار ماشین می‌شوند، خبر ندارد. بیمه شخص ثالث جزو بیمه‌های اجباری است که همه رانندگان باید داشته باشند. این بیمه دارای دو پوشش جانی و مالی بوده که در صورتی که حادثه‌ای اتفاق بیفتد و مقصرش شما باشید، خسارت جانی یا مالی وارده به فرد دیگر را می‌پردازد. درواقع از اسمش هم پیداست که کاری به کار شما ندارد. مثلاً اگر تصادفی شد که فردی در آن حادثه نقص عضو شد یا جانش را از دست داد، در صورتی که شما مقصر باشید، بیمه شخص ثالثتان، تمام خسارت وارده را پرداخت می‌کند. البته این را هم بگوییم که تحت خساراتی مثل آسیب‌های وارده به ماشین دیگر افراد نیز شامل آن می‌شود. حال برویم سراغ اصل مطلب: تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

در مواجهه با تخفیف بیمه شخص ثالث، دو مورد وجود دارد که یکی از آن‌ها تخفیف عدم خسارت است که فعلاً کاری به کارش نداریم و دیگری تخفیفی است که از طرف بانک مرکزی ارائه می‌شود. هیچ شرکتی حق ندارد به میزان دلخواه خودش، تخفیفی تعیین کند و بیمه مرکزی اعلام کرده هر شرکت بیمه تنها می‌تواند ۲/۵ درصد تخفیف بیمه شخص ثالث به بیمه‌گذاران بدهد. برخی شرکت‌های بیمه در صورت تمایل این تخفیف را می‌دهند و برخی دیگر نمی‌دهند به همین خاطر هم هست که  قیمت برخی شرکت‌ها با اندک تفاوتی، بیشتر از دیگری است. به هر حال این تخفیف، چیزی نیست که خیلی بشود روی آن مانوری داد. بهتر است سرمایه‌گذاری‌تان را روی موردی که در ادامه توضیح خواهیم داد بگذارید تا تخفیفی درست و حسابی بگیرید.

تخفیف عدم خسارت چیست؟

بیمه مرکزی قانونی را تصویب کرده که اگر بیمه‌گذاری که بیمه شخص ثالث خریداری کرده، به مدت یک سال بتواند بدون هیچ تصادف یا حادثه‌ای رانندگی کند و به هیچ عنوان مشکلی پیش نیاید که بخواهد از بیمه‌نامه خود استفاده کند، می‌تواند از تخفیف عدم خسارت برخوردار شود. در گذشته این‌طور بوده که از سال اول ۱۰ درصد تخفیف و بعد تا سال هشتم، هر سال ۱۰ درصد به مقدار تخفیف قبلی اضافه می‌شده و بعد از آن دیگر از ۷۰ درصد بالاتر نمی‌رفته است. اما از سال ۹۶ به این طرف، این عدد را به ۵ کاهش داده‌اند و هر سال هم ۵ درصد به این عدد اضافه می‌شود و شما در سال چهاردهم خرید بیمه شخص ثالث می‌توانید از ۷۰ درصد تخفیف برخوردار باشید. این کار علاوه بر این که هزینه خرید بیمه‌نامه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، باعث می‌شود ترغیب شوید بهتر رانندگی کنید تا مشمول خسارت و آسیب نشوید.

آمدیم و تصادف کردیم، تخفیف بیمه شخص ثالث چه می‌شود؟

خب این‌طور هم نیست که اگر یک بار بعد از ۱۴ سال تصادف نکردن، دچار حادثه شدید، همه تخفیف خودتان را از دست بدهید. آن قدرها هم اوضاع بد نیست. شما اگر برای بار اولتان باشد که تصادف می‌کنید، ۲۰ درصد از تخفیفتان کم می‌شود، اگر بار دومتان باشد، ۳۰ درصد و اگر بار سومتان باشد، ۴۰ درصد از تخفیف عدم خسارتتان کم می‌شود. البته این اعداد برای خسارت مالی است و نسبتش برای خسارت جانی متفاوت است. برای بار اول، ۳۰ درصد، بار دوم، ۷۰ درصد و بار سوم ۱۰۰ درصد کاهش می‌یابد. خیلی به این موضوع توجه نکنید و به همان صورتی که پیش از این رانندگی می‌کردید و توانسته بودید ۱۴ سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید، ادامه دهید. به هر حال شرایط این چنین است و اگر لحظه‌ای غفلت کنید ممکن است امکان‌های زیادی را از دست بدهید که به سادگی قابل جبران نیستند.

قیمت بیمه شخص ثالث در سال ۹۹

خب حالا که این موارد را تا اینجا گفتیم و فهمیدیم که تخفیف بیمه شخص ثالث چیست، در ادامه می‌خواهیم به اعلام برخی قیمت‌های بیمه شخص ثالث مربوط به سال ۹۹ بپردازیم. این قیمت‌ها بر اساس سیلندر ماشین محاسبه شده‌اند و می‌توانید روی صحت آن‌ها حساب کنید. اگر تخفیفی هم دارید که می‌توانید با تخفیف این نرخ‌ها را هم در نظر بگیرید و ببینید ماشین شما را با چند تومان می‌شود بیمه شخص ثالث کرد.

 

نوع ماشین

قیمت بیمه شخص ثالث

ماشین شخصی کمتر از ۴ سیلندر

۱.۴۱۴.۲۰۰ تومان
ماشین شخصی پیکان و پراید

۱.۶۷۴.۷۰۰ تومان

ماشین شخصی بیش از ۴ سیلندر

۲.۲۰۳.۲۰۰ تومان

این بیمه را مجبور هستید، بخرید پس لااقل هوشمندانه شرکتش را انتخاب کنید!

بیمه شخص ثالث را باید بخرید تا:

الف) پلیس متوقفتان نکند و ماشینتان را به پارکینگ منتقل نکند.

ب) جریمه نشوید چرا که به ازای هر روزی که بیمه نداشته باشید، شامل دیرکرد خواهید شد

پ) اگر خدای ناکرده تصادف کردید و آسیبی به کسی وارد شد، خسارتش به گردن شما نیفتد.

چه خوب است که تخفیف بیمه شخص ثالث را بگیریم زیرا همان‌طور که می‌بینید، بیمه شخص ثالث، مهم است و ضروری و به همین خاطر هم همه باید آن را داشته باشند. برای خرید این بیمه به سادگی می‌توانید از طریق وب‌سایت تیم­شیم اقدام کرده و تنها با چند کلیک ساده آن را خریداری نمایید. قرار هم نیست به هیچ عنوان وقت شما را تلف کنیم و به سرعت بیمه‌نامه را برایتان صادر خواهیم کرد و سپس می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر نزدیک به موعد تمدیدش هم برسد، ما به شما اطلاع خواهیم داد. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

سوالات متداول

✅ تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

در مواجهه با تخفیف بیمه شخص ثالث، دو مورد وجود دارد که یکی از آن‌ها تخفیف عدم خسارت است که فعلاً کاری به کارش نداریم و دیگری تخفیفی است که از طرف بانک مرکزی ارائه می‌شود. هیچ شرکتی حق ندارد به میزان دلخواه خودش، تخفیفی تعیین کند و بیمه مرکزی اعلام کرده هر شرکت بیمه تنها می‌تواند ۲/۵ درصد تخفیف بیمه شخص ثالث به بیمه‌گذاران بدهد. برخی شرکت‌های بیمه در صورت تمایل این تخفیف را می‌دهند و برخی دیگر نمی‌دهند به همین خاطر هم هست که  قیمت برخی شرکت‌ها با اندک تفاوتی، بیشتر از دیگری است. به هر حال این تخفیف، چیزی نیست که خیلی بشود روی آن مانوری داد. بهتر است سرمایه‌گذاری‌تان را روی موردی که در ادامه توضیح خواهیم داد بگذارید تا تخفیفی درست و حسابی بگیرید.

✅ تخفیف عدم خسارت چیست؟

این نوع از تخفیف بیمه شخص ثالث زیر نظر بیمه مرکزی قانونی را تصویب کرده که اگر بیمه‌گذاری که بیمه شخص ثالث خریداری کرده، به مدت یک سال بتواند بدون هیچ تصادف یا حادثه‌ای رانندگی کند و به هیچ عنوان مشکلی پیش نیاید که بخواهد از بیمه‌نامه خود استفاده کند، می‌تواند از تخفیف عدم خسارت برخوردار شود. در گذشته این‌طور بوده که از سال اول ۱۰ درصد تخفیف و بعد تا سال هشتم، هر سال ۱۰ درصد به مقدار تخفیف قبلی اضافه می‌شده و بعد از آن دیگر از ۷۰ درصد بالاتر نمی‌رفته است. اما از سال ۹۶ به این طرف، این عدد را به ۵ کاهش داده‌اند و هر سال هم ۵ درصد به این عدد اضافه می‌شود و شما در سال چهاردهم خرید بیمه شخص ثالث می‌توانید از ۷۰ درصد تخفیف برخوردار باشید. این کار علاوه بر این که هزینه خرید بیمه‌نامه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، باعث می‌شود ترغیب شوید بهتر رانندگی کنید تا مشمول خسارت و آسیب نشوید.

✅ آیا بیمه شخص ثالث اجباری است؟

بله!

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *