تا به حال شده است فکر کنید اصلاً چه نیازی به بیمه ماشین دارید؟ بیمه شخص ثالث چیست؟ و یا چرا اصلاً خرید بیمه شخص ثالث ماشین، اجباری است؟ این جنس سؤال‌ها پیش از خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث خودرو ذهن شما را درگیر می‌کنند؟ از آن جنس افرادی هستید که حس خوبی در انجام کارهایی که مجبور به انجام‌شان می‌شوید، ندارید؟ پس پیشنهاد می‌کنم این مطلب را حتماً بخوانید تا هم پاسخ تمام سوالات خود را بیابید و هم با مزیت‌ها و منفعت‌های خرید بیمه شخص ثالث ماشین آشنا بشوید. بیمه‌ای که با آن آسودگی خاطر بیشتری در هنگام رانندگی خواهید داشت.

بیمه شخص ثالث چیست؟
بیمه شخص ثالث چیست؟

چند نوع بیمه ماشین در ایران وجود دارد؟

قبل از بررسی و توضیح بیمه شخص ثالث بهتر است بدانیم که چند نوع بیمه ماشین در ایران وجود دارد. محصولات و خدمات بیمه را به صورت‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند. یکی از این دسته‌بندی‌های بیمه به شکل زیر است.

– گاهی بیمه‌ای باید باشد که سلامتی جسم و جان شما را تضمین کند که به آن بیمه اشخاص گفته می‌شود. بیمه‌های عمر و درمان در این دسته قرار می‌گیرند.
– بعضی افراد نیازمند بیمه‌ای هستند که بتواند مال و دارایی‌شان را تحت پوشش خود قرار دهد. برای این شرایط، بیمه اموال ایجاد شده است.
– نوعی دیگر از بیمه هست که چگونگی مسئولیت افراد را در برمی‌گیرد. به عنوان مثال مسئولیت یک کارفرما در مقابل کارکنان و کارگران بیمه می‌شود تا اگر در زمان کار سانحه‌ای برای آن‌ها ایجاد شد، بیمه هزینه‌های جبران خسارت مالی و جانی کارگران را پوشش دهد.

در ارتباط با خودرو نیز ما به نوعی هر سه این نوع پوشش‌ها را داریم، هر چند با تفاوت‌های خاص خود: بیمه بدنه خودرو و بیمه شخص ثالث.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ماشین

در بیمه بدنه ماشین تنها بدنه خودرو را در برابر خسارات کلی و جزئی‌ای بیمه می‌کنید که ممکن است برای آن رخ دهد. اگر این سؤال برایتان پیش آمده است که چه بیمه‌ای خسارات وارده به سرنشینان خودرو یا اشخاص عابر را جبران می‌کند، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

چرا بیمه شخص ثالث؟

شاید شما به این موضوع توجه کرده باشید که بسیاری از وسایلی که در زندگی روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانند خطرآفرین باشند. اتومبیل یکی از وسایلی است که امروزه تعداد زیادی از مردم برای راحتی در رفت و آمدهای خود از آن استفاده می‌کنند. اما گاهی همین وسایل سودمند، می‌توانند صدمات جبران‌ناپذیری برای شما ایجاد کنند.

فکر می‌کنید چرا هزاران قانون رانندگی به وجود آمده یا چرا شما باید حتماً گواهینامه داشته باشید؟ چرا در خیابان‌ها این همه علامت و نشانه رانندگی وجود دارد؟ پاسخ به این سوال‌ها بسیار ساده است زیرا همین ماشین که وسیله مورد علاقه بسیاری از مردم است به تنهایی می‌تواند هزاران خسارت و مشکل را برای نه تنها صاحب آن، که حتی افراد دیگر هم به وجود بیاورد. تمامی این قوانین و تابلوهای رانندگی برای این است که مشکلات استفاده از آن را به حداقل برسانند.

اما حال تصور کنید شما تمام قوانین را می‌دانید و همه علامت و نشانه‌های رانندگی را در طول مسیر خود دیده‌اید ولی ناگهان به خاطر حواس‌پرتی یا دلایل دیگر با شخصی یا خودرویی غیره برخورد می‌کنید. در این شرایط باید چه کرد؟ راه بسیار ساده‌ای در پیش روی شماست. اگر در زمان تصادف شما دارای بیمه شخص ثالث باشید از بروز هیچ گونه حادثه‌ای نگران نخواهید بود زیرا این بیمه برای جبران حوادث جانی و مالی در حوادث ناشی از ماشین و موتورسیکلت است.

شما با پرداخت حق بیمه شخص ثالث خودرو خود و خرید این بیمه در حین تصادف و اتفاقات ناگهانی ناشی از ماشین خود، آرامش خود را حفظ کرده و اجازه دهید هزینه‌های جانی و مالی که به شخص دیگری وارد شده را این بیمه پرداخت کند زیرا با استفاده از آن خواهید دید که بسیاری از خسارت‌ها و هزینه‌ها را از دوش شما بر می‌دارد.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

شخص ثانی بهتر نبود؟

شاید الان که این بیمه را شناخته‌اید به این فکر کنید چرا نام دیگری ندارد؟ مثلاً اگر شخص ثانی بود بهتر نبود؟ چرا شخص ثالث؟ برای اینکه به سوال شما پاسخ دهیم مجدداً باید به کاربرد این بیمه اشاره کنیم تا شما بدانید که دلیل این نام‌گذاری چیست.

در این بیمه این چنین فرض شده که بیمه‌گذار یعنی همان راننده مقصری است که باعث حادثه‌ شده، شخص اول باشد و شخص ثانی خود شرکت بیمه است. اما از آنجایی که در واقع این بیمه افراد آسیب‌دیده در حادثه را پوشش می‌دهد پس به نام آن‌ها که اشخاص ثالث هستند نام‌گذاری شده است. پس عنوان بیمه ثالث مستقیماً به کاربرد آن اشاره می‌کند.

 

فکر می‌کنید منظور از شخص ثالث چه کسی است؟

حال می‌خواهیم به شما بگوییم که شخص ثالث چه کسی است. در حادثه‌ای که با خودرو و رانندگی شما به وجود می‌آید ممکن است افرادی را دچار آسیب جسمی یا مالی کرده باشید به طوری که در بسیاری از تصادفات برخی از افراد دچار انواع شکستگی و ضربه‌دیدگی و غیره می‌شوند. به کسانی که در جریان تصادف دچار آسیب می‌شوند چه آسیب مالی و چه آسیب جسمی، شخص ثالث می‌گویند.

بنا بر قانونِ بیمه، بیمه شخص ثالث خودرو اجباری است.

اهمیت بیمه شخص ثالث خودرو

همان‌طور که به شما گفتیم ماشین‌ها با یک سهل‌انگاری کوچک می‌توانند بدل به وسایلی به شدت خطرآفرین بشوند که  جان افراد را به خطر بیندازند. در این شرایط شما باید تحت پوشش بیمه‌ای باشید که اگر در طول رانندگی خود برای افراد دیگر مشکلاتی به وجود آوردید و باعث آسیب جانی و مالی آنها شدید، نگرانی شما را در پرداخت هزینه‌ها برطرف کند.

این بیمه آرامش شما و افراد آسیب‌دیده را تضمین می‌کند و قطعاً حفظ آرامش در تصادف و زمان حادثه بسیار مهم است. ضمن اینکه این بیمه تمامی سرنشینان خودرو را تحت پوشش قرار می‌دهد، حتی به تازگی این بیمه راننده مقصر را نیز پوشش می‌دهد. این بیمه همچنین باعث اطمینان خاطر افراد آسیب‌دیده هم می‌شود زیرا آنها نگران دریافت هزینه‌ها از شما نخواهند بود و می‌دانند که آسیب‌ها و خسارت‌های آنها به راحتی توسط بیمه جبران می‌شود.

 

 خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ماشین

هیچ‌وقت از خرید این بیمه برای ماشین خود سر باز نزنید و حتماً این بیمه را داشته باشید. به نفع خودتان است که حتی یک روز در تمدید و خرید این بیمه تأخیر نکنید، زیرا هیچکس نمی‌تواند حوادث را پیش بینی کند و اگر ناگهان دچار حادثه‌ای شوید آن زمان برای فکر کردن به بیمه دیر است. هنگامی که شما تصادف می‌کنید اولین مشکل آزاردهنده این است که به فردی آسیب زده‌اید و باید آن را جبران کنید و این جبران آسیب ممکن است برای شما گران تمام شود. پس همین حالا جهت خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث اقدام کنید.

در سایت تیم‌شیم می‌توانید استعلام قیمت بیمه شخص ثالث خودرو، مقایسه قیمت شرکت‌‌های مختلف و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث را تنها با چند کلیک و به سادگی انجام دهید: بیمه تو بساز!

هنگامی که شما تصادف می‌کنید، اولین مشکل آزاردهنده این است که به فردی آسیب زده‌اید و باید آن را جبران کنید و شاید توان اقتصادی لازم برای جبران خسارت را نداشته باشید. بیمه شخص ثالث این دغدغه و ضرورت شما را برطرف می‌کند.

اگر کسی بیمه شخص ثالث نداشته باشد مجرم خواهد بود؟

شما باید بدانید که این بیمه دارای ماده قانونی با شماره ۴۲ است که بر اساس این قانون اگر شما صاحب ماشینی باشید و ماشین شما تحت پوشش این بیمه نباشد، نمی‌توانید حتی آن را کوچک‌ترین حرکتی دهید یعنی اینکه جهت رانندگی با ماشین خود باید حتماً این بیمه را داشته باشید و در غیر این صورت باید به شما بگوییم که راننده‌ای مجرم خواهید بود. اگر شما با ماشینی بدون بیمه‌نامه رانندگی کنید، خودروی شما را پلیس راهنمایی و رانندگی تا زمانی که برای آن بیمه‌نامه نخرید توقیف می‌کنند.

 

به نظر شما خسارت در بیمه شخص ثالث چیست؟

ما به شما گفتیم که این بیمه بسیاری از خسارت‌های ایجاد شده در حوادث را جبران می‌کند. حال باید بدانید که اصلاً این خسارت‌ها چه مواردی هستند. خسارت به طور کلی مالی و جانی است. هنگامی که شما بخاطر سهل‌انگاری یا دلایل دیگر کنترل ماشین خود را از دست می‌دهید ممکن است دو مشکل به وجود آورید. یا با شیء برخورد می‌کنید یا با افراد.

در صورتی که با اشیاء همچون شیشه و در و… برخورد کنید که بیمه هزینه آن را پرداخت می‌کند و اگر با افراد برخورد کنید و آنها را دچار آسیب کنید باز هم بیمه این هزینه را برعهده می‌گیرد. اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم باید بگوییم که کل خسارات مالی و جانی یک حادثه ناشی از رانندگی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد.

 

بدترین نوع خسارت در یک حادثه خسارت بدنی است

هما‌ن‌طور که می‌دانید بسیاری از خسارت‌های مادی و مالی قابل جبران هستند. حتی شماری از آن‌ها را می‌توان به مرور زمان برطرف کرد. اما خسارات بدنی و جسمی گاهی حتی اگر پول زیادی هم هزینه کنید، باز جبران نمی‌شوند. در یک حادثه رانندگی، شما ممکن است باعث شکستگی، ضرب‌دیدگی، نقص عضو و بسیاری آسیب‌های دیگر در افراد بشوید یا حتی بدتر از این، خدایی ناکرده ناخواسته جان یک انسان را بگیرید.

جبران زیان‌های روانی و عاطفی این سوانح به هیچ وجه کار ساده‌ای نخواهد بود، اما برای برطرف کردن لطمات اقتصادی آن، شما فرصت و امکان دارید. پیشنهاد ما این است که خودتان را از این فرصت محروم نکنید. زیرا با خرید آنلاین بیمه شخص ثالث برای خودروی خود، تمام این هزینه‌ها به وسیله‌ بیمه جبران خواهد شد.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

شما این امکان را دارید که تنها با چند کلیک ساده، بیمه‌نامه مورد نظرتان را از شرکت دلخواهتان انتخاب و خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث را انجام دهید.

سوالات متداول

✅ بیمه شخص ثالث چیست؟

در این بیمه این چنین فرض شده که بیمه‌گذار یعنی همان راننده مقصری است که باعث حادثه‌ شده، شخص اول باشد و شخص ثانی خود شرکت بیمه است. اما از آنجایی که در واقع این بیمه افراد آسیب‌دیده در حادثه را پوشش می‌دهد پس به نام آن‌ها که اشخاص ثالث هستند نام‌گذاری شده است. پس عنوان بیمه ثالث مستقیماً به کاربرد آن اشاره می‌کند.

✅ اهمیت بیمه شخص ثالث در چیست؟

این بیمه آرامش شما و افراد آسیب‌دیده را تضمین می‌کند و قطعاً حفظ آرامش در تصادف و زمان حادثه بسیار مهم است. ضمن اینکه این بیمه تمامی سرنشینان خودرو را تحت پوشش قرار می‌دهد، حتی به تازگی این بیمه راننده مقصر را نیز پوشش می‌دهد. این بیمه همچنین باعث اطمینان خاطر افراد آسیب‌دیده هم می‌شود زیرا آنها نگران دریافت هزینه‌ها از شما نخواهند بود و می‌دانند که آسیب‌ها و خسارت‌های آنها به راحتی توسط بیمه جبران می‌شود

✅ بیمه شخص ثالث چه خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد؟

خسارت به طور کلی مالی و جانی است. هنگامی که شما بخاطر سهل‌انگاری یا دلایل دیگر کنترل ماشین خود را از دست می‌دهید ممکن است دو مشکل به وجود آورید. یا با شیء برخورد می‌کنید یا با افراد.
در صورتی که با اشیاء همچون شیشه و در و… برخورد کنید که بیمه هزینه آن را پرداخت می‌کند و اگر با افراد برخورد کنید و آنها را دچار آسیب کنید باز هم بیمه این هزینه را برعهده می‌گیرد. اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم باید بگوییم که کل خسارات مالی و جانی یک حادثه ناشی از رانندگی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *