در نوشته پیش رو مفصل و در عین حال به زبان ساده درباره پوشش های بیمه شخص ثالث می نویسیم. یک نوع محصول بیمه‌ای هم هست که فرقی با آش کشک خاله ندارد! به هر حال باید آن را بخرید. البته به مراتب بهتر از آن آش کشک است چرا که کمک بسیار زیادی قرار است به شما بکند و کنارتان خواهد بود تا خسارات مختلفی را جبران کند. داریم از بیمه شخص ثالث حرف می‌زنیم. این بیمه جزو بیمه‌های اجباری بوده و خرید آن لازم و ضروری است. یعنی تا این حد که اگر این بیمه‌نامه را نداشته باشید، پلیس به سادگی می‌تواند شما را متوقف کند و ماشینتان را به پارکینگ منتقل کند. اگر قسر در بروید هم به ازای هر روزی که این بیمه را نداشته باشید، برایتان جریمه رد می‌شود.

پوشش های بیمه شخص ثالث
پوشش های بیمه شخص ثالث

البته این جریمه تا یک سال برایتان رد می‌شود و بعد هر وقت که تصمیم گرفتید بروید بیمه شخص ثالث بخرید، باید آن جریمه را بپردازید و سپس بیمه‌نامه‌تان را بخرید. در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است به صورتی تخصصی به معرفی پوشش های بیمه شخص ثالث بپردازیم. همراهمان باشید و بهره ببرید!

معرفی مختصر و مفید بیمه شخص ثالث

قبل از پرداختن به پوشش های بیمه شخص ثالث معرفی مختصری داشته باشیم. خب همان بالا هم خیلی چیزها گفتیم که معرف بیمه شخص ثالث بود. از دیگر چیزهایی که می‌توانیم برای معرفی بیمه شخص ثالث به شما بگوییم این است که اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث زیاد است چرا که موضوع بیمه‌ای که در میان است جان و اموال فرد دیگری است. درواقع حادثه‌ای اگر اتفاق بیفتد و شما مقصرش باشید، با داشتن بیمه شخص ثالث می‌توانید خسارت آن را پرداخت کنید. البته باز هم به این نکته اشاره کنیم که اگر حادثه‌ای رخ داده باشد پس مسئله عمدی در این موضوع قرار نمی‌گیرد. بالاتر از این گفتیم که جریمه‌ای در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه می‌شود. البته این مبلغ در نگاه اول و به شکل یک روزه‌اش زیاد نیست اما اگر در ۳۶۵ روز سال ضرب شود، رقم زیادی می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم به جای درگیر کردن خود با جریمه، خود بیمه را خریداری کنید که داشتنش از اوجب واجبات است.

پوشش های بیمه شخص ثالث با لحنی متفاوت و البته غیر خشک

اینکه میگوییم پوشش های بیمه شخص ثالث را قرار است با لحنی متفاوت برایتان بگوییم به این خاطر است که بیمه به طور کلی مبحث خشک و محکمی است و هیچ جایی برای لطیف و نرم شدن ندارد. همین باعث شده که می‌خواهیم با لحنی نه آن‌قدر رسمی برایتان بگوییم پپوشش های بیمه شخص ثالث شامل چه چیزهایی می‌شود. دو مورد کلی وجود دارد که این پوشش‌ها را شامل می‌شود: یکی خسارات جانی است و دیگری خسارات مالی!

  • خسارات جانی: مهمترین مورد از پوشش های بیمه شخص ثالث که در سال ۹۹ سقف تعهد شرکت‌های بیمه برای جبران خسارات جانی ۴۴۰ میلیون تومان است و مساوی با دیه یک مرد مسلمان در ماه حرام می‌باشد. بیمه مرکزی هر سال طبق چنین چیزی این عدد را تعیین می‌کند و نصف این عدد می‌شود سقف تعهد یک شرکت برای جبران خسارات مالی! البته به صورت معمول این‌طور است. بعضی شرکت‌ها کمتر از این مقدار را به عنوان سقف تعهد خسارت مالی تعیین می‌کنند.
  • خسارات مالی: اگر در حادثه آسیبی به اموال کسی برسد، بیمه شخص ثالث خسارتش را پرداخت می‌کند که حداقل آن ۱۱ میلیون تومان بوده و حداکثرش ۲۲۰ میلیون تومان می‌باشد. ۱۱ میلیونی که گفتیم را بیمه مرکزی مشخص می‌کند و سپس به شرکت‌های بیمه اعلام می‌نماید. این عدد هر سال تغییر می‌کند.

مواردی که جزو پوشش های بیمه شخص ثالث نیستند!

اینجا کمی تکلیفمان روشن‌تر است. مواردی وجود دارد که تحت پوشش های بیمه شخص ثالث قرار نمی‌گیرد. برای مثالش را در ادامه برایتان می‌نویسیم:

  • خسارتی که به ماشین خودتان وارد شده که مسبب حادثه هستید!
  • خسارتی که به اموالی که داشتید وارد شده (در صورتی که مسبب حادثه باز شما باشید)
  • خسارت‌هایی که بر اثر تشعشعات اتمی ایجاد شده باشند!
  • جریمه یا جزای نقدی
  • خسارت‌هایی که در خارج از ایران اتفاق افتاده باشد!

همه این‌ها ربطی به بیمه شخص ثالث و پوشش‌های آن ندارد. برای برخی از این موارد باید سراغ خرید بیمه بدنه بروید که می‌توانید در وبلاگ تیم­شیم اطلاعات مفصلی در ارتباط با بیمه بدنه بخوانید. داشتن آن بیمه‌نامه نیز بسیار مهم و ضروری است. قطعاً داشتنش بهتر از نداشتنش است. خصوصاً در این وانفسایی که زندگی می‌کنیم.

اوضاع کدام شرکت در ارائه پوشش های بیمه شخص ثالث بهتر است؟

پوشش های بیمه شخص ثالث در کدام شرکت بهتر است؟ همیشه این سؤال در بین افرادی که به دنبال بیمه شخص ثالث هستند، مطرح است که بهترین شرکتی که بیمه شخص ثالث ارائه می‌کند، کدام است؟ انتخاب این موضوع نیاز به بررسی فاکتورهای مختلفی دارد که در یکی از مطالب وبلاگ تیم­شیم به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم. در این مطلب صرفاً به این موضوع می‌پردازیم که کدام شرکت بیمه بیش‌ترین فروش بیمه شخص ثالث را داشته و چه درصدی از بازار بیمه را دارا می‌باشد. خود این ماجرا گواه خوبی می‌تواند باشد برای کسانی که به دنبال خرید بیمه شخص ثالث هستند. نگاهی به جدول زیر بیندازید، می‌توانید به سادگی میان شرکت‌های مختلف ارزیابی کنید. البته پیش از خرید پیشنهاد می‌کنیم حتماً به صورت آنلاین اقدام کرده و قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را استعلام کنید. به هر حال این هم از دیگر عواملی است که به افراد در تصمیم‌گیری‌شان کمک می‌کند.

 

شرکت

تعداد بیمه‌نامه‌ها

سهم از بازار

ایران

۱۱.۴۰۵.۵۲۹ ۵۱/۰۸
آسیا ۲.۵۱۰.۷۴۳

۱۱/۲۴

دانا

۱.۴۷۹.۴۸۳ ۶/۶۳
پارسیان ۱.۰۳۵.۴۵۷

۴/۶۴

البرز

۹۴۵.۵۵۲ ۴/۲۳
معلم ۹۷۳.۶۲۲

۴/۳۶

کوثر

۷۵۲.۱۹۷

۳/۳۷

 

خب فکر کنیم دیگر ماجرا برایتان روشن باشد که باید روی چه شرکت‌هایی حساب کنید!

چه ما بگوییم چه نه، باید این بیمه را بخرید!

حالا که پوشش های بیمه شخص ثالث را مفصل گفتیم و فهمیدیم که باید آن را بخرید! این تیتر هم خود گویاست که شما چه بخواهید چه نخواهید باید برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنید. البته اگر دلتان نمی‌خواهد جریمه شوید یا پلیس جلوی‌تان را بگیرد و ماشینتان را به پارکینگ منتقل کند. در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم به معرفی پوشش‌های بیمه شخص ثالث پرداختیم و درباره مسائل دیگری که شما را بیشتر از قبل با بیمه شخص ثالث آشنا کند هم مطالبی گفتیم. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث را دارید به جای این که از کار و زندگی‌تان بزنید و سراغ شرکت‌های بیمه مختلفی که وجود دارند و کم هم نیستند بروید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق وب‌سایت تیم­شیم اقدام کرده و محصول مورد نظرتان را تنها با چند کلیک ساده خریداری نمایید. به همین راحتی! سؤالی هم داشتید، کارشناسان ما در خدمتتان خواهند بود. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

سوالات متداول

✅ بیمه شخص ثالث چیست؟

اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث زیاد است چرا که موضوع بیمه‌ای که در میان است جان و اموال فرد دیگری است. درواقع حادثه‌ای اگر اتفاق بیفتد و شما مقصرش باشید، با داشتن بیمه شخص ثالث می‌توانید خسارت آن را پرداخت کنید. البته باز هم به این نکته اشاره کنیم که اگر حادثه‌ای رخ داده باشد پس مسئله عمدی در این موضوع قرار نمی‌گیرد. بالاتر از این گفتیم که جریمه‌ای در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه می‌شود. البته این مبلغ در نگاه اول و به شکل یک روزه‌اش زیاد نیست اما اگر در ۳۶۵ روز سال ضرب شود، رقم زیادی می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم به جای درگیر کردن خود با جریمه، خود بیمه را خریداری کنید که داشتنش از اوجب واجبات است. البته آگاهی از پوشش های بیمه شخص ثالث هم مهم است.

✅ پوشش های بیمه شخص ثالث کدامند؟
  • خسارات جانی: که در سال ۹۹ سقف تعهد شرکت‌های بیمه برای جبران خسارات جانی ۴۴۰ میلیون تومان است و مساوی با دیه یک مرد مسلمان در ماه حرام می‌باشد. بیمه مرکزی هر سال طبق چنین چیزی این عدد را تعیین می‌کند و نصف این عدد می‌شود سقف تعهد یک شرکت برای جبران خسارات مالی! البته به صورت معمول این‌طور است. بعضی شرکت‌ها کمتر از این مقدار را به عنوان سقف تعهد خسارت مالی تعیین می‌کنند.
  • خسارات مالی: دومین مورد از پوشش های بیمه شخص ثالث خسارات مالی است. اگر در حادثه آسیبی به اموال کسی برسد، بیمه شخص ثالث خسارتش را پرداخت می‌کند که حداقل آن ۱۱ میلیون تومان بوده و حداکثرش ۲۲۰ میلیون تومان می‌باشد. ۱۱ میلیونی که گفتیم را بیمه مرکزی مشخص می‌کند و سپس به شرکت‌های بیمه اعلام می‌نماید. این عدد هر سال تغییر می‌کند.
✅ آیا بیمه شخص ثالث اجباری است؟

بله!

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *