علت تفاوت قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف چیست؟
علت تفاوت قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف چیست؟

تیم شیم: همه می‌دانیم که داشتن بیمه شخص ثالث برای صاحبان وسیله نقلیه اجباری است. اما نکته‌ای درباره خرید این نوع بیمه وجود دارد که موضوع مطلب پیش رویتان است. نمی‌دانم تاکنون هنگام خرید بیمه‌نامه‌تان، به این موضوع دقت کرده‌اید یا نه. اگر نه، همین حالا می‌توانید صفحه استعلام قیمت بیمه شخص ثالث را در وب‌سایت خرید اینترنتی بیمه تیم‌شیم باز کنید، قیمت بیمه شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید. علی‌رغم تعیین قیمت توسط بیمه مرکزی، شما تفاوت‌هایی را در قیمت ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف می‌بینید. چرا؟

قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف

بیمه شخص ثالث بیشتر برای جبران خسارت افرادی که در تصادف آسیب دیده‌اند، استفاده می‌شود. در چنین شرایطی توقع افراد این است که برای بیمه اجباری ثالث بتوان با پرداخت حداقل حق بیمه، بیش‌ترین بهره را از آن برد. اما بیایید نگاهی به قیمت بیمه بیندازیم و ببینیم آن تفاوتی که میگوییم در حد چقدر است. ما پژو ۲۰۶ تیپ دویی را که سال ساختش ۹۷ بوده و یک سال هم تخفیف عدم خسارت دارد را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

مقاسه قیمت بیمه شخص ثالث
مقاسه قیمت بیمه شخص ثالث

به نظر می‌رسد کمی شلوغی کرده باشیم، نه؟ به هر حال موضوع مهمی است. بهتر است به همین راحتی از کنار چنین هزینه‌ای نگذریم و حداقل بدانیم برای چه چیزی بیشتر یا کمتر پول می‌دهیم.

تخفیف شورای عالی بیمه

آن قیمتی که هر ساله به عنوان حق بیمه شخص ثالث اعلام می‌شود و از جانب بیمه مرکزی اتفاق می‌افتد را می‌شود گفت، سقف حق بیمه. در چنین شرایطی میزان تخفیفی هم که می‌شود برای این قیمت اعلام شده قائل شد، باید منطقی و قانونی باشد. این تخفیف منطقی از نظر بیمه مرکزی ۲/۵ % است. یعنی شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند تا سقف ۲/۵ % برای بیمه‌گذارانشان، تخفیف قائل شوند. البته دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که این کار را نمی‌توانند بدون داشتن مجوزی رسمی از بیمه مرکزی انجام دهند. یعنی اگر به دنبال ارائه تخفیف به افراد هستند، باید اقدام کرده و مجوزی برای ارائه تخفیف بگیرند.

معیارهایی هم برای بیمه مرکزی وجود دارد که طبق آن، اجازه دادن تخفیف را به شرکت بیمه می‌دهد. از بین این معیارها می‌توان به توانگری مالی شرکت و همچنین در نظر گرفتن اصل رقابت‌پذیری اشاره کرد. اگر شرکت بیمه‌ای، بیشتر از ۲/۵ % تخفیف قائل شود، تخلف کرده و بیمه مرکزی با آن برخورد خواهد کرد. آن تفاوت قیمتی که بالاتر در جدول دیدیم، دلیلش همین تخفیف کوچکی است که از آن گفتیم.

اگر شرکت بیمه‌ای در فروش بیمه شخص ثالث بیشتر از ۲/۵ % تخفیف قائل شود، تخلف کرده و بیمه مرکزی با آن برخورد خواهد کرد.

نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

حق بیمه‌ای که باید برای بیمه شخص ثالث پرداخت شود، به طور سالانه توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود و به شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. آن‌ها هم بسته به توانگری مالی‌شان تصمیم می‌گیرند، تخفیف ۲/۵ % را برای بیمه‌گذاران قائل شوند یا نه. تعیین نرخ حق بیمه هم بسته به نرخ دیه، نوع،  تعداد سیلندر و کاربری ماشینی است که می‌خواهد بیمه شود. در سال ۹۹، هزینه دیه در ماه‌های حرام، ۴۴۰ میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام، ۳۳۰ میلیون تومان اعلام شد. درواقع مبلغ دیه از سال ۹۸ تا ۹۹، ۲۲% افزایش داشته است. با توجه به نرخ کارمزد ۳ درصدی نمایندگان و شرکت‌های بیمه، پس حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل، ۲۵ درصد بیشتر شده است.

بیمه شخص ثالث چقدر از خسارتمان را می‌دهد؟

در شرایطی که اتفاق بدی رخ داده باشد و خسارت مالی باید پرداخت شود، شرکت‌های بیمه موظف‌اند مبلغ خسارت را پرداخت نمایند. حداقل پوشش مالی‌ای که شرکت‌های بیمه ارائه می‌کنند، ۱۱ میلیون تومان و حداکثر آن ۲۲۰ مییلیون تومان است. شرکت‌هایی مختلف سقف متفاوتی برای پرداخت خسارت دارند. مثلاً یک شرکت ممکن است ۳۰ میلیون تومان بدهد و شرکتی ممکن است ۱۵۴ میلیون تومان بدهد. البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که با خرید پوشش مالی بیشتر، باید حق بیمه بیشتری هم پرداخت کنید. اما خب این مزیت را هم دارد که اگر اتفاقی افتاد، هزینه کامل‌تری برای خسارتتان دریافت کنید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

اول از همه بگوییم کسی نمی‌تواند از زیر خرید بیمه شخص ثالث در برود. پس خرید آن حتمی است. اصلاً چرا باید کسی در برابر چیزی که به او اطمینان خاطر می‌دهد، مقاومت کند؟ حالا باید در این مورد حرف بزنیم که از کجا بخرید که خیلی وقتتان را هم نگیرد. وب‌سایت خرید آنلاین بیمه تیم‌شیم، امکان استعلام قیمت و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث را برای شما آدم‌های حواس جمع، فراهم کرده تا بدون تلف کردن وقتتان در شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه‌تان را خریداری یا تمدید کنید. چه چیزی از این بهتر؟

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *