خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث و بیمه شخص ثالث کوتاه مدت
خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث و بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

تیم‌شیم: بیمه شخص ثالث کوتاه مدت شکلی از بیمه شخص ثالث است که در میان افراد جا افتاده و افراد خاصی طالب آن هستند. در ادامه این مطلب قرار است ببینیم شکل کوتاه مدت آن چگونه است؟ چه کسانی به آن نیاز دارند؟ چه کسانی بهتر است بیمه شخص ثالث کوتاه مدت خریداری نمایند؟ مزایای این شکل از بیمه شخص ثالث چیست؟ معایبی هم دارد؟ اگر داشته باشد، قطعاً به آن موارد نیز اشاراتی خواهیم داشت. همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای اجباری است و در صورت تهیه آن، هرگونه خسارات جانی و مالی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. اکنون این امکان برایتان فراهم شده که اقدام برای خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث کنید. همین موارد را به عنوان مقدمه در نظر می‌گیریم و به اصل مطلب می‌پردازیم.

فرق بیمه شخص ثالث یک ساله با کوتاه مدت

برای اینکه ببینیم این دو چه فرقی با یکدیگر دارند، بهتر است اول با هرکدامشان آشنا شویم. بیمه شخص ثالث یک ساله، می‌شود همان بیمه‌های شخص ثالث عادی که مثل همه بیمه‌نامه‌های دیگری که سراغ داریم به صورت یک ساله صادر می‌شود و روی آن زمان شروع و پایان اعتبارش ذکر شده است. درواقع دقیق آن می‌شود این که از ساعت دوازده شبی که صادر می‌شود تا یک سال بعد، اعتبار دارد. این معادلات در مواجهه با بیمه شخص ثالث کوتاه مدت، فرق می‌کند. این شکل از بیمه شخص ثالث به درخواست بیمه‌گذار برمی‌گردد و بسته به درخواست او و البته شرایط شرکت بیمه‌گر، زمان اعتبار از ۵ روز تا ۲۷۰ روز متفاوت است. هزینه‌ای که بیمه‌گذار باید برای تهیه بیمه شخص ثالث کوتاه مدت خود بپردازد، بسته به تعداد روزها متفاوت خواهد بود. این نکاتی است که پیش از خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث باید مد نظر قرار دهید.

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت بنا به درخواست بیمه‌گذار (مشتری) و  البته باتوجه به شرایط شرکت بیمه‌گر، مدت زمانی بین ۵ روز تا ۲۷۰ روز را شامل می‌شود.

برای درک بهتر این تفاوت بهتر است نگاهی بیندازیم به حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث کوتاه مدت تا مسئله را بهتر درک کنیم. در ادامه می‌توانید بازه‌های زمانی بیمه شخص ثالث کوتاه مدت را ببینید.

مدت بیمه‌نامه درصد حق بیمه
تا ۵ روز ۵%
از روز ۶ تا روز ۱۵ ۱۰%
از روز ۱۶ تا روز ۳۰ ۱۵%
از روز ۳۱ تا روز ۶۰ ۲۵%
از روز ۶۱ تا روز ۹۰ ۳۰%
از روز ۹۱ تا روز ۱۲۰ ۴۰%
از روز ۱۲۱ تا روز ۱۵۰ ۵۰%
از روز ۱۵۱ تا روز ۱۸۰ ۶۰%
از روز ۱۸۱ تا روز ۲۷۰ ۸۰%
از روز ۲۷۱ تا روز ۳۶۵ ۱۰۰%

مخاطب این مدل بیمه شخص ثالث کیست؟

آن‌هایی که امکان پرداخت حق بیمه بلند مدت را ندارند.

کسانی که قصد فروش وسیله نقلیه‌شان را دارند.

اشخاصی که بیمه شخص ثالث نداشتند و اکنون پلیس، ماشینشان را توقیف کرده است.
(اینجا به طور خاص روی صحبتمان با صاحبان موتورسیکلت است)

سود و ضرر بیمه شخص ثالث کوتاه مدت: خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

مثل هر چیز دیگری، بیمه شخص ثالث کوتاه مدت، هم مزایایی دارد و هم معایبی. چنین چیزی اجتناب‌ناپذیر است. اما این که بفهمیم برایمان می‌صرفد آن را انتخاب کنیم یا نه، مسئله مهمی است که باید پیش از خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث به آن توجه کنیم. این که بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چه معایبی دارد و حال این که وزن معایب آن سنگین‌تر است یا مزایای آن. شاید یکی از مهم‌ترین معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت، عدم به کار گیری تخفیف عدم خسارت باشد. این یعنی شما باید آن دوره از زندگی‌تان که بیمه شخص ثالث کوتاه مدت داشته‌اید را از سابقه خرید بیمه‌تان حذف کنید چون هیچ تأثیری نخواهد داشت. سابقه تخفیف عدم خسارت شما هرچه که باشد، در صورت خرید این مدل بیمه، دست نخورده باقی می‌ماند.

یکی از مهم‌ترین معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت، عدم محسوب شدن آن در تخفیف عدم خسارت است.

عیب بعدی که می‌خواهیم درباره آن بگوییم، گران‌تر بودن بیمه شخص ثالث کوتاه مدت نسبت به مدل یک ساله آن است. البته که منطقی است. مثل این است بخواهید چیزی را عمده با جز خرید کنید. قطعاً در هزینه‌ای که می‌پردازید، تفاوت وجود دارد. در صورتی که قصد خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت را دارید این نکته را مد نظر قرار دهید که هزینه خرید دو بیمه شخص ثالث شش ماهه از حق بیمه شخص ثالث یک‌ساله بیشتر است. البته دلایل دیگری جز آنچه گفتیم هم وجود دارد. مثلاً این که چنین بیمه‌هایی برای شرکت بیمه با ریسک‌هایی همراه است چرا که اگر خدای ناکرده چیزی بشود، شرکت بیمه در بازه زمانی کوتاه‌تری باید اقدام به جبران خسارت نماید. به طور کلی چنین نوع بیمه شخص ثالثی مثل باری سنگین روی دوش شرکت‌های بیمه است. احتمالاً حالا می‌پرسید؟ پس مزیت چه شد؟ اصلاً خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث می‌‌ارزد؟

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه شخص ثالث کوتاه مدت
خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

مزیت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به قدری مفصل بود که ترجیح دادیم برای مزیت آن، عنوانی جدا بنویسیم. شاید مهم‌ترین مزیت بیمه‌های شخص ثالث کوتاه مدت را بتوان بار مالی کم آن دانست. این بار مالی کم برای افرادی مناسب است که نمی‌توانند از پس پرداخت حق بیمه به صورت یک ساله بربیایند. در چنین شرایطی، این امکان را دارند که هم از بیمه شخص ثالث بهره‌مند باشند و هم به شکلی منطقی حق بیمه خود را بپردازند. علاوه بر این موتورسیکلت‌سواران نیز می‌توانند از این امکان استفاده کنند. خصوصاً وقتی موتورشان توسط پلیس توقیف شده باشد. پس از یاد نبرید که در مواردی شاید در خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث به سودتان باشد بیمه شخص ثالث کوتاه مدت را جدی بگیرید.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

وب‌سایت تیم ­شیم علاوه‌ بر اینکه خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث را برایتان فراهم کرده است، به ارائه مطالبی در حوزه بیمه نیز می‌پردازد. هدف ما تیم­‌شیمی‌­ها، اطلاع‌رسانی در حوزه بیمه هم هست. این که انواع بیمه‌ها را بدون درگیر شدن با مفاهیم خشک و رسمی (به اصطلاح بیمه‌ای) بشناسیم و بدانیم هرکدامشان، کجا به دردمان می‌خورند. در این مطلب نیز به معرفی بیمه شخص ثالث کوتاه مدت، معایب و مزایای آن پرداختیم. در ادامه درباره مخاطب اصلی آن نوشتیم که چه کسانی در صورت استفاده از آن، سود می‌کنند و چه کسانی بهتر است سراغش نروند. تیم‌­شیم کنار شما است تا حواستان از پیش جمع­‌تر باشد. تیم ­شیم، جمعِ حواس­‌جمع­‌ها است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *