فرض را بر این می‌گذاریم که شما اطلاعات کافی در ارتباط با بیمه شخص ثالث دارید و میدانید این بیمه چیست؟ با این فرض مقایسه بیمه شخص ثالث اروپا و ایران را خواهیم داشت. اگر نمی‌دانید هم می‌توانید با جستجوی کوتاهی در وبلاگ تیم­شیم اطلاعات کافی در این ارتباط پیدا کنید. همین انقدر را بگوییم که بیمه شخص ثالث از انواع بیمه‌های اجباری است که افرادی که اتومبیل دارند باید آن را داشته باشند.

مقایسه بیمه شخص ثالث اروپا و ایران
مقایسه بیمه شخص ثالث اروپا و ایران

این قانون نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز وجود دارد. البته قوانین مربوط به آن و همچنین پوشش‌هایی که ارائه می‌کنند تفاوت‌هایی دارد. در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است درباره همین تفاوت‌ها حرف بزنیم و به مقایسه بیمه شخص ثالث اروپا با ایران بپردازیم. تلاشمان را می‌کنیم تا مطالبی که در ادامه در اختیارتان قرار می‌دهیم دسته اول باشند و تا حد ممکن جای دیگری دراین‌باره نخوانده باشید.

مقایسه پوشش های بیمه شخص ثالث اروپا و ایران

همین ابتدا بیاییم ببینیم بیمه شخص ثالث در اروپا چه مواردی را در برمی‌گیرد. در بیشتر کشورهای این قاره، همه ملزم به بیمه کردن صدمات بدنی و خسارت‌های مالی هستند. برخی کشورها مثل آلمان و استرالیا حتی روی پوشش بیمه‌ای زیان‌های مالی هم تأکید می‌کنند. اما در کشورهای قاره آسیا، آفریقا و استرالیا این‌طور نیست و تنها پوششی که نیاز است، پوشش صدمات بدنی است. در کشورهایی مثل روسیه و لیتوانی که اصلاً وضع کاملاً فرق می‌کند. وسایل نقلیه موتوری در این کشورهایی که گفتیم ملزم به انجام هیچ‌گونه بیمه اجباری‌ای نیستند.

مقایسه حداقل سرمایه بیمه شخص ثالث اروپا با ایران

وقتی صحبت از حداقل پوشش بیمه‌ای می‌شود، شرایط برای کشورهای مختلف، متفاوت است. کشورهایی که عضو سیستم بیمه کارت سبز باشند، مقررات خودشان را دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • کشورهایی که حداقل پوشش اجباری برای آن‌ها، محدود به میزان مشخصی است، گروه اول ما را تشکیل می‌دهند. خود این گروه به دو دسته کشورهایی که پوشش بیمه‌ای جامع دارند و کشورهایی که برای خسارات بدنی و مالی، هزینه مختلفی تعریف می‌کنند تقسیم کرد.
  • گروه دوم هم می‌شود کشورهایی که پوشش بیمه‌ای آن‌ها نامحدود است و این پوشش نامحدود مربوط به خسارات جانی است نه مالی.

مقایسه حداقل پوشش اجباری بیمه شخص ثالث اروپا با ایران

این موضوع در اروپا به دو دسته تقسیم می‌شود. کشورهایی که حداقل پوشش جامعی برای خسارات جانی و مالی در نظر دارند و کشورهایی که حداقل پوشش کمتری تعیین کرده‌اند.

کشورهای زیادی هستند در قاره اروپا که حداقل پوشش یکسانی برای خسارات جانی و مالی در نظر گرفته‌اند. در کشورهایی مثل هلند و سوئد، حداقل پوشش یکسان برای همه وسایل نقلیه به کار می‌رود. در تونس حداقل پوشش بیمه‌ای یکسان برای ماشین‌ها اعمال می‌شود. در آلبانی، ایتالیا، مقدونیه، هلند، اتریش، پرتغال، سوئیس و یوگسلاوی حداقل پوشش بیمه‌ای جامع برای ماشین‌ها وجود دارد.

مقایسه پوشش‌های نامحدود بیمه شخص ثالث اروپا با ایران

بسیاری از کشورها، خصوصاً آن‌هایی که در غرب اروپا هستند، پوشش‌های نامحدود را اجباری می‌دانند. البته این نکته هم لازم به ذکر است که این پوشش‌های نامحدود صرفاً شامل آسیب‌های بدنی می‌شود درحالی‌که خسارت مالی تنها یک پوشش محدود را دارا می‌باشد. برخی استثنائات هم ممکن است پیش بیاید. مثلاً کشورهایی مثل تونس و اسلواکی، پوشش بیمه شخص ثالث نامحدود را برای هردو صدمات بدنی و خسارت مالی اجباری کرده‌اند. بلژیک و لوکزامبورگ نیز پوشش نامحدود دارند اما در یک مورد با دو کشور قبلی متفاوت هستند و آن هم این‌که اگر ماشین دچار آتش‌سوزی یا انفجار شود، پوشش محدودی برای آن وجود دارد.

پوشش ترکیبی بیمه‌ای | محدود و نامحدود

بسیاری از کشورهای اروپایی و علاوه بر آن ایران، جزو این دسته قرار می‌گیرند. یعنی برای خسارات جانی، پوشش نامحدود در نظر می‌گیرند و پوشش محدودی هم برای خسارات مالی تعیین می‌کنند. آندورا، فنلاند، انگلستان، فرانسه، مراکش و … از جمله این کشورهایی که گفتیم، می‌باشند. این پوشش نامحدودی که از آن حرف می‌زنیم، در ایران که ارائه می‌شود، محدودیتی را برای فرد بیمه‌گذار تعریف می‌کند.

پوشش بیمه اجباری | برای جراحت بدنی

در فلسطینی که می‌شناسیم، پوشش بیمه شخص ثالث علاوه بر اجباری بودن برای جراحات بدنی به شکل نامحدود ارائه می‌شود. البته این نکته هم وجود دارد که این پوشش به هیچ عنوان خسارات مالی را شامل نمی‌شود.

مقایسه پوشش بیمه‌ای واقعی بیمه شخص ثالث اروپا با ایران

در بیشتر کشورهایی که بالاتر هم از آن اسم بردیم، فرد بیمه‌گذار معمولاً بیشتر از حداقل پوشش بیمه‌ای قانونی را خریداری می‌کند. بدی ماجرا این است که اطلاعات و آمار دقیقی در ارتباط با هزینه‌ها و فراوانی پوشش‌های بیمه‌ای واقعی در دست نیست. اما می‌توانیم خیلی کلی توضیحاتی دراین‌باره به شما ارائه کنیم.

کشورهایی که پوشش نامحدود برای جراحت بدنی دارند!

کمتر کشوری را می‌توانید پیدا کنید که در حوزه خسارات مالی بخواهد پوشش نامحدود ارائه کند. البته خب نمی‌شود گفت که وجود ندارد. مثلاً در کشور انگلستان و ایرلند، شرکت‌هایی هستند که به درخواست فرد بیمه‌گذار، پوشش نامحدود برای خسارات مالی ارائه می‌کنند. اما مثلاً در کشوری مثل فرانسه اوضاع شکل دیگری دارد. این‌طور است که پوشش نامحدود خسارت مالی را فرد بیمه‌گذار می‌تواند با هزینه کردن و پرداخت مبلغی مازاد تهیه کند. کشورهایی هم هستند که پوشش‌هایشان را به صورت موردی و بسته به این‌که فرد بیمه‌گذار چه چیزی را بخواهد، ارائه می‌کنند.

کشورهای بدون پوشش نامحدود!

کشورهایی هم پیدا می‌شوند که پوشش نامحدود بیمه‌ای ارائه نمی‌کنند. در چنین شرایطی بهترین کاری که انجام می‌شود، پرداخت حق بیمه بالاتر از حداقلی است که گفته شده.

آن قدری نوشتیم که بدانید، اوضاع از چه قرار است!

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم سعی کردیم به مقایسه بیمه شخص ثالث اروپا با ایران بپردازیم. درعین‌حال هر کدام از حوزه‌هایی که باز کردیم را به طور مفصل توضیح دادیم. مهم ارائه نگاهی کلی در ارتباط با بیمه شخص ثالث بود. همان‌طور که دیدید این بیمه در اروپا درست مثل ایران، اجباری است. همه آن‌هایی که وسیله نقلیه موتوری سوار می‌شوند، موظف به داشتن این بیمه هستند تا بتوانند در این کشورها تردد کنند. این قانون در کشورهای دیگر قاره‌های جهان به اشکال دیگری اعمال می‌شود. درباره لزوم بیمه شخص ثالث هرچه بگوییم، کم است. خودتان هم بهتر از ما میدانید. پس حواستان به موعد تمدید بیمه‌نامه‌تان باشد. ما هم کنارتان هستیم. فراموش نکنید تیم­شیم هوایتان را دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *