مطالب زیادی را درباره بیمه شخص ثالث پیدا خواهید کرد که در آن درباره اهمیت داشتن این بیمه‌نامه توضیح داده‌ایم. اکنون وقت آن رسیده است که به قیمت بیمه شخص ثالث بپردازیم. اینجا هم پیش از اینکه برویم سر اصل مطلب برایتان از اهمیت داشتن آن خواهیم گفت. خلاصه و کوتاه.

قیمت بیمه شخص ثالث ۹۹
قیمت بیمه شخص ثالث ۹۹

داشتن بیمه شخص ثالث برای هر فردی که خودرویی دارد، ضروری است و اگر پلیس متوجه این نکته شود که بیمه شخص ثالث ندارید، می‌تواند شما را جریمه کند و سپس ماشینتان را به پارکینگ منتقل کند. حالا از این جریمه و موارد این چنینی که بگذریم، مسئله مهم‌تر پوشش حوادث مالی و جانی‌ای است که ممکن است پیش بیاید. پس در داشتن این بیمه‌نامه شکی نیست. در این مقاله قرار است درباره قیمت این بیمه‌نامه در سال ۹۹ و همچنین نحوه محاسبه آن برایتان بنویسیم.

چه مواردی قیمت بیمه شخص ثالث ۹۹ را تعیین می‌کنند؟

 

موارد مختلفی وجود دارد که در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث سال ۹۹ در نظر گرفته می‌شود و درنهایت قیمتی مصوب اعلام می‌شود. در ادامه قرار است درباره این موارد برایتان بگوییم.

در تیم‌شیم بخوانید:

آموزش بیمه شخص ثالث

حق بیمه پایه

این قیمتی است که به طور سالانه توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود و در آن ملاک‌هایی همچون قیمت دیه و تعداد سیلندر خودرو وجود دارد. یعنی ملاک اعلام قیمت، همان دو موردی است که گفتیم. قیمت دیه در سال ۹۹ مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان در ماه‌های غیر حرام و ۴۴۰ میلیون تومان در ماه‌های حرام تعیین شده است. قبلاً در چنین شرایطی بیمه‌گذار موظف بود بعد از تغییر قیمت دیه، اقدام به دریافت الحاقیه کند اما امسال نیازی به چنین کاری نیست. آن بخشی که ناشی از افزایش قیمت دیه می‌باشد هم تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد. فقط در صورتی نیاز به دریافت الحاقیه بیمه خواهید داشت که بخواهید سقف تعهدات مالی‌تان را افزایش دهید.

خب حالا بر این اساسی که گفتیم، حق بیمه سال ۹۹ برای حوادثی که به خاطر ماشین پیش آمده باشد، در جدول زیر آمده و حداقل ۱۱ میلیون تومان خسارت پرداخت می‌کند و حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث ۲۲۰ میلیون تومان است. این را با افزایش سقف پوشش بیمه‌نامه می‌توانید تهیه کنید. برای اینکه قیمت حق بیمه سال ۹۹ را که بیمه مرکزی اعلام کرده، بدانید، بهتر است نگاهی به جدول زیر بیندازید:

نوع ماشین مبلغ حق بیمه پایه
کمتر از ۴ سیلندر ۱.۴۱۴.۲۰۰ تومان
پیکان، پراید و سپند ۱.۶۷۴.۷۰۰ تومان
۴ سیلندر ۱.۹۶۸.۷۰۰ تومان
بالاتر از ۴ سیلندر ۲.۲۰۳.۲۰۰ تومان

علت تفاوت قیمت بیمه های شخص ثالث

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث

از آنجایی که گفتیم رانندگان موتورسیکلت هم ممکن است به دنبال قیمت باشند، گفتیم اطلاعاتی در این خصوص را هم برایشان در قالب جدول دیگری بیاوریم:

نوع موتورسیکلت مبلغ حق بیمه پایه
گازی ۳۵۱.۰۰۰ تومان
دنده‌ای ۱ سیلندر ۴۲۸.۹۰۰ تومان
۲ سیلندر و بیشتر ۴۷۱.۲۰۰ تومان
دنده‌ای سه چرخ و سایدکار ۵۰۶.۷۰۰ تومان

نکته مهم دیگر این که حق بیمه شخص ثالث برای ماشین‌هایی مثل آژانس، تاکسی اینترنتی، تاکسی خطی و … ۱۰% و تاکسی‌های برون‌شهری ۲۰% بیشتر از حق بیمه ماشین‌های شخصی است. البته این میزان افزایش هیچ فرقی با سال گذشته ندارد و مشابه سال ۹۸ است.

نوع ماشین و کاربری آن

از دیگر موارد تأثیرگذار در قیمت بیمه شخص ثالث، نوع کاربری ماشین است که در جدول زیر آورده‌ایم:

نوع ماشین مبلغ حق بیمه پایه
کشاورزی ۷۲۵.۹۰۰ تومان
راه‌سازی و ساختمانی ۱.۰۳۷.۱۰۰ تومان
حمل زباله ۱.۶۸۵.۴۰۰ تومان

تخفیف عدم خسارت

امکان فوق‌العاده‌ای برای ماشین‌هایی که دچار حادثه نشوند وجود دارد و آن هم تخفیف عدم خسارت است. شرکت‌های بیمه به ماشین‌هایی که یک سال به طور کامل هیچ خسارتی نداشته باشند، تخفیفی می‌دهد و هر ساله درصد این تخفیف بیشتر می‌شود. درنتیجه هنگام خرید بیمه شخص ثالث در سال ۹۹ بسته به تعداد سال‌های تخفیف می‌توانید، هزینه به مراتب پایین‌تری بپردازید. تخفیف عدم خسارت مربوط به سال ۹۹ به شکل زیر در جدول آمده است:

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
سال ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴
تخفیف (٪) ۵ ۱۰ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰ ۳۵ ۴۰ ۴۵ ۵۰ ۵۵ ۶۰ ۶۵ ۷۰

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

از آنجایی که داشتن بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه اجباری است، درنتیجه نداشتن آن حتی به مدت یک روز می‌توانید برای شما جریمه‌ای منظور کند. جریمه بیمه شخص ثالث به صورت روزشمار محاسبه می‌شود و تا مدت ۳۶۵ روز این محاسبه روزشمار ادامه می‌یابد و دیگر افزایش نمی‌یابد تا بروید و جریمه خود را پرداخت کنید. در جدول زیر که مربوط به سال ۹۹ می‌باشد، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید ببینید:

نوع ماشین جریمه دیرکرد به صورت روزشمار
 

سواری

کمتر از ۴ سیلندر ۳.۸۷۴ تومان
پراید، پیکان و سپند ۴.۵۸۸ تومان
باقی ۴ سیلندرها ۵.۳۹۳ تومان
بیشتر از ۴ سیلندر ۶.۰۳۶ تومان

مدل ماشینی که دارید هم در تعیین قیمت، تأثیر دارد؟

بله. اگر ماشینتان بیش از ۱۵ سال سن داشته باشد، هر سالی که از کهنگی آن بگذرد، ۲% به حق بیمه شما اضافه می‌شود. نکته آخر این که همه مواردی که بالاتر گفتیم به علاوه ۹% مالیات بر ارزش افزوده، حق بیمه شخص ثالث شما را نشان می‌دهد که باید بپردازید.

بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟

برای خرید بیمه شخص ثالث یا تمدید بیمه‌نامه خود به جای اینکه وقتتان را در شرکت‌های بیمه بگذرانید، می‌توانید از طریق وب‌سایت خرید آنلاین بیمه تیم­شیم اقدام کنید و تنها با چند کلیک ساده بیمه‌نامه شخص ثالث خود را خریداری کنید و به سرعت آن را تحویل بگیرید. این‌طوری خیالتان راحت است و از طرف در وقتتان هم حسابی صرفه‌جویی می‌شود. تیم­شیم هوایتان را دارد.

سوالات متداول

✅ چه مواردی قیمت بیمه شخص ثالث ۹۹ را تعیین می‌کنند؟
  • حق بیمه پایه
  • نوع ماشین و کاربری آن
  • تخفیف عدم خسارت
  • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث
✅ مدل ماشینی که دارید هم در تعیین قیمت، تأثیر دارد؟
  • بله. اگر ماشینتان بیش از ۱۵ سال سن داشته باشد، هر سالی که از کهنگی آن بگذرد، ۲% به حق بیمه شما اضافه می‌شود. نکته آخر این که همه مواردی که بالاتر گفتیم به علاوه ۹% مالیات بر ارزش افزوده، حق بیمه شخص ثالث شما را نشان می‌دهد که باید بپردازید.
✅ بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟

برای خرید بیمه شخص ثالث یا تمدید بیمه‌نامه خود به جای اینکه وقتتان را در شرکت‌های بیمه بگذرانید، می‌توانید از طریق وب‌سایت خرید آنلاین بیمه تیم­شیم اقدام کنید و تنها با چند کلیک ساده بیمه‌نامه شخص ثالث خود را خریداری کنید و به سرعت آن را تحویل بگیرید. این‌طوری خیالتان راحت است و از طرف در وقتتان هم حسابی صرفه‌جویی می‌شود. تیم­شیم هوایتان را دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *