آیا بیمه کارت سبز را می شناسید؟ احتمالاً خیلی برایتان پیش آمده باشد به این فکر کنید اگر بخواهم از ایران برویم و ماشینم را با خودم ببرم، تکلیف بیمه شخص ثالثی که دارم چه می‌شود؟ اگر نه ماشین دارید و نه قصد رفتن از ایران، باز هم ممکن است این فکر به سرتان زده باشد که آن‌هایی که دارند تکلیفشان چیست؟ حداقل از روی کنجکاوی هم که شده یک بار این سؤال برایتان پیش آمده و جوابی به خودتان داده‌اید که بیخود ذهنتان درگیرش نباشد.

بیمه کارت سبز
بیمه کارت سبز

موضوع این مطلب از وبلاگ تیم­شیم دقیقاً درباره همین پرسش است. در این مطلب قرار است به معرفی بیمه کارت سبز بپردازیم و درباره جزئیات آن مفصل برایتان بنویسیم. هیچ سؤالی وجود ندارد که پاسخی برای آن نباشد. قطعاً یک روزی پاسخش پیدا خواهد شد. ما قرار است این سؤال ذهنی شما را پاسخ بدهیم. همراهمان باشید!

بیمه کارت سبز چیست؟

 

بله! بالاتر در میان مقدمه‌چینی‌هایمان از چیزی حرف زدیم به نام بیمه کارت سبز که همان بیمه شخص ثالث است اما به شکلی بین‌المللی. همان‌طور که میدانید بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای ضروری برای اتومبیل‌ها به شمار می‌رود و همه باید آن را داشته باشند ولی از طرفی فقط داخل ایران سندیت دارد و اگر بخواهید به کشور دیگری سفر کنید، باید بیمه کارت سبز داشته باشید. البته این را هم بگوییم که این بیمه کارت سبز فقط جاهایی جواب می‌دهد که این بیمه را قبول داشته باشند. زمانی این بیمه‌نامه برایتان صادر می‌شود که بخواهید از مرز ایران خارج شوید.

در تیم‌شیم بخوانید:

آموزش بیمه شخص ثالث

هدف بیمه کارت سبز چیست؟

این بیمه‌نامه در سال ۱۹۴۹ بحثش راه افتاد که برای حمایت از آن‌هایی که در تصادفات رانندگی در کشورهای دیگر آسیب می‌بینند، باید چیزی وجود داشته باشد. زمان گذشت و در سال ۱۹۵۳ این چیزی که درباره‌اش صحبت می‌شد، تحت عنوان بیمه کارت سبز فعالیت خود را به شکلی رسمی شروع کرد. شرط مهمی برای کشورها گذاشته شد تا با داشتن آن شرط بتوانند در این سیستم عضو شوند؛ اینکه داشتن بیمه شخص ثالث در این کشور باید اجباری باشد. الآن فقط ۴۸ کشور هستند که عضو این سیستم می‌باشند و بیشترشان هم اروپایی است. ایران هم سال ۱۳۵۶ بود که عضو این سیستم شد و رانندگانی که می‌خواهند با ماشینشان کشور را ترک کنند باید بیمه کارت سبز بخرند وگرنه امکان ورود به کشور دیگر از آن‌ها سلب می‌شود.

جایگزین بیمه کارت سبز چیست؟

در دیگر اقصی نقاط هم چنین بیمه‌ای وجود دارد ولی نامش فرق می‌کند. مثلاً بیمه کارت زرد و کارت قهوه‌ای داریم که فکر نکنیم حدس این که برای کدام نقطه از جهان است، سخت باشد. بله برای آفریقا است. کارت نارنجی هم در کشورهای عربی مرسوم است و از کارت آبی در منطقه‌ای به نام آسه آن استفاده می‌شود.

علت تفاوت قیمت بیمه های شخص ثالث

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث

مسئله حق بیمه بیمه کارت سبز چطور می‌شود؟

خب، اینجای مطلب کمی جالب‌تر می‌شود. اگر اتفاقی در کشوری دیگر برای شما بیفتد، چه خسارت جانی باشد و چه مالی، بر اساس قانون آن کشوری که حادثه در آن رخ داده، همه چیز پیش می‌رود. حق بیمه شما هم طبق معیارهای مختلفی از جمله نوع ماشینتان، مدت زمان سفر و تعهدات کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، تعیین می‌شود.

بیمه کارت سبز را از کجا تهیه کنیم؟

دفاتری وجود دارند در هر کشوری که وظیفه آن‌ها انجام امور مربوط به بیمه کارت سبز است. دفتر مرکزی آن هم در شهر لندن واقع شده است. وظایف این دفاتر نظارت بر درستی صدور بیمه کارت سبز است. اکنون که داریم درباره‌اش می‌نویسیم فقط بیمه ایران است که می‌توانید کارهای مربوط به صدور بیمه کارت سبز را انجام دهد. برای اینکه از این خدمات برخوردار باشید باید گواهینامه بین‌المللی هم داشته باشید. علاوه بر آن، پاسپورت و اصل گواهینامه‌تان هم لازم است. مبلغی که برای صدور گواهینامه بین‌المللی باید بپردازید چیزی در حدود ۱۵۰ هزار تومان است.

چه کسانی عضو بیمه کارت سبز هستند؟

همین حالا که متن را می‌خوانید ۴۵ کشور عضو بیمه کارت سبز هستند و بالاتر هم دراین‌باره نکته‌های را گفتیم. به جز ۵ کشور یعنی عراق، ایران، تونس، مراکش و اسرائیل، باقی کشورهای موجود در این سیستم، اروپایی هستند. آماری که اخیراً دراین‌باره منتشر شد به این شکل بود که چیزی نزدیک به ۲۲۰ میلیون وسیله نقلیه موتوری در حوزه سیستم کارت سبز قرار دارند و در این جغرافیای تعیین شده ۴۵ کشور، جابجا می‌شوند.

بسته به نیازتان اقدام کنید!

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم، مفهومی را برایتان تعریف کردیم به نام بیمه کارت سبز. سعی کردیم آن سؤالی که بالاتر مطرح کردیم را در این مطلب پاسخ بدهیم. چه قصد خروج از کشور با ماشینتان را داشته باشید و چه فقط این سؤال در ذهنتان پیش آمده باشد، اکنون دیگر میدانید یکی از آن چیزهایی که به جز گواهینامه لازم دارید، بیمه کارت سبز است. نکته مهم دیگر این است که داشتن این بیمه در کشورهایی که داشتن بیمه شخص ثالث ضروری است، اجباری شده و نمی‌توانید بدون آن سفر کنید. پس اگر به این بیمه نیاز دارید، اول برای گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید و بعد سراغ بیمه ماشینتان در کشور دیگر بروید. اگر سؤال یا ابهامی ذهنتان را درگیر کرده بود، ما هستیم تا به آن پاسخ دهیم. تیم­شیم هوایتان را دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *