تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث
تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث

تیم شیم: شاید یکی از دلایل این که اوضاع بهتر صنعت بیمه در کشورهای دیگر نسبت به ما این است که آن‌ها نسبت به هر چیزی دقیق‌تر و به مراتب با وسواس بیشتری برخورد می‌کنند. مثلاً این که وقتی مزان تصادفات رانندگی زیادی داد، بررسی کردند که مهم‌ترین عاملی که باعث رخ دادن چنین موضوعی می‌شود چیست و دست آخر به عامل انسانی رسیدند. درنتیجه آمدند جدا از نوع و کاربری وسیله نقلیه مواردی را به عنوان معیار در تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث معرفی کردند. مواردی از قبیل سن، جنسیت، شغل، وضعیت تأهل و … .

در ادامه این مطلب از وبلاگ تیم‌ شیم به بررسی این عوامل و میزان اثرگذاری‌شان در کشورهای مختلف بپردازیم.

جنسیت

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد، مردان در رانندگی، بی‌پروایی بیشتری نسبت به زنان دارند. می‌شود گفت، مردان بی‌احتیاطی می‌کنند و درعین‌حال تعداد راننده‌های مرد هم بیشتر است. این‌ها همه یعنی با این اوصاف احتمال وقوع تصادف در مردان بیشتر است. مورد دیگری که وجود دارد این است که تعداد مردانی که جریمه می‌شوند به مراتب بیشتر از زنانی است که به خاطر سرعت بالا جریمه می‌شوند. به‌طورکلی می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که مردان، رانندگان به مراتب پرخطری نسبت به زنان به‌حساب می‌آیند. در جدول زیر، میزان تأثیر جنسیت در محاسبه حق بیمه در کشورهای مختلف را نشان می‌دهد:

تاثیر جنسیت در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف
تاثیر جنسیت در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف

در اکثر کشورها، جنسیت راننده، عامل بسیار مهمی در محاسبه حق بیمه شخص ثالث است.

سن

از دیگر عوامل مهمی که احتمالاً خودتان حدس می‌زدید که در تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث تأثیرگذار باشد، سن بیمه‌گذار است. مشخصاً جوانان بیشتر شور و شوق دارند و احتمال بروز حوادث توسط آن‌ها به مراتب بیشتر است. درنتیجه ازآنجایی‌ که میان گروه‌های سنی و تعداد تصادفاتی که رخ می‌دهد، رابطه‌ای وجود دارد، شرکت‌های بیمه سعی می‌کنند آن را به عنوان عامل مهمی در نظر بگیرند و از آن چشم‌پوشی نکنند.

شرکت‌های بیمه اروپایی، ریسک بروز حادثه توسط رانندگان زیر ۲۳ سال را بیشتر از رانندگان بالای ۲۳ سال ارزیابی می‌کنند. در رده‌بندی سنی آن‌ها، افرادی که بین ۵۰ تا ۶۵ سال سن داشته باشند، بی‌خطرترین افراد، به‌حساب می‌آیند.

این تحقیقات در آمریکا کمی متفاوت جواب داده است به‌گونه‌ای که رانندگان بین سن ۱۶ تا ۲۳ و افرادی که در سن و سال بازنشستگی قرار دارند، جزو پرخطرترین افراد طبقه‌بندی می‌شوند. رانندگان ۱۶ ساله را هم در شرایطی که هم سن و سالانشان کنارشان باشند، ۲ برابر بیشتر از بقیه سنین، احتمال تصادفات منجر به مرگ برایشان در نظر گرفته می‌شود. باز اگر علاوه بر سن، به جنسیت هم بخواهیم نیم‌نگاهی داشته باشیم، در این دسته‌بندی، مردان نرخ مرگ‌ومیر بیشتری دارند و تقریباً ۴ برابر زنان هستند.

از این جهت است که بیمه گران، از رانندگانی که شرایط بالا را دارند یا از خانواده این افراد، حق بیمه بیشتری دریافت می‌کنند. در ادامه به میزان اثرگذاری عامل سن در محاسبه حق بیمه شخص ثالث در کشورهای مختلف توجه کنید:

تاثیر سن در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف.jpg
تاثیر سن در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف.jpg

در اکثر کشورها، سن عاملی تأثیرگذارتر از جنسیت راننده در محاسبه حق بیمه شخص ثالث خودرو است.

وضعیت تأهل

انگار واقعاً اگر هر چه تعلق خاطرتان به دیگران کمتر باشد و چیزی برای از دست دادن نداشته باشید در نرخ تصادفات شما اثرگذار است. طبق آمار به دست آمده، احتمال این که یک فرد متأهل تصادف کند کمتر از احتمال تصادف فردی مجرد است. این یعنی مزیتی دیگر برای افراد متأهل چرا که حق بیمه کمتری نسبت به افراد مجرد باید بپردازند. جدول زیر، میزان تأثیرگذاری این عامل در کشورهای مختلف را نشان می‌دهد:

تاثیر وضعیت تاهل در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف
تاثیر وضعیت تاهل در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف

شغل 

شاید این مورد کمی عجیب به نظر برسد اما شرکت‌های بیمه تحقیقات خود را صرفاً به موارد بالا اختصاص ندادند و کمی فراتر از آن رفتند و دست آخر متوجه شدند، شغل افراد هم ارتباطی معنادار با احتمال وقوع تصادفات دارد. خیلی بیراه هم گفته‌اند. به هر حال ریسک تصادف یک پیک موتوری به مراتب بیشتر از کارمند بانکی است که در طول روز پشت پیشخوان خود نشسته است. درنتیجه آمدند گفتند نرخ حق بیمه افرادی که باید مسافتی را با وسایل نقلیه‌شان طی کنند، باید نسبت به دیگر افراد، تفاوت داشته باشد. نمی‌شود نرخ حق بیمه رانندگان تاکسی درست برابر یک جراح محاسبه شود.

تاثیر شغل در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف
تاثیر شغل در نرخ حق بیمه شخص ثالث کشورهای مختلف

عوامل دیگری هم هست؟

جواب این سؤال را اگر بخواهیم سرراست بدهیم، می‌شود بله. عوامل دیگری هم وجود دارند که در تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث افراد تأثیرگذار هستند و میزان تأثیرگذاری‌شان در کشورهای مختلف متفاوت است. عواملی همچون ملیت، داشتن بیمه‌نامه کامل، داشتن سابقه جرائم و تصادفات، وضعیت سلامت و … همه این‌ها عوامل مهمی به‌حساب می‌آیند.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

در وب‌سایت تیم شیم می‌توانید تنها با چند کلیک و به سادگی قیمت و نرخ حق بیمه شخص ثالث شرکت‌ها مختلف را استعلام، مقایسه و خریداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *