نرخ دیه در سال ۱۳۹۹ و حداقل تعهد مالی شرکت‌های بیمه در بیمه شخص ثالث

نرخ بیمه در سال ۱۳۹۹ اعلام شد
نرخ بیمه در سال ۱۳۹۹ اعلام شد

تیم شیم: طبق قانون در انتهای هر سال، قوه قضاییه مبلغ دیه را برای سال بعد مشخص و اعلام می‌کند. بر این اساس غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشستی خبری که از صدا و سیما نیز پخش شد، نرخ دیه را برای سال ۱۳۹۹ اعلام کرد. بنا بر گفته او نرخ دیه سال ۱۳۹۹، ۲۰٪ نسبت به مبلغ دیه در سال ۱۳۹۸ بیشتر شده است. بدین ترتیب نرخ دیه در سال هزار و سیصد و نود و و نه، برای ماه‌های غیر حرام، ۳۳۰ میلیون تومان تعیین شد.

در سال ۱۳۹۹، نرخ دیه در ماه‌های غیر حرام ۳۳۰ و در ماه حرام ۴۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

نرخ دیه از سال ۱۳۹۰ تا به امروز
نرخ دیه از سال ۱۳۹۰ تا به امروز

نرخ دیه یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در تعیین حق بیمه شخص ثالث است. تأثیر مبلغ دیه بر میزان حق بیمه شخص ثالث از این‌جا ناشی می‌شود که پوشش جانی بیمه شخص ثالث، یعنی مواردی مثل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌‌‌‌های درمانی افرادی که در سوانح رانندگی آسیب دیده‌اند، بر مبنای نرخ دیه محاسبه می‌شود. البته علاوه بر نرخ دیه، عواملی مثل نوع ماشین، مدل ماشین و سال ساخت آن، کاربری ماشین (استفاده‌ای که از آن می‌شود) و میزان پوشش بیمه هم در تعیین حق بیمه شخص ثالث اثرگذار هستند، ولی با تمام این‌ها مبلغ دیه مهم‌ترین فاکتور در تعیین آن است.

افزایش نرخ دیه و حق بیمه شخص ثالث

بیمه مرکزی هر سال، میزان حق بیمه شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. در سال ۱۳۹۹ هم با توجه به افزایش نرخ دیه، قیمت حق بیمه شخث ثالث افزایش خواهد یافت و برای اطلاع از میزان دقیق آن باید منتظر اعلام رسمی بیمه مرکزی باشیم. ولی آن چیزی که قابل محاسبه است، حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه است. سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث ۲.۵ درصد مبلغ دیه ماه‌های حرام در هر سال در ماه حرام است. بنابراین حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه برای بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۹، مبلغ ۱۱ میلیون تومان خواهد بود.
همچنین اگر شما در سال آینده، دچار تصادفی شدید که کسی در آن صدمه جانی ندید و میزان خسارت کمتر از ۱۱ میلیون تومان بود دیگر نیازی به کروکی نیست.

حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه برای بیمه شخص ثالث
در سال ۱۳۹۹، مبلغ ۱۱ میلیون تومان خواهد بود.

برای کسب اطلاع بیشتر از چگونگی محاسبه قیمت بیمه‌نامه بیمه شخص ثالث و عوامل اثرگذار در آن، مطالعه مطلب زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

عوامل اثرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *