مدارک تصادف بیمه شخص ثالث ماشین
مدارک تصادف بیمه شخص ثالث ماشین

تیم‌ شیم: خدا نکند برایتان پیش بیاید اما در شرایط تصادف با خودروی‌تان، می‌دانید باید چه کار کنید؟ اقدام مهمی که باید در شرایط تصادف خودروی‌تان انجام دهید، مدیریت بحران است. البته قبل از اینکه تصادفی شود باید بیمه شخص ثالث ماشین را خریداری کرده باشید. اگر این کار را تاکنون انجام نداده‌اید، به سرعت می‌توانید از طریق تیم‌‌شیم و بدون معطلی زیاد آن را تهیه کنید. از آنجایی که بیمه شخص ثالث اجباری است، فرض را بر این می‌گذاریم که شما آن را دارید و یک پله جلوتر می‌رویم که برسیم به شرایط استفاده از آن. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به اقدامات لازمی که باید بعد از تصادف انجام دهید و همچنین مروری می‌کنیم بر مدارکی که داشتن آن‌ها ضروری است.

اقدامات اولیه و ضروری؛ مرحله بعد از خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

شاید عجیب باشد ولی اولین توصیه ما به شما بعد از تصادف خودروی‌تان، در هر وضعیتی که هستید این است که خونسرد باشید. هدف این نیست که روحیه بدهیم و بگوییم شرایط روانی‌تان را حفظ کنید، این اقدام به شما کمک می‌کند تا اوضاع را به خوبی کنترل کنید. وقتی تصادف اتفاق افتاده، این‌که دنبال مقصر باشید یا به جاده بد و بیراه بگویید راه به جایی نمی‌برد. حواستان به وضعیت جسمی خودتان و اتفاقی که رخ داده باشد. قطعاً از درگیر شدن با راننده خودروی روبرو پرهیز کنید. سعی کنید مراقب خودروی‌تان باشید که یک وقت نشتی بنزین نداشته باشد. در صورتی که حق بیمه شخص ثالث ماشین خود را پرداخت کرده‌اید، نگران چیزی نباشید. قرار نیست اتفاق بدی بیفتد.

برای تصادف‌هایی که تا ۲ میلیون خسارت داشته باشند نیازی به کروکی پلیس نیست.

مرحله بعدی شما بعد از تصادف، تماس با پلیس است. حضور پلیس راهنمایی و رانندگی بسیار مهم است و به شما در پیدا کردن مقصر کمک می‌کند. هرگز با وعده‌هایی همچون تعمیر و صافکاری خودروی‌تان، از تماس با پلیس صرف نظر نکنید. البته می‌شود حدس زد چرا ممکن است دلتان نخواهد به پلیس زنگ بزنید یا دلتان نخواهد از بیمه‌تان استفاده شود. این وعده‌ها، خیلی قابل اعتماد نیستند و برای حفظ بیمه‌تان جهت بهره‌مندی از تخفیف‌های آن، بهتر است ریسک نکنید و اوضاع را برای خودتان سخت نکنید.

اگر دو خودرو طوری تصادف کرده‌اند که راه مسدود شده، بهتر است خودروها را جابجا کنید. اگر نگران از بین رفتن صحنه هستید، از آن عکس بگیرید. حتماً کروکی بکشید. کارشناسان بیمه، بیشتر بر اساس کروکی تصادف است که خسارت را پرداخت می‌کنند. البته برای تصادف‌هایی که تا ۲ میلیون خسارت داشته باشد در قانون جدید، نیازی به کروکی پلیس نیست.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث بعد از تصادف

اگر حق بیمه شخص ثالث خود را پرداخت کرده باشید و سپس خدای ناکرده تصادف کنید، این امکان برایتان وجود دارد که خسارت مالی وارده به خودروی خود را دریافت کنید. جهت دریافت خسارت از شرکت بیمه، باید مدارکی را به همراه داشته باشید که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم:

کپی و اصل گواهینامه رانندگی طرفین حادثه

کپی و اصل بیمه شخص ثالث طرفین حادثه

کپی و اصل کارت خودرو طرفین حادثه

کپی و اصل کارت ملی طرفین حادثه

سند مالکیت وسیله نقلیه آسیب‌دیده

شماره شبا یا حساب بانکی فرد آسیب‌دیده برای واریز خسارت

این مدارک برای شرایطی است که بخواهید بدون کروکی، خسارتتان را دریافت کنید. امیدوارم یادداشت کرده باشید!

برای تشکیل پرونده و دریافت خسارت مالی شخص ثالث با کروکی، باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • اصل برگه کروکی سازشی تصادف، امضا شده توسط پلیس
 • کپی و اصل گواهینامه فرد آسیب‌دیده
 • کپی و اصل کارت ملی فرد آسیب‌دیده
 • کپی و اصل بیمه‌نامه ثالث معتبر ماشین آسیب‌دیده
 • کپی و اصل کارت ماشین فرد آسیب‌دیده
 • اصل یا برش کوپن بیمه‌نامه معتبر مقصر حادثه
 • کپی گواهینامه و مشخصات و بیمه‌نامه خودروی مقصر

این‌ها که گفتیم مربوط به کروکی‌های سازشی بود، در ادامه مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده و دریافت خسارت شخص ثالث با کروکی غیر سازشی ارائه شده است:

 • کپی برابر اصل یا اصل کروکی تصادف تأیید شده توسط مرجع قضایی
 • کپی برابر اصل مدارک مقصر (کارت ماشین، کارت ملی و گواهینامه) تأیید شده توسط مرجع قضایی
 • اصل یا برش کوپن بیمه‌نامه خودرو مقصر
 • اصل و کپی مدارک فرد آسیب‌دیده

البته کماکان امیدواریم چنین اتفاقاتی هرگز رخ ندهید و تصادف نکنید.

بهترین زمان جهت مراجعه به شرکت بیمه

یک بار همه مسیر را با هم مرور کنیم. اول از همه که باید از خرید آنلاین بیمه شخص ثالث مطمئن شوید. بعد اگر شرایطی پیش آمد که تصادف کردید و خودروی‌تان آسیب دید باید اقدامات اولیه را انجام دهید و کروکی بکشید. بعد بهتر است دست بجنبانید و به شرکت بیمه فرد مقصر مراجعه کنید. مهلت زیادی برای اعلام خسارت ندارید و بهترین زمان برای اعلام خسارت، ۵ روز کاری است. نگذارید از این میزان بگذرد که در این صورت با مشکلاتی مواجه خواهید شد. نکته مهمی که بهتر است به یاد داشته باشید این است که سعی کنید با فرد مقصر حادثه سازش کنید. حتماً علاوه بر شماره تلفن و آدرس، دسته نوشته‌ای تهیه کنید و هر دو طرف حادثه آن را امضا کنید.

حادثه که خبر نمی‌کند، نه؟

این‌طور به ما ثابت شده که حادثه خبر نمی‌کند. شرایط برای همه‌مان مساوی است و حادثه خیلی کاری ندارد چقدر منتظرش باشیم. پیش می‌آید و اقدام هوشمندانه این است پیش از اینکه اتفاق ناگواری رخ دهد، خودروی‌تان را در مقابل حوادث بیمه کنید. در این مسیر، انتخاب هوشمندانه شما می‌تواند علاوه بر بیمه کردن خودروی‌تان، منجر به انجام کاری گروهی زیبایی که به بهبود شرایط رانندگی و سلامتتان شود. بیمه تیمی تیم ­شیم این امکان را به شما می‌دهد تا علاوه بر بیمه کردن خودروی‌تان در اقدامی اجتماعی شریک شوید. با تیم ­شیم، تصادف نمی‌کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

 • رضا عطائی
 • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *