وقتی از ساخت یک ساختمان حرف می زنیم، اول از همه یاد چه چیز ان می افتید؟ وقتی صحبت از امنیت و محکم بودن ان می شود، چطور؟ احتمالا به این فکر می کنید که باید ارکان اصلی ان یعنی فونداسیون بسیار خوبی داشته باشد، نه؟ سلامت افراد، همیشه یکی از مهم ترین ارکان یک جامعه به حساب می امده است. به هر حال جامعه ای می تواند پویا باشد که افراد ان، سالم باشند. عقل سالم هم همان طور که میدانید در بدن سالم است. پس با حل این معادله ساده متوجه می شویم، تمام جریان هایی که مشغول سامان دادن جامعه ما هستند، تلاش می کنند تا سلامت ما را حفظ کنند. چون سلامت ما به حفظ بقای جامعه کمک می کند. یکی از راه های تضمین سلامت افراد، بیمه است. به طور خاص؛ بیمه پایه.

بیمه تامین اجتماعی
بیمه تامین اجتماعی

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است به معرفی مهم ترین بیمه پایه و به طور کلی مهم ترین بیمه ای که احتمالا همه ان را می شناسند، بپردازیم. این شما و این بیمه تامین اجتماعی!

خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

معرفی بیمه تامین اجتماعی

برای این که بیمه تامین اجتماعی را برایتان معرفی کنیم، باید کمی تاریخ بگوییم. دانستن گذشته به شما در درک بهتر بیمه تامین اجتماعی کمک خواهد کرد. سال ۱۳۰۱ بود که برای اولین بار قانون استخدامی کشور و در نتیجه ان، مفهوم بازنشستگی به طور رسمی شناخته شد. همین موضوع باعث شد که ۳ وظیفه برای کارفرمایان در قبال کارگران تعریف شود. یک این که حقوق کسانی که خدمتشان تمام شده و توانایی فعالیت را از دست داده اند، باید فراهم شود. دو این که ان هایی که سر کار، حادثه دیده اند و دچار از کار افتادگی شده اند، باید حقوق بگیرند و در اخر این که خانواده هر کارگری که فوت شود باید تحت حمایت کارفرما قرار بگیرد.

۲۴ سال بعد از این اتفاق بود که اولین قانون کار در ایران به تصویب رسید و طبق این قانون کارفرما موظف شد تا قانون بیمه کردن کارگران را رعایت کند. البته فقط این ها نبود. کارفرمایان موظف شدند دو صندوق حمایتی نیز ایجاد کنند. یکی صندوق بهداشت که برای کارگرانی بود که هر جایی به جز سر کارشان به بیماری ای دچار شوند و صندوق دیگر، صندوق تعاون بود که برای مسائلی مثل ازدواج، بیکاری، بازنشستگی و از کارافتادگی طراحی شده بود. این قوانین که دست خوش تغییر شد، سال ۵۸، منجر به تاسیس بیمه تامین اجتماعی شد.

شرایط بیمه تامین اجتماعی

خودتان بهتر میدانید، بیمه چیست. بیمه همان تعهدی است که بین شرکت بیمه گر و فرد بیمه شده برقرار می شود تا در صورت وجود مشکل، خسارت هایش در برابر حق بیمه ای که پرداخت کرده، جبران شود. این دقیقا می شود تعریف بیمه تامین اجتماعی و بهتر است بدانید دو نوع مختلف دارد. بیمه خویش فرما و بیمه اجباری که هرکدامشان شرایط خاص خودشان را دارند. در ادامه به معرفی هر کدام از ان ها خواهیم پرداخت.

بیمه خویش فرما بیمه تامین اجتماعی

از نامش مشخص است که فرد، طی این بیمه، خودش را بیمه می کند. یعنی خودتان بلند می شوید و می روید، خودتان را بیمه می کنید. این از این. اما نکته مهم درباره بیمه خویش فرما این است که بیمه بیکاری ندارد. خود این بیمه، دو نوع مختلف دارد. یکی بیمه اختیاری و دیگری بیمه کارفرمایان.

  • بیمه اختیاری: هرکسی که در حال حاضر بیمه ندارد می توانید از طریق ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی و البته پرداخت حق بیمه خود، اقدام به خرید بیمه پایه تامین اجتماعی بکند. نکته ای که این بیمه نامه دارد این است که باید حق بیمه ان دقیقا سر موعد مقرر پرداخت شود و اگر دیر کنید، بیمه تان باطل خواهد شد. از مزایای این بیمه نامه می توان به حقوق بازنشستگی، از کارافتادگی، هزینه های کفن و دفن و درمان اشاره کرد. برای این که بتوانید از خدمات این بیمه نامه استفاده کنید باید حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید و همچنین سن شما نهایتا باید ۵۵ سال باشد. اگر مسن تر هستید، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنید.
  • بیمه کارفرما: اینجا هم مشابه بیمه اختیاری بیمه پایه تامین اجتماعی، شما باید سابقه ۳۰ روز پرداخت حق بیمه را داشته باشید که بتوانید از مزایای ان استفاده کنید و در عین حال از مزایای این بیمه می توان به موارد زیر اشاره کرد: حقوق بازنشستگی و فوتِ بعد از ان، بازنشستگی و فوتِ قبل از ان، بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی از جمله مزایای این نوع بیمه به حساب می اید.

بیمه اجباری بیمه تامین اجتماعی

یکی از مزایای مشغول به کار شدن در شرکت، فروشگاه یا هر نوع محل کاری این است که کارفرما شما را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می دهد. حق بیمه شما در این نوع بیمه شدن، بستگی به مقدار حقوقی که دریافت می کنید، دارد. درواقع لیستی را سازمان بیمه تامین اجتماعی به طور سالانه منتشر می کند که طی ان، میزان حقوق و دستمزد افراد اعلام می شود و کارفرما نیز ملزم به پرداخت ان عدد است. برای گرفتن بیمه تامین اجتماعی نیاز به کد کارگاهی بیمه دارید.

چطور می شود لیست بیمه تامین اجتماعی را به صورت اینترنتی ارسال کرد؟

احتمالا از خیلی ها شنیده اید که بهترین کار این است، به سازمان بیمه تامین اجتماعی یا یکی از شعب ان سر بزنید و در صفی طولانی بایستید که لیست کارکرد کارگاهتان را ارائه کنید اما این که نمی شود! باید راه ساده تری هم وجود داشته باشد. نرم افزاری وجود دارد که با استفاده از ان می توانید لیست بیمه خودتان را اماده کنید و بعد از طریق وب سایت Samt.tamin.ir، ان را برای سازمان بیمه تامین اجتماعی ارسال نمایید. رمز عبور و نام کاربری لازم برای این کار را می توانید از طریق یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی که نزدیک محل زندگی تان است، دریافت کنید.

سوابق بیمه تامین اجتماعی را کجا می شود، دید؟

اگر اقا هستید که باید ۶۰ سالتان شده باشد و اگر خانم هستید، باید ۵۵ ساله باشید و ۲۰ سال از پرداخت حق بیمه تان بگذرد که بتوانید حقوق بازنشستگی بگیرید. البته اگر ۱۰ سال هم از پرداخت حق بیمه تان گذشته باشد و سنتان بالا باشد، این امکان برایتان فراهم است که بتوانید حقوق بازنشستگی دریافت کنید. اگر ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید، فرقی نمی کند چند سالتان باشد، می توانید بدون در نظر گرفتن شرایط سنی، حقوق بازنشستگی بگیرید. برای این که ببینید اوضاع سوابق بیمه ای تان از چه قرار است تنها کافی است وارد وب سایت Sabeghe.tamin.ir شوید و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و ظرف ۴۸ ساعت، سوابق بیمه تان را تحویل بگیرید.

جمع بندی بیمه تامین اجتماعی

از مزایای داشتن بیمه تامین اجتماعی هر چه بگوییم، کم است. در این مطلب به طور خاص به معرفی بیمه تامین اجتماعی پرداختیم و سعی کردیم زوایایی از ان را به شما بشناسانیم که تاکنون نمی شناختید. برای خرید بیمه تامین اجتماعی روش های مختلفی را بالاتر معرفی کردیم که بسته به شرایطی که دارید، اقدام کرده و این بیمه پایه را برای خودتان فراهم کنید. بعد از ان، اولین اقدام مهم شما این خواهد بود که برای خرید بیمه تکمیلی نیز دست به کار شوید. بیمه تکمیلی تامین اجتماعی یکی از انواع آن است. داشتن بیمه تکمیلی به شما این امکان را می دهد تا حجم بیشتری از هزینه های درمانی را جبران کنید بدون این که فشار مالی ای به شما یا دیگر اعضای خانواده تان وارد شود. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *