اوقاتی هست که باید صبر کنیم تا بتوانیم از چیزی بهره ببریم. گاهی اوقات این صبر کردن درست مثل صبر کردن برای آمدن جواب کنکور است که از نتیجه بی‌خبر هستید و نمی‌دانید چه چیزی ممکن است بشود. گاهی هم به شیرینی انتظار برای به دنیا آمدن فرزندتان است. در این مطلب قرار است درباره صبر و انتظاری حرف بزنیم که ترکیبی است از هر دو مثالی که زدیم. شما وقتی بیمه تکمیلی درمان می‌خرید، می‌توانید از پوشش‌هایی بهره‌مند شوید. این پوشش‌ها را خودتان انتخاب خواهید کرد و از میان این پوشش‌ها بسته به شرکت بیمه‌ای که سراغش رفته‌اید، برخی‌شان، چیزی دارند به نام دوره انتظار. این مطلب به طوری طراحی و نگارش شده تا درباره این اصطلاح برایتان بنویسیم.

دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟
دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟

این که دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست و به چه کاری می‌آید. برای این که این موضوع را بهتر درک کنید، همراهمان باشید که مطالب مهمی برای گفتن داریم.

خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

مختصری از بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی همان‌طور که از اسمش پیداست، بیمه است کامل کننده بیمه پایه. بیمه پایه یعنی بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و … که بخش اندکی از هزینه‌های مرتبط با درمان را می‌توانند جبران کنند اما با داشتن بیمه تکمیلی می‌توانید امیدوار باشید مقدار بیشتری از هزینه‌های درمان تا سقف تعیین شده در قرارداد را برایتان جبران می‌کند. هزینه‌های درمان و دارو تا حد زیادی افزایش داشته و داشتن چنین بیمه‌ای می‌تواند این امید را به ما بدهد اگر هم اتفاق ناگوار و ناخوشایندی رخ داد، قرار نیست همه زندگی‌مان را بفروشیم که بتوانید دوباره به زیستمان ادامه دهیم. بیمه تکمیلی تضمینی است برای این که آینده‌ای روشن وجود داشته باشد. انواع مختلفی هم دارد که بیمه تکمیلی انفرادی و گروهی را شامل می‌شود و از میان این دو نوع، بیمه تکمیلی گروهی بهتر است چرا که هم به لحاظ مقدار حق بیمه و هم کیفیت پوشش‌ها، اوضاع بهتری دارد. حالا برویم سراغ اصل مطلبمان یعنی دوره انتظار بیمه تکمیلی!

دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟

شاید بهترین تعریف برای دوره انتظار بیمه تکمیلی این باشد که تمهیدی است از طرف شرکت‌های بیمه تا بازدهی بیمه تکمیلی به تعادل برسد و حق هیچ بیمه شده‌ای پایمال نشود. برای حفظ حقوق بیمه‌شدگان، مهم‌ترین کاری که شرکت بیمه می‌کند، ارائه بیمه تکمیلی گروهی است و بعد از آن تمهیدی که دارد، دوره انتظار است. یعنی برخی پوشش‌هایی که شما برای خودتان خریداری می‌کنید، بعد از چند ماه که از خریدتان گذشت، فعال می‌شوند و می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. بسته به سابقه بیماری، شرایط فرد و همچنین شرکت بیمه‌گر، دوره انتظار برای پوشش‌های مختلف، متفاوت است. مثلاً پوشش زایمان برای خانم‌ها از ۳ تا ۱۲ ماه بعد از خرید بیمه تکمیلی فعال می‌شود. البته این را هم بگوییم که نوع بیمه تکمیلی خریداری شده در تعیین این عدد، نقش به سزایی دارد. برخی پوشش‌هایی که مثل زایمان، شامل دوره انتظار بیمه تکمیلی می‌شوند، شامل پوشش سرطان و بیماری‌های خاص یا پوشش پاراکلینیکی است.

لزوم وجود دوره انتظار در بیمه تکمیلی

این که گفته می‌شود برای برخی پوشش‌های بیمه تکمیلی باید دوره انتظار وجود داشته باشد، کاملاً درست و طبیعی است. این کار باعث می‌شود تا امکان سوءاستفاده توسط برخی افراد از این نوع بیمه‌نامه فراهم نشود. یعنی فرد خودش را بیمه تکمیلی نمی‌کند و تا وقتی سالم است به زندگی‌اش ادامه می‌دهد، به محض این که فکر کرد قرار است حالش بد شود یا مشکلی در خود دید، سراغ بیمه تکمیلی می‌رود. در چنین شرایطی از پس‌انداز دیگر بیمه‌شدگان برای درمان او استفاده خواهد شد و اگر چنین چیزی تبدیل به روال شود در ادامه می‌تواند باعث مشکلاتی جدی در حوزه بازار بیمه شود. به همین خاطر هم هست که میگویند شما هرگز نمی‌توانید بعد از بارداری اقدام به خرید پوشش زایمان کنید چون به کارتان نخواهد آمد. شما باید ۹ ماه صبر کنید که امکان استفاده از این پوشش را داشته باشید پس باید حداقل ۹ ماه بگذرد و بعد بتوانید از این پوشش بهره ببرید.

دوره انتظار برای پوشش‌های مختلف

برخی مسائل وجود دارند که شامل دوره انتظار می‌شوند. به طور خاص بیمه سامان برای این بیماری‌ها، دوره انتظار تعریف کرده است. کاتاراکت، پولیپ یا انحراف بینی، جراحی سینوس، لوزه، جراحی قلب باز، نارسایی مزمن کلیه، جراحی پروستات، دیسک ستون فقرات، واریکوسل، میومکتومی و هیسترکتومی، سیستوسل و زایمان. حالا اگر بیمه تکمیلی گروهی خریداری کنید، باید به شما بگوییم که اگر گروهتان زیر ۲۵۰ نفر باشد برای پوشش زایمان باید دوره انتظار ۹ ماهه را تحمل کنید. اگر تعدادتان بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ نفر باشد، این دوره انتظار به ۶ ماه کاهش می‌یابد و اگر بالا ۱۰۰۰ نفر باشید، لازم نیست حتی یک روز هم صبر کنید و بلافاصله بعد از خرید، می‌توانید از این پوشش بهره‌مند شوید. در ادامه دوره انتظار برخی پوشش‌های بیمه سامان را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد تا ببینیم اوضاع از چه قرار است:

  • زایمان (۹ ماه)
  • بیماری‌های مزمن (کاتاراکت، پولیپ یا انحراف بینی) (۳ ماه)
  • جراحی سینوس، لوزه، قلب، نارسایی مزمن کلیه (۳ ماه)
  • دیسک ستون فقرات، جراحی پروستات، واریکوسل و … (۳ ماه)

خرید بیمه تکمیلی درمان

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم به ارائه تعریفی درباره دوره انتظار بیمه تکمیلی پرداختیم و همچنین سعی کردیم نگاه مختصری به بیمه تکمیلی هم بیندازیم و درباره آن هم اطلاعاتی به شما ارائه کنیم. همان‌طور که دیدید برخی پوشش‌های بیمه تکمیلی، دوره انتظار دارند و باید بعد از خرید آن‌ها میزان قابل توجهی صبر کنید تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. حالا با همه این حرف‌ها، باز هم شما به پوشش‌هایی مثل زایمان و جراحی‌های خاص نیاز خواهید داشت و نباید به خاطر داشتن دوره انتظار صورت مسئله را پاک کنید. بهتر است از همین حالا اقدام به خرید بیمه تکمیلی و پوشش‌های مورد نظرتان بکنید تا در صورت لزوم، بتوانید از این پوشش‌ها بهره ببرید. هزینه‌های درمان شوخی بردار نیست، پس از همین حالا به فکر خودتان و سلامتی‌تان باشید.

برای خرید بیمه تکمیلی تنها کافی است وارد وب سایت خرید اینترنتی بیمه تیم­شیم شوید و به سادگی اقدام به خرید نمایید. فراموش نکنید، هر تصمیمی که بگیرید، تیم­شیم کنارتان خواهد بود و هوایتان را خواهد داشت. به خوبی از میان شرکت‌های مختلف، بیمه تکمیلی متناسب با شرایط خود را پیدا کنید و آن را خریداری نمایید. همچنین برای خرید بیمه تکمیلی سازمانی می توانید از طریق زیر ثبت نام کنید.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *