وضعیت اقتصادی، چند برابر شدن شیفت‌های کاری برای امرار معاش و شیوع بیماری کرونا، همه این‌ها کنار یکدیگر باعث شده تا توان جسمی و روحی همه ما کاهش یابد و اوضاع برایمان روز به روز سخت‌تر شود. در چنین شرایطی داشتن تضمینی برای جبران هزینه‌های درمان اتفاق خوشایندی است. خصوصاً وقتی هزینه‌های درمان روز به روز دارد افزایش می‌یابد و هزینه دارو، بستری، جراحی و شیمی‌درمانی و مسائلی از این دست سر به فلک میزند و گاهی باید آدم همه دارایی‌اش را بفروشد، بتواند هزینه‌های درمانی را بپردازد. در چنین شرایطی شرکت‌های بیمه محصولی را ارائه کرده‌اند به نام بیمه تکمیلی درمان که وظیفه‌اش جبران هزینه‌های درمانی است.

چطور بیمه تکمیلی شویم؟
چطور بیمه تکمیلی شویم؟

در خصوص بیمه‌های درمانی، ما دو محصول بیمه پایه درمان و بیمه تکمیلی درمان را داریم و در این متن قرار است درباره این برایتان بنویسیم که چطور بیمه تکمیلی شویم و زیر و بم آن را بگوییم.

خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

مختصری درباره بیمه تکمیلی

برای اینکه بگوییم چطور بیمه تکمیلی شویم باید ابتدا تعریف مختصری از بیمه تکمیلی درمان ارائه کنیم. این محصول بیمه‌ای، کمک‌حال شما خواهد بود تا بتوانید از خدمات و امکانات درمانی با هزینه‌ای به مراتب، کمتر استفاده کنید. برای این که از بیمه تکمیلی درمان گروهی برخوردار شوید، باید بیمه پایه درمان داشته باشید. البته در برخی موارد استثنائاتی وجود دارد. بیمه پایه یعنی همان بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و … که هنگام مراجعه شما به مراکز درمانی بخشی از هزینه‌هایتان توسط بیمه پایه کسر می‌شود و باقی آن تا سقف تعیین شده‌ای که هنگام خرید بیمه تکمیلی برایتان تعیین کرده‌اند، جبران می‌شود و مابقی‌اش که احتمالاً هزینه کمی است بر عهده خودتان می‌ماند تا آن را بپردازید. درواقع بیمه تکمیلی درمان همان‌طور که از اسمش هم پیداست، امکانی است برای شما تا هزینه‌های درمانی‌ای که بیمه پایه نمی‌تواند از پسشان بربیاید را جبران کنید.

انواع بیمه تکمیلی

در ادامه این که چطور بیمه تکمیلی شویم باید به این نکته بپردازیم که اصلاً بیمه تکمیلی  چند نوع دارد؟ پاسخ، ۳ نوع است.

نوع اول | گروهی

بیمه تکمیلی گروهی، انفرادی و خانواده! بیمه تکمیلی گروهی شامل شرکت‌ها و سازمان‌هایی می‌شود که حداقل ۵۰ نفر داوطلب داشته باشند. البته تیم‌شیم با همکاری با چند شرکت بیمه معتبر برای شرکت‌های حتی با تعداد کمتر از ۵۰ نفر نیز به تهیه بیمه درمان تکمیلی گروهی با پوشش‌های بالا اقدام می‌کند.

بیمه تأمین اجتماعی متقاضیان بیمه تکمیلی باید از یک شرکت باشد، یعنی همه متقاضیان باید پرسنل شرکت و افراد خانواده ایشان باشد. به درخواست کارفرما، اعضای شرکت به همراه اعضای خانواده‌شان می‌توانند با امضای قرارداد، تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند. مزیت‌های بسیار زیادی در این نوع بیمه تکمیلی وجود دارد، مثلاً این که افراد با شرکت در این طرح حق بیمه کمتری خواهند پرداخت.

نوع دوم | انفرادی

بیمه تکمیلی انفرادی که در حال حاضر تنها برخی شرکت‌های بیمه آن را ارائه می‌کنند را همه افراد می‌توانند داشته باشند. حق بیمه در این طرح بیشتر از نوع گروهی است و در بسیاری از موارد هزینه مربوط به درمان بیماری‌های قبل از تهیه بیمه پوشش داده نمی‌شود؛ چرا که ریسک شرکت بیمه در این نوع بیمه زیاد است.

نوع سوم | خانواده

نوع دیگر بیمه درمان تکمیلی، بیمه درمان خانواده است. فرقی نمی‌کند چند نفر باشید، می‌توانید از این طرح بهره ببرید. تعداد کمی از شرکت‌های بیمه در حال حاضر طرح‌های بیمه درمان خانواده را ارائه می‌کنند. پوشش‌های این طرح، مشابه با بیمه درمان انفرادی است اما ممکن است اندکی حق‌بیمه آن کمتر باشد. بنابراین همه این‌ها را گفتیم که بگوییم بهترین نحوه بیمه شدن، بیمه درمان سازمانی است.

اصطلاحات بیمه درمان تکمیلی (مختصر)

از انواع اصطلاحات مرتبط با بیمه تکمیلی، چندتایی را انتخاب کرده‌ایم که در ادامه آن‌ها را تعریف خواهیم کرد که شما هم آن‌ها را بشناسید:

پوشش‌ها: یعنی امکان برخورداری از چه امکانات و خدمات درمانی‌ای برای بیمه‌گذار فراهم است.

سقف تعهدات: حداکثر مقدار هزینه‌ای که شرکت بیمه در هر پوشش جبران خواهد کرد.

فرانشیز: سهمی از هر هزینه که بیمه‌گذار باید خودش بپردازد و شرکت بیمه هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

دوره انتظار: به مدت زمانی که از زمان خرید پوششی باید بگذرد تا بتوانید از آن استفاده کنید، دوره انتظار گفته می‌شود.

پوشش های بیمه تکمیلی (مجدداً مختصر)

بالاتر درباره این که پوشش‌های بیمه تکمیلی چیست نوشتیم و حالا می‌خواهیم آن‌ها را به طور مختصر به شما معرفی کنیم.

جبران هزینه‌هایی مثل:

  • بستری
  • دندان‌پزشکی
  • آمبولانس
  • خرید عینک و سمعک
  • زایمان
  • پاراکلینیکی
  • جراحی‌های خاص
  • جراحی عیوب انکساری چشم
  • عمل‌های سرپایی
  • ویزیت و دارو

شرایط بیمه تکمیلی

حالا برویم ببینیم چطور بیمه تکمیلی شویم؟ شرایط خیلی سختی ندارد. اول این که اگر بخواهید بیمه تکمیلی انفرادی شوید، باید به سن قانونی رسیده باشید، همچنین با داشتن این شرایط می‌توانید برای خرید بیمه تکمیلی خانواده نیز اقدام کنید. نکته دیگری که برای بیمه تکمیلی شدن بسیار مهم است، صداقت در پاسخگویی به فرم ثبت نام است. در ادامه اگر لازم باشد باید آزمایشاتی هم بدهید. شرایط این که چطور بیمه تکمیلی شویم، همین قدر ساده است. نکته نهایی در ارتباط با بیمه تکمیلی این است که شما هنگام خرید برخی پوشش‌ها باید حواستان به دوره انتظارشان باشد که تا موقعی که این مدت زمان مشخص نگذرد، امکان این که از آن پوشش استفاده کنید را نخواهید داشت. برای مثال پوشش زایمان در بیمه تکمیلی درمان معمولاً ۹ ماه دوره انتظار دارد. همچنین در بیمه‌های انفرادی و خانواده هزینه درمان بیماری‌های مربوط به قبل از خرید بیمه جبران نمی‌شود. برای تهیه بیمه تکمیلی گروهی (شرکتی) نیز کافی است حداقل ۵۰% از پرسنل شرکت شما متقاضی تهیه بیمه باشند. البته برخی از شرکت‌های بیمه شرایط دیگری نیز دارند ولی کارشناسان ما در تیم‌شیم شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنند؛ کافی است فرم موجود در این صفحه را تکمیل بفرمایید و یا با ما تماس بگیرید.

مراحل خرید بیمه تکمیلی

این متن را با این عنوان شروع کردیم که چطور بیمه تکمیلی شویم؟ حال برای اینکه مراحل خرید بیمه درمان انفرادی یا خانواده را بدانید، اول باید مدارکی را آماده کنید. مدارکی از قبیل کارت ملی یا شناسنامه بیمه‌گذار و همچنین تهیه و تکمیل فرم بیمه تکمیلی برای ثبت نام. گاهی برخی از شرکت‌های بیمه از شما تصویر بیمه پایه‌تان را هم می‌خواهند که باید برایشان اسکن کنید و بفرستید. در مورد بیمه تکمیلی شرکتی، پس از انتخاب طرح و گرفتن نرخ آن، می‌بایست فایل اکسل مشخصات اسامی بیمه شدگان و همینطور لیست تامین اجتماعی جهت تنظیم قرارداد برای شرکت بیمه ارسال گردد. البته همه این مراحل توسط کارشناسان تیم‌شیم پیگیری و انجام خواهد شد.

دیگر لازم است درباره نحوه خرید بیمه تکمیلی بدانید که آن را در پاراگراف بعدی برایتان به شکل مفصل توضیح خواهیم داد. هدف از نگارش این متن، آشنایی شما با بیمه تکمیلی بود و این که لزوم داشتنش را بیش از هر وقت دیگری در زندگی‌تان درک کنید. احتمالاً همین که با جستجو به این متن رسیده‌اید، یعنی به فکر چیزی برای جبران هزینه‌های درمان هستید و چه محصولی بهتر از بیمه تکمیلی!

از کجا بیمه تکمیلی بخریم

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم به طور خاص به این موضوع پرداختیم که چطور بیمه تکمیلی شویم؟ شاید در ظاهر مسئله ساده‌ای باشد و همه بتوانند پیشنهادی بدهند درباره این که چطور باید این کار انجام شود، اما عدم شناخت کافی و همچنین شرکت‌های بیمه‌ای مختلف موجود در بازار بیمه، می‌توانند باعث سردرگمی شما شوند. به همین خاطر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از طریق وب‌سایت خرید اینترنتی بیمه تیم­شیم اقدام کرده و محصول بیمه‌ای موردنظر‌تان را سفارش دهید. در این صورت امکان استعلام قیمت و همچنین مقایسه میان شرکت‌های مختلف را خواهید داشت. اگر خواستید درباره هر شرکت بیمه و بیمه تکمیلی آن به طور جداگانه بدانید، می‌توانید در وبلاگ تیم­شیم جستجوی کوتاهی بکنید و درباره هر کدام از شرکت‌های بیمه که بیمه تکمیلی ارائه می‌کنند، مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید نمایید. همچنین کارشناسان ما جهت مشاوره تلفنی و یا برگزاری جلسه همراه شما هستند. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.