اگر مفهوم فرانشیز بیمه تکمیلی هنوز برای شما نا مانوس است، این مقاله را برای شما نوشته ایم. اگر سر و کارتان با بیمه بوده باشد احتمالاً همیشه یک نکته آزارتان داده و آن هم این که شما مجبور به پرداخت حق بیمه هستید تا در صورت بروز حادثه یا شرایط خاص بسته به موضوع بیمه شده، شرکت بیمه هزینه‌ها یا خسارتتان را جبران کند اما دست آخر این شما هستید که باز مجبور می‌شوید هزینه‌ای را بپردازید. برای کسانی که با چنین شرایطی روبرو نشده‌اند باید بگوییم که شرکت‌های بیمه، اغلب اوقات تمام هزینه‌های حادثه را جبران نمی‌کنند، بلکه درصدی از آن روی دوش فردی است که اتفاقی برایش رخ داده است. به آن درصدی که فرد بیمه‌گذار، خودش باید پرداخت کند، میگویند فرانشیز. حالا این فرانشیز که در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم موضوع صحبت ما قرار است باشد، در بیمه تکمیلی کمی متفاوت است. با بیمه تکمیلی درمان که آشنا هستید، اگر نیستید، مطالب زیادی در این باره در وبلاگ تیم­شیم قرار دارد.

فرانشیز بیمه تکمیلی
فرانشیز بیمه تکمیلی

ازآنجایی‌که بیمه تکمیلی، پوشش‌های متفاوتی ارائه می‌کند، فرانشیز بیمه تکمیلی برای هر کدام از این پوشش‌ها متفاوت است و ما قرار است درباره این موضوع برایتان بنویسیم. همراهمان باشید که سر و کارمان با کلی عدد و رقم خواهد بود.

خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

فرانشیز بیمه تکمیلی در لغت!

در لغت این واژه لاتین به معنی معافیت است اما در بازار بیمه معنای متفاوتی دارد و آن بخش از جبران خسارت را شامل می‌شود که بر عهده شرکت بیمه نیست. عدد و رقم فرانشیز برای هر کدام از پوشش‌های بیمه تکمیلی کمتر باشد، به این معناست که بیمه باید پول بیشتری بپردازد و شما پول کمتری! فکر نمی‌کنیم نیازی به مثال خاصی باشد اما همین را کلی بگوییم که اگر پوششی در بیمه تکمیلی، خسارتش ۱ میلیون تومان باشد و فرانشیز آن ۱۰ درصد تعریف شده باشد، یعنی شما باید ۱۰۰ هزار تومان بپردازید و باقی‌اش روی دوش شرکت بیمه خواهد بود. به همین سادگی.

انواع فرانشیز بیمه تکمیلی

این‌طور نیست که شما همیشه با درصدی مشخص روبروی باشید. در ادامه می‌خواهیم انواع و اقسام فرانشیز در بیمه تکمیلی را به شما معرفی کنیم که اتفاقاً گاهی اوقات نیاز به محاسبه است تا به درصد فرانشیز برسید.

فرانشیز مشخص و تعیین شده

اغلب اوقات، پوشش‌های بیمه تکمیلی به این صورت است که تکلیفتان را روشن کرده و فرانشیز آن رقم ثابتی است. این عدد هم در هنگام پرداخت خسارت، کسر می‌شود و مابقی آن هر چه که باشد پرداخت می‌شود.

فرانشیز درصدی از خسارت

نوعی از فرانشیز بیمه تکمیلی به صورت درصدی از خسارت تعریف می شود. یعنی هرچقدر خسارتی که شما متحمل شده‌اید بیشتر باشد، فرانشیز بیشتری هم گریبانتان را خواهد گرفت. اگر مثالش را بخواهید این‌طور می‌شود که اگر خسارت وارده ۵۰ میلیون تومان باشد و فرانشیز آن هم ۲۰ درصد خسارت تعیین شده باشد، آن وقت شما باید ۱۰ میلیون تومان از آن را بپردازید.

فرانشیز درصد از مبلغ مورد بیمه

یک رقمی در این شرایط تعیین می‌شود که به آن مبلغ مورد بیمه میگویند و بعد از آن فرانشیز به شکل درصد ثابتی روی آن مبلغ پیاده می‌شود. اینجا هم اگر مبلغ مورد بیمه بیشتر باشد، فرانشیز شما هم بیشتر خواهد شد. درست مثل شرایط قبلی.

فرانشیز ترکیبی بیمه تکمیلی

در این روش از فرانشیز بیمه تکمیلی هم مبلغ مشخص و هم درصد از خسارت، تعیین کننده خواهد بود. و بستگی دارد در ابتدا کدام یکی از آن‌ها تعیین شده باشد.

دلیل وجود فرانشیز بیمه تکمیلی

مجموعه منافعی وجود دارد که هم برای بیمه‌گذار است و هم شرکت بیمه‌گر که باعث می‌شود فرانشیز تعریف شود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

  • وجود فرانشیز باعث ارزان‌تر شدن حق بیمه پرداختی به شرکت بیمه می‌شود. این یعنی شما امکان توافق با شرکت بیمه را دارید که حق بیمه بیشتری بدهید و فرانشیزتان را به صفر نزدیک کنید.
  • این که چیزی به عنوان فرانشیز وجود دارد و باعث می‌شود بیمه‌گذار هم در پرداخت خسارت، سهیم باشد این شرایط را ایجاد می‌کند که بیشتر قوانین را رعایت کند و کمتر در شرایط قرار بگیرد که باعث جبران خسارت شود.
  • از دیگر مزیت‌های فرانشیز این است که اگر مبلغ خسارت کم باشد، بیمه‌گذار هرگز سراغ شرکت بیمه نمی‌رود و این یعنی افزایش توانگری مالی شرکت بیمه.
  • درنهایت هم وجود فرانشیز باعث می‌شود خیل افرادی که فکر می‌کنند مریض هستند یا وسواسی در بیماری دارند، بیخود به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

فرانشیز بیمه تکمیلی در شرکت های مختلف

بیمه تکمیلی جزو بیمه هایی است که تحت تأثیر عوامل مختلف، قیمتی را تعیین می کند. از سن بیمه گذار گرفته تا وضعیت سلامت، تعداد کسانی که می خواهند بیمه شوند، سقف تعهدات و فرانشیز. این یعنی حواستان باید به فرانشیز شرکت بیمه ای که می خواهید از آن بیمه تکمیلی بخرید، باشد. فرانشیز تکمیلی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد بوده و بسته به این که کدام پوشش را خریده باشید، این عدد متفاوت خواهد بود. مثلاً فرانشیز بیمه تکمیلی آسماری چیزی در حدود ۲۰ درصد بوده و اگر بیشتر از ۲۵ نفر بخواهند بیمه شوند، این عدد به ۱۵ درصد کاهش پیدا می کند. درباره بیمه SOS این مزیت بسیار خوب وجود دارد که افراد یک خانواده می توانند بدون فرانشیز از پوشش های بیمه تکمیلی برخوردار شوند. بیمه تکمیلی سامان هم به این صورت است که همه پوشش های بیمه تکمیلی این شرکت، ۱۰ درصد فرانشیز دارد. تقریباً اوضاعی بسیار منطقی دارد و اگر به دنبال خرید بیمه تکمیلی انفرادی هستید، بهترین گزینه روی میز، بیمه سامان است.

نحوه پرداخت فرانشیز بیمه تکمیلی 

در مطالب بسیاری که موضوعمان بیمه تکمیلی بوده، گفته ایم برای برخورداری از پوشش بیمه تکمیلی دو راه دارید. یکی این که سراغ مراکز درمانی طرف قرارداد با شرکت بیمه گرتان بروید که در این صورت، تنها هزینه ای که از جیب خواهید داد، همین فرانشیز است که همان جا پرداخت می کنید. اما راه دیگر این است که سراغ مراکز درمانی غیر طرف قرارداد بروید، همه مخارج را بپردازید و سپس با ارائه مدارک به شعب پرداخت خسارت شرکت بیمه گرتان، با کسر فرانشیز، هزینه تان را دریافت کنید. به همین سادگی. برای خرید بیمه تکمیلی هم که میدانید باید چه کار کنید، نه؟ ساده است. وارد وب سایت خرید آنلاین بیمه تیم­شیم می شوید و با چند کلیک ساده، بیمه تکمیلی خودتان را می خرید. اگر نیاز به مشورت دارید، کارشناسان ما هستند. اگر می خواهید قیمت ها را استعلام کنید، باز هم امکان برایتان فراهم است. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی

سوالات متداول

✅ فرانشیز بیمه تکمیلی چقدر است؟

شرکت های بیمه، اغلب اوقات تمام هزینه های حادثه را جبران نمی کنند، بلکه درصدی از آن روی دوش فردی است که اتفاقی برایش رخ داده است. به آن درصدی که فرد بیمه گذار، خودش باید پرداخت کند، میگویند فرانشیز.

✅ انواع فرانشیز بیمه تکمیلی کدامند؟

مشخص و تعیین شده
درصدی از خسارت
درصد از مبلغ مورد بیمه
ترکیبی

✅ دلیل وجود فرانشیز در بازار بیمه کدام است؟
  • وجود فرانشیز باعث ارزان تر شدن حق بیمه پرداختی به شرکت بیمه می شود. این یعنی شما امکان توافق با شرکت بیمه را دارید که حق بیمه بیشتری بدهید و فرانشیزتان را به صفر نزدیک کنید.
  • این که چیزی به عنوان فرانشیز وجود دارد و باعث می شود بیمه گذار هم در پرداخت خسارت، سهیم باشد این شرایط را ایجاد می کند که بیشتر قوانین را رعایت کند و کمتر در شرایط قرار بگیرد که باعث جبران خسارت شود.
  • از دیگر مزیت های فرانشیز این است که اگر مبلغ خسارت کم باشد، بیمه گذار هرگز سراغ شرکت بیمه نمی رود و این یعنی افزایش توانگری مالی شرکت بیمه.
  • درنهایت هم وجود فرانشیز باعث می شود خیل افرادی که فکر می کنند مریض هستند یا وسواسی در بیماری دارند، بیخود به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *