وقتی به هزینه های این روزهای زندگی تان فکر می کنید، یاد چه چیزهای می افتید؟ اولین کلمه ای که به خاطرتان می آید، چیست؟ وقتی به کرونا و بیماری های دیگر فکر می کنید، چطور؟ اصلاً شده یک بار بنشینید و به این فکر کنید اگر در این اوضاع و احوال اقتصادی، بیماری یا حادثه ای گریبانتان را بگیرد، چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟ جدای از همه آسیب های روحی و جسمی ای که می تواند برایتان داشته باشد، پای هزینه ای وسط است که نه تنها کم نیست بلکه بسیار هنگفت و سنگین است. خب، در چنین شرایطی اگر بیمه نباشید، چه کار می توانید بکنید؟ احتمالاً جوابتان این باشد که باید هر آن چیزی که تاکنون درآمد داشته اید یا برای خودتان و آینده ساخته اید را بگذارید وسط که بتوانید از شر بیماری و اتفاقات این چنینی خلاص شوید. البته که همین طور هم هست. تابه حال شده به خودتان بیایید و ببینید هیچ نوع بیمه ای در حوزه سلامت ندارید که کمک حالتان باشد؟

بیمه سلامت چیست؟
بیمه سلامت چیست؟

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است به معرفی محصولی بیمه ای در حوزه درمان بپردازیم که برای اقشار آسیب پذیر جامعه است. به هر حال همه نمی توانند از پس حق بیمه های بیمه تأمین اجتماعی بربیایند. این شما و این بیمه سلامت.

خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

معرفی بیمه سلامت

بیمه پایه سلامت از جمله محصولات بیمه ای است که جزو بیمه های پایه به حساب می آید و نخستین بار سال ۹۳ بود که برای تحت پوشش قرار دادن آن دسته از افراد جامعه که توانایی برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی را نداشتند، ارائه شد. درواقع اگر بخواهیم خلاصه اش را بگوییم در حوزه درمان در صنعت بیمه کشور، ما دو محصول داریم به نام بیمه پایه و بیمه تکمیلی. بیمه پایه می شود، بیمه ای که شما با داشتن آن می توانید بخشی از هزینه های مربوط به درمان را پرداخت کنید. البته پوشش هایی که بیمه پایه جبرانشان می کند نسبت به بیمه تکمیلی به مراتب کمتر است و سقف تعهدات آن نیز بسیار محدود است اما به هر حال از هیچ چیز، بهتر است. بیمه سلامت، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و مواردی مثل این، جزو بیمه پایه به حساب می آیند و موضوع این مطلب ما به طور خاص درباره بیمه سلامت است.

انواع بیمه سلامت

بیمه سلامت با در نظر گرفتن این که اقشار مختلفی در جامعه وجود دارند، طرح ها و محصولات بیمه ای متنوعی را ارائه کرده است که در ادامه انواع بیمه پایه سلامت را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • بیمه سلامت همگانی: این محصول بیمه ای را بدون این که هیچ هزینه ای به عنوان حق بیمه بپردازید، می توانید داشته باشید. درواقع بدون اینکه حق بیمه ای دریافت شود، خدمات درمانی را به بیمار ارائه می کند. البته برای این که بتوانید از بیمه سلامت همگانی بهره مند شوید نباید هیچ نوع بیمه دیگری از جمله بیمه تأمین اجتماعی داشته باشید.
  • بیمه سلامت ایرانیان: این بیمه با بیمه سلامت همگانی فرق دارد اما خیلی ها به اشتباه آن ها را در یک ظرف قرار می دهند. این محصول نیز از دیگر بیمه هایی است که بیمه سلامت ارائه می کند و تفاوتش در این است که باید برای داشتن این بیمه نامه، هزینه ای پرداخت کنید. حق بیمه سالانه بیمه ایرانیان، ۵۵۰ هزار تومان بوده که دولت نیمی از آن را پرداخت می کند و هزینه ای که یک فرد باید برای خودش بپردازد، ۲۶۴ هزار تومان است.
  • بیمه سلامت روستاییان: این بیمه نامه شامل حال همه ساکنین روستاها و شهرستان هایی است که زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت داشته باشد. درست مثل بیمه همگانی هیچ هزینه ای لازم نیست پرداخت شود و دولت همه حق بیمه ها را پرداخت می کند.
  • بیمه سلامت کارکنان دولت: افرادی که در سازمان های دولتی کار می کنند می توانند از این محصول بیمه ای استفاده کنند.
  • بیمه سلامت سایر اقشار: دانشجوها، طلبه ها، خانواده شهدا و جانبازان و همچنین مددجویان سازمان بهزیستی می توانند تحت پوشش بیمه سلامت سایر اقشار قرار بگیرند و از خدمات درمانی آن بهره ببرند.

شرایط بیمه سلامت

مثل هر بیمه درمانی یا به طور کلی هر محصول بیمه ای دیگر، برای این که بتوانید از بیمه سلامت بهره ببرید، باید شرایطی را داشته باشید. شرط اصلی برای داشتن بیمه سلامت این است که تحت پوشش هیچ گونه بیمه پایه دیگری مثل بیمه تأمین اجتماعی، بیمه خدمات درمانی، بیمه نیروهای مسلح و … نباشید. از دیگر شروط اصلی می توان به این نکته اشاره کرد که همه افرادی که به سن قانونی رسیده باشند (منظورمان ۱۸ سال تمام است) می توانند از خدمات بیمه سلامت بهره مند شوند. نکته دیگر این که بانوانی که سرپرستی خانواده نیز روی دوششان است هم می توانند در صورتی که از بیمه دیگری استفاده نمی کنند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند. درست مثل بیمه های دیگر درمانی، اعتبار بیمه نامه سلامت نیز، ۱ ساله بوده و بعد از ۱ سال بیمه نامه شما منقضی می شود و باید جهت تمدید آن اقدام کنید. هزینه ای که سال ۹۸ بری تمدید دفترچه سلامت تعریف کرده بودند، ۳ هزار تومان بوده و اگر برای اولین باشد که بخواهید این دفترچه برایتان صادر شود باید ۹ هزار تومان بپردازید.

پوشش های بیمه سلامت

درست مثل بیمه تأمین اجتماعی و دیگر بیمه های پایه، با داشتن بیمه سلامت می توانید همه هزینه های خدمات مربوط به بستری و خدمات درمانی سرپایی در بیمارستان ها، پاراکلینیک­ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی را جبران کنید. شما با داشتن بیمه سلامت هیچ محدودیتی برای خرید بیمه تکمیلی نخواهید داشت و می توانید جهت خرید بیمه تکمیلی انفرادی یا سازمانی اقدام کنید و از پوشش های بیشتری بهره مند شوید.

چگونه بیمه سلامت شویم؟

برای دریافت دفترچه بیمه سلامت نیازی نیست به صورت حضوری به سازمان بیمه سلامت مراجعه کنید. می توانید از طریق وب سایت این سازمان جهت خرید بیمه سلامت خود اقدام کنید. اول از همه باید کد ملی خودتان را در سامانه سازمان سلامت وارد کنید تا به تأیید آن ها برسد. بعد از تأیید کد ملی، اطلاعات شخصی و هویتی خودتان را وارد می کنید. بعد از یکی از دفاتر پیشخوان نزدیک محل سکونت خودتان را انتخاب می کنید. آدرس پستی خودتان را به شکل دقیق وارد می کنید. درنهایت برای خودتان یک نام کاربری و رمز عبور تعریف می کنید تا وضعیت دفترچه خودتان را کنترل کنید. از طریق سایت تیم شیم نیز می توانید خرید اینترنتی بیمه انجام دهید.

یک مرحله به خرید بیمه تکمیلی، نزدیک تر شوید!

بیمه پایه سلامت یا به طور کلی هر بیمه پایه دیگری تنها بخش اندکی از هزینه های درمانی شما را تحت پوشش قرار می دهد و البته پوشش های آن نیز تعداد محدودی دارد. اما با داشتن بیمه سلامت می توانید برای خرید بیمه تکمیلی اقدام کنید و با این کار، از پوشش های بیشتر با سقف تعهدات بیشتر، بهره مند شوید. برای بهره مندی از بیمه تکمیلی تنها کافی است از طریق وب سایت خرید اینترنتی بیمه تیم­شیم اقدام کرده و درخواست خرید بیمه تکمیلی گروهی خود را پر کنید تا کارشناسان ما به سرعت با شما تماس بگیرند و جهت صدور بیمه نامه تان، راهنمایی تان کنند. فراموش نکنید، تیم­شیم بیمه برنده هاست.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *