بیمه خدمات درمانی چیست؟ قرار است درباره بیمه‌ای برایتان بنویسیم که نامش این روزها تغییر پیدا کرده است. پیش از این که درباره آن چیزی بنویسیم، بگذارید از اهمیت داشتن بیمه پایه برایتان بگوییم. بیمه پایه یعنی همان بیمه تأمین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح، بیمه کمیته امداد و همین بیمه خدمات درمانی که این بار مورد بحث ماست. چند بار برایتان پیش آمده برای خرید دارویی به داروخانه رفته‌اید و بیمه نبودید و به همین خاطر کلی پول هزینه کردید؟ چند بار گذرتان به بیمارستان افتاد و به خاطر بیمه نبودنتان، متحمل خسارت سنگینی شده‌اید؟ به هر حال هر هزینه‌ای که دارید می‌کنید و برای درمان بیماری یا حادثه‌ای است که برایتان اتفاق افتاده، مثل این است که دارید خسارتی را پرداخت می‌کنید. داشتن بیمه پایه این امکان را به شما می‌دهد تا بخشی از هزینه‌هایتان را جبران کنید. از طرفی با داشتن بیمه پایه می‌توانید برای خرید بیمه تکمیلی درمان هم اقدام کنید.

بیمه خدمات درمانی
بیمه خدمات درمانی
خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

بیمه خدمات درمانی و انواع آن

بیمه خدمات درمانی که این روزها با نام بیمه سلامت شناخته می شود، انواع مختلفی دارد. چرا که به دستور دولت اخیر، در نظر گرفته شد تا این بیمه نامه، اقشار مختلف جامعه را تحت پوشش خدمات درمانی خود قرار دهد. حال هر کدام از انواع این بیمه ها، ویژگی ها و مزایای متمایز خودشان را دارند و در ادامه به بررسی این ویژگی ها و انواع بیمه خدمات درمانی (سلامت) خواهیم پرداخت.

اول | بیمه خدمات درمانی همگانی

جهت بهره مندی از این بیمه نامه نیازی به پرداخت هیچ حق بیمه ای نیست و به طور رایگان، افراد می توانند از آن استفاده کنند. البته نکته ای که وجود دارد این است که شما با داشتن این بیمه نامه امکان این که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرید را از دست خواهید داد. بیمه سلامت همگانی بیشتر مناسب کارگران فصلی است چرا که اگر ۶ ماه از پایان قراردادشان گذشته باشد، امکان این که از خدمات آن استفاده کنند را دارند.

دوم | بیمه خدمات درمانی ایرانیان

تقریباً مشابه بیمه سلامت همگانی است. با این تفاوت که شما برای داشتن بیمه  ایرانیان باید هزینه ای را به عنوان حق بیمه پرداخت کنید. حق بیمه سالانه بیمه  ایرانیان، ۵۵۰ هزار تومان است که دولت نصف آن را پرداخت می کند و ۲۶۴ هزار تومانش را شما باید خودتان بپردازید. با داشتن این بیمه نامه، شما امکان خرید بیمه تکمیلی را هم خواهید داشت. چرا که با خرید بیمه تکمیلی می توانید هزینه های درمانی بیشتری را تحت پوشش قرار دهید و هزینه بیشتری را جبران کنید. برای خرید بیمه تکمیلی سازمانی، کافی است از طریق وب سایت خرید اینترنتی بیمه تیم­شیم اقدام کنید. نکته آخر درباره بیمه  ایرانیان، این که اگر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشید، می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای تحت پوشش این بیمه قرار بگیرید.

سوم | بیمه روستاییان

از زیرمجموعه های بیمه خدمات درمانی همگانی می توان به بیمه روستاییان اشاره کرد که دخترهای بالای ۱۵ سال و پسرهای بالای ۲۰ سال می توانند از آن بهره مند شوند. ۶۸ درصد کسانی که از بیمه خدمات درمانی یا همان بیمه سلامت استفاده می کنند را روستاییان تشکیل می دهند.

چهارم | بیمه کارکنان دولت

همه کسانی که در سازمان ها یا شرکت های دولتی کار می کنند، تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرند. یعنی چیزی حدود ۱۶ درصد کسانی که بیمه خدمات درمانی دارند، کارکنان دولت هستند.

پنجم | بیمه سایر اقشار

هرچه باقی ماند و جزو موارد بالایی نبود، در این دسته قرار می گیرد. از دانشجو گرفته تا طلاب و خانواده شهدا و اقشاری از این دست، در این مورد قرار می گیرند و می توانند از بیمه خدمات درمانی یا همان بیمه سلامت بهره ببرند.

بیماری های خاص و بیمه خدمات درمانی!

بیماری هایی مثل ام اس، بیماری های مربوط به پیوند کلیه، دیالیز، تالاسمی و هموفیلی از جمله مواردی است که تحت پوشش بیمه خدمات درمانی (سلامت) قرار دارد و با داشتن این دفترچه می شود از خدمات آن استفاده کرد. درست مثل همه آن ۶۸ هزار نفری که در حال حاضر دارند از این بیمه نامه استفاده می کنند.

برای تمدید بیمه خدمات درمانی، باید پول بدهیم؟

بله. برای تمدید دفترچه بیمه سلامت باید ۳ هزار تومان بدهید. اگر قرار است دوباره دفترچه ای را برایتان صادر کنند، دفعه اول ۹ هزار تومان است و دفعه دوم ۱۸ هزار تومان باید بپردازید. نکته مهم در ارتباط با بیمه سلامت این است که نباید به هیچ عنوان تحت پوشش هیچ بیمه ای مثل بیمه بیکاری یا بیمه تأمین اجتماعی باشید. اگر بیمه تأمین اجتماعی دارید، اول از همه آن را باطل کنید و سپس برای دریافت بیمه خدمات درمانی اقدام کنید. به محض این که جایی مشغول به کار شوید و شما را بیمه تأمین اجتماعی کنند، از لیست بیمه خدمات درمانی خارج می شوید اما با داشتن دفترچه اش، همچنان می توانید تا یک سال از مزایای آن استفاده کنید.

خرید بیمه خدمات درمانی

دو را پیش رویتان است. یک این که به صورت حضوری سری به دفاتر پیشخوان دولت بزنید و کارهایی که از شما می خواهند را انجام دهید. سپس نصف هزینه ثبت نام برای دریافت دفترچه را بپردازید. دفترچه خدمات درمانی شما به مدت ۱ سال اعتبار دارد. راه دیگر این است که از طریق اینترنت جهت خرید بیمه سلامت اقدام کنید که آن هم روشی است به مراتب، سریع تر و مفیدتر برای این که شما را به نتیجه برساند.

خرید بیمه خدمات درمانی

دو را پیش رویتان است. یک این که به صورت حضوری سری به دفاتر پیشخوان دولت بزنید و کارهایی که از شما می خواهند را انجام دهید. سپس نصف هزینه ثبت نام برای دریافت دفترچه را بپردازید. دفترچه خدمات درمانی شما به مدت ۱ سال اعتبار دارد. راه دیگر این است که از طریق اینترنت جهت خرید بیمه سلامت اقدام کنید که آن هم روشی است به مراتب، سریع تر و مفیدتر برای این که شما را به نتیجه برساند.

همه این ها برای خرید بیمه!

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم به معرفی بیمه خدمات درمانی پرداختیم و گفتیم این همان بیمه سلامت خودمان است که چند سال پیش نامش این چنین بوده و اکنون نام دیگری دارد. به انواع آن پرداختیم و درباره این برایتان نوشتیم که چه ویژگی هایی دارند. بیمه پایه اولین قدم برای رسیدن به بیمه تکمیلی درمان است. بیمه ای که قرار است بیشتر هزینه های درمانی تان را جبران کند. چه چیزی از این بهتر؟ برای خرید بیمه تکمیلی، تنها کافی است از طریق وب سایت خرید اینترنتی بیمه تیم­شیم اقدام کنید و درخواست خرید بیمه تکمیلی را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و باقی مراحل را برایتان شرح دهند. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

۱ دیدگاه

  • برای عمل با برگه پذیرش و دفترچه بیمه ارتش ، به بیمارستان کوثر مراجعه کرده ام.از ساعت ۸ صبح.الان ساعت ۱۰ صبح هست.و همچنان ما منتظر مامور بیمه با وجود کرونا در سالن بیمارستان نشسته ایم.هیچ خبری از مامور بیمه درمانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *