شرایط بیمه تکمیلی را می دانید؟ چند سالتان است؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که چقدر قرار است زنده بمانید و این زندگی قرار است چه کیفیتی داشته باشد؟ قطعاً این کار را کرده‌اید. حتماً در دلتان این را در نظر گرفته‌اید که سالم باشم و زندگی‌ام را ادامه دهم اما مسائل مختلف دست به دست هم می‌دهند تا شرایط برایمان دشوار شود. طبیعی است! نمی‌توان جلوی طبیعت و جریانی که دارد به جلو می‌رود را گرفت اما می‌توان احتیاط‌ها و پیشگیری‌هایی انجام داد که کیفیت زندگی را افزایش دهد و در عین حال باعث شود همه چیز خیلی خوب پیش برود. شما انسان هستید و سلامتی‌تان از هر چیزی مهم‌تر است و خودتان هم بهتر میدانید که تا دلتان بخواهد این روزها بیماری و ویروس‌های جدید به وجود آمده است. پس داشتن چیزی از جنس بیمه درمان می‌تواند تا حد زیادی از نگرانی‌هایتان بکاهد.

شرایط بیمه تکمیلی کدامند؟
شرایط بیمه تکمیلی کدامند؟

احتمالاً درباره بیمه تکمیلی چیزهایی شنیده باشید یا دور و برتان کسانی باشند که این بیمه را داشته باشند. ما قرار است در این مطلب به شرایط بیمه تکمیلی بپردازیم و هر آن چیزی که لازم است درباره‌اش بدانید را با شما در میان بگذاریم.

خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

بیمه تکمیلی را که میدانید چیست؟

قبل از پرداختن به شرایط بیمه تکمیلی، بالاتر به این نکته اشاره کردیم که احتمالاً خودتان درباره بیمه تکمیلی اطلاعاتی داشته باشید اما با خودمان گفتیم، آمدیم و یک درصد شما اطلاعی از این بیمه نداشته باشید، آن وقت کل مطلب ما برایتان سخت خواهد بود و احتمالاً اصلاً وقت نمی‌گذارید آن را بخوانید. به همین خاطر مختصراً در این پاراگراف قرار است به معرفی بیمه تکمیلی بپردازیم و سپس درباره شرایط بیمه درمان برایتان می‌نویسیم. بیمه تکمیلی، محصولی است که طی آن شما قادر خواهید بود همه هزینه‌های مربوط به درمان خود را از طریق شرکت بیمه‌گر طرف حسابتان، جبران کنید. از هزینه‌های بستری گرفته تا هر هزینه دیگری مثل هزینه شیمی‌درمانی و غیره را می‌توانید با خرید بیمه تکمیلی جبران کنید و به هیچ عنوان فشاری روی شما نخواهد بود. به هر حال هزینه‌های درمان در این کشور به شدت زیاد شده و مدام هم دارد بالاتر می‌رود، پس داشتن چنین چیزی، سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

یکم | شرایط سنی بیمه تکمیلی

شاید مهم ترین عامل در شرایط بیمه تکمیلی را بشود همین سن در نظر گرفت. هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمالاً مشکلات جسمی و بیماری های زیادتری خواهید داشت، به همین خاطر شرکت های بیمه آمده اند و محدودیتی تعریف کرده اند تا کمتر ریسک کنند. شرایط بیمه تکمیلی بسته به این که نوع بیمه چه باشد، متفاوت است. مثلاً اگر بیمه تکمیلی گروهی مورد بحث ما باشد، برای بیش از ۱۰۰۰ نفر محدودیت سنی ای وجود ندارد اما برای زیر ۱۰۰۰ نفر، هر کسی که بیش از ۶۰ سال سن داشته باشد، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند. اگر بیمه تکمیلی انفرادی مد نظرمان است که باز مثل شرایط بالا اگر بیش از ۶۰ سال داشته باشد، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند و در عین حال اگر بیش از ۷۰ سال داشته باشید، بیمه تکمیلی نخواهید شد.

دوم | تاثیر سن فرزندان در شرایط بیمه تکمیلی

شاید تعجب کنید که سن فرزندان هم در شرایط بیمه تکمیلی تاثیر گذار است. خب، خیلی ها ممکن است برایشان این سؤال پیش بیاید که اگر بخواهید فرزندتان را بیمه تکمیلی کنید، آیا شرایط خاص و محدودیتی وجود دارد یا نه. فرزندتان اگر پسر باشد، تا ۲۲ سالگی و اگر اشتغال به کار نداشته باشد می تواند بیمه تکمیلی شود. البته این را هم در نظر بگیرید که تا وقتی محصل باشد این بیمه ادامه خواهد داشت و اگر فرزندتان دختر باشد، تا ۱۸ سالگی و تحت تکفل پدر به حساب می آید و تا زمانی که سر کار برود یا ازدواج کند می تواند تحت بیمه تکمیلی پدر باشد.

سوم | شرایط بیمه تکمیلی و سابقه بیماری

یک نکته مهم را همیشه در نظر داشته باشید. شرکت های بیمه، هرچقدر هم که محصول فوق العاده ای ارائه کنند، همیشه سود خودشان را نیز در نظر می گیرند که کاری است کاملاً منطقی. پس اگر همه بخواهند از همه پوشش های بیمه تکمیلی استفاده کنند و بالاترین سقف پوشش را هم داشته باشند، آن وقت سر سال نشده باید در آن شرکت بیمه را بست. به همین خاطر آن ها آمده اند و محدودیت هایی برای صادر کردن بیمه تکمیلی قائل شده اند. این شرکت ها برای کسانی که به بیماری سرطانی یا ام اس یا قلبی دچار باشند، بیمه صادر نمی کنند. بررسی سابقه بیماری افراد بسیار مهم است و شرکت های بیمه به خوبی به این موضوع واقف هستند. درواقع شما برای داشتن بیمه تکمیلی باید فرم سلامتی را پر کنید به سؤالات موجود در آن برگه با صداقت کامل جواب بدهید. شاید با خودتان بگویید که خب از کجا خواهند فهمید که ما دروغ میگوییم! باید خدمتتان بگوییم که اگر همان اول نفهمند، بعداً که مشکلی پیش آمد پرونده شما را بررسی می کنند و متوجه می شوند شما از قبل بیماری را داشته اید و آن وقت است که نه تنها حق بیمه هایتان را پس نمی دهند بلکه قراردادشان را هم فسخ می کنند.

چهارم | شرایط بیمه تکمیلی برای زایمان

خب، اینجا می خواهیم درباره مهم ترین مسئله در ارتباط با بیمه تکمیلی برایتان بگوییم و آن هم دوره انتظار است. یعنی مدت زمانی که شما باید صبر کنید تا از زمان خریدتان بگذرد و بتوانید از بیمه تکمیلی خودتان استفاده کنید. این دوره انتظار عموماً چیزی بین ۹ تا ۱۲ ماه است و شما به همین دلیل خاص هم که شده باید پیش از بارداری اقدام به خرید این پوشش کنید وگرنه امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

اکنون با آگاهی کامل از شرایط بیمه تکمیلی بخرید!

فکر کنیم این مطلبی که برایتان آماده کردیم تا حد زیادی توانسته باشد شما را قانع کند، دست به کار شوید و بیمه تکمیلی خرید. اگر نتوانسته به این فکر کنید چقدر قرار است دست به جیب شوید و هزینه دارو و بیمارستان بکنید. فراموش نکنید در این ایام کرونایی هم احتمالاً نگرانی شما بیش از پیش است و داشتن بیمه تکمیلی به شما آرامش خاطر می دهد و در عین حال بیشتر اتفاقات و خطرات آینده را جبران خواهد کرد. در انتها به این نکته اشاره کنیم که شرایط بیمه تکمیلی را حتماً با دقت بخوانید و سپس برای خرید آن اقدام کنید و تعیین کنید می خواهید چه پوشش هایی داشته باشد. این، مسئله ای بسیار مهم است. نگران چیزی هم نباشید، در هر مرحله که باشد، تیم­شیم هوایتان را خواهد داشت.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی

سوالات متداول

✅ بیمه تکمیلی چیست؟

همان طور که از نامش هم پیداست این بیمه به دنبال جبران هزینه های درمانی شما است. بیشتر می شود به آن مثل امکانی نگاه کرد که قرار است برایتان فراهم شود تا هزینه های گران قیمت درمانی را بپردازید. برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد، باید قراردادی ببندید با شرکت بیمه ای که مد نظرتان است و از آن بیمه تکمیلی درمان بخرید. البته حق بیمه شما باید به صورت سالانه پرداخت شود.

✅ منظور از دوره انتظار در شرایط بیمه تکمیلی چیست؟

دوره زمانی مشخصی که طی آن بیمه گر هیچ تعهدی برای جبران خسارت ندارد. یعنی مدت زمانی که شما باید صبر کنید تا از زمان خریدتان بگذرد و بتوانید از بیمه تکمیلی خودتان استفاده کنید. این دوره انتظار عموماً چیزی بین ۹ تا ۱۲ ماه است و شما به همین دلیل خاص هم که شده باید پیش از بارداری اقدام به خرید این پوشش کنید وگرنه امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

✅ شرایط سنی بیمه تکمیلی چیست؟

یکی از مهمترین عوامل در شرایط بیمه تکمیلی، سن بیمه شونده است.  شاید مهم ترین عامل بیمه تکمیلی را بشود همین سن در نظر گرفت. هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمالاً مشکلات جسمی و بیماری های زیادتری خواهید داشت، به همین خاطر شرکت های بیمه آمده اند و محدودیتی تعریف کرده اند تا کمتر ریسک کنند. شرایط بیمه تکمیلی بسته به این که نوع بیمه چه باشد، متفاوت است. مثلاً اگر بیمه تکمیلی گروهی مورد بحث ما باشد، برای بیش از ۱۰۰۰ نفر محدودیت سنی ای وجود ندارد اما برای زیر ۱۰۰۰ نفر، هر کسی که بیش از ۶۰ سال سن داشته باشد، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند. اگر بیمه تکمیلی انفرادی مد نظرمان است که باز مثل شرایط بالا اگر بیش از ۶۰ سال داشته باشد، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند و در عین حال اگر بیش از ۷۰ سال داشته باشید، بیمه تکمیلی نخواهید شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *