خودتان بهتر میدانید این روزها در چه شرایط سخت و دشوار اقتصادی و معیشتی به سر می‌بریم. همین معضل و در کنارش شیوع ویروس کرونا و اتفاقات این‌چنینی بسیاری که رخ می‌دهد باعث می‌شود، زندگی‌مان مسیر طبیعی‌اش را طی نکند و مدام با اتفاقاتی سر و کله بزنیم که شاید نسبت چندانی با آن نداریم ولی ناگزیریم برای این که اموراتمان بگذرد، تلاش کنیم و بیش از پیش کار کنیم. از هزینه‌های خورد و خوراک گرفته تا هزینه‌های مسکن و چیزهایی از این قبیل می‌تواند کمرشکن باشد اما همه این‌ها یک طرف، هزینه‌های درمانی اگر به این جمع اضافه شود، اوضاع به مراتب، بدتر خواهد شد. هزینه‌های درمانی یکی از آن هزینه‌هایی است که اگر به سبب بیماری یا حادثه درگیرش شوید می‌تواند حسابی آزارتان دهد. به همین منظور محصولات بیمه‌ای در حوزه درمان ارائه شده است که بیمه سلامت و بیمه تکمیلی جزو آن می‌باشند.

برای بیمه تکمیلی چه فرانشیـزی مناسب است؟
برای بیمه تکمیلی چه فرانشیـزی مناسب است؟

شما با خرید بیمه تکمیلی سازمانی از وب‌سایت تیم­شیم می‌توانید درصد قابل‌توجهی از هزینه‌های درمانی‌تان را جبران کنید. این وسط تنها هزینه‌ای که می‌پردازید، هزینه فرانشیـز است که در این مطلب از وبلاگ تیم­ شیم قرار است به طور مفصل برایتان بنویسیم کدام شرکت بیمه، فرانشیـز بهتری روی پوشش‌هایش، دارد.

فرانشیـز در بیمه درمان  چیست؟

فکر می‌کنیم پیش از این که برویم سراغ اصل مطلب و با اعداد و ارقامی روبرو شویم که شاید در ابتدا گیج‌کننده باشد، بهتر است توضیح مختصری در ارتباط با فرانشیـز در بیمه درمان  ارائه کنیم. ریشه فرانشیـز را اگر بخواهید، برمی‌گردد به کلمه‌ای فرانسوی به معنای معافیت و اغماض! البته در صنعت بیمه این معنا دست‌خوش تغییراتی شده و فرانشیـز به بخشی از خسارت گفته می‌شود که شرکت بیمه هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت آن ندارد و این همان هزینه‌ای است که فرد بیمه شده باید بپردازد. حالا هرچه مقدار این فرانشیـزی که گفتیم، کمتر باشد، شرکت بیمه باید هزینه بیشتری از خسارت وارده را جبران کند و قاعدتاً شما هزینه کمتری خواهید پرداخت. مثلاً اگر مقدار فرانشیـز یک پوشش بیمه تکمیلی ۱۰ درصد باشد، ۹۰ درصد هزینه درمانی را تا سقف تعهد تعیین شده، شرکت بیمه پرداخت می‌کند و باقیمانده آن را شما باید از جیبتان بپردازید. حالا این که مقدار این فرانشیـز چقدر باشد، فرق می‌کند و قبل از اینکه برویم سراغ اعداد، خیلی کوتاه سری به تعریف بیمه تکمیلی خواهیم زد.

بیمه تکمیلی و انواع آن

بیمه تکمیلی یکی از انواع محصولات بیمه‌ای در حوزه درمان به‌حساب می‌آید که هدف آن جبران مقدار قابل‌توجهی از هزینه‌های درمانی شما است. یعنی شما با داشتن بیمه پایه تنها بخش اندکی از برخی هزینه‌های درمانی را می‌توانید جبران کنید درحالی‌که بیمه تکمیلی به صورت نوعی مکمل به کمک شما خواهد آمد و بیشتر هزینه‌های درمانی‌تان را جبران خواهد کرد. بیمه تکمیلی توسط شرکت‌های بیمه به چند صورت مختلف عرضه می‌شود که می‌توان آن را به بیمه تکمیلی انفرادی و گروهی تقسیم کرد. البته برخی شرکت‌ها بیمه تکمیلی را برای خانواده‌ها نیز ارائه می‌کنند که شرایط خاص خودش را دارد و می‌توانید مطلب مختص بیمه تکمیلی خانواده را در وبلاگ تیم­شیم بخوانید. حالا می‌خواهیم به شرایط فرانشیـز در بیمه درمان  انفرادی و گروهی (سازمانی) بپردازیم.

فرانشیـز در بیمه درمان  انفرادی

برخی شرکت‌های بیمه مثل بیمه تعاون و بیمه سامان هستند که بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی نیز ارائه می‌کنند. این شرکت‌ها پوشش‌های خاصی را نیز ارائه می‌کنند که شخص می‌تواند علاوه بر خرید پوشش‌های اصلی بیمه تکمیلی از آن‌ها نیز بهره‌مند شود. البته با پرداخت حق بیمه بیشتر. به‌طورکلی برای همه پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی چیزی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد فرانشیـز تعریف شده است که بسته به نوع پوششی که از آن استفاده می‌کنید، این رقم متفاوت خواهد بود.

فرانشیـز در بیمه درمان  سازمانی

یکی از چیزهایی که بیمه تکمیلی سازمانی را به مراتب بهتر از باقی انواع بیمه‌های تکمیلی می‌سازد، این مزیتش است که همه چیز به توافق طرفین یعنی شرکت بیمه‌گذار و شرکت بیمه‌گر برمی‌گردد. یعنی شما به عنوان مدیر منابع انسانی یا مدیر شرکت تصمیم می‌گیرید تمام کارکنان شرکتتان را بیمه تکمیلی کنید. حداقل تعدادی که شرکت بیمه‌گر مورد نظرتان می‌خواهد را به عنوان داوطلب جمع می‌کنید و بعد از ثبت‌نام به صورت قرارداد، طی می‌کنید که می‌خواهید طرح بیمه تکمیلی سازمانی شما فلان پوشش‌ها را داشته باشد و فلان میزان هم سقف تعهد هر پوشش باشد. آن وقت اگر شرکت بیمه‌گر، با شرایطی که تعریف کرده‌اید، موافقت کند، میزان حق بیمه را برایتان تعیین می‌کند و سپس با توافق طرفین بیمه تکمیلی کارکنان شرکت شما صادر می‌شود. در این صورت این که حتی مقدار فرانشیـز هر پوشش نیز چقدر باشد می‌تواند سر میز قرارداد مورد بحث قرار بگیرد و شما در تعیین این مقدار نقش مستقیم داشته باشید.

اصلاً دلیل وجود فرانشیـز در بیمه چیست؟

تقریباً همه محصولات بیمه‌ای در صنعت بیمه، چیزی به نام فرانشیـز را دارد و دلیلش هم مسائلی است که در ادامه قرار است به آن‌ها اشاره کنیم.

  • یکی از مهم‌ترین دلایل وجود فرانشیـز را می‌توان ارزان‌تر شدن حق بیمه افراد تعریف کرد. البته همان‌طور که گفتیم شما در بیمه تکمیلی سازمانی می‌توانید با توافقی که با شرکت بیمه‌گر می‌کنید، مقدار حق بیمه را افزایش دهید تا درصد فرانشیـز کاهش پیدا کند.
  • این که شما در پرداخت خسارتی که برایتان پیش آمده، شریک باشید باعث می‌شود تا بیشتر از هر وقت دیگری در قبال پیشگیری از وقوع حادثه تلاش کنید و نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت نمایید. به هر حال میدانید اگر اتفاقی بیفتد، قرار است مبلغ قابل‌توجهی را که همان فرانشیـز باشد، از جیبتان بدهید.
  • نکته دیگری که وجود دارد این است که فرانشیـز در بیمه تکمیلی باعث می‌شود تا برای خسارت‌های جزئی سراغ استفاده از بیمه‌تان نروید و با این کارتان توانگری شرکت بیمه‌گرتان به مراتب بیشتر خواهد شد.
  • اگر از آن دسته از آدم‌هایی باشید که برای یک سرماخوردگی ساده یا حساسیت فصلی سراغ بیمارستان و مراکز درمانی می‌روید، وجود فرانشیـز باعث می‌شود این کار را نکنید و بر اثر وسواس بیش از حد، هزینه گزافی روی گردنتان نگذارید.

فرانشیـز در بیمه درمان  و شرکت‌های مختلف بیمه!

همان‌طور که بالاتر گفتیم بازه فرانشیـزی که برای پوشش‌های مختلف بیمه تکمیلی تعریف می‌شود بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است. بسته به شرکت بیمه‌ای که سراغش می‌روید و همچنین پوشش‌هایی که خریداری می‌کنید، این مقدار کم یا زیاد می‌شود و اگر صحبت از بیمه تکمیلی سازمانی باشد که همه چیز به توافق طرفین بستگی خواهد داشت. مثلاً فرانشیـز در بیمه درمان  انفرادی سامان برای همه پوشش‌هایی که ارائه می‌کند، ۱۰ درصد است یا بیمه آسماری برای گروه‌های بین ۱۵ تا ۲۵ نفر، فرانشیـز ۲۰ درصدی در نظر گرفته و اگر بالای ۲۵ نفر بخواهند بیمه تکمیلی شوند، می‌توانند از فرانشیـز ۱۵ درصد بهره ببرند.

داشتن بیمه تکمیلی ضروری است | خصوصاً با فرانشیـز!

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم به اهمیت وجود فرانشیـز و همچنین به عدد و ارقامی که شرکت‌های بیمه به عنوان فرانشیـز برای پوشش‌های مختلف بیمه تکمیلی تعریف می‌کنند، پرداختیم. در همین راستا به اهمیت خرید بیمه تکمیلی سازمانی اشاره کردیم و گفتیم داشتن آن باعث می‌شود تا از مزیت‌های بسیار زیادی برخوردار شوید. پس همین حالا دست به کار شوید و از طریق وب‌سایت خرید اینترنتی بیمه تیم ­شیم، درخواست خرید بیمه تکمیلی سازمانی را پر کنید تا کارشناسان ما ظرف مدت زمان کوتاهی با شما تماس بگیرند و شرایط بیمه تکمیلی سازمانی را برایتان شرح دهند. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *