برای این که کتابی را مطالعه کنید، چند انتخاب پیش رویتان است. مستقیما از فصل اول شروع کنید یا از مقدمه کتاب، خواندن را شروع کنید. شاید درنهایت تفاوتی نداشته باشد اما درواقع این طور است که اگر مقدمه را بخوانید و وارد داستان شوید، احتمالا بیشتر متوجه جهان داستان و زبان کتابی خواهید شد که پیش رویتان است. اگر بخواهید یک ساختمان را بسازید، اول از همه باید وقت مناسبی را صرف پایه های ان کنید و بعد بروید سراغ تکمیل کردن و رسیدن به ظواهر ان. وقتی صحبت از بیمه درمانی می شود نیز با چیزی مشابه این مثال ها روبرو هستیم. برای این که از خدمات درمانی بیمه درمان تکمیلی بهره ببریم، باید بیمه پایه داشته باشیم. برای داشتن این محصول بیمه ای، اول از همه باید بدانیم بیمه پایه چیست؟

بیمه پایه چیست؟
بیمه پایه چیست؟

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است به طور خاص درباره بیمه پایه و چیستی آن برایتان بگوییم. همراهمان باشید.

خرید بیمه شرکتی
خرید بیمه شرکتی

بیمه پایه چیست؟ | تعریفی تمام و کمال!

«بیمه پایه چیست؟» سؤالی بسیار اساسی و مهم است وقتی داریم از بیمه های درمانی حرف می زنیم. شما در حوزه درمان، با دو نوع بیمه طرف هستید. بیمه درمان پایه و بیمه درمان تکمیلی. همان طور که احتمالا حدسش را خواهید زد، بیمه پایه، ضرورتی است تا به بیمه درمان تکمیلی برسید. علاوه بر این، امکان ها و مزیت هایی نیز برایتان دارد. بیمه پایه توسط چند سازمان خاص، ارائه می شود و افراد می توانند از ان بهره ببرند. برخلاف تفاوت سازمان هایی که این محصول را ارائه می کنند، همه حمایت ها و پوشش هایی که ارائه می شود تقریبا مشابه است و کمی در جزئیاتشان ممکن است تفاوتی وجود داشته باشد. احتمالا همین حالا که دارید این مطلب را می خوانید، بیمه پایه داشته باشید. اگر ندارید هم بعد از خواندن این مطلب، حتما اقدام کنید و خودتان را بیمه کنید. این کار بیشتر از این که به نفع شرکت بیمه باشد، به نفع خود شماست.

انواع بیمه پایه

این که در کشوری باشید که بتوانید خودتان را در ان بیمه کنید، یعنی از ابتدایی ترین حقوق اولیه مدنی برخوردار هستید و چه چیزی بهتر از این؟ به هر حال شما در میان جمع زندگی می کنید و احتمال این که خطر ابتلا به بیماری برایتان وجود داشته باشد، کاملا منطقی است. خیلی ها به طور روزانه درگیر بیماری های مختلف هستند و شرایط اقتصادی در ایران به گونه ای است که اگر مراقب خودتان نباشید و گذرتان به بیمارستان بیفتد، باید هستی تان را بفروشید، بتوانید هزینه های بیمارستان را پرداخت کنید. در چنین شرایطی هزینه های درمانی افزایشی باورنکردنی داشته، درنتیجه بیمه پایه می تواند یکی از راه های کاهش یا جبران هزینه ها باشد. در ادامه به معرفی انواع بیمه های درمان پایه خواهیم پرداخت.

لزوم وجود بیمه پایه

در پاراگراف بالا به طور کلی درباره لزوم داشتن بیمه پایه برایتان نوشتیم. در ادامه پاسخ به این سؤال که بیمه پایه چیست؟ باید ببینیم چه ضرورت و لزومی برای داشتنش وجود دارد. حالا به صورت موردی درباره­اش خواهیم گفت.

  • جبران هزینه های درمان
  • امکان پرداخت بخشی از خسارات و در ادامه پرداخت مابقی به وسیله بیمه درمان تکمیلی
  • اطمینان از این که حمایتی دارید و نیازی نیست نگران اتفاقات غیرمنتظره باشید.
  • اعتماد به نفس بیشتری به عنوان یکی از اعضای جامعه خواهید داشت.
  • درنهایت این که امید به زندگی در شما افزایش خواهد یافت.

بیمه پایه تامین اجتماعی

از شناخته شده­ترین و معروف ترین بیمه های درمان پایه می توان به بیمه تامین اجتماعی اشاره کرد که خودش به دو دسته اجباری و خویش فرما تقسیم می شود. همه افرادی که در کل کشور مشغول کار هستند، شامل ان دسته اجباری می شوند و کارفرمایشان باید برای خرید بیمه پایه، اقدام کند. اگر افرادی هستند که شغل ازاد دارند هم می توانند سراغ دسته دوم بروند و خودشان را بیمه تامین اجتماعی خویش فرما کنند. امارها نشان می دهد ۲ سال پیش یعنی سال ۹۷، در نیمه اول سال، ۱۳ میلیون بیمه شده اصلی تامین اجتماعی در کشور وجود داشت. حالا طبق این امار اگر محاسبه ای کنیم خواهیم دید به طور کلی چیزی نزدیک به ۳۷ میلیون بیمه شده وجود خواهد داشت و اکنون این رقم به مراتب بیشتر خواهد بود. حق بیمه تامین اجتماعی، ۳۰ درصد حقوق ماهیانه بوده و برای ان هایی که کارفرما  هستند، ۲۳% حقوق و کارگران نیز باید ۷% حقوقشان را بپردازند.

مطالعه جزئیات بیمه تامین اجتماعی

بیمه پایه بیمه سلامت

یکی دیگر از انواع بیمه های درمان پایه را وزارت تعاون ارائه کرد که بیمه سلامت نام دارد. نخستین بار در سال ۷۳ بود که سازمانی به نام بیمه سلامت در ایران تاسیس شد. البته نه با این نام. درواقع هدف این بود، این شرکت بیمه همه اقشار و افراد جامعه را تحت پوشش خود قرار دهد. سال ۹۱ بود که همه نهادها و صندوق های این سازمان با یکدیگر ادغام شدند و دست اخر بیمه سلامت تشکیل شد. از جمله صندوق های بیمه سلامت می توان به بیمه روستایی، بیمه سلامت همگانی، بیمه کارکنان دولت، بیمه  ایرانیان و بیمه سایر اقشار اشاره کرد. شاید برایتان این سؤال به وجود بیاید که بیمه سایر اقشار شامل حال چه کسانی می شود؟ خانواده شهدا، ازادگان و جانبازان، روحانیان، طلاب، بسیجیان و ان هایی که تحت پوشش بهزیستی هستند. اگر جزو هیچ کدام از این دسته ها که گفتیم قرار نگیرید و هیچ بیمه پایه دیگری نیز شامل حالتان نباشد، ان وقت شما تحت پوشش بیمه  ایرانیان قرار می گیرید.

مطالعه جزئیات بیمه سلامت

بیمه پایه نیروهای مسلح

همان طور که از نامش احتمالا می توانید حدس بزنید، این بیمه پایه توسط سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح یعنی ساتا ارائه می شود. به طور خاص نیز سلامت، خدمات رفاهی و بازنشستگی افرادی که در نیروهای مسلح حضور داشته اند را پوشش می دهد. به طور کلی هم در حال حاضر چیزی نزدیک به ۵ میلیون نفر تحت پوشش این بیمه قرار دارند.

مطالعه جزئیات بیمه نیروهای مسلح

بیمه پایه کمیته امداد

از دیگر انواع بیمه پایه می توان به بیمه کمیته امداد اشاره کرد که هدف ان توانمند کردن افراد با به کار گیری ۳ طرح است.

  • طرح اشتغال و خودکفایی
  • طرح زنان سرپرست خانوار شهری
  • طرح مددجویان

همه افرادی که تحت پوشش هر کدام از ۳ طرح بالایی قرار داشته باشند می توانند از مزایای مربوط به سلامت و درمان، بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی استفاده کنند.

مطالعه جزئیات بیمه کمیته امداد

حالا بیشتر از هر وقت دیگری، بیمه پایه، ضروری است!

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم به طور خاص درباره بیمه پایه نوشتیم و سعی کردیم ان را تا حدی که می شود، معرفی کنیم. شناخت بیمه پایه به شما کمک می کند تا در ارتباط با حقوق اولیه تان به عنوان شهروند در این جامعه، اطلاعات داشته باشید. همچنین اگر تمایل به خرید بیمه تکمیلی داشته باشید، ابتدا باید بیمه پایه بخرید. همان طور که از نام بیمه تکمیلی پیداست، یکی از انواع رشته های بیمه ای است که جنبه تکمیل کنندگی دارد. به فکر سلامتی خودتان باشید و در خرید بیمه پایه تردید نکنید. فراموش نکنید، در تمام مراحل بیمه شدنتان، می توانید روی تیم­شیم حساب کنید.

خرید بیمه سازمانی
خرید بیمه سازمانی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *