احتمالاً تا به حال برایتان پیش آمده باشد که پولی را جایی (از بانک گرفته تا زیر بالش) پس‌انداز کرده باشید و در صورت نیاز سراغش رفته‌اید تا آن را به زخمی بزنید، نه؟ در اوضاعی هم زندگی می‌کنیم که زخم زیاد است و هر از گاهی از آن چند مرهمی که پیش پای آدم قرار می‌گیرد، باید استفاده کرد. بیمه عمر، یک امکان است. یک امتیاز و یک فرصت. درباره آن مفصل برایتان خواهیم گفت اما در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم قرار است به طور خاص درباره یکی از راه‌هایی که پیش پایتان قرار دارد، صحبت کنیم.

باز خرید بیمه عمر چیست؟
باز خرید بیمه عمر چیست؟

وقتی بیمه عمر می‌شوید، هر زمانی که دلتان بخواهد این امکان برایتان وجود دارد که پولی که داده‌اید را پس بگیرید. حالا دلیل این کارتان می‌تواند هر چیزی باشد. نیاز مالی، حوصله سرمایه‌گذاری بلندمدت را نداشتن یا عدم جذابیت شرکت بیمه طرف حساب! در چنین شرایطی امکان بازخرید بیمه عمر برایتان فراهم است.

بیمه عمر چیست؟

از بیمه عمر در همین وبلاگ درویشی ما، مطالب زیادی هست که می‌توانید بخوانید و با آن حسابی آشنا شوید اما هر بار بسته به موضوع صحبتمان، مختصر درباره بیمه عمر برایتان می‌نویسیم. اگر آن را می‌شناسید که برایتان مروری می‌شود برای ورود به بحث اصلی و اگر نه، که چه بهتر. این شما و این هم بیمه عمر: این نوع محصول بیمه‌ای در وهله اول دو کار مهم انجام می‌دهد و بعد از آن با پوشش‌هایی که می‌توانید تهیه کنید، کارکردهایش کم یا زیاد می‌شود. اولین مزیتش این است که بعد از مرگ، سرمایه‌ای به کسانی که شما تعیین کرده باشید، تعلق می‌گیرد. که این ویژگی بیمه عمر، آن را مهم می‌کند و دیگری این که می‌توانید به آن به شکل امکانی برای سرمایه‌گذاری نگاه کنید چرا که پولی می‌گذارید و اگر تا تمام شدن مهلت بیمه‌نامه‌تان، سالم و سلامت بودید، می‌توانید از پولتان که چند برابر شده، بهره ببرید و استفاده کنید. بیمه عمر به همین سادگی و شیرینی است.

مزایا و معایب باز خرید بیمه عمر

احتمالاً یک بار شده که در زندگی‌تان ماشینی خریده باشید، نه؟ احتمالاً پاسخ منفی به این سؤال زیاد باشد به همین خاطر این‌طور میگوییم که احتمالاً شنیده‌اید افراد درباره خرید و فروش ماشین حرف می‌زنند، نه؟ در میان صحبتشان همیشه یک موضوعی مطرح است که آن هم‌زمان خرید و زمان فروش ماشین است. در باز خرید بیمه عمر برای این که به سودتان باشد، باید به مدت زمانی که آن را می‌خرید و همچنین زمانی که خودتان را باز خرید می‌کنید توجه کنید. اول از همه این را بگوییم که هیچ‌وقت سراغ خرید بیمه‌نامه عمر آن هم به مدت زیر ۱۰ سال اقدام نکنید. حداقل روی ۲۰ سال یا بیشتر باید بایستید که انتظار سود خوب داشته باشید. این موضوع مهمی است. پس اگر هنوز ۱۰ سال از پرداخت حق بیمه نگذشته، هرگز سراغ باز خرید بیمه عمر نروید مگر این که دیگر خیلی مجبور شده باشید. متأسفانه باز خرید شدن زیر ۱۰ سال، ضرر محض خواهد بود.

دلایل باز خرید بیمه عمر کدامند؟

احتمالاً دلایل مختلفی برای باز خرید بیمه عمر وجود داشته باشد. برخی از آن‌ها را بر اساس باز خریدهایی که انجام شده، می‌توانیم بگوییم و خیلی‌هایشان بنا به شرایط اتفاق می‌افتد. یکی از مهم‌ترین دلایل باز خرید بیمه، نیاز مالی است. خودمانیم دیگر! شرایط و اوضاع اقتصادی جامعه آن‌قدر خوب نیست که بگوییم چنین موضوعی هرگز پیش نمی‌آید. اما امیدواریم چنین نیازی اگر هم خدای ناکرده قرار است پیش بیاید بعد از ۱۰ سال پرداخت باشد که حداقل سود کنید. دلیل دیگر باز خرید بیمه عمر را می‌توان امکان‌های دیگر و بهتر برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت. سرمایه‌گذاری روی بیمه عمر عملی است طولانی مدت و شاید شما فرصتی پیدا کنید و که زودتر بتوانید پولتان را چند برابر کنید. چرا از آن استفاده نکنید؟ این می‌شود دلیلی برای باز خرید. دلیل آخر هم این است که بعد از مدتی از خدماتی که شرکت بیمه طرف حسابتان نمی‌دهد، کلافه می‌شود و می‌خواهید خودتان را باز خرید کنید تا از شر آن شرکت خلاص شوید.

مراحل باز خرید بیمه عمر کدامند؟

همه حرف­های بالا را زدیم که اگر یک روز خواستید این کار را بکنید برایش دلیل داشته باشید اما اگر بی‌دلیل یا توجیه خاصی هم خواستید سراغ باز خرید بیمه عمر بروید، نگران نباشید. همه چیز روبه‌راه است. برای باز خرید بیمه عمر تنها کافی است سراغ یکی از نمایندگی‌های شرکت بیمه‌تان بروید و درخواست باز خرید را به شکل کتبی به شرکت موردنظر ابلاغ کنید. همان موقع است که آن‌ها نگاهی به سرمایه اندوخته شما می‌اندازند و بعد از آن همه پول را به شما پرداخت می‌کنند. البته این نکته را هم فراموش نکنید که اگر سر عدم پرداخت حق بیمه به شرکت بدهکار باشید، شرکت حق بیمه خود را از روی سرمایه شما برداشت خواهد کرد. حتی ممکن است جوری حق بیمه نداده باشید که همه حق بیمه بدهی‌تان با سرمایه برابر شود و چیزی دستتان را نگیرد. پس حواستان به پرداخت به موقع حق بیمه باشد.

مدارک باز خرید بیمه عمر کدام اند؟

پس تصمیمتان جدی است، نه؟ برای باز خرید بیمه عمر لازم است مدارک زیر را همراهتان داشته باشید:

  • بیمه‌نامه عمر (اصل)
  • مدارک شناسایی خودتان
  • فرم تکمیل شده درخواست باز خرید بیمه عمر

این فرم را که پر کنید، مدارک را هم که تحویل بدهید، ۱۰ تا ۱۵ روز کاری طول می‌کشد کارهای اداری مربوط به باز خرید بیمه عمر انجام شود. بعد از آن مبلغ به شماره حسابی که نوشته‌اید، واریز می‌شود و می‌توانید به بانک مراجعه کنید و آن پول را نقد کنید. به همین سادگی. البته سادگی زمان‌بری دارد ولی چاره‌ای نیست و این دیگر مراحل اداری‌ای است که باید طی شود.

پس اندازی به نام بیمه عمر

می‌توانید بیمه عمر را مثل همان پول نقدی بدانید که درون قلکی پس‌انداز می‌کردید. برای این که پول را از درون قلک بیرون بیاورید، زمانی می‌گذاشتید، برای این که عمل باز خرید بیمه عمر را انجام دهید هم باید ۱۰ – ۱۵ روز وقت بگذارید. عوضش میدانید پولی دستتان را می‌گیرد و سرمایه خوبی هم خواهد بود. پیشنهاد ما این است که تا حد امکان سراغ باز خرید بیمه عمر نروید تا از سرمایه نهایی آن بهره ببرید اما شرایط به شکلی است که نمی‌شود خیلی روی توصیه‌ها ایستاد و همیشه اتفاقی ممکن است همه ماجرا و معادلات ما را تغییر بدهد. پس اگر نیاز مالی داشتید، روی بیمه عمر حساب کنید. اگر سؤالی چیزی هم بود، روی ما حساب کنید. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

سوالات متداول

✅ بیمه عمر چیست؟
  • این نوع محصول بیمه‌ای در وهله اول دو کار مهم انجام می‌دهد و بعد از آن با پوشش‌هایی که می‌توانید تهیه کنید، کارکردهایش کم یا زیاد می‌شود. اولین مزیتش این است که بعد از مرگ، سرمایه‌ای به کسانی که شما تعیین کرده باشید، تعلق می‌گیرد. که این ویژگی بیمه عمر، آن را مهم می‌کند و دیگری این که می‌توانید به آن به شکل امکانی برای سرمایه‌گذاری نگاه کنید چرا که پولی می‌گذارید و اگر تا تمام شدن مهلت بیمه‌نامه‌تان، سالم و سلامت بودید، می‌توانید از پولتان که چند برابر شده، بهره ببرید و استفاده کنید. بیمه عمر به همین سادگی و شیرینی است.
✅ باز خرید بیمه عمر، ضرر است یا منفعت؟

در باز خرید بیمه عمر برای این که به سودتان باشد، باید به مدت زمانی که آن را می‌خرید و همچنین زمانی که خودتان را باز خرید می‌کنید توجه کنید. اول از همه این را بگوییم که هیچ‌وقت سراغ خرید بیمه‌نامه عمر آن هم به مدت زیر ۱۰ سال اقدام نکنید. حداقل روی ۲۰ سال یا بیشتر باید بایستید که انتظار سود خوب داشته باشید. این موضوع مهمی است. پس اگر هنوز ۱۰ سال از پرداخت حق بیمه نگذشته، هرگز سراغ باز خرید بیمه عمر نروید مگر این که دیگر خیلی مجبور شده باشید. متأسفانه باز خرید شدن زیر ۱۰ سال، ضرر محض خواهد بود.

✅ چه مدارکی برای بازخرید بیمه عمر لازم است؟

برای باز خرید بیمه عمر لازم است مدارک زیر را همراهتان داشته باشید:

  • بیمه‌نامه عمر (اصل)
  • مدارک شناسایی خودتان
  • فرم تکمیل شده درخواست باز خرید بیمه عمر

این فرم را که پر کنید، مدارک را هم که تحویل بدهید، ۱۰ تا ۱۵ روز کاری طول می‌کشد کارهای اداری مربوط به باز خرید بیمه عمر انجام شود. بعد از آن مبلغ به شماره حسابی که نوشته‌اید، واریز می‌شود و می‌توانید به بانک مراجعه کنید و آن پول را نقد کنید. به همین سادگی. البته سادگی زمان‌بری دارد ولی چاره‌ای نیست و این دیگر مراحل اداری‌ای است که باید طی شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *