تیم شیم: احتمالاً نام این محصول بیمه‌ای تاکنون بارها به گوشتان خورده است و برایتان سوال پیش آمده است که بیمه عمر چیست. اصلاً شاید تعاریف زیادی هم درباره‌اش شنیده باشید. با شنیدن نام بیمه عمر، اول از همه ذهن بسیاری از آدم‌ها می‌رود سراغ فوت یا مرگ سرپرست خانواده. اینکه اگر سرپرست خانواده‌ای از دنیا برود و بیمه عمر باشد، احتمالاً اهالی خانواده‌اش می‌توانند مستمری بگیرند و اموراتشان را بگذرانند. اما این همه کاری نیست که بیمه عمر انجام می‌دهد. بیمه عمر، محصولات و خدماتی متعددی را شامل می‌شود که موضوعات مختلفی را پوشش می‌دهند. پس بهتر است قبل از هر چیز با پاسخ به همین سوال شروع کنیم که بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر چیست؟ | وبلاگ تیم شیم
بیمه عمر چیست؟ | وبلاگ تیم شیم

اهمیت بیمه عمر به مراتب فراتر از برنامه‌ریزی برای شرایط بعد از فوت است. مزایا و ویژگی‌های آن نیز بسیار گسترده‌تر می‌باشد. به همین خاطر در این مطلب از وبلاگ تیم ­شیم قرار است درباره بیمه عمر، اهمیت داشتن آن، مزایای آن و دست آخر انواعی که دارد، حرف بزنیم و هر کدام را به شما معرفی کنیم. همراهمان باشید، هوایتان را داریم.

تعریف بیمه عمر | در یک کلام ؛ بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر از جمله حوزه‌های مهم بیمه اشخاص به شمار می‌رود که اگر بخواهیم نگاهی حقوقی به آن بیندازیم، می‌شود «قراردادی که طی آن شرکت بیمه‌گر در ازای دریافت حق بیمه، تعهد می‌دهد اگر فرد بیمه‌شده فوت کرد یا زنده ماند و به زمان معینی رسید، باید به بیمه‌گذار یا فرد دیگری که تعیین شده، مبلغی (به صورت سرمایه یا حقوق) بپردازد». یک نگاه دیگری هم هست که می‌گوید بیمه عمر، شکلی از بیمه است که تعهداتی که شامل آن می‌شود به طور کامل تابع طول عمر انسان است. که البته خودمان می‌دانیم شاید این تعاریفی که ارائه کردیم، سخت باشد اما هرچه جلوتر برویم، مسئله روشن‌تر می‌شود و شما بیشتر از قبل با بیمه عمر آشنا خواهید شد.

بیمه عمر قراردادی است که طی آن شرکت بیمه‌گر در ازای دریافت حق بیمه، تعهد می‌دهد اگر فرد بیمه‌شده فوت کرد یا
زنده ماند و به زمان معینی رسید، باید به بیمه‌گذار یا فرد دیگری که تعیین شده، مبلغی (به صورت سرمایه یا حقوق) بپردازد.

بیمه عمر چیست و چرا باید بیمه عمر بخریم؟

حال که دانستیم بیمه عمر چیست برویم سراغ اهمیت آن. مهم‌ترین دلیلی که می‌توان برای این پرسش، گفت این است که شما در ایران زندگی می‌کنید. نمی‌توانید این نکته را نادیده بگیرید که به هر حال در جغرافیای به خصوصی هستید. هر اتفاقی ممکن است برایتان بیفتد و هیچ تضمینی نیست فردای شما بهتر از امروزتان باشد. اگر سرپرست خانواده باشید یا فردی باشید که عده‌ای چشمشان به درآمدتان باشد، دیگر اوضاع به مراتب وخیم‌تر می‌شود و نیاز شما به بیمه عمر، بیشتر. از طرف دیگر اگر احتمال می‌دهید ممکن است اتفاق ناگواری برایتان بیفتد که وقتی در ایران زندگی می‌کنید، احتمال بعیدی هم به نظر نمی‌افتد، دلیل دیگری است که باید بیمه عمر داشته باشید.
برای اینکه خیلی هم منفی به ماجرا نگاه نکرده باشیم، باید بگوییم بیمه عمر این امکان را فراهم می‌کند که اگر روزی رسید و بازنشسته شدید و دیگر توان کار کردن نداشتید، بتوانید حقوقی ثابت داشته باشید و از آن ارتزاق کنید. یکی دیگر از دلایل مهم برای خرید بیمه عمر را می‌توان برنامه‌ریزی در نظر گرفت. این که در این جغرافیا خیلی نمی‌شود به آینده چشم دوخت اما حداقل می‌شود تضمین کرد برای ۱۰ تا ۱۵ سال بعدتان می‌توانید اندوخته‌ای کنار بگذارید و خیالتان از بابتش جمع باشد. بیمه عمر علاوه بر همه این‌هایی که گفتیم، امکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری هم هست. پس آن را جدی بگیرید و در خریدش تردید نکنید.

ویژگی های بیمه عمر کدامند؟

 • تأمین آتیه | چیزی که شاید خیلی برایمان مهم است و نمی‌دانیم چطور باید از پس آن بربیاییم. اگر سرپرست خانواده باشید، همیشه این نگرانی را دارید که اگر یک‌وقت برای من اتفاقی بیفتد، چه بر سر باقی اعضای خانواده‌ام می‌آید؟ یا نگرانی دیگرتان ممکن است این باشد که تا همیشه امکان کار کردن نخواهید داشت پس اگر به چنین روزی رسیدید، چگونه به معاشتان ادامه دهید؟ تأمین آتیه توسط بیمه عمر یعنی تأمین همه نیازهایی که مطرح شد.
 • امکان پس‌انداز | فکر می‌کنم همان‌طور که از نامش مشخص است شما می‌توانید هر مقداری که دلخواهتان است حق بیمه برای بیمه عمرتان پرداخت کنید چرا که اگر قصد پس‌انداز داشته باشید می‌توانید بعداً از آن بهره ببرید.
 • هدف، جبران خسارت نیست | وقتی صحبت از بیمه عمر به میان می‌آید همه اولین فکرشان این است که قرار است در صورتی که فرد نقص عضو شد یا از دنیا رفت، بیمه مبلغی را پرداخت کند. این‌ها هست اما بیمه عمر به مراتب بیشتر از این مورد است. می‌توانید روی آن برای تأمین آینده‌تان حساب کنید.

هرچه از مزایای بیمه عمر بگوییم، کم گفته‌ایم!

واقعاً هم همین طور است. در ادامه می‌خواهیم مفصل درباره مزایای این نوع بیمه برایتان بنویسیم که ببینید داشتنش چقدر بهتر از نداشتنش است:

اول | پرداخت خسارت‌ها

 • نقص عضو
 • هزینه‌های پزشکی مربوط به حادثه
 • آتش‌سوزی منزل و آسیب دیدنمان
 • ابتلا به امراضی خاص
 • از کارافتادگی

دوم | با درصدهای شگفت‌انگیز سود کنید!

خرید بیمه عمر سود قابل ملاحظه‌ای دارد. سودی که به شما داده می‌شود، نامش سود تضمینی بیمه عمر است. سال‌های ابتدایی حضور شما این سود بیشتر است و هرچه بگذرد کم می‌شود و دست آخر روی یک عدد ثابت می‌شود. مثلاً اگر این سود در سال‌های اول و دوم، ۱۷% باشد در ادامه یعنی در سال سوم و چهارم می‌شود ۱۴% و بعد هم روی ۱۰% ثابت می‌ماند.

سوم | بدون ضامن، وام بگیرید!

چه چیزی بهتر از این؟ اگر شرایطی پیش بیاید که شما به پولی نیاز داشته باشید، می‌توانید از بیمه عمر وام بگیرید. اگر مدت زمان مشخصی از شروع قراردادتان با شرکت بیمه‌گر گذشته باشد این امکان برایتان وجود دارد تا بدون ضامن یا قرار دادن سند، وام بگیرید. سود این مدل وام‌ها هم چیزی در حدود ۲۵% است. البته این با سودهای نجومی وامی که بانک‌ها می‌دهند فرق می‌کند. اینجا شما سعی می‌کنید با پرداخت این سود، آن مدت زمانی که پولتان نبوده یا به آن اضافه نمی‌شده را جبران کنید و باز هم برای خودتان قرار است به کار گرفته شود ولی در بانک‌ها این‌طور نیست.

چهارم | مالیاتی نگاه کنید!

سرمایه‌گذاری در بیمه عمر، یعنی خداحافظ مالیات. خداحافظ پرداخت مالیات سنگین! البته اگر سرمایه بزرگی دارید، این کار می‌تواند برایتان مهم باشد در غیر این صورت که خیلی برایتان تفاوتی نخواهد داشت.

انواع بیمه عمر

شکل‌های مختلفی برای دسته‌بندی انواع بیمه عمر وجود دارد اما اگر بخواهیم آن را به لحاظ ماهیت بیمه‌ای‌اش، دسته‌بندی کنیم باید به شیوه زیر عمل کنیم:

یک | بیمه عمر زمانی

که مناسب شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ می‌باشد. خرید این بیمه به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا افراد خود را بیمه کنند که اگر اتفاقی برایشان افتاد و فوت شدند، خانواده‌شان تأمین باشند. نام دیگری که برای این نوع بیمه انتخاب کرده‌اند، بیمه عمر گروهی است.

دو | بیمه تمام عمر

البته این نکته را در نظر داشته باشید که این نوع بیمه در ایران وجود ندارد. با داشتن این بیمه‌نامه، شرکت بیمه‌گر متعهد می‌شود اگر بیمه شده از دنیا رفت، هر مقدار سرمایه که تاکنون داشت باید به وراث قانونی او پرداخت شود. مدت زمان این بیمه‌نامه هم به صورت نامحدود می‌باشد.

سه | بیمه عمر تامین آتیه فرزند

این همان نوعی است که در صورت فوت شخص، مبلغی به صورت مستمری به فرزندان فرد پرداخت می‌شود. این اتفاق تا زمانی که کوچک‌ترین فرزند فرد به سن قانونی یعنی ۱۸ سال برسد، ادامه خواهد داشت.

انواع دیگری هم وجود دارند مثل بیمه عمر مانده بدهکار یا بیمه عمر و پس‌انداز و دست آخر بیمه عمر و سرمایه‌گذاری که به طور خاص در مطلبی جداگانه تک‌تکشان را برایتان شرح خواهیم داد و از ویژگی‌های آن‌ها برایتان خواهیم گفت.

جمع بندی بیمه عمر

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم درباره بیمه عمر و هر چیز مرتبط با آن برایتان نوشتیم. سعی کردیم درباره هر مسئله‌ای مثل انواع بیمه عمر، ویژگی‌های آن و همچنین مزایایی که دارد، ریز شویم و به جزئیات هم تا حد مکفی بپردازیم. قطعاً این، همه بیمه عمر نیست و در مطالبی که قرار است بنویسیم، به طور خاص به هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت و این بار تا جایی پیش می‌رویم که مطمئن بگوییم، چیزی از قلم نیفتاده است. با توجه به شناخت کلی و نسبی‌ای که پیدا کرده‌اید، احتمالاً باید راضی شده باشید که جهت خرید بیمه عمر اقدام کنید. اگر این‌طور است می‌توانید به راحتی از طریق وب‌سایت تیم­شیم کارتان را پیش ببرید و بیمه عمرتان را خریداری کنید. نگران چیزی هم نباشید، هر سؤالی داشتید، ما هستیم. تیم­شیم هوایتان را دارد.

سوالات متداول

✅ بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر از جمله حوزه‌های مهم بیمه اشخاص به شمار می‌رود که اگر بخواهیم نگاهی حقوقی به آن بیندازیم، می‌شود «قراردادی که طی آن شرکت بیمه‌گر در ازای دریافت حق بیمه، تعهد می‌دهد اگر فرد بیمه‌شده فوت کرد یا زنده ماند و به زمان معینی رسید، باید به بیمه‌گذار یا فرد دیگری که تعیین شده، مبلغی (به صورت سرمایه یا حقوق) بپردازد».

✅ چرا باید بیمه عمر بخریم؟

مهم‌ترین دلیلی که می‌توان برای این پرسش، گفت این است که شما در ایران زندگی می‌کنید. نمی‌توانید این نکته را نادیده بگیرید که به هر حال در جغرافیای به خصوصی هستید. هر اتفاقی ممکن است برایتان بیفتد و هیچ تضمینی نیست فردای شما بهتر از امروزتان باشد. اگر سرپرست خانواده باشید یا فردی باشید که عده‌ای چشمشان به درآمدتان باشد، دیگر اوضاع به مراتب وخیم‌تر می‌شود و نیاز شما به بیمه عمر، بیشتر. از طرف دیگر اگر احتمال می‌دهید ممکن است اتفاق ناگواری برایتان بیفتد که وقتی در ایران زندگی می‌کنید، احتمال بعیدی هم به نظر نمی‌افتد، دلیل دیگری است که باید بیمه عمر داشته باشید.

✅ بیمه عمر چه خساراتی را پرداخت می کند؟
 • نقص عضو
 • هزینه‌های پزشکی مربوط به حادثه
 • آتش‌سوزی منزل و آسیب دیدنمان
 • ابتلا به امراضی خاص
 • از کارافتادگی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *