شاید یکی از مهم‌ترین محصولات بیمه‌ای که تاکنون جهت خدمت‌رسانی به افراد عرضه شده را بتوان بیمه عمر در نظر گرفت. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که مزایای بیمه عمر چیست؟ بر خلاف تصور عامه، فواید بیمه عمر به پول پس از فوت محدود نمی شود. در عین حال می‌توان گفت بیمه عمر یکی از معدود بیمه‌هایی است که در نگاه اول همه میدانیم درباره چیست و چه کار می‌کند و هرچه نسبت به آن دقیق می‌شویم یا کسی درباره آن از ما می‌پرسد خیلی نمی‌توانیم از آن حرف بزنیم و بگوییم دقیقاً چه مزایایی دارد؟

مزایای بیمه عمر چیست؟ | تیم شیم
مزایای بیمه عمر چیست؟ | تیم شیم

دانستن مزیت‌ها و فوایدی که یک محصول دارد باعث می‌شود با نگاه بازتری سراغ آن برویم و اشتیاق بیشتری برای هزینه کردن داشته باشیم. هرچه این مزایا بیشتر باشد، انگیزه ما برای خرید نیز بیشتر خواهد بود. در این مطلب از وبلاگ تیم‌­شیم قرار است درباره همین موارد حرف بزنیم. قرار است بگوییم بیمه عمر به چه درد می‌خورد و فایده خریدنش چیست؟

هرچه از مزایای بیمه عمر بگوییم، کم است!

اینجا جدای گفتن از فواید بیمه عمر، کمی هم درباره پوشش‌های اضافی آن نیز حرف می‌زنیم و میگوییم داشتنشان چقدر بهتر از نداشتنشان است و چه خطراتی را می‌تواند در بربگیرد:

الف | اگر حادثه‌ای رخ دهد…

 • و نقص عضو شویم، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • و هزینه پزشکی برایمان تراشیده شود، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • و خانه‌مان آتش بگیرد و آسیبی به ما برسد، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • و ناگهان درگیر امراض خاصی شویم، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • یا ندهد و ما به دلیل بالا رفتن سن دچار از کارافتادگی شویم، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.

همه این‌ها که نوشتیم، فقط قسمت کوچکی از فواید بیمه عمر است. بسته به شرکت‌های مختلف بیمه‌ای، پوشش‌های اضافی‌ای که ارائه می‌شود می‌تواند متفاوت باشد. درست است در نگاه اول به این محصول باید به چشم یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید اما یادتان نرود با داشتن این بیمه، شما در مقابل هرگونه خطر و حادثه‌ای ناگهانی نیز دست خالی نخواهید بود و امکان جبران خواهید داشت.

نکته: اگر صرفاً هدفتان سرمایه‌گذاری است و می‌خواهید با خرید بیمه عمر به چنین کاری ادامه دهید، پیشنهاد می‌کنیم سراغ خرید پوشش‌های اضافی نروید چرا که از سرمایه فوت شما کم می‌کند.

ب | در سطح اقتصاد کلان هم که ببینید، خوب است!

ایران را خیلی نمی‌شود ملاک قرار داد اما در بسیاری از کشورهای جهان، این روزها بیمه عمر است که چرخه اقتصادی کشور را می‌گرداند. حق بیمه‌ای که افراد در طول سال پرداخت می‌کنند، می‌شود سرمایه‌ای برای شرکت‌های بیمه تا بتوانند آن را در صنایع مختلف به کار بگیرند و سرمایه‌گذاری کنند. آن‌ها این کار را با هوشمندی انجام می‌دهند و سود بسیار زیادی در پی خواهد داشت. از آن سود بی‌بهره نخواهید بود و تقریباً هشتاد درصد سود چنین سرمایه‌گذاری‌های بیمه‌ای، به فرد بیمه‌گذار تعلق خواهد گرفت. چه چیزی از این بهتر؟

پ | این حرف‌ها را بگذار کنار، چقدر سود می‌کنیم؟

خب، پس واجب شد برویم سراغ اعداد و ارقام تا پرده از لایه دیگری از زیبایی‌های بیمه عمر برداریم! خرید این محصول به شما سود می‌دهد. در چنین چیزی که موافق هستیم، نه؟ بالاتر هم گفتیم که حق بیمه‌هایی که می‌پردازیم، سرمایه‌ای است که در حوزه‌های مختلف به جریان می‌افتد، درست است؟ خب، حالا باید بگوییم وقتی پای سود بیمه عمر وسط می‌آید، شما با دو نوع سود طرف هستید. یکی سود تضمینی است که به شمایی که بیمه‌گذار باشید، تعلق می‌گیرد. سال‌های ابتدایی خریدتان این سود بیشتر است و هرچه جلوتر می‌رویم کمتر می‌شود و سپس به عددی مشخص می‌رسد و ادامه پیدا می‌کند. مثلاً با ۱۷% شروع می‌شود و دست آخر در ماه پنجم به ۱۰% می‌رسد.

سود دیگری که این وسط می‌توانید به دست بیاورید، همان سودی است که در پاراگراف بالا از آن گفتیم. سود به دست آمده از سرمایه‌گذاری. شما به عنوان بیمه‌گذار، سر و کارتان با سود تضمینی و سود مشترک‌المنافعی است که بالای ۲۰% هم می‌باشد.

ت | بدون ضامن و سند و هزار مانع دیگر، وام بگیرید!

آمدیم و همه چیز همیشه آن طوری پیش نرفت که پیش‌بینی کرده بودید. آمدیم و به مشکل اقتصادی خوردید که نیاز به وام داشتید و نمی‌توانستید ضامن یا سندی آماده کنید. آن وقت چه باید کرد؟ نگرانی ندارد. بیمه عمر که داشته باشید می‌توانید از آن وام بگیرید. بسته به شرکتی که از آن بیمه خریده‌اید، زمان مشخصی وجود دارد که باید صبر کنید، مثلاً ۶ ماه یا ۱ سال یا کمتر و بیشتر. بعدش می‌توانید اقدام کنید و تقاضای وام دهید. این‌طوری می‌توانید مبلغ قابل‌توجهی را بدون گذاشتن سند یا آوردن ضامن، تهیه کنید. فقط این را هم بگوییم که سود وامی که باید پس بدهید حدوداً ۲۵% است.

قبل از اینکه بترسید و بگویید، چقدر بی‌رحمانه باید بگوییم برخلاف بانک‌ها که وام‌هایی با سود ۲۷% یا ۳۰% می‌دهند، اینجا شما با پرداخت این سود، درواقع دارید جبران آن مدت زمانی را می‌کنید که پولتان نبوده و سودی برایتان نمی‌آمده است. همه کاری که می‌کنید، برای خودتان است.

ث | عینک مالیاتی هم به چشمتان بزنید!

سرمایه‌گذاری در بیمه عمر، یعنی خداحافظ مالیات. خداحافظ پرداخت مالیات سنگین! البته اگر سرمایه بزرگی دارید، این کار می‌تواند برایتان مهم باشد در غیر این صورت که خیلی برایتان تفاوتی نخواهد داشت.

ج | چه کسی چه چیزی گیرش بیاید؟

بیمه عمر که بخرید، خودتان تعیین می‌کنید بعد از ۱۲۰ سال عمر شما چه کسی مستمری بگیرد. مثلاً می‌توانید بگوییم همسرتان در صورت فوت شما، پولی نصیبش شود یا بگویید یکی از فرزندانتان. اما اگر کاری نکنید و چیزی را مشخص نکنید، برخورد شرکت بیمه بعد از فوت شما، با سرمایه‌تان، مطابق با قوانین مربوط به تقسیم ارث خواهد بود.

چ | گزینه بازخرید هم روی میز است!

هر وقت خواستید، هر زمان که اراده کردید، می‌توانید قرارداد بیمه عمرتان را فسخ کنید و وجهی را به عنوان ارزش بازخرید بگیرید. قراردادهای بیمه عمر را اصولاً ۵ – ۳۰ ساله می‌بندند اما دستتان باز است و می‌توانید مثلاً در سال ۱۷ام آن را فسخ کنید.

فواید بیمه عمر | تیم شیم
فواید بیمه عمر | تیم شیم

اگر هست، باز هم از مزایای بیمه عمر بگویید!

خب، لازم دارید تا بیشتر برایتان بگوییم؟ البته فکر می‌کنیم تا همین الآن هم نسبت به خرید بیمه عمر ترغیب شده باشید. اگر نه، همراه تیم­شیم باشید که قرار است انتهای مطلب، خودتان را بیمه کنید!

یک | پس‌انداز کنید!

یکی از کارهایی که این روزها نمی‌شود به صورت عادی انجام داد، پس‌انداز است. تا می‌آیید پولی را کنار بگذارید می‌بینید که آن را خرج کرده‌اید. پس خیلی نمی‌توانید روی پس‌انداز کردن خودتان حساب کنید. اینجاست که بیمه عمر وارد می‌شود. شما با پرداخت حق بیمه‌تان در طول سال، در انتهای سال، مبلغ قابل‌توجهی را به عنوان پس‌انداز خواهید داشت که مثل سرمایه شما است. یک سال که بگذرد می‌توانید همه‌اش را بگیرید و اگر نیازی به آن نداشتید بعد از ۱۰ سال می‌توانید مثل حقوق آن را ماهانه دریافت کنید.

دو | حقوق بازنشستگی!

پیش‌آمده فردی بود که از ۱۳ سالگی کار می‌کرده و حالا که سنش رسیده به ۵۰ دیگر نمی‌خواهد کار کند. اگر بیمه عمر باشد، می‌تواند روی حقوق بازنشستگی آن حساب کند. البته اینجا ما داریم درباره فردی حرف می‌زنیم که شغلش آزاد باشد. اگر فقط ۱۰ سال از پرداخت حق بیمه‌اش، بگذرد این امکان را دارد که به صورت ماهانه و به شکل مادام‌العمر یا در طول بازه زمانی مشخصی، حقوق بگیرد. این‌ها همه بستگی به قراردادی که با شرکت بیمه‌گر می‌بندید، دارد.

سه | بیمه عمر، سرمایه فوت شما خواهد بود!

قطعاً به این فکر کرده‌اید که بعد از مرگ شما، اعضای خانواده‌تان در فشار نباشند و آسیبی به آن‌ها وارد نشود. اگر بیمه عمر باشید، شرکت بیمه‌گر مسئولیت شما را به عهده خواهد گرفت و به بازماندگان و اهالی خانواده شما، سرمایه فوت خواهد داد. البته محاسبه سرمایه فوت به مواردی از جمله مقدار حق بیمه پرداختی‌تان بستگی دارد.

انواع دیگری هم وجود دارند مثل بیمه عمر مانده بدهکار یا بیمه عمر و پس‌انداز و دست آخر بیمه عمر و سرمایه‌گذاری که به طور خاص در مطلبی جداگانه تک‌تکشان را برایتان شرح خواهیم داد و از ویژگی‌های آن‌ها برایتان خواهیم گفت.

با این همه مزایای بیمه عمر، چرا نخریم!

در این مطلب از وبلاگ تیم­شیم سعی‌مان را کردیم از مزایا و فواید بیمه عمر برایتان بنویسیم. هرچه بود را هم نوشتیم. درباره هر کدام از مواردی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، تلاش کردیم جزئیاتی را بنویسیم که به شما کمک کند، تصمیمی هوشمندانه بگیرید. حالا دیگر انتخاب خودتان است که می‌خواهید بیمه عمر بشوید یا نه. هر تصمیمی بگیرید، تیم­شیم از شما حمایت خواهد کرد و هوایتان را خواهد داشت.

faq

سوالات متداول

✅ پوشش های بیمه عمر چیست؟
 • اگر نقص عضو شویم، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • اگر هزینه پزشکی برایمان تراشیده شود، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • اگر خانه‌مان آتش بگیرد و آسیبی به ما برسد، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • اگر ناگهان درگیر امراض خاصی شویم، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
 • اگر ما به دلیل بالا رفتن سن دچار از کارافتادگی شویم، بیمه عمر خسارتش را می‌پردازد.
✅ آیا روی بیمه عمر وام هم می توان گرفت؟
 • آمدیم و همه چیز همیشه آن طوری پیش نرفت که پیش‌بینی کرده بودید. آمدیم و به مشکل اقتصادی خوردید که نیاز به وام داشتید و نمی‌توانستید ضامن یا سندی آماده کنید. آن وقت چه باید کرد؟ نگرانی ندارد. بیمه عمر که داشته باشید می‌توانید از آن وام بگیرید. بسته به شرکتی که از آن بیمه خریده‌اید، زمان مشخصی وجود دارد که باید صبر کنید، مثلاً ۶ ماه یا ۱ سال یا کمتر و بیشتر. بعدش می‌توانید اقدام کنید و تقاضای وام دهید. این‌طوری می‌توانید مبلغ قابل‌توجهی را بدون گذاشتن سند یا آوردن ضامن، تهیه کنید. فقط این را هم بگوییم که سود وامی که باید پس بدهید حدوداً ۲۵% است.
✅ آیا بیمه عمر قابلیت بازخرید/لغو دارد؟
 • هر وقت خواستید، هر زمان که اراده کردید، می‌توانید قرارداد بیمه عمرتان را فسخ کنید و وجهی را به عنوان ارزش بازخرید بگیرید. قراردادهای بیمه عمر را اصولاً ۵ – ۳۰ ساله می‌بندند اما دستتان باز است و می‌توانید مثلاً در سال ۱۷ام آن را فسخ کنید.
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

حسام مقتداییمشاهده نوشته ها

متخصص تولید محتوا در حوزه بیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *