بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می‌گیرد
بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می‌گیرد

تیم شیم: همه چیز را به هم ریخته است. فرقی نمی‌کند کجا زندگی می‌کنید، آلمان، هند، سوییس یا ایران. زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است. حتماً متوجه شده‌اید که از چه حرف می‌زنیم. بله کرونا. شما هم احتمالاً زندگی شخصی و بیشتر از همه کار و شغلتان دچار مشکل شده‌اند. بعضی‌ها دورکار شده‌اند، بعضی‌ها پاره‌وقت کار می‌کنند، بعضی‌ها ترجیح داده‌اند فعلاً قید کار را بزنند و در خانه بمانند. برخی دیگر ولی شرایط اقتصادی زندگی‌شان به شکلی است که اوضاع برای‌شان سخت‌تر شده است، هم ترس کرونا را دارند و هم ترس بی‌پولی. در این مطلب به واکنش صنعت بیمه به وضعیت اقتصادی این دست افراد می‌پردازیم و از بیمه بیکاری کرونا می‌گوییم.

چه کسانی مشمول بیمه بیکاری دوران کرونا هستند؟

احتمالاً در جریان هستید که طبق دستورالعمل وزارت تعاون، سازوکاری ایجاد شده است تا به افرادی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه بیمه بیکاری پرداخت شود. سؤالی که برای خیلی‌ها پیش آمده این است که چه اشخاص و گروه‌هایی مشمول بمه بیکاری کرونا می‌شوند و چه اشخاصی نمی‌شوند؟

در تیم شیم بخوانید:

نسخه تیم‌شیم برای دورکاری

بنا به گفته مدیرکل بیمه بیکاری وزرت تعاون این بیمه به کسانی تعلق می‌گیرد که مشمول قانون کار هستند و کارفرما سه درصد حق بیمه بیکاری آنها را پرداخت کرده باشد. بنابراین بیمه بیکاری کرونا به افرادی که مشمول قانون بیمه بیکاری نیستند، تعلق نمی‌گیرد.
فرایند انتخاب مشاغل و پیشه‌های زیان‌دیده نیز بدین ترتیب است که وزارت کار، اطلاعات بررسی شده را در اختیار استان‌ها قرار می‌دهد و استان‌ها نیز ١٠ رسته فعالیت را که بیشتر تحت تأثیر ویروس کووید ١٩ قرار داشتند برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به شعبه‌های تامین اجتماعی معرفی می‌کنند.

این بیمه به کسانی تعلق می‌گیرد که مشمول قانون کار هستند
و کارفرما سه درصد حق بیمه بیکاری آن‌ها را پرداخت کرده باشد.

چه کسانی مشمول این بیمه نمی‌شوند؟

باتوجه به این دستورالعمل می‌توان گفت در بیشتر استان‌ها گروهی از مشاغل مشمول بیمه بیکاری در دوران کرونا نمی‌شوند. برای مثال بنا بر گفته مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری، به درخواست افراد با سابقه بیمه رانندگان درون شهری و برون شهری، کارگران ساختمانی، اختیاری و مشاغل آزاد در این استان ترتیب اثر داده نخواهد شد. یا همچنین مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد هم اعلام کرد که بمه بیکاری کرونا به گروهی از بیمه‌شدگان از جمله بیمه‌های خاص، مشاغل آزاد، خویش‌فرمایی، بیمه کارگران ساختمانی، قالیبافان، رانندگان حمل‌ونقل عمومی و شهری تعلق نمی‌گیرد.

چگونگی ثبت نام برای دریافت بیمه بیکاری در دوران کرونا

برای جلوگیری از مراجعه فیزیکی و کاهش تردد در زمان شیوع کرونا، اشخاص می‌توانند با مراجعه به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir ثبت نام و پس از بررسی و تأیید وضعیتشان از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند ‌شوند.
حداکثر مهلت ثبت نام تا پایان ادریبهشت ماه سال جاری است و افراد باید کد ملی، کد بیمه و کد کارگاه را در سامانه بیمه بیکاری وارد کنند و چنانچه اطلاعات با هم مغایرت داشته باشد سامانه پیام می‌دهد که آن فرد مشمول قانون بیمه بیکاری نیست.

برای ثبت‌نام بیمه بیکاری کرونا نیاز به مراجعه حضوری نیست
و افراد می‌توانند از طریق سایت وزارت کار نام‌نویسی کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *