اینشورتک چیست؟

 

اینشورتک تیم‌شیم بیمه و تکنولوژِی

اینشورتک تیم‌شیم | بیمه و تکنولوژِی

تیم‌شیم: نمی‌دانم تا به حال کلمه اینشورتک را شنیده‌اید یا نه. هدف ما از نوشتن این مطلب همین است. معرفی اینشورتک و همه چیزی که باید درباره آن بدانید. ابداع و ظهور این واژه در حوزه فینتک و دایره لغات خدمات مالی در اواخر دهه ۲۰۰۰ رخ داده است. درباره اینشورتک تعاریف مختلفی وجود دارد و هنوز تعریف واحدی در این خصوص در دست نیست.

بد نیست از خود این کلمه شروع کنیم. اینشورتک، ترکیب دو واژه بیمه (Insurance) و تکنولوژی (Technology) است. این واژه را که بیشتر توسط متخصصان و فعالان حوزه بیمه می‌شنوید. منظور از آن، اکوسیستمی از شرکت‌های متعدد است که در حوزه تکنولوژی بیمه فعالیت می‌کنند. درواقع می‌توان این شرکت‌ها را در میان اولین‌هایی دانست که از تکنولوژی، ابزارهای دیجیتالی و اینترنت اشیاء استفاده می‌کنند تا داده‌های خود را به آسانی تحلیل کنند و کارهایشان را با سرعت بیشتری در صنعت بیمه انجام دهند.

Insurance + Technology= InsurTech

ساده‌تر بگوییم شرکت اینشورتک یعنی استارتاپ یا شرکتی که در حوزه تکنولوژی بیمه فعالیت می‌کند. هدف اولیه این استارتاپ­‌ها، ایجاد تحول در کسب و کار سنتی بیمه است. در این مسیر برای رقابت با کسب‌و‌کارهای سنتی، طرح‌های تازه و خلاقانه‌ای ارائه می‌کند تا مشتریان را درگیر و جذب کند. ساده‌ترین امکانی که اینشورتک­‌ها فراهم می‌کنند، ارائه محصولات بیمه‌ای به صورت تمام دیجیتالی و آنلاین است.

البته پلترفم‌ها و شرکت‌های اینشورتک معمولاً بسیار فراتر از این عمل می‌کنند و همه تکنولوژی‌های جدید حال و آینده را در برمی‌گیرند. تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی، چت­‌بات­‌های H2C (انسان به مشتری) در توزیع و ابزارهای پیشرفته تحلیل که در تحلیل داده‌های بیمه‌ای از آن استفاده می‌شود.

فینتک چیست و چه نسبتی با اینشورتک دارد؟

تکنولوژی مالی (فینتک) را برای تکنولوژی تازه‌ای استفاده می‌کنند که به دنبال بهبود و خودکارسازی انتقال و استفاده از خدمات مالی است. در اصل، فینتک برای کمک به شرکت‌ها، صاحبان کسب‌و‌کار و مصرف‌کنندگان به کار گرفته می‌شود تا بتوانند عملیات مالی‌شان را با استفاده از نرم‌افزار و الگوریتم‌های تخصصی موجود بر روی کامپیوتر و امروزه، تلفن همراه هوشمند، مدیریت کنند.

فینتک، نخستین بار در قرن ۲۱ ظهور کرد و در ابتدا برای تکنولوژی به کار رفته در سیستم‌های بک-اند مؤسسات مالی استفاده می‌شد. به مرور تغییراتی اتفاق افتاد و بیشتر شرکت‌ها به سمت ارائه خدمات بیشتر به مصرف‌کننده پیش رفتند و درنتیجه اهمیت فینتک در حوزه خرید و مصرف مشتریان بیشتر شد. فینتک اکنون شامل بخش‌ها و صنایع متفاوتی همچون آموزش، بانکداری خرد و مدیریت سرمایه‌گذاری است. همچنین از دیگر بخش‌هایی که می‌توان به فینتک مرتبط دانست می‌توان به توسعه و استفاده از بلاک چین و ارزهای دیجیتال اشاره کرد. شاید به نظر می‌ررسد که فینتک در آینده‌ای نه‌چندان دور سهم بیشتری از صنعت بانکداری جهانی را به خود اختصاص دهد.

اینشورتک تیم شیم

به طور کلی، اصطلاح تکنولوژی مالی را می‌توان درباره شمار زیادی از نوآوری‌ها در نحوه معامله افراد در کسب‌و‌کار به کار برد؛ از اختراع پول دیجیتال گرفته تا کتابداری مدرن. از زمان انقلاب اینترنت و تلفن همراه هوشمند، فینتک تا رشد چشمگیری داشته است و اکنون به هر تکنولوژی کامپیوتری که در دفاتر پشتیبانی بانک‌ها یا شرکت‌های بازرگانی به کار گرفته می‌شود، اطلاق می‌شود. امروزه با فینتک می‌توان طیف گسترده‌ای از مداخلات تکنولوژی در امور شخصی و مالی را تعریف کرد. اینجا است که اینشورتک وارد گود می‌شود.

زیر و بم اینشورتک و خصوصیات آن

اینشورتک، تقریباً همه بخش‌های کسب و کار بیمه را تحت تأثیر قرار داده و باعث توسعه محصولات و خدمات مناسب برای مصرف‌کننده شده است. تأثیر اینشورتک در جهان بیمه به قدری واضح است که این روزها افراد با استفاده از ابزارهای نظارتی خودکار، ابزارهای اندازه‌گیری فعالیت‌هایشان و تلفن همراه هوشمندشان می‌توانند از مزایای بیمه استفاده کنند. اینشورتک زندگی افراد را به مراتب آسان‌تر ساخته و این همان چیزی است که باید از تکنولوژی انتظار داشت.

اینشورتک به استفاده از نوآوری‌های تکنولوژیک برای نوآوری، صرفه‌جویی و ارتقای بهره‌وری مدل کنونی صنعت بیمه اشاره دارد.

شرکت‌های بیمه، نوآوری‌هایی در بیمه تجارت نیز ایجاد کرده‌اند و این امکان را به صاحبان کسب‌و‌کارهای کوچک داده‌اند تا انواع مختلف بیمه را به صورت آنلاین و بدون کاغذبازی اداری، تهیه و در وقتشان صرفه‌جویی کنند. اینشورتک همچنین موفقیت‌هایی در زمینه ارزیابی و قیمت‌گذاری خطرات، رسیدگی به مطالبات و مدیریت دارایی کسب کرده است. شاید مهم‌ترین ویژگی اینشورتک برای بیمه‌گذاران را بتوان، دسترسی آسان افراد به بیمه و استفاده از مزایای آن دانست.

اینشورتک چه فرقی با کسب و کارهای سنتی بیمه دارد؟

به طور کلی بیمه جزء آن حوزه‌هایی بوده که در مقایسه با بخش‌های مالی، کمتر دست‌خوش تغییر شده و بافت کهنه خود را حفظ کرده است. همچنین شفافیت پایینی در بافت کهنه و سنتی بیمه وجود دارد. به این معنا که مشخص نیست چه کسی بابت انجام تراکنش‌ها پول دریافت می‌کند؟ این مشکلی است که حتی خود صنعت بیمه هم با آن درگیر است. از دیگر مشکلات کسب‌و‌کارهای سنتی بیمه می‌توان به سرعت پایین آن‌ها اشاره کرد. کاغذبازی‌های بیمه‌ای و امور مختلفی که در آن وجود دارد بسیار زمان‌بر هستند. کافی است یا باز هم درباره ضعف بافت سنتی بیمه بگوییم؟ تیر خلاص این فضای کهنه و زننده، پایین بودن امنیت اطلاعات آن است. همچنین هیچ مدیریت درستی برای ارزیابی داده‌های موجود، وجود ندارد. اینجاست که پای اینشورتک به ماجرا باز می‌شود. انقلاب بیمه‌­ای.

 

چهار مزیتِ اینشورتک وجود دارد که ما را از شکل سنتی بیمه دور می‌کند و به سمت دنیای جدید بیمه سوق می‌دهد:

✓ تبدیل فضای غیر شفاف سنتی بیمه به رابطه‌ای شفاف با مشتری
✓ ارتباط مستقیم بین تولیدکننده و مشتری بدون وجود واسطه
✓ تمرکز بر مشتری (تقاضا محوری) به جای شرکت‌محوری
✓ شانس بیشتر سود کردن کسب‌وکارهای کوچک

تحولات دنیای بیمه با ظهور اینشورتک

اینشورتک را می‌توان یک بیمه‌گر تمام عیار دانست. خیلی‌ها به این باور رسیده‌اند و به زودی شما نیز باور می‌کنید. اینشورتک به کمک قیمت‌گذاری و ارائه تجربه کاربری بهتر، مشتریان را به خود جذب می‌کند و در عین حال چیزی بیشتر از پوشش ریسک را به او می‌دهد تا مشتریانش را به طور مادام‌العمر حفظ کند. چه بپذیریم چه نه، بیمه در وضعیت گذار از یک انقلاب صنعتی است و در این میان همه ابعاد زنجیره ارزش آن به دلیل وجود اینشورتک، دست‌خوش تحول خواهد شد و اینشورتک هم به صورت مستمر مشغول ارائه راهکارهای جدید برای خدمت‌رسانی در این عرصه است.

تیم‌شیم اولین اینشورتک ارائه‌دهنده الگوی بیمه تیمی در ایران

به طور کلی وقتی صحبت از اینشورتک و زنجیره ارزش باشد، درخواست خسارت، پذیره‌نویسی بیمه و انواع بیمه عمر، غیر عمر، درمانی و بیمه خودرو را شامل می‌شود. تحول در حوزه بیمه اتفاقی غیر قابل پیش‌بینی نبوده همان‌طور که در صنعت خودرو شاهد تحولات بسیار زیادی بوده‌ایم. همان‌طور که صنایع مختلفی همچون حمل‌و‌نقل عمومی دست‌خوش تغییر شدند، صنعت بیمه نیز دچار تحول شده است. این تحول بزرگ در بیمه نیز می‌تواند منجر به تغییرات دیگری شود. مثلاً اگر امید به زندگی در جامعه افزایش یابد، دیگر از ابعاد ساده‌ای مثل آموزش و مسکن و کار عبور می‌کنیم و به دنبال تحولاتی در زندگی، مدیریت دارایی و صنعت مستمری بازنشستگی خواهیم بود. امروز، عصر ظهور اینشورتک است.

اهمیت و ضرورت وجود اینشورتک

مثل این است بگوییم چرا اطلاعات اداری را باید به صورت دیجیتالی وارد کامپیوتر کرد؟ این‌ها که روی برگه‌ها نوشته شده‌اند یا چرا باید عابربانک داشته باشیم وقتی سکه و اسکناس هست؟ وقتی این  اهمیت و ضرورت وجود اینشورتک را از همین مثال ساده می‌توان دریافت کرد و سپس به مواردی بسیار بزرگ‌تر تعمیم داد. به یاد بیاورید اوقاتی از روزتان را که صرف کاغذبازی‌های اداری بیمه می‌کردید یا آن زمانی را که برای دریافت خسارتتان مجبور بودید ساعت‌ها کار اداری را تحمل کنید. می‌بینید؟

اینشورتک و بیمه

تکنولوژی پا به هر صنعتی بگذارد، آسانی و راحتی چاشنی آن صنعت خواهد شد. شاید ساده‌ترین کاری که اینشورتک می‌تواند انجام دهد، دیجیتالی شدن همه امور بیمه‌ای شما باشد. دیگر نیازی نیست از وقت باارزش خود بزنید تا خودروی‌تان را بیمه یا بیمه‌نامه آن را تمدید کنید. همه این کارها به صورت دیجیتالی امکان‌پذیر است.

البته نمی‌شود این موضوع را نادیده گرفت که انقلاب در حوزه تلفن همراه و اینترنت در پیشرفت و توسعه اینشورتک تأثیر داشته است. قطعاً همه این‌ها در خدمت یکدیگر پیش رفته‌اند تا اکنون چنین امکانی برای بیمه‌گذاران فراهم شود. این روزها اینشورتک در سرتاسر دنیا به کار گرفته شده و ویژگی‌های تازه‌ای از جمله تعیین میزان خسارت به صورت دیجیتال به کمک آن فراهم شده است.

ما کجای این انقلاب بیمه‌ای هستیم؟

شاید سؤالی که از ابتدا ذهنتان را درگیر کرده بود و می‌خواستید زودتر به آن پاسخی داده شود این بوده باشد که “ما کجای این انقلاب بیمه‌ای هستیم؟” نه آن‌قدر دور هستیم که بگوییم هنوز مانده تا به آن برسیم و نه خیلی پیشرفته که بگوییم امکان تعیین خسارت به صورت دیجیتال را داریم. این روزها اینشورتک در ایران در حال توسعه و پیشرفت بوده و یکی از آن استارتاپ‌­های اینشورتکی که برای رفاه حال مشتریان تلاش می‌کند، تیم‌­شیم است. امکان خرید آنلاین بیمه بدنه و شخص ثالث از جمله ویژگی‌هایی است که اکنون در دسترس شما قرار داده و همچنین ویژگی‌های دیگری که به نوعی ارزش اجتماعی به حساب می‌آیند و در عین حال به شما در داشتن زندگی بهتر کمک می‌کنند نیز برایتان فراهم شده است. اکنون به شما برمی‌گردد که می‌خواهید در معادلات دنیای دیجیتال (خصوصاً اینشورتک) کجا قرار داشته باشید؟

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

میثاق نعمت گرگانیمشاهده نوشته ها

  • میثاق نعمت گرگانی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *