تیم‌ شیم: همان‌طور که از عنوان این مطلب مشخص است، خیلی جمع‌جور می‌خواهیم مروری کنیم بر گران‌ترین برآورد و مطالبه خسارت بیمه در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف. همراه ما باشید.

گران‌ترین خسارت‌های تاریخ بیمه
گران‌ترین خسارت‌های تاریخ بیمه

بحران بانک جهانی در سال ۲۰۰۸

این بزرگترین‌شان است. وقتی درباره تجارت و کشورهایی صحبت می‌کنیم که میلیاردها دلار زیان کرده‌اند، احتمال رشد نجومی برآورد خسارت مالی، به شکلی تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. سرانجام در سال ۲۰۰۸ آن‌چه که فکرش را هم نمی‌کردیم، اتفاق افتاد. با سقوط بازار مالی جهانی و مقروض شدن بانک‌ها، اقتصاد‌ کشورهای بزرگ جهان تا آستانه‌ ورشکستگی پیش رفت.

میزان ادعای خسارتی که زیان‌دیده‌های این بحران جهانی مطرح کردند به عدد سرسام‌آور ۲۱.۵ تریلیون دلار رسید. پیامد این اتفاق این بود که شمار زیادی از شرکت‌های بیمه بر قیمت حق بیمه‌های خود افزودند؛ روندی که همچنان ادامه دارد. همچنین تعدادی از شرکت‌های بیمه، پوشش خسارت ناشی از بحران‌های مالی بین‌المللی را از سبد خدمات و محصولات خود حذف کردند.

یازده سپتامبر

حمله تروریستی به برج‌های دوقولو و ساختمان پنتاگون، جهان را تغییر داد. نه فقط هزاران نفر جان‌شان را در اثر یکی از تراژیک‌ترین اتفاقاتِ تاریخ معاصر، از دست دادند؛ بلکه جهان نیز درگیر جنگ شد. از نظر اقتصادی حمله نظامی آمریکا که آن را «جنگ علیه تروریسم» نامید، میلیاردها دلار هزینه به آمریکا تحمیل کرد. مجموع خسارتی که شرکت‌های بیمه برای خسارت ساختمان، بیمه عمر و خسارت مختل شدن داد و ستد پرداخت کردند، چیزی حدود ۴۰ میلیارد دلار بود.

گران‌ترین خسارت‌های بیمه
گران‌ترین خسارت‌های بیمه

ابرهای خاکستر ایسلند

زمانی که آتشفشان «ایافیاتلایوکوتل» ایسلند در سال ۲۰۱۰ فوران کرد، ابرهای خاکستر در سطحی آسمان اروپا و آمریکای شمال را دربرگرفتند که پرواز هواپیماها غیرممکن شد. غلظت ابرهای خاکستر در حدی بود که چندیدن روز، هوایپیماها بر روی باند فرودگاه زمین‌گیر شدند و تمامی پروازها برای مدت ۶ روز لغو شدند. مسافران در فرودگاه‌ها گیر افتاده بودند و این لغو پروازها و توقف تجارت ناشی از آن زیان‌های زیادی را موجب شد. خسارت صنعت حمل‌و‌نقل هوایی و هتلداری به عدد وحشتناک ۳.۴ میلیارد دلار رسید. عددی چنان سنگین که فرایند دریافت خسارت از بیمه‌ها را بسیار زمانبر و طولانی کرد.

گران‌ترین برآورد خسارت بیمه شخصی

روآن اتکینسون، بازیگر و طنزپرداز محبوب بریتانیایی که بسیاری از ما او را بابت ایفای نقش در مجموعه تلویزیونی مستر بین می‌شناسیم؛ رکورد گران‌ترین مطالبه خسارت تاریخ بیمه را داراست.  اتکینسون در سال ۲۰۱۱ میلادی با ماشین لوکس و اسپرت مک‌لارن F1 تصادف کرد. شدت تصادف به حدی زیاد بود که مدت زمان تعمیر آن نزدیک به یک سال زمان برد. اتکینسون که سابقه خوبی هم در رانندگی نداشت، هزینه‌‌ای تقریباً ۱.۵۰۰.۰۰۰ دلاری برای شرکت بیمه‌ اتومبیلش تراشید.

دوستان پشمالوی ما

حیوانات خانگی بخش مهم و دوست‌داشتنی زنگی همه ما هستند، اما هنگامی که بیمار می‌شوند، هزینه‌های درمانشان می‌تواند به قدری زیاد بشود که حتی فکرش را هم نمی‌کنیم. امروز بیشتر افراد، حیوانات خانگی‌شان را بیمه می‌کنند تا در صورت بیماری و صدمه زیر پوشش بیمه باشند. در سال ۲۰۰۷ جراحی پیچیده کلیه یک موگی (یک نژاد گربه) نزدیک به ۲۲.۰۰۰ دلار هزینه دربرداشت. هزینه‌ای که شرکت بیمه آن را پرداخت کرد.

بیمه شیم

تیم شیم: به این لیست می‌توان گزینه‌های پرشمار دیگری هم اضافه کرد. از سونامی ژاپن و تخریب نیروگاه هسته‌ای گرفته تا آتش‌سوزی استرالیا که زیان و خسارت زیادی را برای تعداد زیادی از مردم و نهادها ایجاد کرد. نکته مهم این است که از سوانح طبیعی گرفته تا اشتباهات انسانی، ما نیاز داریم که از سلامتی و دارایی‌هایمان مراقبت کنیم. بیمه همان چیزی است که هم می‌تواند خسارت‌های مالی ما را جبران گند و هم برای‌مان آسایش خاطر ایجاد کند. چیزها و آدم‌هایی را که دوست داریم بیمه کنیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

میثاق نعمت گرگانیمشاهده نوشته ها

  • میثاق نعمت گرگانی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *