تیم‌شیم: مقاله مفصلی درباره اینشورتک نوشته‌ایم که می‌توانید در همین وب‌سایت آن را مطالعه کنید (اینشورتک چیست؟). اما بد نیست پیش از این که وارد بحث اینشورتک‌ها و بیمه خودرو بشویم، مروری بر تعریف اینشورتک داشته باشیم. اینشورتک، زیرمجموعه‌ای از فینتک است. در واقع تکنولوژی به کار گرفته شده در ایجاد، توزیع و اداره کسب و کار بیمه است. اپلیکیشن‌­های هوشمند و اکسسوری‌های پوشیدنی دیجیتال و پردازش خودکار داده‌ها همگی از ابزارهای اینشورتک به شمار می‌روند. اینشورتک برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های مشتریان جهت ارائه خدمات بهتر، بسیار مفید است. از تکنولوژی در حوزه‌های مختلف بیمه از جمله بیمه سلامت و بیمه عمر استفاده می‌شود.

علاوه بر پوشش بیمه سلامت و بیمه عمر، چند حوزه دیگر نیز وجود دارد که اینشورتک می‌تواند آن‌ها را هم تحت پوشش خود قرار دهد که در این میان می‌توان به بیمه خودرو اشاره کرد. پلتفرم‌های پیچیده‌ای در حوزه اینشورتک در حال توسعه هستند که به نظر می‌رسد به کمک آن‌ها بشود خطر وارده به ماشین را ارزیابی کرد و همچنین می‌توانند تشخیص دهند در حال حاضر چه کسی پشت فرمان نشسته و موقعیت مکانی او دقیقاً چیست.

وقتی از اینشورتک حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

با توسعه این سیستم‌ها، احتمالاً شرکت‌های اینشورتک، نقششان در قیمت‌گذاری و برآورد خسارات افزایش می‌یابد. ماهیت بیمه در سرتاسر جهان در حال تغییر است چراکه افراد این روزها بیشتر تمایل به اجاره ماشین دارند تا این که بخواهند یکی برای خودشان بخرند. در چنین شرایطی دانستن این که چه کسی هنگام بروز حادثه پشت فرمان نشسته، اهمیت پیدا می‌کند.

وسایل نقلیه اتوماتیک به زودی امکان ارتباط تلماتیک پیدا می‌کنند که این می‌تواند برای آینده بیمه و اینشورتک حائز اهمیت باشد. منظور از ارتباط تلماتیک، ابزارهایی است که از آن برای تجزیه و تحلیل اطلاعات حرکت خودرو استفاده می‌شود. مثلاً ارتباط از راه دور، ایمنی جاده، سنسورهای تعبیه شده روی اتومبیل و غیره. درواقع این همان چیزهایی است که در خودروها به کار گرفته می‌شود و به کمک تکنولوژی از آن برای تعیین خسارات بیمه‌ای استفاده می‌شود.

منظور از ارتباط تلماتیک، ابزارهایی است که از آن برای تجزیه و تحلیل اطلاعات حرکت خودرو استفاده می‌شود

مزایای اینشورتک خودرو

اینشورتک خودرو، مزایای زیادی دارد. شاید مهمترین مزیت اینشورتک این است که واقعیت‌های ظریف زندگی روزمره فرد را به خوبی در نظر می‌گیرد. انسان مدرن، این روزها وقتی برای اینکه در شرکت بیمه بگذراند، ندارد. مزایا و دستاوردهای فناوری در سطوح مختلف زندگی روزمره در حدی بوده است که وقت گذاشتن برای کاغذبازی در ادارات دیگر معنای خود را از دست داده است و حتی شاید بتوانیم بگوییم مسخره است. در چنین شرایطی اینشورتک به کمک افراد می‌آید و این امکان را برایشان فراهم می‌کند که تنها با چند کلیک و به صورت آنلاین جهت خرید بیمه‌نامه ماشینشان اقدام کنند. آن وقت علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، امکانی برای کنترل وضعیت خودشان را به صورت آنلاین دارند.

همچنین امروزه از هوش مصنوعی برای ارائه خدمات مناسب برای مشتریان اینشورتک استفاده می‌شود. استفاده از هوش مصنوعی در اینشورتک می‌تواند این امکان را فراهم سازد تا اطلاعات مورد نیاز مشتری با سرعتی چند برابر سرعت انسان، خدمات و داده‌های مورد نیاز فرد را به او ارائه کند.
اینشوریفای (Insurify) یک استارتاپ اینشورتکی است که از هوش مصنوعی و سیستم پردازش زبان طبیعی برای آسان ساختن فرایند خرید بیمه خودرو به صورت آنلاین استفاده می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی در اینشورتک می‌تواند این امکان را فراهم سازد تا اطلاعات مورد نیاز مشتری با سرعتی چند برابر سرعت انسان، خدمات و داده‌های مورد نیاز فرد را به او ارائه کند.

یا اکثر استارتاپ‌های دیگری که با استفاده از اینترنت اشیا (Internet of Things) داده‌هایی بسیار جزئی را درباره مشتریان به آن‌ها ارائه می‌کنند تا بتوانند از خدمات بیمه‌شان به خوبی استفاده کنند. برای مثال، بیمه مناسب برای رانندگان مبتنی بر داده‌هایی که بیمه‌گذاران قبلی داشته‌اند، به مشتری جدید پیشنهاد می‌شود و او می‌تواند شرکت بیمه‌گر خود را با اطمینان بیشتری انتخاب کند. برخی از این اینشورتک‌­ها برای رانندگانی که مسئولیت‌پذیر رانندگی کنند، امکان بهره‌مندی از تخفیف بیمه را نیز در نظر می‌گیرد.

اینشورتک و بیمه خودرو
اینشورتک و بیمه خودرو

چالش‌های پیش روی اینشورتک خودرو

از گذشته تاکنون، تکنولوژی تا حدی به دلیل پیچیدگی محصولات و خدمات بیمه‌ای، دچار سرگردانی شده بود. اما امروزه با توسعه تکنولوژی، صنعت بیمه دچار تحولات بسیار زیادی شده و از هر جهت، کار را برای بیمه‌گذاران ساده کرده است. اما نمی‌شود این موضوع را هم نادیده گرفت که مشکلاتی هم در این میان وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اینشورتک­‌ها، تصویر است.

منظورمان از تصویر، همان چیز جذابی است که مشتریان را به خود جلب کند. به خصوص نسل جوان را. سخت می‌شود نظر افراد را به چیزی که تقریباً تماماً دیجیتال است، جلب کرد و امروزه یکی از مهم‌ترین مشکلات استارتاپ‌‌های اینشورتک همین است. از طرفی مقرراتی سفت و سخت وجود دارد که مدام برای استارتاپ­‌هایی که به دنبال تحول در صنعت بیمه هستند، مانع‌تراشی می‌کند. فرهنگ کسب‌و‌کار بیمه با روش‌های ریسکی استارتاپ‌ها در تضاد است. از طرف دیگر، شرکت‌ها باید هوشیار باشند که داده‌های جمع‌آوری‌شده برای تعیین بیمه‌نامه هیچ تبعیضی میان گروه‌های خاص قائل نشود و همچنین حریم شخصی افراد را حفظ کند.

شرکت‌ها باید هوشیار باشند که داده‌های جمع‌آوری‌شده برای تعیین بیمه‌نامه هیچ تبعیضی میان گروه‌های خاص قائل نشود و همچنین حریم شخصی افراد را حفظ کند.

بزرگ‌تر اینشورتک­‌ها

لندن، پایتخت فینتک در اروپا به شمار می‌رود و پیش‌بینی می‌شود علی‌رغم بیرون آمدن بریتانیا از اتحادیه اروپا، اینشورتک در مسیر پیشرفت خود پیش برود و تا سال ۲۰۲۱ به رشد ۲۵۳ میلیارد یورویی برسد. همین الآن که این مطالب را می‌خوانید، لندن هنوز مهد تحولات تازه اینشورتک است. دیدن روزی که تقاضای مصرف‌کننده، محصولات پیشنهادی بیمه را تشکیل می‌دهد و تکنولوژی کل پروسه را ساده‌تر می‌سازد، خیلی دور نیست.

از اینشورتک گفتیم که چه؟ 

در این مطلب تلاش کردیم، به معرفی یکی از شاخه‌های اینشورتک بپردازیم که به حوزه فعالیت تیم ­شیم هم ارتباط دارد. درواقع معرفی اینشورتک خودرو و جزئیات آن و همچنین اتفاقات و تحولاتی که در سرتاسر دنیا به سر آن آمده بسیار هیجان‌انگیز است و تلاش تیم‌­شیمی‌­ها این است که به زودی بتوانند ابعاد دیگری از اینشورتک خودرو را در ایران پیاده کنند و خدمت‌رسانی به شما عزیزان را به مراتب ساده­‌تر سازند.

البته در کنار این مواردی که ذکر شد، باید یادآور شویم که ما فقط یک سایت خرید آنلاین بیمه نیستیم. ما به ارزش‌های اجتماعی هم اهمیت می‌دهیم و پوسته خشک کسب و کارهای مرسوم بیمه‌ای را کنار می‌زنیم. این چیزی است که ما را از دیگران متمایز می‌کند. شما برای ما مهم هستید و ما به انتخاب‌هایتان اهمیت می‌دهیم. درخواست ما از شما، صرفاً به بستن قرارداد بیمه‌ای ختم نمی‌شود. ما با شما قرار می‌گذاریم، مراقب رانندگی هم باشیم. برای یکدیگر ارزش قائل شویم و این حس را به دیگران هم منتقل کنیم. تیم ­شیم، تیم حواس­‌جمع‌­ها است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *