تاکنون مطالب زیادی داشتیم که در آن به معرفی اینشورتک پرداختیم و اکنون می خواهیم به نوآوری های اینشورتک بپردازیم. حتی مقاله مفصلی را در دو قسمت برایتان تهیه کردیم و در آن به معرفی ۱۰ اینشورتک مطرح جهان پرداختیم. قطعاً تا الآن اهمیت حضور تکنولوژی در صنعت بیمه برایتان محرز شده است. اگر نه، با مطلبی که در ادامه ارائه کرده‌ایم، احتمالاً دیگر بدون شک، اهمیتش را می‌پذیرید.

نوآوری های اینشورتک | تیم شیم
نوآوری های اینشورتک | تیم شیم

اینشورتک جدای از آسان ساختن انجام امور مختلف بیمه‌ای، نوآوری‌های دیگری را وارد این حوزه کرده که موضوع مطلب پیش رو همین است. به طور مفصل در ارتباط با نوآوری‌های اینشورتک برایتان نوشته‌ایم که مطالعه‌اش خالی از لطف نخواهد بود.

گوشی همراه در اینشورتک | تیم شیم

فراهم شدن امکان دیجیتال (تلفن همراه هوشمند و اینترنت)

یکی از مهم‌ترین امکان‌هایی که ورود تکنولوژی به عرصه بیمه فراهم کرده، سهولت در انجام امور بیمه‌ای است. از ثبت‌نام برای خرید بیمه‌نامه گرفته تا آسان شدن پروسه دریافت خسارت و بیمه همتا به همتا است. درباره بیمه همتا به همتا که الگوی تازه‌ای در ایران به شمار می‌رود و تیم‌شیم برای اولین بار آن را ارائه کرده است، مطلب مفصلی وجود دارد که می‌توانید بخوانید. البته تیم‌شیم نام دیگری برای آن قائل شده تا همه افراد بتوانند متوجه آن شوند و تحت عنوان «بیمه تیمی» از آن اسم می‌برد.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیاء یعنی شبکه متصل داخلی دستگاه‌های فیزیکی، وسایل نقلیه، ساختمان و همچنین دستگاه‌های هوشمند که ملزومات و حسگرهایی درون آن‌ها قرار داده شده و امکان جمع‌آوری و تبادل اطلاعات را به فرد می‌دهد. اینترنت اشیا را به عنوان زیرساخت جهانی جامعه نیز می‌شناسند.  احتمالاً در فیلم‌ها دیده‌اید که افراد وقتی وارد خانه می‌شوند، شروع به صحبت می‌کنند و هوش مصنوعی به کار گرفته شده در خانه نیز پاسخ آن‌ها را می‌دهد و نیازهایشان (روشن شدن چراغ‌ها، تلویزیون، گزارشی از خالی یا پر بودن یخچال و …) را برطرف می‌سازد.

اینترنت اشیا در اینشورتک | تیم شیم
کلان داده در اینشورتک | تیم شیم

کلان داده و تحلیل داده

یکی دیگر از نوآوری‌های اینشورتک را می‌شود تحلیل  داده‌ها دانست. همان‌طور که میدانید، تحلیل داده‌ها در بازار بیمه می‌تواند منجر به ارائه محصولات متناسب، قیمت‌گذاری دقیق، فروش‌های جانبی، پیش‌بینی میزان ادعای خسارت و تشخیص تقلب شود. انجام همه این امور به طور جداگانه و با دخالت انسان فرایندی زمان‌بر و طولانی و بعضاً با اشتباه است اما اینشورتک آمده تا دقیقاً این مشکلات را برطرف کند. منظورمان از کلان داده هم اصطلاحی است برای انبوهی از داده که با سرعت بالا پردازش می‌شود.

امکان مقایسه و بهره‌وری از مشاوران روباتیک

از جمله خدمات آنلاینی که اینشورتک‌ها ارائه می‌کنند می‌تواند به امکان مقایسه خودکار اشاره کرد که بدون دخالت انسان انجام می‌شود. تا حد زیادی اطلاعاتی که ارائه می‌شود، متناسب با اطلاعات وارد شده توسط کاربر است و می‌توان آن را منحصر به فرد دانست. مشاوره روباتیک اینشورتک، می‌تواند در مراحل مختلف خرید بیمه‌نامه، کمک‌های مؤثری به بیمه‌گذار بکند.

مشاوران ربوتیک در اینشورتک | تیم شیم
هوش مصنوعی در اینشورتک | تیم شیم

هوش مصنوعی

به‌کارگیری هوش مصنوعی در صنعت بیمه، این امکان را فراهم کرده تا داده‌های مختلف را به خوبی پردازش کند و هر زمان که نیازی به استفاده از این داده‌ها بود، آن‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهد. علاوه بر این، امکان پیش‌بینی اتفاقات را دارد. مثلاً سرقت ماشین یا مشکلاتی که مربوط به سلامت فرد باشد را می‌تواند متوجه شود و به او اطلاع دهد. هوش مصنوعی مزایای زیادی دارد که در این میان می‌توان به قیمت‌گذاری بهتر ریسک‌ها، پیشگیری از تقلب و همچنین مشاوره پیشگیرانه اشاره کرد.

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند اصطلاحی است که از آن برای شرط و شروطی که به زبان رایانه به جای زبان قانونی ثبت می‌شود، به کار می‌رود. این مدل قراردادها تا حد زیادی می‌توانند به مشتریان و بیمه‌گذاران در مدیریت ادعای خسارت، کمک کنند. همچنین هنگام انجام پرداخت‌ها نیز این امکان را فراهم می‌کنند تا پرداخت‌ها به صورت خودکار انجام شود.

قراردادهای هوشمند در اینشورتک | تیم شیم
بیمه تیمی در تیم شیم | تیم شیم

بیمه تیمی

با اینکه بالاتر گفتیم برای دانستن بیمه تیمی، مطلبی مفصل و جداگانه نوشته‌ایم، اما ترجیح دادیم کمی هم از این مفهوم برایتان بگوییم تا با ذهنیتی آشنا سراغ خواندن مطلب مربوطه برود و از پیش حداقل آشنایی با آن داشته باشید. بیمه تیمی که در حال حاضر تیم‌شیم آن را صرفاً بر روی بیمه بدنه ارائه می‌کند، امکانی است که طی آن فرد می‌تواند با افرادی دیگر به صورت گروهی بیمه شود. مزیت این شکل بیمه شدن در این است که اگر همه این افراد در طول یک سالی که بیمه بدنه دارند، هیچ خسارتی به ماشین‌هایشان وارد نشود، می‌توانند در پایان سال، بخشی از حق بیمه خود را پس بگیرند. این نوآوری بر ارزش‌های اجتماعی مهمی از جمله هوای همدیگر را داشتن، اهمیت قائل است و افراد را به رانندگی ایمن‌تر دعوت می‌کند.

تله ماتیک‌ها

در حوزه اینترنت اشیا، تله ماتیک‌ها شامل حسگرها، علوم رایانه‌ای، و ارتباطات از راه دور هستند و امکان ارسال، دریافت، ذخیره و همچنین پردازش اطلاعات از طریق دستگاه‌های مخابراتی را ممکن می‌سازند. فرقی هم نمی‌کند این دستگاه‌های مخابراتی توانایی کنترل از راه دور داشته باشند یا نه. خب، شاید فهمیدن ارتباطش با بیمه دشوار باشد که اکنون به کاربرد آن در حوزه بیمه خواهیم پرداخت. چنین تکنولوژی‌ای روی ماشین‌هایی که امکان اتصال به اینترنت دارند، وصل می‌شود و می‌تواند در زمان خسارت، میزان آن را به طور دقیق ارزیابی کند. به‌نوعی کار کارشناس بیمه را که حضوری برای بررسی ابعاد حادثه می‌آید، انجام می‌دهد. همچنین امکان دیگری که فراهم می‌کند، ارائه سیستم‌هایی است پیشرفته که خودروی‌تان را برای رانندگی بهتر، ایمن می‌کنند و تا حد زیادی امکان حادثه را کاهش می‌دهند.

برخی از ابزارهای این حوزه، امکان بررسی سلامت برای تعیین حق بیمه‌ها را فراهم می‌کند. مثلاً علائم حیاتی از جمله فشار خون، ضربان قلب، دمای بدن و ریتم تنفس را به طور دقیق بررسی می‌کند. از دیگر ابزارهای آن می‌توان به ابزارهای پایش خانه اشاره کرد که طی آن، می‌تواند کنترل سیستم‌های هشداردهنده حریق را به عهده بگیرد و همچنین در هنگام حادثه دقیقاً متوجه دلیل رخداد آن شود.

تله ماتیک ها و سنسور ها در اینشورتک | تیم شیم

درباره نوآوری های اینشورتک کافی است یا باز هم بگوییم؟ 

هرچه از نوآوری‌های اینشورتک در صنعت بیمه بگوییم، کم است. واقعاً هم همین طور است. ورود تکنولوژی به صنعت بیمه، جهان آن را به قبل و بعد خود تبدیل کرده و امور را چه برای شرکت‌های بیمه و چه بیمه‌گذاران به مراتب ساده‌تر ساخته است. در این دنیایی که همه چیز به سرعت در حال تحول است، نمی‌شد که هنوز هم درگیر بیمه سنتی بود و ساعت‌های زیادی را در شرکت‌های بیمه گذراند. اکنون همه چیز در حال پیشرفت است و تیم‌شیم در این مسیر سعی می‌کند، بهترین خدمات را ارائه کند و پیشرو باشد. تیم‌شیم تیم برنده‌هاست. به ما بپیوندید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

رضا عطاییمشاهده نوشته ها

۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس تولید محتوا در حوزه بورس و بیمه همیشه تلاش کرده ام تا با اشتراک دانش خودم دیگران را به سود برسانم، هم معنوی هم غیر معنوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *