بیمه مراسم، رویدادها و جشنواره‌ها
بیمه مراسم، رویدادها و جشنواره‌ها

تیم‌شیم: همه روزه جشنواره‌ها، نشست‌ها و دورهمی‌های متعددی در اطراف ما برگزار می‌شود. از جشنواره‌های فرهنگی و هنری گرفته تا مراسم سنتی و مذهبی. تعداد مشارکت‌کنندگان در این مراسم می‌توانند از چند نفر تا چند صدهزار نفر و یا حتی چند میلیون نفر باشند. هزینه‌های برگزاری این مراسم‌ها و جشن‌ها، از نیروی انسانی گرفته تا وسایل و تجهیزات لازم برای برگزاری آن‌ها می‌تواند سرسام‌آور باشد. آیا تا به حال این پرسش را مطرح کرده‌اید که آیا جشنواره و مراسمی که در آن شرکت می‌کنید بیمه هست یا نه؟ آیا جایبیمه جشنواره‌ها و بیمه رویدادها در سبد بیمه‌ای کشور خالی است؟

آیا اصلاً نیاز به بیمه کردن جشنواره‌ها است؟

شاید بگویید بستگی به این دارد که چه جشن و مراسمی باشد. مثلاً چهارشنبه‌سوری یا حضور در مراسم رونمایی از یک کتاب فرق می‌کند؛ ولی اجازه دهید کمی دقیق‌تر به قضیه نگاه کنیم. اجتماع شمار زیادی از افراد در یک محوطه و مکان، چه بخواهیم و چه نخواهیم ضریب خسارت مالی و جانی را افزایش می‌دهد. لزوماً نیاز نیست خود موضوع آن مراسم و جشن خطرناک باشد، بلکه خود جمعیت زیاد و هراسان می‌تواند موجب صدماتی جبران ناپذیر شود. نمونه‌های متعددی را می‌توانیم به یاد بیاوریم که تجمعی در جایی منجر به خسارت‌های جانی و مالی زیادی شد، که حتی فکرش را هم نمی‌کردیم.

برای همین است که یکی از محصولاتی که شرکت‌های بیمه در اروپا و آمریکا ارائه می‌دهند، بیمه جشنواره، مراسم و رویداد است. اتفاقی که در ایران کمتر شاهد آن هستیم، مگر در ارتباط با رویدادها و جشنواره‌های ورزشی. نمونه دیگری که در چند سال اخیر در ایران انجام شد بیمه راهپیمایی اربعین بود.

همان‌طور که مشخص است هم در رقابت‌های ورزشی و هم در راهپیمایی اربعین، احتمال رخداد خطر علت شکل‌گیری این بیمه بوده است. در مورد اول احتمال صدمات ناشی از برخورد ورزشکاران و در مورد دوم خطر حضور داعش در عراق.

منظور ما از بیمه جشنواره‌ها ولی گسترده‌تر از این‌ها است. یک محصول بیمه‌ای که برگزارکننده طیف گسترده‌ای از مراسم و جشنواره‌ها بتوانند رویداد و شرکت‌کنندگان در آن را بیمه کنند. شرکت‌های بیمه‌ای هستند که این فرصت را به شما می‌دهند که از برگزاری یک مراسم تولد یا عروسی در منزلتان تا یک جشن محلی قدیمی در شهرتان را بیمه کنید.

شماری از مراسم و رخدادهایی که تحت پوشش بیمه این شرکت‌ها قرار می گیرند عبارت هستند از:

اجراهای هنری
ورک‌شاپ‌های یک روزه
حراج‌های هنری
کنسرت‌های موسیقی

مراسم ازدواج
مراسم کریسمس
رونمایی از محصول
مراسم تولد

حراج وسایل خانه
کنفرانس‌ها
مسبقات ورزشی

و ….

نحوه برآورد و محاسبه قمت بیمه رویدادها

عوامل مختلفی در تعیین حق بیمه‌ مراسم و رویدها و جشنواره‌ها اثرگذار هستند که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم:

میزان ریسک

طبیعتاْ یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر حق بیمه، موضوع مراسم یا رویدادی است که قرار است بیمه شود. مثل هر بیمه‌‌نامه دیگری میزان ریسک، نقش مهمی در تعیین حق بیمه دارد. هر چه ریسک و خطر رخ دادن سانحه بیشتر باشد، هزینه بیمه هم بیشتر می‌شود. برای مثال اگر شهرداری مادرید بخواهد یک مراسم گاوبازی را بیمه کند، هزینه بیشتری را باید بپردازد تا زمانی که بخواهد یک نشست نقد و بررسی فیلم را بیمه کند.

تعداد مشارکت‌کنندگان در مراسم

اصلاً یکی از اصول شکل‌گیری بیمه این است که تعدادی از افراد که احتمال می‌دهند سانحه مشابهی برایشان رخ دهد، مبلغی را پرداخت به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند تا جمع آن مبلغ، برای جبران رخداد احتمالی هزینه شود. در ارتباط با مراسم‌ها و جشنواره‌ها و نشست‌ها مسئله این است که خود برگزارکننده آن مراسم است که حق بیمه را پرداخت می‌کند، پس هر چه تعداد مشارکت‌کنندگان بیشتر باشد، هزینه بیمه آن مراسم و جشنواره افزایش می‌یابد.

چگونگی حضور مشارکت‌کنندگان

نکته دیگری که در بیمه مراسم و جشنواره‌ها در نظر گرفته می‌شود این است که حضور در مراسم آزاد است و یا نیاز به دعوت‌نامه دارد. از آن‌جا که آزاد بودن حضور افراد، ضریب ریسک را افزایش می‌دهد، به مبلغ بمه جشنواره نیز اضافه می‌کند. پس برای بیمه کردن یک مراسم تولد این که برای لیست مهمانان، کارت دعوت بفرستید و حضورشان با هماهنگی باشد یا نه، در هزینه بیمه کردن مراسم تأثیرگذار است.

مکان و زمان برگزاری جشنواره

واضح است که موقعیت جغرافیایی و مکانی مراسم و رویداد وهمچنینمدتزمان برگزاری آن در تعیین قیمت بیمه آن اثرگذار است. همان‌طور که تدارکات و برگزاری یک جشنواره ده روزه و یک روزه با هم متفاوت هستند، بیمه آن‌ها نیز متفاوت است.

جای بیمه جشنواره‌ها و رویدادها در صنعت بیمه ایران خالی است

همان‌طور که شما هم با خواندن این مطلب متوجه شدید؛ بیمه جشنواره‌ها و رویدادها یکی از ضرورت‌هایی است که جایش در صنعت بیمه کشور خالی است. به‌ویژه که در کشور ما به دلیل تنوع فرهنگی، مذهبی و قومیتی‌ای که دارد، شمار متعددی از مراسم و رویدادهای دینی، فرهنگی و هنری است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *