بنا به دلایل زیادی شاید تصمیم بگیرید تا ماشین خودتان را عوض کنید. سؤالی که برای خیلی از فروشندگان پیش می‌آید این است که آیا می‌شود بیمه بدنه ماشین را انتقال داد یا نه؟ شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین چگونه است؟ در این رابطه تحقیقاتی کردیم و مطلبی آماده کرده‌ایم که با مطالعه آن می‌توانید ببینید شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین چگونه است و قبل از آن آیا اصلاً امکان‌پذیر است یا نه؟ از آنجایی که شاید اولین باری باشد که ماشین می‌خرید، احتمالاً درباره بیمه بدنه اطلاعات کافی نداشته باشید. به عنوان مقدمه توضیح کوتاهی در ارتباط با بیمه بدنه خواهیم داد و اگر به دنبال توضیح مفصلی هستید کافی است در وبلاگ تیم‌­شیم جستجوی کوتاهی بکنید.

شرایط انتقال بیمه بدنه | تیم شیم
شرایط انتقال بیمه بدنه | تیم شیم

کمی درباره بیمه بدنه و پوشش‌های آن!

بیمه بدنه به طور کلی دارای دو نوع پوشش اصلی و اضافی است که شما با خرید بیمه بدنه پوشش‌های اصلی آن را خریداری می‌کنید و اگر خواهان پوشش‌های اضافی آن هستید باید مبلغ بیشتری به ازای هر کدام بپردازید. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شامل اتفاقاتی همچون تصادف، سرقت ماشینتان، آتش‌سوزی، صاعقه و … است. اما پوشش‌های اضافی بیمه بدنه که باید برایشان مبلغ اضافه‌تری را بپردازید شامل پاشیده شدن اسید، شکسته شدن شیشه، کشیده شدن میخ روی بدنه خودرو، بلایای طبیعی و … است. فکر کنم گفتن همین موارد کافی باشد تا شما برای خرید بیمه بدنه ترغیب شود و به اهمیت آن پی ببرید. قطعاً داشتن بیمه بدنه ماشین در ایران کاملاً ضروری است و می‌تواند جبران خسارات ماشینتان را در صورت بروز حوادث بکند.

بیمه بدنه چیست؟

با پوشش‌های اضافی بیمه بدنه آشنا شوید.

روش های انتقال بیمه بدنه ماشین کدامند؟

فرد بیمه‌گذار این امکان را دارد تا برای انتقال بیمه بدنه یا تخفیف عدم خسارتی که برای آن دارد، اقدام کند. روش‌ها و شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین وجود دارد شامل انتقال بیمه بدنه به صاحبی دیگر، انتقال بیمه بدنه ماشینی به ماشین دیگر، انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه به ماشینی دیگر یا انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه با تغییر شرکت بیمه می‌شود. هر کدام از این روش‌هایی که گفتیم، شرایط خاص خودشان را دارد.

یک: انتقال بیمه بدنه به فردی دیگر

به طور کلی و معمولی انتقال بیمه بدنه به فردی دیگر امکان‌پذیر نیست. اما در صورتی که فرد بیمه‌گذار شخصاً و کتباً بنویسد، می‌شود این کار را کرد. در این شرایط تخفیف عدم خسارت فرد به فرد دیگر منتقل نمی‌شود و فقط می‌شود از پوشش‌های موجود در بیمه بدنه استفاده کرد.

دو: انتقال بیمه بدنه ماشینی به ماشین دیگر

اگر در این اوضاع بروید ماشینی صفر کیلومتر بخرید، می‌توانید بیمه بدنه‌ای که در حال حاضر دارید را به ماشین جدید منتقل کنید و در عین حال تخفیف عدم خسارتتان را هم انتقال دهید. در این شرایط بیمه‌نامه پیشین شما به طور کلی باطل می‌شود و بیمه‌ای جدید متناسب با ماشین تازه‌ای که خریده‌اید، برایتان صادر می‌شود. یک نکته اینجا حائز اهمیت است و آن این است که برای انتقال بیمه بدنه ماشینی به ماشین دیگر باید هردو ماشین در یک طبقه‌بندی باشند. طبقه‌بندی‌ای که از آن حرف می‌زنیم به لحاظ تعداد سیلندر و مشخصات فنی است. مثلاً اگر بین دو خودروی پراید و پیکان چنین کاری بخواهد صورت بگیرد، شدنی است چرا که هر دوی‌شان ۴ سیلندر هستند اما اگر یکی از ماشین‌ها ماکسیما باشد، نمی‌شود چنین کاری کرد. اگر ماشین جدیدتان گران‌تر باشد، باید مبلغی را به عنوان مابه‌التفاوت بپردازید.  برعکسش اتفاق بیفتد، شرکت بیمه‌گر مبلغی را به شما خواهد پرداخت.

سه: انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه به ماشینی دیگر

چنین کاری هم شدنی است. شما اگر ماشینی داشته باشید و هیچ خسارتی هم در طول سال‌هایی که آن را داشته‌اید، متحمل نشده باشید، می‌توانید در صورت خرید ماشین جدید این تخفیف‌های عدم خسارتتان را به ماشین جدید منتقل کنید.

چهار: انتقال تخفیف عدم خسارت با عوض کردن شرکت بیمه گر

دلایل زیادی ممکن است پیش بیاید که شما نخواهید همکاری‌تان را با شرکت بیمه‌گرتان ادامه دهید. هرگونه نارضایتی‌ای که پیش آمد و تصمیمتان برای تغییر شرکت بیمه‌گر جدی شد، به راحتی می‌توانید تخفیف عدم خسارتتان را منتقل کنید به شرکتی جدید. موعد بیمه‌نامه‌تان که رسید، به راحتی اقدام کنید و سراغ شرکت جدید بروید و تنها اتفاقی که بعد از آن رخ می‌دهد این است که کارشناسی از شرکت بیمه‌گر جدید برای ارزیابی ماشینتان می‌فرستند و درنهایت تخفیف عدم خسارتتان هم منتقل می‌شود.

مدارک انتقال بیمه بدنه ماشین مورد نیاز کدامند؟

سند ماشینی که خریده‌اید همراهتان باشد!

کارت ماشین یادتان نرود!

مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه!

بیمه‌نامه ماشین قبلی‌تان هم لازم است.

شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین
شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین

نکات کلیدی درباره شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین

همواره حواس‌تان به نکات زیر باشد

حواستان به موعد تمام شدن بیمه‌نامه‌تان باشد

ارزش ماشینی که می‌خرید، اهمیت زیادی دارد. اگر زیاد باشد باید حق
بیمه بیشتری بدهید و اگر کم باشد باید پولی را از شرکت بیمه‌گر بگیرید.

همه مراحل مربوط به انتقال بیمه بدنه ماشینتان
را باید به شرکت بیمه‌گرتان اطلاع بدهید.

اگر ماشینتان را فروختید فقط ۲۴ ساعت وقت دارید به شرکت
بیمه‌گرتان بگویید چنین کاری کرده‌اید تا بتوانید انتقال را انجام دهید.

اگر بیمه‌تان فسخ‌شده باشد یا موعدش سر رسیده باشد به ترتیب ۱۸۰ و ۹۰
روز وقت دارید تا برای استفاده از تخفیف عدم خسارتتان استفاده کنید.

نگران انتقال بیمه بدنه ماشینتان نباشید!

این مطلب را در وبلاگ تیم‌­شیم آماده کردیم که شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین چگونه است.. برای خرید بیمه بدنه ماشین که به راحتی می‌توانید از طریق وب‌سایت تیم ­شیم اقدام کنید و آن را در کسری از ثانیه خریداری کنید و برای انتقال آن هم همه مراحلی که در این مطلب برایتان توضیح دادیم را می‌توانید پی بگیرید و بدون هیچ مشکلی بیمه بدنه یا تخفیف‌های عدم خسارتتان را منتقل کنید. در حین انجام هر کدام از مراحل بالا اگر به مشکلی خوردید یا سؤالی برایتان پیش آمد تنها کافی است با ما تماس بگیرید تا کارشناسان تیم­شیم راهنمایی‌تان کنند. فراموش نکنید، تیم­شیم هوایتان را دارد.

سوالات متداول

✅ انواع شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین کدام هستند؟

روش‌ها و شرایط انتقال بیمه بدنه ماشین وجود دارد شامل انتقال بیمه بدنه به صاحبی دیگر، انتقال بیمه بدنه ماشینی به ماشین دیگر، انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه به ماشینی دیگر یا انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه با تغییر شرکت بیمه می‌شود.

✅ آیا امکان تخفیف بیمه به شرکت بیمه دیگر هم وجود دارد؟

هرگونه نارضایتی‌ای که پیش آمد و تصمیمتان برای تغییر شرکت بیمه‌گر جدی شد، به راحتی می‌توانید تخفیف عدم خسارتتان را منتقل کنید به شرکتی جدید. موعد بیمه‌نامه‌تان که رسید، به راحتی اقدام کنید و سراغ شرکت جدید بروید و تنها اتفاقی که بعد از آن رخ می‌دهد این است که کارشناسی از شرکت بیمه‌گر جدید برای ارزیابی ماشینتان می‌فرستند و درنهایت تخفیف عدم خسارتتان هم منتقل می‌شود.

✅ مدارک لازم برای انتقال بیمه بدنه ماشین چه هستند؟
  • سند ماشین
  • کارت ماشین
  • مدارک شناسایی صاحب ماشین
  • بیمه‌نامه ماشین قبلی
چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *