تیم‌ شیم: اگر شما هم نمی دانید که تعهدات بیمه گر بیمه بدنه در برابر شما چیست یا برعکس تعهدات بیمه گذار بیمه بدنه در برابر شرکت بیمه چیست، این مقاله برای شما نوشته شده است. فرض کنید ماشین و سلامتتان آن‌قدر برایتان مهم است که تصمیم گرفتید بیمه بدنه بخرید. از آن مهم‌تر، قدر زمان را هم می‌دانید و نمی‌خواهید به هر شکلی شده آن را به بدترین شکل صرف انتظار در شرکت‌های بیمه کنید. درنتیجه اقدام به خرید اینترنتی بیمه بدنه خودرو می‌کنید. پیش از طی کردن فرایند خرید بهتر است وظایف خود را نسبت به شرکتی که قرار است از آن بیمه بدنه بخرید را بشناسید. همچنین دانستن این که آن‌ها بنا بر قرارداد بیمه در قبال شما چه وظایفی دارند نیز بسیار مهم است. مثل هر نوع رابطه‌ای که در ذهنتان متصور شوید، رابطه‌ای میان بیمه‌گر (شرکت بیمه) و بیمه‌گذار (که شما باشید) وجود دارد و برای حفظ این رابطه قراردادی میانشان نوشته می‌شود که بندهایی دارد. در ادامه قرار است به معرفی این وظایف و جزئیات روابط میان بیمه‌گر و بیمه‌گذار بپردازیم.

وظایف و تعهدات بیمه گذار و بیمه گر سبت به یکدیگر در بیمه بدنه
وظایف و تعهدات بیمه گذار و بیمه گر سبت به یکدیگر در بیمه بدنه

تعهدات بیمه گذار بیمه بدنه

در ادامه به وظایفی خواهیم پرداخت که مربوط به بیمه‌گذار بوده و موظف است آن‌ها را رعایت کند. به طور کلی شرکت بیمه‌گر یکی از آن جاهایی است که باید بیش از هر جای دیگری با آن روراست باشیم. در هر شرایطی باید این نکته را در نظر داشته باشیم که آن‌ها طرف ما هستند و قرار است به ما در وضعیت پیش آمده یا حادثه‌ای که در آینده پیش خواهد آمد، کمک کنند. داشتن چنین نکته‌ای در پس ذهن، باعث می‌شود درباره هر اطلاعاتی که به آن‌ها می‌دهیم، روراست برخورد کنیم.

رعایت اصل حد اعلای حسن نیت

فریب اسمش را نخورید که شاید کمی گیج‌کننده به نظر برسد. منظور این است که بیمه‌گذار باید سؤالاتی که بیمه‌گر، می‌پرسد را با صداقت کامل جواب دهد. درواقع اگر زمانی، تحت هر شرایطی بیمه‌گذار، مطلبی را خلاف واقعیت بگوید یا واقعیتی را پنهان نماید، بیمه‌گر این امکان را دارد تا قراردادی که میانشان وجود دارد را باطل کند. چنین چیزی در همه حال صادق است حتی اگر مطلبی که پنهان شده یا گفته نشده خیلی تأثیری در حادثه رخ داده نداشته باشد.

بیمه‌گذار باید سؤالاتی که بیمه‌گر، می‌پرسد را با صداقت کامل جواب دهد.

پرداخت حق بیمه

یکی از مواردی که برای حفظ قرارداد میان بیمه‌گذار و بیمه‌گر لازم است، پرداخت به‌موقع حق بیمه است. بیمه‌گذار باید طبق برنامه‌ای که برایش تعیین شده، پرداخت‌هایش را انجام دهد. اگر پرداخت بیمه‌گذار به صورت قسطی باشد و چند قسط او عقب بیفتد، این امکان برای شرکت بیمه‌گر وجود دارد که قرارداد را فسخ نماید.

تشدید خطر

این نکته بسیار مهمی است که هنگام بیمه بدنه خودرو باید به آن توجه داشته باشید. اگر اتفاقی برای ماشینتان بیفتد که باعث تشدید خطر آن شود، موظف هستید به عنوان بیمه‌گذار، چنین چیزی را به اطلاع بیمه‌گر برسانید. آن‌ها اگر چنین موضوعی را تشخیص بدهند، این امکان را دارند تا حق بیمه اضافی به اندازه خطر احتمالی برایتان اضافه کنند که در صورت پرداخت نکردن آن توسط شما، آن‌ها می‌توانند قرارداد بیمه را با شما فسخ کنند.

اعلام خسارت

از لحظه رخداد حادثه تا اعلام به شرکت بیمه‌گر، تنها ۵ روز کاری فرصت دارید تا خودتان را به یکی از مراکز پرداخت خسارت برسانید و فرم مربوط به آن را پر کنید و اصطلاحاً اعلام خسارت کنید. همچنین باید همه مدارکی که شرکت بیمه‌گر از شما می‌خواهد را در اختیارشان قرار دهید. اگر تحت هر شرایطی نتوانید مواردی که بالا گفته شد را رعایت کنید، شرکت بیمه‌گر می‌تواند ادعای خسارت شما را به راحتی رد کند و کاری از دستتان برنخواهد آمد.

از لحظه رخداد حادثه تا اعلام به شرکت بیمه‌گر، ۵ روز کاری فرصت دارید.

تعهدات بیمه گر بیمه بدنه

در مقایسه با مواردی که درباره وظایف بیمه‌گذار، گفتیم، وظایفی که بیمه‌گر نسبت به بیمه‌گذار دارد، چیزی نیست که بخواهیم خیلی مفصل به آن بپردازیم و هرکدامش را می‌توانیم با دو جمله، تعریف کنیم که زودتر مطالب مورد نظر را بخوانید و به کارهای دیگرتان برسید. یکی از وظایف مهم بیمه‌گر این است که در شرایطی که خطر احتمالی که ممکن است برای ماشین اتفاق بیفتد، کاهش پیدا کند، بیمه‌گر موظف است تخفیفی در حق بیمه در نظر بگیرد. همچنین در صورتی که شرایط و اوضاع به گونه‌ای پیش برود که بیمه‌گر دیگر نتواند به کار و فعالیت خود ادامه دهد، موظف است پیش از این که چنین چیزی اتفاق بیفتد، به بیمه‌گذار گزارش دهد یا شرکت بیمه‌گر دیگری به او معرفی نماید.

مسئولیت بیمه‌گذار و بیمه‌گر نسبت در بمه بدنه
مسئولیت بیمه‌گذار و بیمه‌گر نسبت در بمه بدنه

فسخ بیمه بدنه توسط طرفین

اگر شرایطی پیش بیاید که بیمه‌گذار یا بیمه‌گر بخواهند قراردادشان را فسخ کنند، باید به طور رسمی و کتبی چنین موضوعی را به طرف مقابل قرارداد اطلاع دهند. پروسه فسخ و همچنین فسخ کامل قرارداد، ۱۰ روز بعد از اطلاع دادن به طرف مقابل قرارداد اعمال می‌شود و اگر فسخ انجام شود، حق بیمه‌ای که تاکنون پرداخت شده به صورت روزشمار محاسبه می‌شود و سپس باقیمانده آن به فرد بیمه‌گذار بازگردانده می‌شود.

رعایت این وظایف به نفع ماست

قرارداد بیمه مانند هر قرارداد دیگری مسئولیت‌ها و تعهداتی برای طرفین آن ایجاد می‌کند. در این مطلب از وبلاگ تیم ­شیم به ارائه وظایف و تعهدات بیمه‌گذار و بیمه‌گر نسبت به یکدیگر پرداختیم. درباره این وظایف تا حدی که می‌شد ریز شدیم و در عین حال سعی کردیم، خشک و رسمی نباشیم که حوصله‌تان سر برود. البته شاید هم حوصله‌تان را سر برده باشیم اما فکر می‌کنیم، درباره چنین موضوعاتی حوصله‌مان سر هم برود، خوب است. دانستن این موارد به شما کمک می‌کند تا پیش از انتخاب جنبه‌های مختلف کاری که می‌خواهید بکنید را در نظر بگیرید. خرید آنلاین بیمه بدنه ماشین کار سختی نیست و تنها چند کلیک لازم دارد. اما این که چقدر با تعهداتتان نسبت به شرکت بیمه‌گر، آشنایی دارید، مهم است. تیم‌­شیم در تمام مراحل قبل، بعد و در طول خرید بیمه بدنه ماشین کنارتان است و کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را بکنید. تیم ­شیم هوایتان را دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *