بیمه بدنه خودروهای قدیمی
بیمه بدنه خودروهای قدیمی

تیم ‌شیم: درباره بیمه بدنه، مطالب زیادی هست که می‌توانید در وبلاگ‌های مختلف و گوشه و کنار اینترنت بخوانید. خود ما هم در وبلاگ تیم‌­شیم، مطالب زیادی درباره بیمه بدنه و ضرورت داشتن آن نوشتیم. همان‌طور که می‌دانید، هرچه ماشین شما قدیمی‌تر باشد، مبلغ حق بیمه شما بیشتر می‌شود.  در مواردی که هم سن ماشین‌تان خیلی زیاد باشد برای پیدا کردن شرکتی که خودروی شما را بیمه کند، دچار مشکل خواهید شد. در این مطلب درباره بیمه بدنه خودروهای قدیمی گفته‌ایم. با ما همراه باشید.

شرایط خاص بیمه بدنه خودروهای قدیمی

اگر ماشینتان قدیمی باشد، خرید بیمه بدنه برای آن شرایط خاصی خواهد داشت. همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، داشتن بیمه بدنه برای خودروها ضروری نیست و این یعنی شرکت‌های بیمه ملزم به ارائه بیمه بدنه به ماشین شما نیستند. هر شرکت بیمه‌ای که سراغش بروید، قوانین و آیین‌نامه‌های خود را برای بیمه بدنه ماشین‌های قدیمی یا به طور کلی هر مسئله دیگری دارد. پس بهتر است پیش از اینکه بیمه بدنه‌ای برای ماشینتان بخرید، حتماً آیین‌نامه‌های شرکت‌های مختلف بیمه را مطالعه کنید و اطلاعات کافی در این خصوص به دست بیاورید.

در تیم‌شیم بخوانید:

بیمه بدنه به زبان ساده

نحوه‌ محاسبه و پرداخت هزینه خسارت در بیمه بدنه

قدیمی یا فرسوده؛ مسئله این است!

به صورت معمول اگر بخواهیم بگوییم، خودروهایی که از عمرشان ۲۰ سالی گذشته باشد را اصلاً بیمه بدنه نمی‌کنند. یعنی اگر ماشینتان ۲۰ سالش است یا حتی بیشتر، قید بیمه بدنه کردن آن را بزنید. به این خودروها فرسوده میگویند و دیگر نمی‌شود کاری برایشان کرد. شرکت‌های بیمه هم برای اینکه متضرر نشوند، آن‌ها را بیمه نمی‌کنند. اما خودروهای قدیمی با خودروهای فرسوده فرق می‌کنند.

خودروی قدیمی با خودروی فرسوده متفاوت است.

در شرایطی که خودروی قدیمی داشته باشید، بیمه بدنه‌تان را با نرخ حق بیمه اضافه می‌توانید خریداری کنید. یعنی چه؟ اگر عمر خودروی شما بیشتر از ۱۰ سال باشد، با چند درصد بیشتر از دیگر بیمه‌گذاران به عنوان حق بیمه پرداخت کنید. در اینجا به ازای هر سال، بالاتر از ۱۰، ۵% به حق بیمه‌تان اضافه می‌شود.

سیاست‌های حاکم بر بیمه بدنه ماشین‌های قدیمی

قطعاً شرایطی که گفتیم، سیاست کلی شرکت‌های بیمه است. اما هر کدام از شرکت‌های بیمه به طور مستقل، سیاست‌هایی دارند که در این مطلب برایتان، سیاست یکی از معروف‌ترین شرکت‌های بیمه را در خصوص بیمه بدنه ماشین‌های قدیمی خدمتتان خواهیم گفت. باقی شرکت‌ها هم با کمی تفاوت سیاست‌های کمابیش مشابهی دارند:

اگر ماشین پراید داشته باشید و از عمر آن بیش از ۱۵ سال گذشته باشد، امکان بیمه بدنه آن با بیمه ایران وجود ندارد.

اگر ماشینتان از دور خارج شده باشد و دیگر تولید نشود، بیمه بدنه ایران، کاری به کارتان نخواهد داشت.

اگر صاحب پیکان و پیکان وانتی هستید که از عمرش ۱۰ سال بگذرد، باز هم بیمه بدنه ایران کاری به کارتان نخواهد داشت.

نکته مهمی که در این میان وجود دارد و قطعاً نباید اشتباه بگیرید این است که بیمه شخص ثالث مسئله‌اش با بیمه بدنه کاملاً جدا است. یعنی درست است که گفتیم ماشین‌هایی که شرایط بالا را دارند امکان بیمه بدنه شدن ندارند اما می‌توانید برایشان بیمه شخص ثالث خریداری کنید و حتماً هم باید این کار را بکنید چرا که بیمه شخص ثالث از بیمه‌های ضروری و اجباری خودرو است و اگر نداشته باشید پلیس می‌تواند جلوی ماشینتان را بگیرد.

فراموش نکنید قضیه بیمه شخص ثالث کاملاً فرق می‌کند و برای هر خودرویی هر چقدر هم قدیمی صادر می‌شود.

بیمه بدنه خودروهای قدیمی | چند سال قدیمی محسوب می‌شود؟

شرکت‌های بیمه دیگر به شدت بر سر سال ساخت، قوانین وضع نمی‌کنند. اما وقتی پای پرداخت خسارت وسط بیاید، شرایط خودشان را دارند. مثلاً تا آنجایی که تحقیق کردیم، فهمیدیم این شرایط خاص را بیشتر برای ماشین‌هایی که بیشتر از ۵ سال عمر داشته باشند، وضع می‌کنند به این صورت که بعد از پنجمین سال، ۵% از مبلغ خسارتی که بخواهند پرداخت کنند، کسر می‌کنند. درباره پرداخت خسارت مربوط به قطعات ماشین، این مقدار به ۲۵% می‌رسد. اما خب اینجا مسئله انتخاب شما پیش می‌آید که می‌خواهید با چه رویکردی پیش بروید و چطور انتخاب کنید؟ اعتبار و سابقه بیمه ایران برایتان مهم‌تر است یا شرکت‌های بیمه دیگر؟ انتخاب با شما است.

چطور انتخاب بهتری داشته باشیم؟

هم درباره بیمه بدنه خودروهای قدیمی و هم راجع به هر بیمه بدنه دیگری روی تیم‌­شیم حساب کنید. تیم­‌شیم فقط یک وب‌سایت خرید آنلاین بیمه ماشین نیست. شما در این وب‌سایت می‌توانید قیمت‌های بیمه بدنه شرکت‌های مختلف را ببینید و باهم مقایسه کنید. هر جا که به مشکلی برخورد کردید می‌توانید با پشتیبانی ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. درنهایت در صورتی که تصمیم به خرید بیمه بدنه گرفتید، می‌توانید به راحتی و تنها با چند کلیک، بیمه بدنه خود را خریداری کنید. تیم‌­شیم هوایتان را دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *