تیم شیم: در کشوری زندگی می‌کنیم که میزان تورم و نوسان قیمت در آن خیلی زیاد است. در نتیجه نگرانی‌های اقتصادی بخش زیادی از دغدغه‌های همه ماست. پس لازم است تا جای ممکن در مدیریت زندگی‌مان دقیق و جدی باشیم. بیمه راهکاری است که می‌تواند در این مسئله به ما کمک کند. خودرو ما یکی از دارایی‌های ماست که نوسان قیمت و یا وقوع خسارت برای آن می‌تواند موجب ضرر ما بشود. فرقی نمی‌کند ماشین داخلی داشته باشبد یا خارجی، اگر ماشین دارید که باید حسابی مراقب آن باشید اتفاقی برایش نیفتد چرا که اگر آسیبی ببیند و بخواهید ماشینی جایگزین کنید، تقریباً باید پول هنگفتی بپردازید. اگر به تازگی ماشینی خریده‌اید، یعنی ماشینتان صفر است که پیشنهاد می‌کنم هر کاری از دستتان برمی‌آید برای رفاه حال خودتان و ماشینتان انجام دهید. یکی از این کارها می‌تواند خرید بیمه بدنه برای خودروی صفرتان باشد. در این مطلب از وبلاگ تیم‌شیم مفصل راجع به خرید بیمه بدنه ماشین صفر توضیح داده‌ایم.

خرید بیمه بدنه خودرو صفر
خرید بیمه بدنه خودرو صفر

به چه خودرویی ماشین صفر می‌گوییم؟

برای پرداختن به هر موضوعی، اول از همه باید مفاهیمی را تعریف کنیک که قرار است از آن‌ها حرف بزنیم. اینجا هم اول قرار است بگوییم خودرو صفر از نظر بیمه یعنی چه بعد برویم سراغ نحوه خرید بیمه بدنه برای آن و مدارک لازم برای خرید و مواردی از این دست. به طور کلی این‌طور در زبان مردم افتاده که خودرو صفر یعنی همان خودرویی که مستقیماً از کارخانه خریداری شده باشد. البته فقط این نیست. اگر خودرویی کمتر از ۵۰۰ کیلومتر کار کرده باشد و آن را از فردی حقیقی یا نمایشگاه‌های اتومبیل خریداری کنید هم، خودروی صفر به حساب می‌آید. این‌ها، باورهای عمومی نسبت به ماشین صفر است. در جهان بیمه، اوضاع کمی فرق می‌کند.

تعریف ماشین صفر از منظر بیمه با تعریف عادی آن در بازار و نزد مردم، تفاوت‌هایی دارد.

بسته به شرکتی که می‌خواهید از آن بیمه بدنه تهیه کنید، تعریف از خودرو صفر متفاوت است. ملاک‌های زیر برای هر شرکت متفاوت بوده و در نتیجه برای خرید بیمه بدنه برای ماشین صفرتان باید به این ملاک‌ها توجه کنید:

  • مدت زمانی که از پلاک کردن ماشین می‌گذرد.
  • مدت زمانی که از شماره‌گذاری ماشین می‌گذرد.
  • مدت زمانی که از تولید ماشین می‌گذرد.
  • مقدار کیلومتر کارکرد ماشین.

خسارت بیمه بدنه خودروی صفر

در شرایطی که برای خودرو صفر خود بیمه بدنه خریداری کرده باشید، در صورتی که موارد زیر اتفاق بیفتند، شرکت بیمه‌گر ملزم به پرداخت خسارت خواهد بود:

  • راننده ماشینی که بیمه شده، مقصر اتفاق باشد.
  • راننده ماشین بیمه شده، مقصر نباشد اما مقدار خسارتی که بیمه شخص ثالث مقصر اتفاق پرداخت می‌کند، کمتر از مقدار واقعی خسارت باشد.
  • راننده مقصر، فرار کرده باشد.
  • ماشین آسیب دیده، جزو ماشین‌های لوکس بوده باشد (که در مقاله‌ای جداگانه به تعریف ماشین‌های لوکس پرداخته‌ایم).

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو صفر

بیمه بدنه خودرو صفر درست مثل دیگر بیمه‌های بدنه است. یعنی پوشش‌های اصلی آن شامل آتش‌سوزی، تصادف، انفجار و سرقت کلی می‌شود. اگر مبلغی اضافه‌تر بپردازید، می‌توانید پوشش‌های اضافی از جمله بلایای طبیعی، شکسته شدن شیشه، ریختن مواد شیمیایی روی ماشین، خط و خش و … را نیز بسته به چیزی که انتخاب می‌کنید، داشته باشید. البته برخی از شرکت‌هایی که برای بیمه بدنه سراغشان می‌روید، برخی پوشش‌های اضافی را ارائه نمی‌کنند. مثلاً پوشش حذف فرانشیز صرفاً متعلق به بیمه سامان و پاسارگاد است.

مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه بدنه ماشین صفر

چند شکل متفاوت برای خرید بیمه بدنه ماشین صفر وجود دارد که بسته به هر کدامشان، مدارک متفاوتی هم لازم است. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید ماشینتان را بیمه کنید، چه صفر باشد چه کار کرده تنها مدرکی که برای صدور بیمه‌نامه لازم دارید، کارت ماشین است. اگر ماشینتان هنوز پلاک نشده باشد، خب کارت ماشین هم خبری نخواهد بود. در چنین شرایطی با استفاده از کارت سبز می‌توانید برای خرید بیمه بدنه، اقدام کنید. البته در چنین شرایطی پوشش سرقت کلی به شما تعلق نمی‌گیرد. باید بعد از دریافت کارت ماشین، جهت دریافت الحاقیه بیمه بدنه برای پوشش سرقت کلی اقدام کنید.

اگر ماشینتان هنوز پلاک نشده است با داشتن کارت سبز خودرو می‌توانید آن را بیمه کنید.

با مراحل پیچیده‌ای هم برای صدور بیمه بدنه خودرو صفر خود روبرو نخواهید بود. اولین مرحله ارائه کارت ماشین یا کارت سبز است. بعد از آن پرونده‌ای برایتان درست می‌شود و بعد مواردی که برای پوشش‌های درخواست کرده‌اید بررسی می‌شود و درنهایت کارشناس بیمه بدنه برای بازدید از ماشینتان، می‌آید. تنها بخشی که در حوزه بیمه ماشین هنوز وارد اتوماسیون نشده، کارشناسی ماشین است که باید حتماً به صورت حضوری اتفاق بیفتد. بعد از کارشناسی و تأیید او، اقدامات لازم جهت صدور بیمه‌نامه انجام می‌شود.

خرید بیمه بدنه ماشین صفر

خب، اگر چند سال پیش می‌خواستید برای چنین کاری اقدام کنید، پاسخ سؤالتان، یک «نمی‌دانیم، شاید بهتر است کفش آهنی‌تان را بپوشید» بود. اما اکنون این‌طور نیست. وب‌سایت خرید اینترنتی بیمه تیم‌شیم این امکان را فراهم کرده تا افراد، امکان استعلام و مقایسه قیمت‌های مختلف بیمه بدنه را داشته باشند. همچنین می‌توانید از پوشش‌های هر شرکت بیمه مطلع شوید و به خوبی مقایسه کنید و انتخابی هوشمندانه داشته باشید. درست از لحظه‌ای که شرکت مورد نظر خودتان را انتخاب می‌کنید تا خرید بیمه بدنه خودرو صفر، تنها چند کلیک ساده طول می‌کشد. قرار نیست مثل گذشته زمان زیادی را در شرکت‌های بیمه صرف کنید. در عوض، وقتتان را با ما بگذرانید. تیم‌شیم هوایتان را دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *