بیمه بدنه خودروهای لوکس
بیمه بدنه خودروهای لوکس

تیم شیم: شاید یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های افرادی که ماشین‌های لوکس و گران‌قیمت زیر پایشان است، این باشد که آیا ماشین ما را هم بیمه بدنه می‌کنند یا نه؟ اگر بیمه بدنه می‌کنند چطور خسارت آن محاسبه می‌شود؟ قبل از اینکه اصلاً بخواهیم به این سؤالات پاسخ دهیم باید به این نتیجه برسیم که اصلاً ماشین شما جزو ماشین‌های لوکس به شمار می‌رود یا نه که خب این طبق قوانین جدید به سادگی قابل تشخیص است. در این مطلب از وبلاگ تیم‌شیم قرار است به هر چیزی که مربوط به بیمه بدنه خودروهای لوکس می‌شود بپردازیم و بگوییم اگر صاحب چنین ماشینی هستید حتماً جهت خرید بیمه بدنه اقدام کنید چرا که اگر خسارتی به ماشینتان وارد شود، جبران آن ساده نخواهد بود و حسابی جیبتان را خالی می‌کند.

اول ببینیم خودروی شما لوکس است یا نه؟

طبق قوانین جدیدی که به تصویب رسیده، دو دسته‌بندی برای ماشین‌ها وجود دارد که متعارف و نامتعارف نامیده می‌شود. خودروی متعارف همان ماشین‌های معمولی است و نامتعارف هم می‌شود ماشین لوکس. طبق این دسته‌بندی‌ها، ماشین‌هایی که ارزش آن‌ها بالاتر از ۱۵۴ میلیون تومان باشند، ماشین لوکس یا نامتعارف نامیده می‌شوند و ماشین‌هایی که ارزششان برابر با ۱۵۴ میلیون یا کمتر از آن باشد هم ماشین متعارف در نظر گرفته می‌شوند. قیمت خودرو نیز توسط کارشناس بیمه در زمان پرداخت خسارت تعیین می‌شود.

ماشین‌هایی با ارزش مالی بیشتر از ۱۵۴ میلیون تومان، ماشین لوکس یا نامتعارف و
ماشین‌هایی که ارزششان برابر ۱۵۴ میلیون یا کمتر است، ماشین متعارف محسوب می‌شوند.

اول از اهمیت خرید بیمه بدنه خودروهای لوکس بگوییم

دلایل زیادی برای شما (صاحب ماشین لوکس) وجود دارد که بخواهید جهت خرید بیمه بدنه ماشینتان اقدام کنید. در ادامه به این دلایل اشاره خواهیم کرد:

  • اگر ماشین شما را بدزدند یا آتش بگیرد یا اگر سقوط کند و آسیب‌های دیگری ببیند نمی‌توانید از بیمه شخص ثالث استفاده کنید چرا که این‌ها همه از پوشش‌های بیمه بدنه است.
  • اگر ماشینتان پارک شده باشد و ماشینی به شما بزند و ندانید چه کسی این کار را کرده نمی‌توانید از بیمه شخص ثالث خسارتتان را بگیرید ولی خسارت چنین اتفاقی با بیمه بدنه، قابل جبران است.
  • در شرایطی که بلایای طبیعی گریبان گیرتان شود (همچون سیل ابتدای سال ۹۸) بیمه بدنه به کمکتان خواهد آمد.
  • اگر تصادفی شود و شما مقصرش باشید نمی‌توانید از بیمه شخص ثالث طلب خسارت کنید ولی بیمه بدنه خسارت وارده را می‌تواند جبران کند.

اما سؤال مهم اینجاست که تا چقدر خسارت می‌گیرید؟

معیار پرداخت خسارت در شرایطی که بیمه بدنه داشته باشید، قیمت ماشینتان است. شرکت بیمه هم خسارت شما را بر اساس ارزشی که ماشینتان دارد، پرداخت می‌کند. اگر قیمت ماشینتان افزایش می‌یابد، باید جهت دریافت الحاقیه بیمه بدنه اقدام نمایید اما در حالت کلی نیازی به این کار نیست.

طبق قوانین جدیدی که در بیمه شخص ثالث به تصویب رسیده، بیش‌ترین مسئولیت افراد در شرایطی که با ماشین‌های لوکس تصادف کنند، نصف دیه ماه حرام است. در سال ۹۸، دیه ماه حرام ۳۰۰ میلیون تومان بوده و نصف می‌شود ۱۸۰ میلیون تومان و این حداکثر مبلغی است که به عنوان خسارت به ماشین‌های لوکس پرداخت می‌شود. به همین خاطر است که توصیه می‌کنیم حتماً ماشین لوکس خودتان را بیمه بدنه کنید چرا که در چنین شرایطی می‌توانند باقی خسارتشان را از شرکت بیمه‌گرشان دریافت کنند و نگران آسیب وارده به ماشینشان نباشند.

بیمه شخص ثالث حداکثر تا ۱۸۰ میلیون تومان خسارت خودرو لوکس را جبران می‌کند؛
برای دریافت پوشش مالی بیشتر باید ماشینتان را بیمه بدنه کرده باشید.

نحوه دریافت باقی خسارت

طبق قانون، کارشناسان بیمه وظیفه دارند تا خسارت وارده به ماشین لوکس یا هر ماشین دیگری را محاسبه کنند. مثلاً اگر ارزش ماشینی ۳۶۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد و در حادثه‌ای ۶۰ میلیون تومان خسارت دیده باشد. از آنجایی که ۱۸۰ میلیون تومان نصف ارزش ماشین است. کارشناسان بیمه صرفاً در گزارش خود، پرداخت خسارتی معادل ۳۰ میلیون تومان را رد خواهند کرد و صاحب ماشین لوکس برای دریافت باقی خسارتش باید بیمه بدنه داشته باشد تا از طریق آن جهت دریافت خسارت خود اقدام کند.

چه می‌شود اگر با خودروی لوکس تصادف کنید؟

بیمه شخص ثالث جان و مال فرد را تحت پوشش قرار می‌دهد که میزان تعهداتش در ابتدای هر سال و با تعیین مبلغ دیه تغییر می‌کند. پوشش‌های مرتبط با خسارت‌های جانی بیمه شخص ثالث بر اساس مقدار دیه‌ای که هر سال تعیین می‌شود، روی بیمه‌نامه تعیین می‌شود. امسال این مبلغ برای ماه‌های حرام ۳۰۰ میلیون تومان بوده است. سقف پوشش بیمه شخص ثالث هم بر این اساس محاسبه می‌شود.

بیمه بدنه مهم است؛ بیمه بدنه خودروهای لوکس مهم‌تر

این که اصلاً موضوع این مطلب نبود ولی فکر کنم تا الآن آن قدری گفته باشیم که بخواهید برای ماشین لوکستان بیمه بدنه تهیه کنید. ما در این مقاله از وبلاگ تیم‌شیم به ارائه فرمول جدید برای محاسبه خسارت خودروهای لوکس پرداختیم. گفتیم اگر آسیبی به ماشینتان وارد شود، بیمه شخص ثالث چقدر درگیر می‌شود و باقی خسارتتان را باید از کجا دریافت کنید. سعی کردیم با جزئیات زیاد به این مسئله رسیدگی کنیم و برای محاسبه روش‌ها نیز مثال‌هایی برایتان نوشتیم که امیدواریم برایتان مفید فایده باشد. برای صرفه‌جویی در وقت، تیم‌شیم این امکان را برای شما در نظر گرفته تا بدون مراجعه حضوری به شرکت‌های بیمه، جهت خرید اینترنتی بیمه بدنه ماشین خود اقدام کنید و آن را تنها با چند کلیک ساده خریداری نمایید. تیم‌شیم، تیم حواس‌جمع‌ها است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *